Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Indatoririle Nasilor
flori de camp
postare Apr 8 2008, 06:25 AM
Postare #11


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



QUOTE(simina @ Jan 12 2008, 05:25 PM) *
...parca e ciudat sa te duci cu ea si sa-i platesti separat voalul,nu?
Eu stiu ca buchetul miresei cade in sarcina mirelui,iar lumanarile in a nasilor...dar,daca mireasa le vrea asortate,vrei si tu un buchet...cum faceti?...iar le platiti separat? ohmy.gif
Sunt situatii care nu trebuie sa cada in penibil....
unsure.gif
Eu am nasit de doua ori pana acum...la fiecare dintre nunti mirii au dorit sa isi cumpere absolut tot...insa noi am insistat sa le facem invitatiile de nunta(alese de ei) ,sa ajutam la organizare (material si cu prezenta)si am platit cele necesare la biserica ...plus darul,binenteles,care a fost tot de comun acord stabilit cu parintii mirilor,ca sa nu fie careva pus intr-o postura neplacuta.

si noi am vorbit cu nasii cand ne-am cununat si botezat. florile le-am comandat impreuna, numai ca buchetele miresei si al nasei (am intrebat-o ce culoare va fi rochia ca sa-l putem asorta) le-a platit ginerica. taxa la biserica si corul adus (placerea nasului) le-a platit nasul. esarfa miresei a cumparat-o nasa. tot nasii au platit si voalul meu. in rest, nu i-am lasat sa faca nimic pentru ca am spus de la inceput ca nu avem pretentii. piticii i-au cumparat o gramada de haine la botez desi a fost imbracata intr-o rochita facuta din acelasi material ca rochia mea. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare May 13 2008, 08:27 PM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



si la noi, la fel ca si la tine flori de camp, nasii au platit lumanarile, biserica, turta, voalul si bani la masa iar ginerica buchetul meu si al nasei. Nu am avut nici noi si nici ei pretentii pt ca este destul de "scump" sa cununi pe cineva, important este sa te intelegi bine cu cei pe care-i cununi /cei care te cununa.


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare May 23 2008, 02:23 PM
Postare #13


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



cand am fost mireasa am cumparat eu tot si nasa a tinut mortis sa ne dea banii pe lumanari, voal si diadema (ca n-am avut timp sa mergem impreuna). au mai platit ei lumanarile si biserica (de astea stiu ca se ocupa nasii mai peste tot). buchetele le-am cumparat noi (am vazut rochia nasicii inainte, ca sa stiu culoarea) seara la masa au platit gaina (nu voiam sa o bag in program, dar am facut la un restaurant unde il cunosteau ospataritele pe nasu si au vrut sa ii faca o surpriza) si la dar cat au putut (n-a fost cu strigare). esarfa pentru dezlegat uitasem sa o cumparam si mi-a luat sotul meu una, in dimineata nuntii.
pe aici se mai dau niste cadouri inainte de nunta pt nasi (ne-au fortat ai mei, ca daca ea dupa noi….). nu mai stiu exact ce le-am luat, dar stiu sigur ca au fost si prosoape pe acolo…

cand am fost nasi, a fost cel mai distractiv. nimeni nu a avut nici o pretentie si a iesit o nunta ca nici o alta. am platit noi lumanarile si cununia (se zice ca nu e bine sa arzi lumina cu bani proprii, ca e “focul” nasilor care te calauzeste) si cam atat. gaina n-a fost, ca nu a fost nici unul dintre noi 4 amator si pe altii nu i-am intrebat. in schimb ne-au prins la cotitura (in sensul ca nu stiam de obiceiul asta) cand am ajuns la restaurant: au iesit ospataritele cu o galeata cu apa si au zis ca nasu “murdareste” galeata si miresica o loveste cu piciorul sa vada mirele daca tine banii in casa sau ii da afara.
oricum, ca sfat, nasul trebuie sa aiba la el pe zi mai multi bani marunti (de 50, de 100, ca o sa se gaseasca tot felul de obicee de inventat) si sa nu se trezeazsca in mana doar cu hartii de un milion tongue.gif .

In concluzie, cel mai important este sa va intelegeti voi cu mirii si sa faceti cum vreti voi, chiar cada renuntati la unele traditii sau inventati unele niu. important este ca la sfarsit voi 4 sa fiti multumiti (in primul rand sa fie ei, ca e nunta lor), ca oricum din toata multimea o sa se gaseasca cineva de comentat. eu pe ai mei nici nu i-am intrebat ce nu le-a placut.


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IULIA72
postare Jul 1 2008, 01:40 AM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 40
Inscris la: 14-February 08
Din: Constanta
Membru nr.: 14,879




Am nasit de 5 ori, si am procedat cam asa:
- am cumparat noi lumanarile si cele 2 buchete (de regula, buchetul miresei il ia ginerele, dar noi am cazut la invoiala ca il iau eu, ca sa fie asemanator cu al nasei deci)
- am cumparat eu voalul miresei, tava cu: oglinda,set machiaj, AGRAFE (sa nu le uiti, ca nu ai cum sai prinzi voalul), parfum,pieptan,ruj,in fine, cam ce iti trebuie ca sa "aranjezi" mireasa!
- am facut eu turta miresei, care se rupe deasupra capului acesteia la iesirea din casa, dupa ce ai gatit-o, facandu-i deasupra semnul crucii de 3 ori (la fel faci si cand ii pui voalul)
- tot eu am cumparat si palaria (traditional se ia o esarfa/batic si un material din care cica, sa isi faca mireasa rochie de femeie maritata) Noi am cazut insa la consens, eu iam dat bani, si fina si/a luat...niste blugi traznet rolleyes.gif dupa nunta
- Noi am platit:
- taxa de biserica, care e posibil sa li se ceara si mirilor, este vb de taxa anuala, ceva de genul asta, care cica ar trebui platita de fiecare familie, si, cand te prinde...te taxeaza!!
- taxa de cununie, care difera de la biserica la biserica, daca biserica are rang de catedrala...taxa e mult mai mare ! Atentie deci!
- la biserica eu am dus piscoturile si o sticla cu vin rosu! Atentie, sa vorbiti, ca de regula uni din socrii aduc vinul, dar eu, daca tot am luat piscoturile, am luat si vin, pt ca sa intamplat sa se uite acest amanunt de catre toti...si intri acolo intr-o panica....
- darul la masa, gaina daca aveti multe rude din provincie....
- cand i-am scos voalul si i-am pus palaria, se baga bani in san miresei , dupa care trec toate femeile si ii pun bani, se zice ca acestia sunt banii ei, ai miresei !
- diverse sume mai mici: ba la iesirea din biserica, se pune o galeata, ba la local te poate asteapta alta......galeata in care sa pui bani ca sa aiba mirii spor, cica.....
- plus bani pt lautari: aveti grija, ca astia cum va prind, va baga in hora, si ....sa te tii dedicatii, asa ca sa aveti, exact cum spunea cineva mai sus multe bancnote marunt!!!


In tot cazul, eu cu toti finii am procedat la fel: am mers impreuna si sa luam buchetele, palaria,asta pt ca suntem si buni prieteni, si chiar doream ca toate sa fie pe placul tuturor, de altfel, eu am vrut sa le dau banii sa si ia ei singuri ce le place, dar...a fost mult mai placut sa mergem impreuna, a fost si dorinta lor si a noastra!

Sfat apropo de biserica: mergeti si vorbiti cu preotul inainte de cununie si intrebati despre tot, de regula sunt si afisate preturile, dar preotul va va spune tot ce trebuie pt cununie, si cost, si procedura cu lux de amanunte!!

!!! iarasi atentie, daca fina are manusi, sa le dea jos inainte, ca o pune sa le dea in timpul cununiei, nu ii pune verigteta peste mana inmanusata!
!!!! Sa nu uite miri certificatul de casatorie, nu mai stiu , parca si buletinele trebuie....



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 12:54 PM