Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ablactatia(oprirea Secretiei Lactate), cum a fost la voi????
mir0108
postare Sep 5 2009, 12:41 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



fiindca miru nu vrea sa pape nik...desi ne chinuim cu diversificarea de la 6 luni,am hotarat impreuna cu dr nostru ca singura solutie:intarcatul rolleyes.gif ....!!
!!!! sfaturi ...va rog!orice credeti ca e bn sa stiu... floare2.gif floare2.gif floare2.gif
daca este deschis un topic cu titlu asemanator?...nu stiu...!!eu am incercat sa aflu ,dar cum sunt 24 de pagini cu titluri...ar trebui sa irosesc prea mult timp!!(astept un link eventual...!)
PS:stiu de la alte mamici de "febra laptelui!!"ati trecut prin asa ceva?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 5 2009, 12:54 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Eu am intarcat la 2 ani si o luna, asa ca nu stiu cat te-ar putea ajuta experienta mea, dat fiind diferenta prea mare... La inceput a fost ok, in primele zile; aveam bustiera speciala, nu am avut dureri, nu aveam canalele pline, ma mulgeam vreo 20 de sec cam o data pe zi. Si am luat aspirina. smile.gif
Insa dupa vreo 5 zile, mi s-au umplut brusc sanii si am fost nevoita sa iau o pastiluta, 2 zile. A fost f ok, fara absolut niciun efect secundar; am scapat chiar ieftin, as putea spune. laugh.gif

Am gasit si cateva topicuri despre asta, dar sigur mai sunt...

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;hl=intarcarea

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;hl=intarcarea

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;hl=intarcarea

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;hl=intarcarea

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;hl=intarcarea

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...carea&st=20


L.E. Sunt f multe topicuri unde se dezbate problema; da un search si o sa gasesti si tu smile.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Sep 5 2009, 01:03 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 5 2009, 02:39 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



multumesc ,dyana.... floare2.gif am citit ....
imi iau inima in dinti...si cum s-a descurcat toata lumea....o voi face si eu..dar am emotii ,ceva teama .... rolleyes.gif
cred ca o sa fie greu....asa simt! rolleyes.gif

felicitari pt ca ai alaptat puiul atata timp...asa speram si eu ..dar cum refuza mancarea...chiar sunt convinsa ca nu mai pot amana..(nu a luat nici in greutate prea bn!in schimb are imunitate buna ,multumim DD)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 5 2009, 04:58 PM
Postare #4


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




Te cred ca ai emotii, la 11 luni; aveam eu la 2 ani biggrin.gif Si e foarte probabil sa fie un pic dificil, pentru ca acum inca mai ai destul lapte. Incearca si cu ceai de salvie sau, la recomandarea medicului -medicatie.
Iti tin pumnii. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Sep 5 2009, 05:57 PM
Postare #5


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Chiar ca mult ai alaptat Dyana...eusa_clap.gif...nu demult ai intarcat-o...cum a reactionat Lara? smile.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 5 2009, 06:14 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(dyana @ Sep 5 2009, 05:58 PM) *
Te cred ca ai emotii, la 11 luni; aveam eu la 2 ani biggrin.gif Si e foarte probabil sa fie un pic dificil, pentru ca acum inca mai ai destul lapte. Incearca si cu ceai de salvie sau, la recomandarea medicului -medicatie.
Iti tin pumnii. smile.gif

multumesc ,dyana...sa imi tii pumnii ,te rog... partners.gif
sincer cu cat ma gandesc mai mult...imi fac griji mai mari..miruna nu vrea sa pape nik!!ce o sa facem?dar daca am incercat "n"scheme..cu scosul unei mese..cu alaptat seara si dimineata...etc!nik nu a avut succes! statea nemancata pana cand urma masa de lapte...cred ca astepta sanul...stia ca urmeaza sa primeasca... rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy85
postare Sep 6 2009, 12:32 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,649
Inscris la: 7-October 08
Din: iasi
Membru nr.: 41,125



si eu as vrea sa termin cu alaptatul, a mea mananca si mancare, dar vrea si titi si noaptea daca se trezeste vrea titi, si daca plec la vreo petrecere si o las cu mama o cauta de titi si nu mai adoarme inapoi,si e rau asa, inca as mai avea lapte, dar ce e mai rau e ca nu suporta nici un fel de lapte nici de vaca nici formula, pupici si trecem noi si peste asta.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 6 2009, 02:40 PM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Claudia Elena @ Sep 5 2009, 05:57 PM) *
Chiar ca mult ai alaptat Dyana...eusa_clap.gif...nu demult ai intarcat-o...cum a reactionat Lara? smile.gif

Foarte bine. Ea era pregatita pentru pasul asta, cred ca mai mult decat mine.
Si Lara avea obiceiul sa adoarma doar la san sau sa se mai trezeasca uneori noaptea...Cand a vazut ca nu ii mai dau, a dat sa planga, eu la fel, asa ca am luat-o repede in brate si am leganat-o prin camera. Nu a mai zis nimic si in 10 minute a adormit. De atunci nu se mai trezeste nici noaptea, daca nu o supara ceva si nici pampersul nu l-a mai vrut. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 6 2009, 07:04 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



mir, eu iti recomand sa te feresti de medicamente, eu le am si acum in frigider (nu stiu de ce le mai tin doh.gif ) eu am tras din greu cu intarcatul, ca aveam prea mult lapte, cred ca puteam sa hranesc inca 2, desi aveam deja 1 an si 4 luni de prestat pt domnisoara Ilinca rolleyes.gif ..
nu m-a ajutat decat Dumnezeu, ca am fost singura si nu avea cine sa mi-o ia cand ea vroia tetea.. asa ca i-am spus ca am buba si eu si nu mai e lapte.. mi-am pus bustiera, mi-am golit canalele, sa nu ramana nimic ce ar afecta mai tarziu.. cu apa calduta si sapun masezi locul sa se scurga tot laptele si apoi dus rece doar pe sani.. cam asa e si la furia laptelui.. stiu ca am scris etapele si anul trecut cand s-a intamplat la noi.. dupa cateva zile, a acceptat ea si alt lapte (eu de-asta continuam s-o alaptez dupa an, ca nu vroia alt laptic si era acel necesar de 500ml), asa ca am completat cu hrana normala, la care nu am intampinat probleme deloc, a fost un copil-model, multumesc Maicutei Domnului ce nu m-a lasat.. si inca ceva: au fost zile cand ma simteam atat de vinovata, ca o criminala cand se uita cu ochii plini de lacrimi si cu atata jind dupa tetea, dar o luam in brate si ii explicam ca ma doare si pe mine, m-a inteles si s-a resemnat.. apoi a uitat cu desavarsire.. acum are si ea momente cand vede cate un bebelus alaptat si imi zice, in joaca: sunt bebelus, veau si eu tatica! si rade smechereste.. spune ca abia asteapta sa dea si ea tatica la bebelusul ei, sa se faca mare.. copiii sunt pregatiti... noi, mamele nu vrem sa admitem ca trebuie sa ii rupem de noi..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 9 2009, 12:31 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



multumesc din inima fetelor....va salut pe toate(am incercat sa postez si duminica..facea netul fitze!)
si eu sunt in plina experienta a intarcatului..o sa va povestesc cum a mers :
duminica ,am stropit sfarcul sanilor cu lamaie...si miruna a fost uimita sa simta un gust nou si ciudat,..i-am explicat asa cum m-am priceput ca tzitzi nu mai este buna..si copilul m-a inteles perfect....deci la ea merge ff bine ,nu a mai supt la san de duminica(aceea a fost o zi care mi-a pus capac...nu voia nik sa guste din ce ii dadeam..numai la tzatza ii era gandul...cred ca intelegea ce vb noi, adultii..ca nu vreau sa ii mai dau san!)
MIRU PAPA SUPER BINE...SI 3 BIBE DE LAPTE /ZI...SUNT MULTUMITA CA NU AM AMANAT MOMENTUL
de la alaptat exclusiv timp de aproape un an ,la intarcat total....e greu ,dar nu insuportabil!
medicamente nu a vrut farmacia sa imi dea fara reteta..pt ca scad tensiunea si ei nu isi asuma riscul...iar med nostru mi-a zis ca nu e nevoie de medicamente...sa stau linistita ca va trece !sanii sunt durerosi si plini ,iau dimineata si seara cate o aspirina ,la fel :gheata !
am in jurul lor o bustiera stransa si este suportabil....
mai tarziu voi aplica frunze de varza rece ,putin zdrobita...
revin cu detalii pe parcurs pt mamicile interesate

PS:LILIANA 2U,DACA MAI INTRI PE TOP ASTA ..TE ROG SA NE DAI DETALII DESPRE CUM A FOST LA VOI ...AM INTELES CA AI SCOS LAPTELE...PROBABIL RARIND GRADAT SI MICSORAND ASTEFEL DEBITUL..?...(ASA AM INTENTIONAT INITIAL...DAR CIK E DE LUNGA DURATA TREABA...!SI AM, PREFERAT FARA MULS!...SPER SA FIE OK!!)CVB X


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

12 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 10:52 AM