Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Educatoare In Varsta
ruxy
postare Mar 30 2008, 10:07 AM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(gordunel @ Mar 30 2008, 07:06 AM) *
Fetelor nu stiu cum m-am abtinut ca sa nu ma cert cu educatoarea saptamana trecuta. Acuma mi-a zis ca nu il mai pune nici la lectii si il lasa sa faca ce vrea el, si ca sa il stimulez eu acasa sa faca lectii ca ea nu il mai pune la gradinita. La ce mai sta la catedra? Asta este intrebarea ce imi venea sa i-o pun dar am renuntat pt. ca este o cauza pierduta si in afara de asta nu vreau sa se razbune pe adrian.

Ai procedat bine ca te-ai abtinut...se pare ca nu ai cu cine discuta....e mult prea depasita si atunci decat sa vorbesti la pereti mai bine las-o in plata ei...si nici metoda nu are sa atraga un copil...asa ca nu te mai necaji...si nici nu chinui copilul...poate va avea o invatatoare buna si atunci isi va da si el interesul daca va stii sa-l stimuleze tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif pupici pentru puiut si pentru mamica lui frumoasa...important sa fie baiatul sanatos....sa stii ca nimic nu conteaza mai mult tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurelia_hadarau
postare Mar 30 2008, 12:06 PM
Postare #22


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



Am citit povestea ta si-ti spun din experienta mea de educatoare,ca aceasta doamna pe langa faptul ca are niste idei invechite,incearca sa introduca metodele noi din educatie dar fara succes.Si plus de asta ia banii degeaba!Mie imi place mai mult sa lucrez cu niste copii mai isteti pentru ca acestia sunt activi in orice activitate,mai degraba decat copilul moale,de la care nu poti sa scoti o vorba.Aceasta educatoare este plictisita de atatia ani de invatamant si ar prefera niste legume care sa nu miste de pe scaunel si care sa o asculte intru totul.Dar noile metode presupun invatarea prin descoperire si asta se face doar daca -l lasi pe copil sa experimenteze,sa miste ,sa gaseasca el raspunsurile la anumite intrebari.Cat despre acest sindrom ADHD vreau sa-ti spun ca noi,educatoarele nu avem nici un drept sa-l punem,doar un medic o poate face,si trebuie sa existe simptome clare,de inadaptare la colectiv sau sa cauzeze probleme colectivului de copii.Se vede de la distanta ca nici educatoarea nu are rabdarea necesara pt a-l "stapani" pe Adrian si nici Adrian nu o prea indrageste pe educatoare,fiindca un copil care iubeste gradinita si educatoarea va incerca pe cat posibil sa asculte de aceasta.Si cu scrisul ,nu stresa copilul,daca o faci fa-o in joaca mai mult si ajuta-l sa iubeasca scoala,altfel daca se vede obligat de pe acum sa scrie iti va fi foarte greu cand va ajunge la scoala si va avea teme obligatorii.Va doresc numai bine si sper din tot sufletul sa treceti peste acest obstacol!!!!! floare2.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Mar 30 2008, 06:38 PM
Postare #23


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Rux si Aurelia va multumesc din suflet pt. incurajari si inca nu il presez cu lectiile deoarece il iau destul de tarziu de la gradinita(18-19) si consider ca la acea ora este destul de obosit si nu se poate concentra la lectii oricat de mult l-as stimula eu. Speram sa nimerim la o educatoare care intradevar sa imi zica cum sa procedz cu el ca sa ii mearga bine.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simona25
postare Mar 30 2008, 07:51 PM
Postare #24


ALEXANDRA STEFANIA
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,852
Inscris la: 3-May 07
Din: Alexandria
Membru nr.: 3,530




QUOTE(aurelia_hadarau @ Mar 30 2008, 01:06 PM) *
Am citit povestea ta si-ti spun din experienta mea de educatoare,ca aceasta doamna pe langa faptul ca are niste idei invechite,incearca sa introduca metodele noi din educatie dar fara succes.Si plus de asta ia banii degeaba!Mie imi place mai mult sa lucrez cu niste copii mai isteti pentru ca acestia sunt activi in orice activitate,mai degraba decat copilul moale,de la care nu poti sa scoti o vorba.Aceasta educatoare este plictisita de atatia ani de invatamant si ar prefera niste legume care sa nu miste de pe scaunel si care sa o asculte intru totul.Dar noile metode presupun invatarea prin descoperire si asta se face doar daca -l lasi pe copil sa experimenteze,sa miste ,sa gaseasca el raspunsurile la anumite intrebari.Cat despre acest sindrom ADHD vreau sa-ti spun ca noi,educatoarele nu avem nici un drept sa-l punem,doar un medic o poate face,si trebuie sa existe simptome clare,de inadaptare la colectiv sau sa cauzeze probleme colectivului de copii.Se vede de la distanta ca nici educatoarea nu are rabdarea necesara pt a-l "stapani" pe Adrian si nici Adrian nu o prea indrageste pe educatoare,fiindca un copil care iubeste gradinita si educatoarea va incerca pe cat posibil sa asculte de aceasta.Si cu scrisul ,nu stresa copilul,daca o faci fa-o in joaca mai mult si ajuta-l sa iubeasca scoala,altfel daca se vede obligat de pe acum sa scrie iti va fi foarte greu cand va ajunge la scoala si va avea teme obligatorii.Va doresc numai bine si sper din tot sufletul sa treceti peste acest obstacol!!!!! floare2.gif

draga gordunel vreau sa-ti spun ca sunt intru totul de acord cu ce a spus aurelia...eu sunt profesoara de limba engleza si am avut ore si la gradinita...aceasta educatoare nu vrea altceva decat sa treaca timpul mai repede sa plece acasa caci e plictisita de atatia ani de munca....mai bine o lasi in pace ca nu ai cu cine vb si poate invatatoarea pe care o va avaea adi isi va da interesul floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Mar 30 2008, 10:27 PM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(Simona25 @ Mar 30 2008, 08:51 PM) *
draga gordunel vreau sa-ti spun ca sunt intru totul de acord cu ce a spus aurelia...eu sunt profesoara de limba engleza si am avut ore si la gradinita...aceasta educatoare nu vrea altceva decat sa treaca timpul mai repede sa plece acasa caci e plictisita de atatia ani de munca....mai bine o lasi in pace ca nu ai cu cine vb si poate invatatoarea pe care o va avaea adi isi va da interesul floare2.gif

Asta sper si eu si iti multumesc mult pt. sfat. partners.gif partners.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurelia_hadarau
postare Mar 31 2008, 10:45 PM
Postare #26


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



QUOTE(gordunel @ Mar 30 2008, 07:38 PM) *
Rux si Aurelia va multumesc din suflet pt. incurajari si inca nu il presez cu lectiile deoarece il iau destul de tarziu de la gradinita(18-19) si consider ca la acea ora este destul de obosit si nu se poate concentra la lectii oricat de mult l-as stimula eu. Speram sa nimerim la o educatoare care intradevar sa imi zica cum sa procedz cu el ca sa ii mearga bine.

Vreau sa-ti spun ca am vazut si pozele cu Adrian si nu pare a fi un copil cu care sa nu poti lucra.Un copil cu probleme de adaptare nu ar sta asa cuminte la fotografiat rolleyes.gif Mie mi se pare ca este idealul de copil pe care orice educatoare si l-ar dori in grupa,hazliu,istet,iute,nazdravan,smecher si fii sigura ca el nu va avea decat de castigat de pe urma acestui caracter!!!!!Va doresc tot binele din lume!!!!!!!! partners.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 31 2008, 10:48 PM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(aurelia_hadarau @ Mar 31 2008, 11:45 PM) *
Vreau sa-ti spun ca am vazut si pozele cu Adrian si nu pare a fi un copil cu care sa nu poti lucra.Un copil cu probleme de adaptare nu ar sta asa cuminte la fotografiat rolleyes.gif Mie mi se pare ca este idealul de copil pe care orice educatoare si l-ar dori in grupa,hazliu,istet,iute,nazdravan,smecher si fii sigura ca el nu va avea decat de castigat de pe urma acestui caracter!!!!!Va doresc tot binele din lume!!!!!!!! partners.gif floare2.gif floare2.gif

eiiiiii daca toate educatoarele ar fi ca tineee partners.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif am avea numai mamici fericite rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Apr 1 2008, 07:13 AM
Postare #28


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



QUOTE(gordunel @ Feb 26 2008, 05:30 AM) *
Sper ca la toamna sa nu ne confruntam cu aceleas probleme

QUOTE(gordunel @ Mar 19 2008, 05:09 PM) *
Toata saptamana trecuta ea a fost de dupa amiaza si nu pot sa va descriu cata zarva este pe tura ei in grupa si nimeni nu o asculta. Pe deasupra cand vb. cu ea la usa celaltii copii ieseau si alergau pe colidor in voia lor fara sa le zica nimic.

QUOTE(gordunel @ Mar 30 2008, 08:06 AM) *
Acuma mi-a zis ca nu il mai pune nici la lectii si il lasa sa faca ce vrea el, si ca sa il stimulez eu acasa sa faca lectii ca ea nu il mai pune la gradinita. La ce mai sta la catedra? Asta este intrebarea ce imi venea sa i-o pun dar am renuntat pt. ca este o cauza pierduta si in afara de asta nu vreau sa se razbune pe adrian.

din cele expuse de tine, este clar ca persoana este depasita de situatie. nici nu ar trebui sa mai profeseze. atunci cand nu sunt in stare sa stapaneasca niste situatii, gata, declara ele ca sunt copii bolnavi. dar nu recunosc ca si-au pierdut ele bucuria de viata si profesie. zicea bine cineva, ca ar trebui supuse unor teste psihologice.
dar dincolo de aceste neajunsuri, exista niste riscuri in ce priveste comportamentul pe care il va avea la scoala. daca va avea ghinionul sa dea peste o invatatoare cam tot atat de comoda, s-ar putea sa aiba probleme in ceea ce priveste adaptarea la orarul scolar, efectuarea temelor. nu vreau sa te descurajez dar faptul ca e lasat de capul lui in aceasta perioada, nu-i prinde deloc bine pentru mai tarziu. eu spun asta din proprie experienta. la gradinita fiul meu nu a avut o educatoare extraordinara, dar nici jalnica precum cea de care povestesti tu. si cu toate acestea tot avem probleme de concentrare si atentie. am fost cu el chiar si la doctor, din proprie intitiativa, desi invatatoarea mi-a spus ca nu este cazul. si intr-adevar copilul nu are absolut nici o problema de sanatate psihica sau fizica. numai ca nu a fost educat sa fie atent si sa se concentreze la lectii. atata tot. aceste deprinderi se dobandesc in timp si in principiu nu dupa ce incepe scoala, ci ceva mai devreme.
spui ca nu ai cum sa-l muti in alta parte, datorita situatiei. te inteleg, dar singura solutie benefica puiutului tau este sa aiba o alta educatoare.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Apr 1 2008, 07:39 AM
Postare #29


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(aurelia_hadarau @ Mar 31 2008, 11:45 PM) *
Vreau sa-ti spun ca am vazut si pozele cu Adrian si nu pare a fi un copil cu care sa nu poti lucra.Un copil cu probleme de adaptare nu ar sta asa cuminte la fotografiat rolleyes.gif Mie mi se pare ca este idealul de copil pe care orice educatoare si l-ar dori in grupa,hazliu,istet,iute,nazdravan,smecher si fii sigura ca el nu va avea decat de castigat de pe urma acestui caracter!!!!!Va doresc tot binele din lume!!!!!!!! partners.gif floare2.gif floare2.gif

Multumesc mult de apreciere. Este un copil tare istet si foarte speculant.
MULTUMIM LA FEL SI VOUA. floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Apr 1 2008, 07:45 AM
Postare #30


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



QUOTE(gordunel @ Apr 1 2008, 08:39 AM) *
Multumesc mult de apreciere. Este un copil tare istet si foarte speculant.

cu atat mai mult trebuie stimulat si educat pentru a fi atent si sa se concentreze la lectii. e pacat sa fie lasat de capul lui, deoarece ei acum sunt mult prea mici pentru a sti ce e bine pentru ei.
eu nu am facut asta cu fiul meu si regretele sunt tardive. iar eforturile de a indrepta lucrurile, pe masura. oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 05:23 AM