Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Stiati Despre Corpul Vostru Ca … ?
giulia_0319
postare Jun 15 2011, 09:42 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



1. Daca esti obsedat de curatenie, igiena si detoxifiere, e bine. 32 de milioane de bacterii se gasesc doar pe o bucata de doi centimetri patrati de piele de pe trupul tau. Noroc ca cea mai mare parte dintre ele nu sunt daunatoare.

2. Sursa mirosului corporal neplacut este transpiratia. Picioarele sunt cea mai mare sursa de transpiratie pentru ca aici se gasesc 500.000 de glande sudoripare.

3. Viteza aerului, atunci cand stranuti, poate atinge si 160 de kilometri pe ora. Deci cel mai bine este sa iti acoperi gura atunci cand stranuti.

4. Reteaua de vasele sanguine masoara peste 90.000 de km in corpul uman, iar inima pompeaza peste 6.000 de litri de sange zilnic, pentru o buna vascularizare.

5. Intr-o viata de om se produc peste 25.000 de litri de saliva. Stii cate piscine poti umple cu saliva pe care tu o produci in timpul vietii? Aproape doua.

6. Pana la varsta de 60 de ani, 60% dintre barbati si 40% dintre femei sforaie. Zgomotul produs are in medie 60 de decibeli, in timp ce zgomotul daunator pentru ureche este cel care incepe de la 85 de decibeli.

7. Parul blond este mult mai des decat cel inchis la culoare. Astfel, in timp ce roscatii au, in medie, 86.000 de foliculi de par, cei cu parul saten au circa 100.000 de astfel de foliculi, brunetii circa 110.000 iar blonzii nu mai putin de 146.000 de foliculi de par.

8. Viteza de crestere a unghiilor e mai mare la maini decat la picioare, intrucat acestea sunt mai utilizate.

9. Nu este usor pentru un bebelus sa isi tina capul in primele zile ale vietii pentru ca el are un sfert din greutatea corporala. Capul unui adult are o greutate egala cu o optime din masa lui totala.

10. Esti uneori atat de obosit incat simti ca mori daca nu dormi macar o ora? Ei bine, cercetatorii americani au aflat ca intr-adevar, pericolul de deces este iminent daca nu dormi macar o ora pe parcursul a 11 zile.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 15 2011, 11:07 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(giulia_0319 @ Jun 15 2011, 09:42 PM) *


10. Esti uneori atat de obosit incat simti ca mori daca nu dormi macar o ora? Ei bine, cercetatorii americani au aflat ca intr-adevar, pericolul de deces este iminent daca nu dormi macar o ora pe parcursul a 11 zile.

am vazut un test despre ceea ce se intampla cu tine in mom cand nu dormi de la 4 zile in plus....
arata si creierul...sinapsele se intrerup ptr cateva mom...
clipesti mult mai des...in sensul ca org iti atrage atentia ca ar tb sa te odihnesti...
nivelul de insulina si multe alte valori din sange se schimba dupa 5 zile nedormite
toata agitatia din strada ti se pare doar ceva neclar si esti apropae dezoorientat desi locurile acelea le cunosti
in a 7-a zi nu vei mai clipi ci din contra vei avea ochii mult mai mari deschisi...ptr ca de fapt sa spunem asa,....o parte din creier doarme+ca apar halucinatiile mai ales cele acustice
apoi i-au fost testate reactiile la condus...reactiile bineinteles ca au fost mult prea incete...si bineinteles ca ar fi reprezentat un pericol deosebit la drum...a si facut accident intr-un parapete...deja cand i spunea stanga reactiona dar dupa abia 4 sec...
a-8a- zi l-au lasat sa doarma....dar tot cu aparate...iar fazele somnului au fost altfel ordonate!!!

au facut acest test apoi au aratat delfinul care practic o viata intreaga nu doarme ..ptr ca altfel ar muri...iar din acest motiv in timp indelungat s-a adaptat..s.i doar o parte din creier doarme alternat cu cealalta


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 15 2011, 11:43 PM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



4 zile -da, cunosc. biggrin.gif Nu e chiar asa rau cum pare. laugh.gif Dar sa nu dorm 11 zile, nu cred ca as prea vrea sa stiu cum e. ohmy.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 15 2011, 11:55 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




eu nu am dormit 2 nopti[inainte de bac ]...dar a treia zi am simteam cu adev aiurea si ciudat...si da...aveam impresia ca-mi trece ceva negru in viteza mare p sub picioare sau iar cand am desfacut un ou m-am speriat f tare si nu aveam curaj sa ma uit in castrnul unde mai sparsesem 2 oua ptr ca eu credeam ca in ultimul ou a fost ceva negru...mama m-a. auzit si a venit...si s-a uitat in castron.-..dar nu era nimic...m-am uitat si eu...si nu-mi venea sa cred ca nu este nimic ....acelasi lucru mi se intampla si cand nu dormeam noptile cu Darius sau pur si simplu am avut insomnii de 1-2 zile!!!

testul despre care va spuneam incepea de la 4 zile nodormite in sus..pana in a-8 -a zi!!!

Aceasta postare a fost editata de anku: Jun 15 2011, 11:56 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jun 15 2011, 11:58 PM
Postare #5


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(anku @ Jun 16 2011, 12:07 AM) *
au facut acest test apoi au aratat delfinul care practic o viata intreaga nu doarme ..ptr ca altfel ar muri...iar din acest motiv in timp indelungat s-a adaptat..s.i doar o parte din creier doarme alternat cu cealalta

nici nu stiam ca delfinii nu dorm unsure.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 16 2011, 12:11 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(giulia_0319 @ Jun 15 2011, 11:58 PM) *
nici nu stiam ca delfinii nu dorm unsure.gif

am gasit si eu fel si fel de inf in care se spune ca delfinul doarme p o parte etc....imi suna aiurea..ei oricum traiesc in grupuri+ca tb sa se fereasca de alti vanatori ai marilor...si da...eu am vazut un documentar in care delfinul inota la o adancime mica sub apa cu un ochi inchis si unul deschis[partea cu ochiul inchis spuneau ei ca ar dormi]...iasa la fieacre minut la suprafata ptr a respira si din cate am inteles la delfini respiratia nu ar involuntara... de aceea partile din creier dorm alternat la un nivel mic sub apa
nici eu nu am stiut...si am ramas f placut surprinsa de delfini!!! smile.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 16 2011, 12:13 AM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Eu inaintea unor evenimente importante nu pot sa dorm cam 4 zile. E un fel de reactie a organismului meu, de anuntare, de pregatire pt eveniment. De exemplu, cand am nascut: nu am mai dormit de sambata (cand am stiut in sinea mea va voi naste marti) si pana marti noapte. Nu eram obosita, nu simteam ca mi se diminueaza simturile, nu aveam nimic. Dar pur si simplu nu puteam dormi. smile.gif
Marti, cand a venit noaptea, m-am culcat si am adormit ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. laugh.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 16 2011, 12:21 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(dyana @ Jun 16 2011, 12:13 AM) *
Eu inaintea unor evenimente importante nu pot sa dorm cam 4 zile. E un fel de reactie a organismului meu, de anuntare, de pregatire pt eveniment. De exemplu, cand am nascut: nu am mai dormit de sambata (cand am stiut in sinea mea va voi naste marti) si pana marti noapte. Nu eram obosita, nu simteam ca mi se diminueaza simturile, nu aveam nimic. Dar pur si simplu nu puteam dormi. smile.gif
Marti, cand a venit noaptea, m-am culcat si am adormit ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. laugh.gif

wowwww!!!
ohhhhh...fetelor...suntem atat de complexi si atat de frumosi!!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 16 2011, 12:24 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



ceva ce m-a uimit ffffffff mult...tot vis-a vis de corpul nostru...a fost ca s-a dem ca sinapsele inca mai sunt prezente intre 20-34 ore de la ora decesului...nu stiu in functie de ce!!!
am ramas uimita....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jun 16 2011, 07:10 PM
Postare #10


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



Amprenta limbii Daca vrei sa-ti ascunzi identitatea, nu e o idee buna sa-ti lipesti limba de geam. Intocmai ca si amprentele degetelor, si cea a limbii este unica.

Cate oas
e? Un adult are mai putine oase decat un bebelus. Ne incepem viata cu 350 de oase, insa pentru ca ele tind sa fuzioneze pe masura ce crestem, ne trezim cu doar 206 la maturitate.

Memoria mirosurilor Chiar daca nasul nostru nu este la fel de sensibil ca cel al unui caine, isi poate "aminti" circa 50.000 de mirosuri diferite.



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:16 PM