Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fetita Mea Nu Mananca Deloc Mancare, o mama suparata, disperata....
Mih@ela
postare May 20 2010, 04:46 PM
Postare #21


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ruxy @ May 20 2010, 04:28 PM) *
Eu nu as forta copilul si nici nu l-as lasa nemancat refuzand sa ii mai ofer laptele...lasa la alegerea ei o perioada...nu va pati nimic rau...si intre timp...probeaza supita la biberon, apoi pasata mai gros si gaura la tetina mai mare...si nu te mai stresa...uite de ex...fata mea incapand de pe la un an...nu a vrut sa pape nimic altceva decat ciorbita...atat... si asta pana pe la trei ani....la ea pranzul adica ciorba era si felul 1 si felul 2 si desert...si laptele desigur care nu lipsea...si ce era sa fac?...O pacaleam in fel si chip...nu si nu si nu....si am acceptat asa incercand sa o mai pacalesc pe drum...dupa ceva vreme si cu ou fiert si cu iaurtel, macaroane cu branza, budincute mamaliga cu branza de vaci......pe care le primea dar nu mereu si nu cand si cat mi-as fi dorit eu...nu dispera ca nu ai de ce...

notworthy.gif.. sau sa puna laptic in castronel wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabel
postare May 20 2010, 05:10 PM
Postare #22


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 727
Inscris la: 16-February 09
Din: buzau
Membru nr.: 72,446



CUM SPUNE SI RUXY INCEARCA CU SUPICA LA BIBERON STRECURATA APOI PASATA MAI GROS POATE O SA VREA SI ISA MEA A FACUT CAM LA FEL VROIA DOAR LAPTE SI AM INCERCAT-O CU DIFERITE MANCARURI SEMI SOLIDE LA BIBERON SI A MERS O PERIOADA SUPA CHIAR II PACE SI OREZUL,LA FEL MAI MULT CIORBA PASAT,APOI AM INCERCAT AZI O LINGURITA MAINE DOUA SI AM REUSIT SI TOTUL ERA DE LA DINTISORI SI AU DURAT PANA LA APROAPE 1 AN SI 8 LUNI ERAU PERIOADE CAND 2 SAPT SI POATE MAI MULT MANCA DOAR LAPTE SI ALA PUTIN .IN ZIUA DE AZI MA ROG DE EA SA SE OPRESCA DIN ATATA MANCAT ,DACA AR FI DUPA EA AR MANCA CONTINUU
NU DISPERA TOTUL ARE O SOLUTIE,IN PRIMUL RAND MERGI LA PEDIATRU SA NU AIBE CEVA LA STOMACEL SAU ALTCEVA,POATE REFUZA MANCARE DI MULTE CAUZE
TE PUP SI SA AUZIM DE BINE tzuc.gif


--------------------
Visit My Website

ANDREA ISABEL

Blog Isabel....familia Mea
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare May 20 2010, 05:46 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 04:03 PM) *
ideea de mai sus cred ca e gresita...tiana a avut mereu perioade in care a acceptat si mancare si lapte la fel de mult in acea perioada.....

cat despre ideea cu fetita aceea...de asta mi-e frica si mie.....sa nu dea in anemie si rahitism......

cum a procedat acea mamica.....sa o faca sa manance? chiar i-a refuxzat total laptele?si daca plange??? si urla si totusi refuza....4-5-6-7-8 ore altceva? o zi?? o las sa urle??

am cedat in final azi...dupa aproape 7 ore de nemancat..i-am dat laptele.....sad.gif( nervi.gif nervi.gif nervi.gif nu m-a mai lasat sufletul sa o las a urle...plangea dehja de peste 2 ore..se invartea prin casa....era agitata..plangea....


mami ,metodele atea drastice lasa-le incolo .a nu ii mai da biberonul deodata nu va aduce nimic bun ci o vei stresa pe tiana si pe langa ea si tu si bebe din burtica .redu cantitatea treptat ,fa-o pe un timp rezonabil dar nu lasa copila fara lapte .e un human being mic ce nu stie cum e treaba cu mancatul ,dar mami o poate ajuta si invata .repetarea e mama invataturii .exersati zilnic cu ceva mancare solida ,poate si la aceleasi ore sa devina o rutina ,cu ajutorul pausilor avioanelor ,a lui tati ,si a cui o mai fi nevoie .lui ruby ii place sa roada oasele de la aripioarele de pui .ia vezi poate i se par interesante si tianei .lasa ceva carnita pe ele ,ofera-i si un sos de iaurt ,castraveti verzi taiati betisoare ,morcovel ,etc .pregateste toate astea cu ea langa tine ,explica-i ce faci ,pune -te si gusta tu ,ofera-i si ei daca manifesta interes,da-i si papusii si intreab-o de ii place ...cumpara-i un set de oale ,sa gatiti impreuna ...poate i se deschide apetitul cand o faceti impreuna .

si nu dispera caci te simte .ii transmiti si ei starea de anxietatesi lui bb 2 .problema are rezolvare ,dar e nevoie de timp ,program ,multa rabdare .

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hellen
postare May 20 2010, 06:57 PM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,364
Inscris la: 21-March 08
Membru nr.: 18,363




QUOTE(ruxy @ May 20 2010, 03:21 PM) *
La medic fuguta...exista solutii nu dispera....eu am luat gravibinon injectabil pana in luna a 9...deci se poate oFloare1.gif


Da, da, de acord cu Ruxy, repede la medic si nu te mai stresa ca nu face bine deloc. De altfel, Tiana arata bine si a trecut peste triplul greutatii cat ar trebui sa aiba la un an. Poopici si sa ne tii la curent.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare May 20 2010, 07:18 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



draga tiana, disperarea si metodele drastice nu ajuta cu nimic, baiatul meu cel mic e asa, cel mare a fost de la 18 luni la 3 ani, metoda care merge cel mai bine la mine, e ca ne asezam la masa, si incepem sa mancam si ne cere, ii dau ce-si doreste, noi in principiu mancam ce pot si ei, ca sa nu existe scandal sau explicatii in van. Cu cat te vede ca te stresezi mai mult cu atat se va incapatana mai tare, este singurul lucru sub controlul ei total. Sora mea are o fetita nascuta prematur, si tot fitoasa la mancare, a ajuns la concluzia ca daca o lasa in apele ei, e ok, si mananca si mai bine si mai placut. Daca tu o lasi sa zbiere dupa lapte, te va dispera si ea cu mancarea sau mai bine zis nemancarea. Acum fiecare isi cunoaste copilul si cam astea sunt experiente proprii. Ia ce consideri ca poti aplica sau te intereseaza, te pup.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare May 20 2010, 07:23 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Si noi am fost un ex de copil rebel la masa sa zic asa.......dar nu pe fondul laptelui...ci asa in general....ii placea lingurita sa se joace..sa dea la papusi sa dea la mamy..sa dea muste.....la orice numai in gurita nu......
La noi solutiile au fost..pe langa tinutul de program..si nimik intre.....plus...daca papi bine daca nu papi la urmatoarea masa..si laptele dimineata si seara......apoi tot felul de idei care mai de care mai ciudate..
- in prima faza a mers TV....cu urmaritul de emisiuni/DVD-uri super preferate...si yo ii scapam in gurita si ea nici nu realiza...
- apoi a mers cu vorbitul meu...ii spuneam de cate ori prindeam ocazia...ca si personajele ei favorite papa ca sa creasca...la noi a fost Dora, Diego, Peter Pan, Tinkerbell....suna aiurea...dar a mers bine treaba ceva saptamani.....apoi daca ea nu papa ele(personajele) nu mai vorbesc cu ea...
- apoi a fost faza ca cine nu papa devine invizibil..moama ce teatru era pe noi doi sa ne facem ca ea devine invizibila....si cum primea cate o lingurita cum incepeam parka sa o zarim...a mers
-acum mai noi merge treaba cu venitul la bunici.....daca nu papa nu o ia in avion...si merge....si pe langa asta si cu luatul in schoolbus....ii place la nebunie atobuzul scolii....

Pe langa toate ideile astea....noi am apelat si la vitamine.....Poly-vi-sol multivitamine.....care se da inca de la faza de bebelus......yo una i leam dat o perioada buna dupa ce au inceput problemele cu papatul..cam dupa anisor ....mai mult de juma de an sa zic...pana cand am simtit ca papa ok..si nu mai e cazul...apoi revenam la ele cand eram la greu..ii dadeam o doza zilnica...doza ptr o varsta mai mica decat avea.....s-a simtit imediat dupa ceva zile....efectul vitaminelor.....

Decoratul mancarurilor...in forme preferate de ea..si asta a mers la noi......mi-a picat ideea pe faza ca nu manca nimik verde...daca era verde era jale...
Apoi.....ii faceam totul crema ca nu manca carnea din ciorba.....so toata carnea a intrat la blender-daca simtea carne voma tot ce ii dadusem deja.. oFloare1.gif ..pana dupa 2 ani sii peste chiar...si ii puneam portiile mici sa le termine mai repede....si manca mai des.....la max 2 ore....

Noi am fost la pediatruuu...de ne lua de la usa.....ca am venit ptr papica iar?...mergeam la controale de rutina(greutate mai ales)...la 3 luni....i-am facut si analize la sange..TOATE AU FOST MEREU NORMALEEE!...de imi zicea doctorita ca sunt yo defecta..sa las copilul ca asimileaza cat are nevoie..si nu cat cred yo ca are nevoie....

Cam asta..si rabdare multa...... si dragoste.....si nu stresat....ca intervine apoi ambitia..sila de masa.....ajung sa faca crize cu voma.....si temperatura numai sa nu ii pui la masa...din ce ne spunea doctorita....

Aceasta postare a fost editata de USA: May 20 2010, 07:27 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare May 20 2010, 09:06 PM
Postare #27


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 02:14 PM) *
am pus pe seama dintilor toata problema multa vreme.....inclusiv zilele trecute.....
...

acum iar am pus pe seama maselutelor problema....


Iubita mea, eu nu iti dau sfaturi...nici macar n-am citit tot, deh, timpul...iti povestesc doar ce am patit cu al meu pitic pe la 1 an si 7-8 luni, parca...o luna nu a mancat nimic in afara de lapte si iaurt. De ce? ii dadeau 2 maselutele si il dureau foarte tare, doar asta putea el papa.
A facut asa ..cu toate maselutele. Durerea e mare, laptele usor de papat...
Pupici multi si felicitari pt bebe. trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TESYMO
postare May 20 2010, 10:29 PM
Postare #28


Darius
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,890
Inscris la: 14-October 08
Din: Timisoara
Membru nr.: 42,546



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 02:10 PM) *
singurele alimente care le bage singura in gura sunt: castraveti murati si masline....aseara cateva muscaturi de cascaval.....


QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 03:35 PM) *
problema mea mare este cum o fac sa accepte sa bage ceva in gura......nu DESCHIDE GURA

Si eu ma stresez cu mancarea lui Darius...cand nu vrea lapte, cand nu vrea mancare, dar cu cat il fortez mai mult cu atat se incapataneaza si nu mai vrea deloc sa manance. In schimb daca ii da tat'su acelasi fel de mancare ...il mananca.
De cateva luni bune legumele/ciorbita de legume le mananca pacalit cu o bucaica mica de pufuleti, ma fac ca ii dau pufulete si jap cu lingurita, la fel si la iaurt cu fructe cu cateva bombonele.... doua -ttrei linguri de iaurt si o bombonica cu care il prostesc..pana mai merge rolleyes.gif .
Se mai intampla sa mai fac cateva zile si "greva linguritei" nervi.gif ....si atunci furculita e la putere rolleyes.gif

Poate reusesti si tu sa o pacalesti cu bucatele mici de castravete sau masline sa desschida gurita si atunci repede cu lingurita eating.gif ..... multa rabdare oFloare1.gif

Plus ca dupa doua- trei guri de mancare lui Darius ii trebe si cateva guri de apa sau suc de portocale rolleyes.gif

Noi la kg stam rau de tot .... peste o luna face doi ani si are 10, 5 kg nervi.gif ...la un an avea 8,4 kg sad.gif


QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 04:25 PM) *
multumim si speram sa ne revenim......

un ps micut: sper sa mai vina bebe2.....ca de azi am o scurgere maroniu inchis....sad.gif(

Cum te sfatuia si Ruxy...fuga la dr sau suna-l sa iti zica ce sa faci


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare May 20 2010, 10:40 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(TESYMO @ May 20 2010, 11:29 PM) *
Poate reusesti si tu sa o pacalesti cu bucatele mici de castravete sau masline sa desschida gurita si atunci repede cu lingurita eating.gif ..... multa rabdare oFloare1.gif

A daa.....asa a mers si la noi o alta bucata de vreme...puneam o bucatica mica de castravete in varful linguritei.....la orice...si la ciorba..daca imi scapa vreo lingurita intindea degetelul sa pun castravetele sad.gif ...apoi trecuse pe ketch up peste orice... doh.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TESYMO
postare May 20 2010, 10:44 PM
Postare #30


Darius
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,890
Inscris la: 14-October 08
Din: Timisoara
Membru nr.: 42,546



QUOTE(USA @ May 20 2010, 11:40 PM) *
A daa.....asa a mers si la noi o alta bucata de vreme...puneam o bucatica mica de castravete in varful linguritei.....la orice...si la ciorba..daca imi scapa vreo lingurita intindea degetelul sa pun castravetele sad.gif ...apoi trecuse pe ketch up peste orice... doh.gif

Sa vedem ca mai merge ca deja incepe sa-mi fure pufuletele fara sa pape si mancarea liwlol.gif
Si eu de multe ori imi pierd rabdarea cu el cand trebuie sa manance, apoi vine tat'su acasa si ii da mezeluri eating.gif ...si baga flacau cu doua maini doh.gif

offtopic.gif USA aseara mi-ai raspuns la un topic cu un psiholog...mai stii pe unde e? wub.gif doh.gif

Aceasta postare a fost editata de TESYMO: May 20 2010, 10:56 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 10:42 AM