Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Amintiri Din Prima Zi De Scoala
ramo82na
postare Sep 18 2009, 11:22 PM
Postare #11


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



in prima zi de scoala.......de fapt prima dimineata de scoala ,am dat cu capul intr-un stalp de adormita ce eram...am inceput sa plang pt ca oricum nu voiam sa merg...mama imi stergea lacrimile..de altfel ultima amintire pe care o am cu ea ..(dupa 1 an a murit) tata imi zicea celebra lui replica pe care mi- spune si acum daca se intampla ceva de genul "lasa tati ca esti cea mai tare din parcare si parcarea goala" asta m-a mai inveselit putin si am plecat spre scoala ....care mi-a fost draga totusi ..cu ditai cucuiul in frunte...

ps invatatoarea era clienta mamei..mama coafeza ...si ma ameninta "las ca vezi tu la scoala" biggrin.gif biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de ramo82na: Sep 18 2009, 11:23 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Sep 18 2009, 11:52 PM
Postare #12


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



uffff ce amintiri.... rolleyes.gif
ce tin eu minte? ca nu am dus flori biggrin.gif (ca de altfel niciodata in cei 12 ani de scoala smile.gif )...ca am fost pusa in ultima banca, desi nu eram inalta de felul meu...si ca din prima zi nu am suportat-o pe invatatoare...se pare ca nici ea pe mine pt ca nu scapa o ocazie sa ma faca de ras in fata colegilor...cand imi facea tata coditele, nu ii prea ieseau lui uniforme happy.gif iar invatatoarea ma punea in fata clasei sa rada copiii de mine...stiu ca in scurt timp am invatat sa imi fac coditele singura, nu mai apelam la tata laugh.gif
noroc ca au schimbat-o din clasa a 4-a...cu una tanara, draguta, prietenoasa...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 19 2009, 12:29 AM
Postare #13


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(marimaria @ Sep 19 2009, 12:12 AM) *
Eu am chiulit in prima zi de scoala unsure.gif blush.gif

Cand am iesit pe poarta scolii ai mei nu mai erau.....normal or fi inteles ca am inceput cursurile.

Eu cu prietena mea am sters-o spre casa....pe drum i-am spus ca stiu o bara de batut covoarele unde sa ne ducem sa ne jucam (de-a Nadia Comaneci blink.gif )
Ne-am jucat de-am plesnit si la scoala nu ne-am mai dus, iar prietena mea a cazut de la bara wacko.gif si si-a rupt un dinte.

A doua zi ne-a pus la colt liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif



rolleyes.gif Asa da! Dar cu ce amintiri te-ai ales! rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 1 2009, 08:52 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




Yo in primul an......imi amintesc pampoanele imense si coditele mele foarte pufoase de la carlioti.....si garoafa de pe abecedar......aa si ca, atunci cand am intrat in clasa m-am asezat in fuga mare in banca din mijloc, prima care avea o fata rosie pusa peste....afland mai tarziu ca aceea era banka de onoare......in care am reusit cu mandrie sa stau cativa ani din cei patru.....
Imi amintesc ca i-am spus mamei, dupa ce m-am asezat in banka cu fata rosie...sa plece acasa, ca nu are rost sa mai stea pe acolo unsure.gif ...... si ca atunci cand am ajuns acasa dupa prima zii..am petrecut ore bune mirosind cartile noi si frumoase si admirand tot ce se putea admira la ele....parca simt si acum mirosu te tus proaspat love1.gif love1.gif

Iar iubi meu......precum Maria.....a mers la scoala cu mama'sa, tat'su si frate'su........precum se adunau la careu...el la incepatori si frate-su la clasele mari..parintii au plecat acasa, ca doar era cu frate'su acolo...si dupa ceremonie, directorul scoli a aununtat programul...cei mici sa intre in clase...cei mari sa revina la programul de dupa amiza.....la care si el frumos, si-a luat talpasita catre casa, uitand sa ajunga acasa si oprinduse pe terenul de fotbal......iar ai lui l-au cautat cu disperare ore bune..... doh.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Dec 1 2009, 10:50 PM
Postare #15


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Ce ma bucur cand aud si despre intamplari frumoase de pe la scoala. smile.gif
Eu, recunosc: nu prea am avut parte de asa ceva. Eram salbatica, incapatanata si timida... Combinatia perfecta. doh.gif

Dar imi amintesc cat ma straduiam sa aflu cum o cheama pe colega mea de banca. biggrin.gif Mereu imi propuneam sa fiu atenta cand se striga catalogul, sa vad... dar mereu uitam si imi aminteam abia dupa ce raspundea ea. Complicata manevra. wink.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 1 2009, 11:03 PM
Postare #16


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Prima zi de scoala...liwlol.gif
Primisem de la mama un stilou antic cu penita din aur, care exista in familia noastra de 4 generatii..fusese si al celorlalte doua surori a mele in prima zi de scoala (foarte cuminti de altfel), iar eu din prima zi am facut praf acel stilou de care si acum sor'mea mai mare imi aminteste...laugh.gif Eu mereu am fost foarte vorbareata la scoala si cum aveam o colega foarte timida a trebuit sa vorbesc eu si pentru ea liwlol.gif bineinteles ca mai si gesticulam, astfel incat m-am trezit cu caietul plin de pete de cerneala si cei doi colegi din fata mea erau stropiti si ei...liwlol.gif
Colega respectiva a refuzat vehement sa mai stea in banca mea a doua zi, astfel ca pedeapsa copiilor rai din clasa era sa stea in banca alaturi de mine...liwlol.gif
Generatia mea a fost ultima inainte de pensionare a invatatoarei mele, iar generatia surorii mele mai mari, care are 40 de ani a fost prima generatie a aceleiasi invatatoare...si uite din cauza asta invatatoarea mea mereu o lauda pe sora mea, care pe vremea ei a fost si pionier, spre deosebire de mine, care eram mereu o zapacita si o adormita....invatatoarea tinea lectia elevilor, iar eu tineam in acelasi timp cu ea predici colegei de banca...liwlol.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Dec 1 2009, 11:14 PM
Postare #17


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Am ras cu lacrimi, Claudia. liwlol.gif))))))))))))))))))))))

Cred ca prostii am facut si eu, dar nu prea le mai tin minte. Sa o intreb pe fosta mea colega de banca.... rolleyes.gif pe care o cunosc deja de .......20 de ani. ohmy.gif ohmy.gif (cred ca nu am uitat sa trec si pe la 'Sintetizari' biggrin.gif )


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 1 2009, 11:21 PM
Postare #18


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(dyana @ Dec 1 2009, 11:14 PM) *
Am ras cu lacrimi, Claudia. liwlol.gif))))))))))))))))))))))

Cred ca prostii am facut si eu, dar nu prea le mai tin minte. Sa o intreb pe fosta mea colega de banca.... rolleyes.gif pe care o cunosc deja de .......20 de ani. ohmy.gif ohmy.gif (cred ca nu am uitat sa trec si pe la 'Sintetizari' biggrin.gif )

Pfuuuaiii...cat era saraca mama de satula sa vina la sedintele cu parintii si sa i se spuna DIN NOU ca din toate fetitele din clasa, a ei este cea mai rea si la toate orele are de vorbit...nu mai zic eu cate eram de satula de luat bataie...liwlol.gif Tind sa cred ca din cauza mea s-a pensionat invatatoarea...liwlol.gif
Si sa nu uit...pana prin clasa a 6-a nu era baiat in clasa pe care sa nu-l fi batut macar de cateva ori...tongue.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Dec 2 2009, 12:13 AM
Postare #19


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 1 2009, 11:21 PM) *
Pfuuuaiii...cat era saraca mama de satula sa vina la sedintele cu parintii si sa i se spuna DIN NOU ca din toate fetitele din clasa, a ei este cea mai rea si la toate orele are de vorbit...nu mai zic eu cate eram de satula de luat bataie...liwlol.gif Tind sa cred ca din cauza mea s-a pensionat invatatoarea...liwlol.gif
Si sa nu uit...pana prin clasa a 6-a nu era baiat in clasa pe care sa nu-l fi batut macar de cateva ori...tongue.gif

Hmmm. de batai imi amintesc cate ceva.
Odata, pe Valentin, colegul din fata, care era tot timpul intors catre banca mea sa ma mai enerveze cu cate ceva, l-am intepat cu un creion fff ascutit, in... pectoral. Din greseala. biggrin.gif S-a infectat si dupa amiaza...maica-sa a sunat la tata. biggrin.gif

Alta data, absolut din greseala, i-a dat un genunghi in ..... male.gif ... lui Mihai. Alt coleg care, nu prea ma deranja de fel, dar s-a numerit prost atunci. wacko.gif

Desigur, cea mai mare bataie a mea, care mi-a adus si renumele ulterior si spaima printre colege, laugh.gif a fost cea cu unul dintre gemenii Vasile, doi frati de bani gata, cam rautaciosi si needucati. biggrin.gif Eram atat de furioasa pe el, ca l-am cam ciufulit. laugh.gif
In pauza urmatoare, geamanul a vorbit cu grasul clasei, Lucian Șchiau, a.k.a. Skitza, sa il razbune. M-a batut ala ca pe un sac cu fasole. liwlol.gif Dar nu era nimic personal: a doua zi, eram iar cei mai buni prieteni, fara macar sa fie nevoie sa vorbim despre asta. laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Dec 2 2009, 12:16 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Dec 2 2009, 01:06 AM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(dyana @ Dec 2 2009, 12:13 AM) *
Hmmm. de batai imi amintesc cate ceva.
Odata, pe Valentin, colegul din fata, care era tot timpul intors catre banca mea sa ma mai enerveze cu cate ceva, l-am intepat cu un creion fff ascutit, in... pectoral. Din greseala. biggrin.gif S-a infectat si dupa amiaza...maica-sa a sunat la tata. biggrin.gif

Alta data, absolut din greseala, i-a dat un genunghi in ..... male.gif ... lui Mihai. Alt coleg care, nu prea ma deranja de fel, dar s-a numerit prost atunci. wacko.gif

Desigur, cea mai mare bataie a mea, care mi-a adus si renumele ulterior si spaima printre colege, laugh.gif a fost cea cu unul dintre gemenii Vasile, doi frati de bani gata, cam rautaciosi si needucati. biggrin.gif Eram atat de furioasa pe el, ca l-am cam ciufulit. laugh.gif
In pauza urmatoare, geamanul a vorbit cu grasul clasei, Lucian Șchiau, a.k.a. Skitza, sa il razbune. M-a batut ala ca pe un sac cu fasole. liwlol.gif Dar nu era nimic personal: a doua zi, eram iar cei mai buni prieteni, fara macar sa fie nevoie sa vorbim despre asta. laugh.gif

ce amintiri fetelor smile.gif
eu, la capitolul batai, imi aduc aminte doar de o singura faza: eram singura fata pe care doamna invatatoare a pus-o cu baiat in banca ... vezi Doamne sa il cumnitesc eu pe Ducu ... si luandu-mi rolul in serios ... la prima boacana pe care a facut-o i-am luat penarul si i-am dat cu el in cap reusind astfel sa ii rup stiloul care era cu traditie in familia lui liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif probabil ceva in genul Claudiei
ulterior intre noi s-a dezvoltat o maaare prietenie smile.gif (asta dupa ce maica-mea a trebuit sa cumpere un alt stilou cu penita de aur liwlol.gif liwlol.gif ce important mai suna pe atunci chestia asta )
prima zi de scoala nu mi-o aduc aminte ... a fost taaare demult ..... sa fie vreo 25 de ani de atunci rolleyes.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 02:44 PM