Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Trucuri Pentru O Casnicie Fericita, mmm sa vedem daca ne sunt de ajutor
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:26 PM
Postare #1


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



partners.gif comunicare


Daca dragoste nu e, nimic nu e! Asta o stiti prea bine. Dar un rol la fel de important intr-o relatie il ocupa si comunicarea. Oricat de mica ar parea o problema, discutati-o. Nu lasati situatiile dificile sa va lase “fara cuvinte”. Luati atitudine, prezentati-va punctul de vedere, incercati sa gasiti impreuna o solutie. Lipsa comunicarii duce la confuzie, la scaderea increderii in partener si chiar distantare – atat fizica, cat si psihologica.

In plus, cand discutiile devin ceva mai aprinse, incercati sa va pastrati calmul. Pentru o cearta este nevoie de doua persoane, asa incat nu lasti “nimicurile” sa va umbreasca fericirea.

Un alt lucru de care e bine sa tineti seama: nu lasati greselile din trecut sa va afecteze prezentul. Nu aduceti in dicutie lucrurile din trecut. Acestea trebuiau solutionate atunci, nu readuse in fata ori de cate ori apare o problema.

Si un alt sfat important: nu luati problemele in dormitor. Discutati si gasiti solutii inainte de a merge la culcare. Dormitorul este destinat unor lucruri mult mai interesante si relaxante.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:27 PM
Postare #2


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



respect notworthy.gif


Daca dragoste nu e, nimic nu e! Asta o stiti prea bine. Dar un rol la fel de important intr-o relatie il ocupa si comunicarea. Oricat de mica ar parea o problema, discutati-o. Nu lasati situatiile dificile sa va lase “fara cuvinte”. Luati atitudine, prezentati-va punctul de vedere, incercati sa gasiti impreuna o solutie. Lipsa comunicarii duce la confuzie, la scaderea increderii in partener si chiar distantare – atat fizica, cat si psihologica.

In plus, cand discutiile devin ceva mai aprinse, incercati sa va pastrati calmul. Pentru o cearta este nevoie de doua persoane, asa incat nu lasti “nimicurile” sa va umbreasca fericirea.

Un alt lucru de care e bine sa tineti seama: nu lasati greselile din trecut sa va afecteze prezentul. Nu aduceti in dicutie lucrurile din trecut. Acestea trebuiau solutionate atunci, nu readuse in fata ori de cate ori apare o problema.

Si un alt sfat important: nu luati problemele in dormitor. Discutati si gasiti solutii inainte de a merge la culcare. Dormitorul este destinat unor lucruri mult mai interesante si relaxante.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:27 PM
Postare #3


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



respect notworthy.gif
Casatoria nu presupune pierderea individualitatii. Nu renuntati la obiceiurile voastre, la lucrurile care va fac placere. Pe de alta parte, nici nu va asteptati la partener sa se schimbe.

Daca un anumit lucru chiar nu va convine, spuneti-i acest lucru, dar in mod delicat. Poate chiar este un lucru important pentru el si, cu siguranta, nu vreti sa-i raniti sentimentele.

In plus, acordati-i partenerului toata atentia pe care o merita. Stiti doar ca in dragoste indiferenta-i cea mai grea.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:30 PM
Postare #4


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621




rabdarea de fier

Rabdarea este esentiala in relatia de cuplu. Nu va pierdeti in detalii si nu lasati niste motive puerile sa va afecteze
o surpriza pe zi
Nu trebuie sa te transformi in Zana Surprizelor pentru a capta atentia partenerului. Stii ca detaliile fac diferenta. Un cadou cat de mica, un gest tandru, o vorba dulce, toate acestea il fac pe partener sa se simta iubit, apreciat

increderea e cea mai importanta
Orice relatie trebuie sa se bazeze pe incredere. Arata-i iubitului ca ai incredere in el, ca il admiri si apreciezi la adevarata sa valoare.

Nu te lasa indusa in eroare de aparente. De cele mai multe ori, chiar exista o explicatie. Daca ti se pare ceva ciudat, intreaba, fara insa a deveni paranoica. Daca te intereseaza ce face persoana iubita, inseamna ca iti pasa de ea. Dar ce-i prea mult, strica. Si gelozia exagerata are doar efecte negative asupra cuplului.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:32 PM
Postare #5


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



casatoria ucide sexul ???


Rutina

Rutina este un cuvant care infioara si cele mai puternice minti. Cand ajungi sa stai mai mult timp cu o persoana, te simti incatusat, prins si plictisit. Sfatul celor mai specializati terepauti in ale inimii va sfatuiesc sa nu cumva sa lasati rutina sa intervina in viata voastra. Ceea ce e de departe, foarte adevarat.

Insa, teoria este usoara, mai greu cu practica. Desi te simti ca rutina te bantuie, din cauza fricii, a lipsei de initiative si a imaginatiei, nu faci nimic pentru a o alunga. Preferi sa te complaci in aceasta situatie, incercand sa te scuzi pe tine ca: „de, acum sunt casatorit/casatorita, m-am asezat la casa mea, am copiii si responsabilitati, lucruri mai importante de facut decat sexul”. Gresit.

Sexul este o parte foarte importanta din viata fiecarui om, sexul te relaxeaza, te apropie de persoana iubita si te face sa te simti mai bine. Cu cat incerci sa eviti acest lucru, devii mai irascibil si mai nervos, parca nimic nu iti mai convine. Devii o tinta perfecta pentru rutina.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:33 PM
Postare #6


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



Cum scapi de rutina

Cum poti sa scapi insa de rutina? Adu tot timpul ceva nou in relatia cu consortul tau pe viata. De exemplu, daca ati avut o saptamana grea in care n-ati stiut decat de casa si serviciu, pregateste sambata seara o cina romantica. Trimite-ti copiii la rude, prin vecini, si ramai doar tu cu el pentru o seara care sa va ridice tonusul afectiv pentru urmatoarea saptamana.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:33 PM
Postare #7


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



Responsabilitatiile

Indeletnicirile casnice, copiii, serviciul, facturile. Toate aceastea iti vuiesc prin cap non stop si te fac sa ai cosmaruri noaptea. Stai si te gandesti unde este tineretea ta pierduta, distractiile noaptea in club pana la 6 dimineata, betiile si combinatiile cu tipi cat mai dubiosi. Inspira adanc si nu te alarma. Nu traiesti in era apocaliptica. Ci doar intr-o alta etapa in viata. Incearca sa iei lucrurile usor, gandeste si gaseste rezolvari pentru toate. Trebuie sa iti organizezi timpul cat mai bine, sa nu disperi si ai sa vezi ca haosul din casa ta va capata usor nuante de acalmie si pace.





Casatorie vs sex

Orice problema are rezolvare atat timp cat stii cum sa o iei. Trebuie sa cunosti foarte bine cauzele, implicatii, riscurile problemei si in final sa adopti solutiile.

Casatoria nu trebuie sa fie un motiv pentru a-ti imbolnavi viata ta sexuala. Atata timp cat exista dragoste, intelegere si comunicare, casnicia este una fericita si sexul va fi o modalitate de a-ti arata acest lucru.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:35 PM
Postare #8


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



doamnelor am deschis acest topic pentru ca as vrea daca doriti sa dezbatem aceasta tema in speranta ca ma veti ajuta in situatia care sunt ca stiiti destul de bine ca am probleme in casnicie va astept cu comentarii sugestii si alte materiale!!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 23 2008, 09:41 PM
Postare #9


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621




Ce iti va lipsi cand nu vei mai fi singura?



1. Daca vrei sa schimbi admiratia mai multor barbati pe critica unuia, nu trebuie decat sa te casatoresti.


2. Cand esti singura te poti duce la unde vrei la orice ora, pentru ca oricum nu te astepta nimeni acasa.


3. Poti iesi cu prietenele dupa serviciu fara sa trebuiasca sa suni acasa sa ceri voie. Casatoria nu inseamna ca nu vei mai putea iesi cu prietenele insa presupune sa discutati amandoi inainte de a te duce undeva.


4. Daca te casatoresti intotdeauna iti vei dori sa mai fii singura din nou. Si asta nu pentru ca nu ti-ai iubi sotul, insa daca faci totul in graba s-ar putea ca dupa o vreme sa-ti doresti sa mai fi cunoscut si alte persoane inainte sa te legi la cap pentru totdeauna.


5. Ai mai mult timp sa petreci cu prietenele tale pe care iubitii nu prea le suporta insa pe care tu le consideri foarte amuzante.



6. Toti banii pe care ii castigi ii poti cheltui doar pentru tine.


7. Nu trebuie sa speli lenjeria altcuiva (chiar daca folosesti masina).


8. Te poti muta in alt oras fara sa-ti faci griji ca nu va vrea sau ca nu va avea unde sa lucreze acolo.



9. Asa ca incerca sa nu te mai gandesti la laturile negative si traieste-ti fiecare clipa ca si cum ar fi ultima in care esti singura. Maine sigur va fi altfel.





--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Feb 29 2008, 11:39 AM
Postare #10


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Draga Pissy, eu sunt studenta la psihologie. M-am dus acolo in speranta de a cunoaste omul, eram sigura ca daca o sa ajung sa cunosc oamenii, voi putea stabili relatii bune cu fiecare persoana cu care intru in contact si astfel voi fi fericita. Acum dupa 2 ani de studii sunt mai mult confuza decat lamurita, iar in ceea ce priveste relatiile mele cu cei din jur( inclusiv sotul) sunt un dezastru( mai are pretentia si sa-l inteleg tot timpul ca-s "psiholoaga"). Concluzia la care eu am ajuns in multe situatii este ca "daca taceai, filosof ramaneai" si de aceea m-am hotarat ca o perioada sa tac si sa observ comportamentele celor din jur, ca in momentul cand voi deschide gura sa nu ranesc pe careva, cum mi se intampla frecvent. Un alt lucru pe care l-am invatat din relatia mea ( inca nu l-am pus in practica, d-aia imi merge asa bine...) este ca trebuie sa-ti ierti partenerul oricat de greu este, deoarece si tu la randu-ti poate vei face aceeasi greseala sau alta si vei vedea cum e...Si in fine, cum cred ca stie oricine este comunicarea... .Pissy, poti sa fii mai subiectiva referitor la problemele in cuplu, astfel vom sti exact ce sfat sa iti dam.Intotdeauna o perspectiva din afara este mai buna decat una din interior. Te pup si astept raspuns!


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:04 PM