Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mancare Pentru Bebelusi
ioy
postare Oct 4 2007, 08:38 PM
Postare #21


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



Si atunci de ce vi se pare Alex asa mare? E adevarat ca e f,. lung. Dar are 8 luni jumate si in jur de 10kg. tongue.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 4 2007, 09:00 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(ioy @ Oct 4 2007, 09:38 PM) *
Si atunci de ce vi se pare Alex asa mare? E adevarat ca e f,. lung. Dar are 8 luni jumate si in jur de 10kg. tongue.gif

Pai, in primul rand, trasaturile sunt bine definite - adica arata mai "in varsta"! laugh.gif Si e destul de greutz... Cati arata ca el si are 10 luni si jum. si 10 kg, 74 cm. Pentru ca, am observat ca nici parintii nu sunt "pigmei", copilul trebuie sa semene, nu? In nici un caz cu vecinu'! liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 4 2007, 11:46 PM
Postare #23


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(cristinabc @ Oct 2 2007, 06:30 PM) *
oricum ai sa gasesti multe pareri diferite chiar ,din partea medicilor
legat de milumil si noua ne-au zis 2 pediatri ca umfla fara rost( bebelusa noastra lua in greutate peste medie),asa incat am inlocuit milumilul cu bebelac,pe care l-a baut cu aceeasi pofta,dar a si continuat sa ia in greutate cam in acelasi ritm
laptele de vaca zic eu ca e cam gras pt ficatelul copilului,mai ales pana intr-un an
iar despre cura nu incerca sa privezi copilul de mesele lui normale sau sa incerci sa il incadrezi in niste tipare date de graficele doctorilor,important e sa fie sanatos si sa il observi sa nu fie obez
daca bb papa cantitatile si alimentele corespunzatoare varstei lui,e ok(iti scrie o mama de copila pufoasa care la 1 an are 12 kg,dar si 82 cm)

iti multumesc si sa-ti traiasca pufulet smile.gif bebele meu e destul de lung si desi are doar 5 luni si aproape 8 kg nu pare gras de loc! ba din contra eu i-am spus mamei mele k mi se pare prea slab si sa sti k este in comparatie cu multi bebelusi din orasul nostru la varsta lui!deci inca nu ma bate gandul sa ma iau dupa dostoritza aici! si sincer noi am ajuns la 4 mese pe zi! ce sa mai scad????????? are doar 5 luni! mancam prima masa la ora 10 dim cand se trezeste (lapte) apoi una pe la ora 14 de supica.mai urmeaza una pe la 19 de pireu de fructe amestecat cu branzica si biscuitzi, dupa care mai avem una de lapte si gata!!!! suc peste zi cand vrea sa-l bea si mult mult ceai!!! ce cura sa-i mai fac???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 4 2007, 11:53 PM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361




QUOTE(edyke @ Oct 3 2007, 08:35 AM) *
pe cuvant ca doctorii astia sunt culmea mai bebelul meu are 4 luni acuma afacut in 30 si dr. mi-a zis ca sa-ncep sa-i dau danone dar dinacela simplu nu cu fructe cate o ling. doua apai ce sa fac ????????? caci sut confuza de tot , i-am dat mar cu biscuite tot ca mi-a recom,andat dr. dar nu a mancat asa de urat face de parca se ineaca sau cava nu a mancat nici macar o ling. ca sa ii dau daca voi ziceti ca astea nu-s bune CATI DOCTORI ATATEA PARERI !!!!!!!!! ASA CEVA .........ajutati-ma si spuneti-mi va rog si copii vostri mananca de parca se in eaca la inceput ca nu stiu ce sa fac?/

sincer iti spun k eu i-am dat iaurt chiar si cu fructe (doar de 2 ori) adik azi da maine nu si poimaine iar ! a facut urat tare seara si am crezut k numai de la iaurt poate fi! iesind la o plimbare ne-am intalnit cu doctoritza noastra care ne e si prietena oarecum de fam m-a certat tare cand l-a luat in bratze zicand:" nu-mi place de loc cum miroase si daca te mai prind te bat" mirosea a iaurt pt k atunci il savurasem! si nu am indraznit sa-i mai dau de atunci!!! cat despre faimosul danone are o parere tare proasta si mi-a interzis categoric! a zis sa-i fac in casa daca chiar vreau sa n-o ascult! cat despre innecat Darius asa face cand ceva nu-i place si marul cu biscuite nu i-a placut de la inceput!!!!bafta si multa rabdare!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 5 2007, 07:52 AM
Postare #25


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Referitor la "cura" - cu siguranta nu s-a referit la a-i scoate una din mese, sau a-i micsora cantitatea de mancare/portie! Diversificarea copiilor mai dolofani se face altfel decat a copiilor slabuti. Copiilor mai dolofanei nu li se recomanda anumite alimente, sau se recomanda dar in cantitati mai mititele. Probabil asta a vrut sa spuna medicul, zic eu.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 5 2007, 09:46 AM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(Dana81 @ Oct 5 2007, 12:46 AM) *
iti multumesc si sa-ti traiasca pufulet smile.gif bebele meu e destul de lung si desi are doar 5 luni si aproape 8 kg nu pare gras de loc! ba din contra eu i-am spus mamei mele k mi se pare prea slab si sa sti k este in comparatie cu multi bebelusi din orasul nostru la varsta lui!deci inca nu ma bate gandul sa ma iau dupa dostoritza aici! si sincer noi am ajuns la 4 mese pe zi! ce sa mai scad????????? are doar 5 luni! mancam prima masa la ora 10 dim cand se trezeste (lapte) apoi una pe la ora 14 de supica.mai urmeaza una pe la 19 de pireu de fructe amestecat cu branzica si biscuitzi, dupa care mai avem una de lapte si gata!!!! suc peste zi cand vrea sa-l bea si mult mult ceai!!! ce cura sa-i mai fac???

Cred ca ii dai prea putin lapte! Parerea mea... Un copil trebuie sa bea zilnic minim 500 ml.
Iaurtul se da de obicei dupa 6 luni... Iar daca a facut o reactie asa urata mai bine mai astepti. Si ar fi bine sa i-l faci tu, ca nu e grea reteta.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 5 2007, 12:09 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



de-acord cu Mumu. la 5-6 luni, bebele ar trebui sa aiba mai mult de 2 mese de lapte. nu te grabi sa-i dai atata papa solida, ca este vreme suficienta. ca sa-i fie laptele mai consistent, pune-i 2 masuri de cereale sau orez.
pofta mare la laptic wink.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamariab
postare Jan 27 2009, 04:01 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 37
Inscris la: 15-January 09
Din: gherla
Membru nr.: 65,017



buna

docotorita mea mi-a zis sa nu-i dau lapte de vaca numai dupa un an cica nu este bun pentru copii mici , dar sincer nici laptele praf nu este bun eu cred ca-i mai sanatos laptele de vaca dar amestecat cu ceai sau apa nu asa gras dintr-o data. partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamariab
postare Jan 27 2009, 04:06 PM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 37
Inscris la: 15-January 09
Din: gherla
Membru nr.: 65,017



fetita mea are 6 luni si jumatate dar de o saptamana ii dau danone cu fructe pentru scrie pe el ca nu este cu conservant, si am intrebat si doctorita si a zis sa-i dau ca este bun ba chiar si cate 2 pe zi iar fructe iarasi in fiecare zi gravida.gif de cel putin 2 ori pe zi , acum incepem sa mancam si mancare mai cu forta dar sper sa se invete , insa nu pre stiu exact ce sa-i dau si trebuie sa o invat repede cu mancare pentru ca apus forte putin pe ea in ultima luna chiar mi-a dat doctorita vitamine ma ajutati va rog
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Feb 1 2009, 01:59 AM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(anamariab @ Jan 27 2009, 06:06 PM) *
fetita mea are 6 luni si jumatate dar de o saptamana ii dau danone cu fructe pentru scrie pe el ca nu este cu conservant, si am intrebat si doctorita si a zis sa-i dau ca este bun ba chiar si cate 2 pe zi iar fructe iarasi in fiecare zi gravida.gif de cel putin 2 ori pe zi , acum incepem sa mancam si mancare mai cu forta dar sper sa se invete , insa nu pre stiu exact ce sa-i dau si trebuie sa o invat repede cu mancare pentru ca apus forte putin pe ea in ultima luna chiar mi-a dat doctorita vitamine ma ajutati va rog


si baietelul meu tot pe aproape ca varsta ,pe 8 va face 7 luni,am inceput diversificarea de la 5 luni cu suc de morcov apoi cu suc de mar apoi amestecat ,cereale cu mar ci morcov..apoi am trecut la mar ras cu biscuit pe care mi.l recomandase medicul de familie de pe la 4 luni dar mi s.a parut prea devreme..apoi supa,mai intai supa de morcov,la care am adaugat o lingurita de orez(mi.a recomandat pediatrul in cazul in care ii place mai consistent),o lingurita de ulei de masline..apoi supa de morcov cu pastarnac...am incercat de vreo 2 ori sa ii dau supa din mai multe legume(morcov,cartof,pastarnac,telina) si a fost foarte balonat nu pot fi sigura ca supa il deranja dar am trecut la supa doar de morcov la care adaug incet cate o noua leguma/zarzavat..la marul cu biscuit adaug si 2lingurite de branza calcica(i.as face altfel branza dar mi.e teama sa nu gresesc,dr pediatru mi.a recomandat branza calcica)..acum m.am gandit sa.i inlocuiesc cele 2 lingurite de biscuit cu 2 lingurite de cereale (am luat milupa 7 cereale bio),nu stiu daca ii va place,cerealele astea arata altfel fata de cele de la nestle..el serveste 5 sau 6 mese pe zi dintre care una pe la 2 noaptea -lapte,una pe la 7 dimineata -lapte ,pe la 11-12 mar cu biscuit si branza,pe la 15-16 supa si dupa cum e de vioi peste zi inca una sau doua de lapte pana la culcare ,la una dintre astea doua mese ii adaug 2 lingurite rase de cereale nestle(5 cereale)-meniul acesta l.am gandit eu avand in vedere sfatul medicului si sfaturile altor pediatri citite pe net...dr de fam zice mereu ca e bine cu greutatea dar ea nu face comparatia de la o luna la alta ci pe ansamblu..pe ansamblu e bine ca a luat in primele 3 luni mult peste normal,dar dupa eu nu am fost multumita si a devenit chiar slabutz..iaurt inca nu iam dat ,astept sa ajung la o supa din mai multe legume si dupa introduc si iaurtelul


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:04 PM