Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

33 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Baita La Bebelusi
emily_pita
postare Apr 10 2007, 08:13 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 8-April 07
Membru nr.: 3,090



poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Apr 10 2007, 08:34 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.

Se recomanda baie zilnica la bebelusi si in spital si de catre pediatrii - din mai multe motive: phul pielii, formarea unui obicei, doarme mai bine dupa baie, masajul. Dar eu nu i-am facut baie zi de zi si nu s-a intimplat nimic. Al meu s-a nascut in noiembrie 2005 cind iarna a fost friguroasa mai ales dupa decembrie, ianuarie si era cam frig si in casa - in plus, cind il bagam in apa plingea pina vomita, asa ca am preferat sa nu chinui copilul zi de zi cu baia doar ca exista ideea asta fixa. Acum e totusi destul de cald si merge sa-l speli mai des, e adevarat. Te sfatuiesc, insa, sa incerci sa eviti sa uzi la baie prea mult zona buricului pina cind acesta se vindeca.
Acum, la noi, situatia e inversa, urla de ne stie tot blocul cind il scoatem din baie.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Apr 10 2007, 08:42 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.


Da,e indicat,dar cu atentie la buric,sa nu se ude.Pana cade buricul,poti sa il speli pe bucatele,cu un tampon,pe tot corpul ,insistand cu apa in locurile unde se freaca piele pe piele:sub brat,la ceafa,la toate cutele,dupa urechi,etc,pentru ca el transpira foarte mult si sa-i pui apoi hainute curate intotdeauna.
Mai ai grija ca temperatura din incapere sa fie cam de 25 grade,ca sa nu raceasca.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Apr 10 2007, 08:45 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589




Si eu am incercat sa le fac baita cit mai des dar daca intr-o zi m-am simtit rau sau nu am reusit sa le fac baita nu s-a intimplat absolut nimic.Totdeauna dupa baita bb se odihnesc mai bine si sunt mai linistiti.Prin baita se curata si pielea.Eu in apa de baita le puneam putin hipermangan este bun dezinfectant si intr-adevar ai grija cu buricul pina se vindeca.Succes tzuc.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Apr 10 2007, 08:53 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Pentru buric,e bun baneocinul,ca imediat se usuca si ramane si frumos cicatrizat,chiar daca se uda un pic la baie.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Apr 10 2007, 08:54 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(AdeDia @ Apr 10 2007, 09:45 PM) *
Si eu am incercat sa le fac baita cit mai des dar daca intr-o zi m-am simtit rau sau nu am reusit sa le fac baita nu s-a intimplat absolut nimic.Totdeauna dupa baita bb se odihnesc mai bine si sunt mai linistiti.Prin baita se curata si pielea.Eu in apa de baita le puneam putin hipermangan este bun dezinfectant si intr-adevar ai grija cu buricul pina se vindeca.Succes tzuc.gif

Ehe, AdeDia, nu se mai gaseste hipermanganatul de potasiu in farmacii, daca-i stii de cind caut. ERa foarte bun pentru multe. Nici nu stiu ce-l inlocuieste. Si apropo de baie, am uitat sa mentionez ca nu am folosit la baie niciodata sapun, ci doar sampon Sanosan si pt corp si pt par. Asta am invatat-o in spital.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Apr 10 2007, 09:10 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(shama @ Apr 10 2007, 09:54 PM) *
Ehe, AdeDia, nu se mai gaseste hipermanganatul de potasiu in farmacii, daca-i stii de cind caut. ERa foarte bun pentru multe. Nici nu stiu ce-l inlocuieste. Si apropo de baie, am uitat sa mentionez ca nu am folosit la baie niciodata sapun, ci doar sampon Sanosan si pt corp si pt par. Asta am invatat-o in spital.

Pacat era fff bun eu faceam spalaturi dupa ce-am nascut mai ales cu baiatul ca am avut epiziotomie 5 copcii si m-a ajutat f. mult.De curiozitate o sa intreb si la noi in farmacii.Am citeva prietene si o sa le intreb pe ele smile.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Apr 10 2007, 09:22 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



smile.gif buna Emily bine ai venit sa-ti traiasca bebitul...nici eu nu am respectat reteta de baita zilnica...mai ales ca noua ne-a interzis medicul la inceput baita ca am avut probleme la buric...s-a vindecat destul de greu...apoi iarna e destul de frig sa speli copilul in fiecare zi...vara e altceva...chiar indicat...praf mult si transpiratie... acum e cald afara deci nu vei avea probleme cu baita bebelusului... tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Apr 10 2007, 09:37 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.




da si eu i-am facut baita zilnic pana pe la 4-5 luni. cateodata mai scapam 1 zi, dar in general da, ii faceam in fiecare zi...




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 11 2007, 08:21 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Si eu i-am facut baie in fiecare zi lui Claudiu dupa ce l-am adus de la maternitate. Mai ales ca ii cazuse buricul din maternitate si nu au mai fost probleme. Mai mult, se obisnuise atat de mult cu baita de seara, incat la ora 20.00, incepea sa chiraie (era fraier, nu stia sa planga) si se potolea cand il bagam in cada.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

33 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:36 PM