Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Remedii Pt. Dereglarea Ciclului Menstrual, Tratamente naturale sau medicamentoase pt. aspirante la bebe
Alondra
postare Nov 19 2008, 10:35 PM
Postare #1


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



smile.gif Dragi fete aspirante la bebe si cu ciclu menstrual dereglat, haideti sa scriem aici remedii pentru reglarea ciclului menstrual, prin tratamente cu medicamente sau homeopate, pt informarea tuturor si sa le avem la indemana la nevoie, propun sa le scriem pe toate aici! smile.gif
Din cate am inteles, urmatoarele pot constitui solutii:

1_3ani.gif Tinctura de cretisoara

Producator: Dacia-Plant
Compozitie: Tinctura de cretisoara
Administrare: 1 lingurita de tinctura, diluata in 100 ml apa, de 4 ori/zi, in problemele acute, in rest pentru mentinerea sanatatii femeii se ia 1 lingurita diluata in putina apa de doua ori pe zi...

Indicatii: Intern: antiinflamator, antidiareic, antihemoragic, antiseptic intestinal energic, antispastic uterin, astringent, bactericid, expectorant mediu-slab, reglator hormonal, sedativ, stomahic, tonic uterin.
Se recomanda intern in: diaree, diaree cronica asociata cu tinctura de fenicul; dizenterie (adjuvant), enterocolita, colita de fermentatie (se foloseste extractul moale obtinut din tinctura); hemoragii intestinale, hemoragii interne (adjuvant) - se administreaza extractul moale; ciclu menstrual neregulat, dureros, insotit de hemoragii puternice sau prelungite (in cazul hemoragiilor grave, tinctura se inlocuieste cu extractul moale); tulburari de menopauza: bufeuri, palpitatii, stari de iritabilitate psihica, angoasa, sangerari (se poate combina cu tinctura de talpa gastei); sterilitate feminina, prolaps uterin, tulburari de pubertate, pubertate prematura, acnee (se poate combina cu tinctura de salvie si de seminte de marar); mastoza, mastoza fibrochistica, chist ovarian, fibrom uterin, dezordini provocate de tratamentul cu anticonceptionale, cancer uterin si mamar (adjuvant) (se poate combina cu tinctura de salvie si de traista ciobanului).

1_3ani.gif EXTRACT DIN MLADITE DE ZMEUR
Compozitie:
Rubus idaeus MG=D1
Extract vegetal din mladite de zmeur.
Contine alcool etilic de cereale 33% vol.
Prezentare:
50 ml
Administrare:
30 picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi; 50-70 picaturi, in putina apa, o data pe zi, in asocieri.
Indicatii:
Adjuvant in tulburari premenstruale (tensiune mamara, dismenoree. etc.), fibrom uterin, chist ovarian, metroragie, menoragie, amenoree, metrita si vaginita; hipogonadism la pubertatea femeilor (amenoree, pilozitate excesiva, nedezvoltarea glandelor mamare), iminenta de avort, tulburari de libidou, imbatranire precoce la femei.
Producator:
PlantExtrakt

Pentru alte probleme sexuale:

1_3ani.gif Branca Ursului
Descriere
Indicatii: Se recomanda ca adjuvant in: - astenie sexuala, impotenta, frigiditate - oboseala cronica, nevralgii, reumatism - hipertensiune arteriala - anexita, metroanexita, menopauza prematura - digestie dificila Contraindicatii: ciroza hepatica, insuficienta renala cronica.
Compozitie: branca-ursului (Heracleum sphondylium) - radacina, alcool etilic, apa distilata.
Continut: 50 ml
Administrare: - Se iau cate 30-40 picaturi de tinctura de 3 ori/zi, intr-un pahar cu apa plata, cu 30 minute inainte de mese. Precautii: - Se evita expunerea excesiva la soare in timpul administrarii produsului (deoarece datorita continutului de cumarine al plantei, pot apare eruptii). - A nu se depasi doza prescrisa!
Actiuni: tonic general, afrodiziac intens, stimulent al activitatii gonadelor, antispastic uterin, antistres, stimulent digestiv, hipotensiv.
Observatie: - Tinctura de Branca-ursului (planta supranumita si "ginseng romanesc” ) este un afrodiziac tonic excelent atat pentru femei cat si pentru barbati, actionand atat prin stimularea activitatii gonadelor cat si prin actiune antispastica si de reducere a stresului si anxietatii, marind dorinta sexuala. Spre deosebire de medicamentele afrodiziace, tinctura de Branca-ursului poate fi administrata si la hipertensivi.
Nu se administreaza in sarcina!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Nov 19 2008, 10:36 PM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Postari din forum cu privire la aceasta tema: 1_3ani.gif

QUOTE(perla163 @ Nov 19 2008, 01:46 AM) *
am sa va scriu ceva pe scurt apoi mai vedem:PLANTE:

- coada-soricelului (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi etc.);
- cretisoara (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.);
- dragaica sau sanziene(afectiuni uterine);
- galbenele (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale);
- urzica vie (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice);
- urzica moarta galbena sau alba (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale);
- naprasnic (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);
- tinctura de muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);
- tinctura de coada-soricelului (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.)


QUOTE(alexa21 @ Jun 28 2008, 06:27 PM) *
fetelor este vorba de 4 tincturi care va spun sincer fac minuni. cred ca va aduceti aminte ca mie nu mi-a mai venit menstra de pe 10 aprilie(vorbesc de o menstra normala)
de o saptamana am inceput tincturile si deja am semne ca menstruatia va veni in cateva zile.va dat seama?
si nu sunt bune doar pentru reglarea ciclului ci pentru ABSOLUT ORICE problema genitala,inclusiv pericolul de avort.
ele sunt urmatoarele:

extract de mladite de zmeur -cate 25 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de urzica - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de galbenele - cate 30 de picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de coada soricelului - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi

din ultimele 3 se face un coktail de cate ori le luati,(in cantitatile indicate),nu le luati separat.se pun toate intr-o cescuta si se pune putina apa peste ele(cam o inghititura) si cine poate bea o jumatate de pahar cu apa dupa ele.eu sincer nu pot sa le iau cu apa pt ca sunt amare rau asa ca le iau cu suc(coktail-ul ,ca cea de zmeur are un gust bunicel) si de luni o sa incep si cu 2 acatiste
eu ma simtmult mai bine de cand le iau,chiar si psihic vorbind.macar acum am senzatia ca fac ceva,ca ajut cu ceva la rezolvarea problemei.dar chiar sunt ffff bune,sincer.sper sa va apucati si voi de ele si sa fiti la fel de incantate.se gasesc la orice farmacie cu produse naturiste.
alondramona,daca in america nu se gasesc de ce nu rogi pe cineva din tara sa ti le trimita?nu exista posibilitatea asta?cumnatele mele din italia sau spania asa isi rezolva problemele cand nu gasesc ceva.la tine fiecare zi conteaza si poate te-ar ajuta sa ai un pui de american.va pup dulce pe toate. tzuc.gif


QUOTE(rux25 @ Sep 18 2008, 07:26 PM) *
Pentru sanatatea ei o femeie ar fi bine sa foloseasca macar o data pe luna( in perioada CM), ca o forma de tratament, plante medicinale...
Puteti face urmatoarele combinatii la alegere...

Tinctura de coada soricelului 15 pic
Tinctura de urzica 15 de pic
Tinctura de galbenele 30 pic

Toate acestea se iau impreuna intr-un cockteil il numesc eu , cu putina apa...e foarte foarte bun...

Tinctura de cretisoara trei lingurite pe zi
Tinctura de zmeur 25 de pic de trei ori pe zi
orice varianta ati alege, ceai sau tincturi, trebuie sa stiti ca aceste remedii au facut adevarate minuni...au rezolvat probleme ce pareau de nerezolvat....

Pentru anexita as mai sugera tratamentul cu polidin,( pe langa aceste tincturi) sunt sigura ca cele mai multe dintre voi l-au si probat...In perioada CM este bine ca femeile care stiu ca au anexita sa foloseasca si un antiinflamator( de gen nurofen)...de trei ori pe zi...


Daca stiti si despre medicamente... 1_3ani.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Nov 19 2008, 10:40 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Cu medicamentele e mai riscant pentru ca nu se pot lua "dupa ureche". Eu stiu ca utrogestanul si duphastonul regleaza intr-o anumita masura, dar sunt pe baza de hormoni si nu se ia decat la recomandare doctorului. Bineinteles sa nu spunem si despre anticonceptionale...

Aceasta postare a fost editata de pustiks: Nov 19 2008, 10:41 PM


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Nov 20 2008, 05:39 AM
Postare #4


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(pustiks @ Nov 19 2008, 10:40 PM) *
Cu medicamentele e mai riscant pentru ca nu se pot lua "dupa ureche". Eu stiu ca utrogestanul si duphastonul regleaza intr-o anumita masura, dar sunt pe baza de hormoni si nu se ia decat la recomandare doctorului. Bineinteles sa nu spunem si despre anticonceptionale...

Ai dreptate..ma gandeam la fete care au luat deja si stiu din experienta proprie cam ce ar recomanda medicii in astfel de cazuri..Bineinteles ca excludem anticonceptionalele pt ca topicul se refera la fetele care vor sa devina mamici si sunt in perioada de preconceptie, isi pregatesc corpul pt venirea lui jucaus.gif .. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare Nov 25 2008, 10:46 PM
Postare #5


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



RAMONIKA imi place ca ai deschis acest topic ,am sa vin si eu cu cate ceva. notworthy.gif
KAMAYANI------- Detalii:
Revitalizant natural pentru femei !!!

-comentariu:
-kamaiany = produs unic ce contribuie la mentinerea echilibrului hormonal si a tonusului general

-compozitie:
-symplocos racemosa (extract)
-caesalpinta sappan (extract0
-coral pisti
-dharti ioha
-glycyrrhiza glabra
-gumacacia
-mimosa pudica
-saraca ashoka (extarct0
-phyllanthus emblica
-iron oxide

!!! ingredientele contin in special vitamina c, minerale (zinc), esentiale in reglarea proceselor metabolice

-indicatii:
-preparatul contribuie la mentinerea tonusului general si al echilibrului hormonal
-continutul bogat al plantelor in compusi organici minerali (zinc, calciu, fier si vitamina c, are efect direct asupra sferei genitale
-contribuie la normalizarea ciclului menstrual
-previne anemia prin carenta de fier
-mareste afluxul de sange in zona pelviana
-creste rezistenta organismului la infectii
-sustine echilibrul psihic al femeii
-mareste densitatea oaselor (prin calciul din coral pisti), prevenind osteoporoza
-eficient in infectii genitale
-eficient in sindroame de menopauza

-mod de utilizare:
-adulti: 1-2 tablete x 2/ zi
-copii peste 14 ani: 1/ 2 tab. x2/ zi
-nu se administreaza in timpul menstruatiei
-se recomanda cure de 2-3 luni
-la dozele recomandate nu prezinta reactii nedorite

-prezentare:
-flacoane cu 50 tablete a 500mg = 24. 5 ron
-flacoane cu 100 tablete a 500mg = 45 ron !!!
eu nu l-am folosit dar am citit ca este bun!!!!


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 25 2008, 11:28 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Gasesc ca aici e locul potrivit, sa va spun ca trebuie sa aveti mare grija cu tot ce luati...chiar de sunt produse, medicamente naturiste...
Citisem mai demult o reclama la o revista, despre un medicament naturist care se numeste Dida
http://www.efarma.ro/products.php?id=1751...si la sfarsitul saptamanii trecute, am intrat in plafar pentru tincturi si am vazut acest medicament, care nu era tocmai ieftin 69 de lei...si m-am gandit sa il cumpar pentru ca citisem ca poate ajuta sa recapeti echilibrul in organism si in caz ca ai probleme cu balonare etc....este ff eficient...
Am ajuns acasa, am luat o tableta...fara sa mai stau pe ganduri...si in mai putin de 10 min....am simtit ca mi se face rau....intepaturi groaznice in tot abdomenul, stare de lipotimie, panica, si in urmatoarele 5 min....un deranj cumplit stomacal, ca la o toxiinfectie....toata starea respectiva, m-a tinut doua zile....si iata cum un medicamentt pe baza numai de uleiuri de plante...iti poate da organismul peste cap....asa ca fetelor...cand auziti de un medicament...nu sariti sa il luati...intrebati in stanga si in dreapta, sau daca il probati, incepeti cu un sfert de tableta...macar nu are cum sa iti faca atat de mult rau....sincer va spun m-am speriat cumplit...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare Jan 8 2009, 05:00 PM
Postare #7


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



notworthy.gif Ramonikaastazi pribegind prin net am gasit ceva ce mi se pare destul de interesant:"Sindromul ovarului polichistic este un dezechilibru hormonal care interfera cu ovulatia normala. Femeile cu acest sindrom nu au un ciclu menstrual normal, regulat.
Acest dezechilbru homonal afecteaza si alte sisteme ale corpului, cum ar fi sistemul metabolic si cel cardiovascular. Majoritatea femeilor cu ovar polichistic prezinta numerosi chisti mici (mai mici decat un bob de mazare) la nivelul ovarelor intr-o anumita perioada de timp.

Va recomandam urmatorul tratament naturist:

1. Spirulina - se ia 4 capsule/zi (2+0+2) cu 30 de minute inaintea meselor principale dimineata si seara. Timp de 3 luni.

2. Ulei de catina - se ia cate 30 de picaturi cu miere de albine cu 30 de minute inaintea meselor principale. Timp de 3 luni cate 20 de zile pe luna

3. Coenzima Q10 forte(30mg) se iau cate 2 capsule / zi cu 30 de minute inaintea meselor principale dimineata si seara, trimp de 3 luni

4. Redigest - cate 6 capsule pe zi( 2 dimineata , 2 la pranz, 2 seara) cu 30 de minute inaintea meselor principale, timp de 3 luni.

5. Echinaceea - cate 6 capsule pe zi( 2 dimineata , 2 la pranz, 2 seara) - dupa mesele principale timp de 2 luni, 20 de zile pe luna.

6. Gemoderivat muguri de coacaze negre - o monodoza pe zi cu 15 minute inaintea de masa, zilnic, timp de 3 luni.

7. Gemoderivat de mladite de zmeur - o monodoza pe zi cu 15 minute inaintea de masa, zilnic, timp de 3 luni.

8. Gemoderivat de afin - o monodoza pe zi cu 15 minute inaintea de masa, zilnic, timp de 3 luni.

Dupa 3 luni se face pauza de la gemoderivate si echinaceea si in acest interval se va administra tinctura de fructe de soc(1/2 de lungura in 1/2 pahar de apa inainte de micul dejun si masa de seara).

Dupa aceasta luna se reia tratamentul de 3 luni.


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jan 8 2009, 05:41 PM
Postare #8


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Multumim fetelor pt info..e bine de stiut! notworthy.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gandacica
postare Feb 17 2009, 09:08 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 12
Inscris la: 15-February 09
Din: Cluj
Membru nr.: 72,278



extract de mladite de zmeur -cate 25 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de urzica - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de galbenele - cate 30 de picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de coada soricelului - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi

din ultimele 3 se face un coktail de cate ori le luati,(in cantitatile indicate),nu le luati separat.se pun toate intr-o cescuta si se pune putina apa peste ele(cam o inghititura) si cine poate bea o jumatate de pahar cu apa dupa ele.

Cine a incercat tratamentul asta ne poate spune cum se simte dupa el ?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Feb 17 2009, 10:17 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



QUOTE(Gandacica @ Feb 17 2009, 09:08 PM) *
extract de mladite de zmeur -cate 25 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de urzica - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de galbenele - cate 30 de picaturi de 3 ori pe zi
tinctura de coada soricelului - cate 15 picaturi de 3 ori pe zi

din ultimele 3 se face un coktail de cate ori le luati,(in cantitatile indicate),nu le luati separat.se pun toate intr-o cescuta si se pune putina apa peste ele(cam o inghititura) si cine poate bea o jumatate de pahar cu apa dupa ele.

Cine a incercat tratamentul asta ne poate spune cum se simte dupa el ?

Eu am incercat
25 de picaturi tinctura de zmeur, in putina apa
o lingurita de tinctura de cretisoara, in jumatate de pahar de apa

se ia de 3 ori pe zi inainte de masa. Eu ma simt bine si iau cam de 2 luni. Nu stiu daca de la ele sau din alt motiv, dar nu mai am nici chisturi si nici semne de anexita(cu toate ca nu sunt recomandate neaparat pt anexita)


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 09:34 AM