Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eritem Fesier In Stare Avansata, cautam solutii naturiste si nu numai
ingerasu
postare Jul 30 2009, 11:47 AM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,330
Inscris la: 24-October 08
Din: Germany
Membru nr.: 44,420



DA,E BICARBONAT DIN ALA ALIMENTAR
PT CA PIPI E ACID BICARBONATUL O BAZA,ATUNCI ARE LOC O NEUTRALIZARE SI PH -UL PIELII DEVINE NEUTRU,IAR CREMA ACTIONEAZA MAI BINE
PUPICI,SANATATE FETEI


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jul 30 2009, 12:02 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(maryhynt @ Jul 30 2009, 11:59 AM) *
incearca sal speli fara nici un fel de sapun doar cu apa apoi spala funduletul lui bebe cu ceai de galbenele caldut apoi ungel iar cu unguent de galbenele simplu fara nimic altceva in compozitie .si incearca sa il lasi in funduletul gol k sa mai respire pielicica si sa se vindece mai repede ! sanatate multa !
p.s. dak bebelusul are rana la fundulet nu folosi nici un fel de pudra! pt k pudra in contact cu pielea iritata provoaca rani si mai mari!

multumesc mult Mary

QUOTE(anku @ Jul 30 2009, 12:06 PM) *
imi pare tare rau ptr bebelusa tra frumoasa.....
doamneee...saracuta de ea..habar nu am ce ai putea sa faci..
si noi fugim de portocale si ceapa ca de ala de jos......
dar sa o lasi in funduletul gol.....
poopam ingerelul tau....... tzuc.gif si sa treaca durerea... pray.gif

Doamne Ajuta sa scapam repede de asta pentru ca mai avem si o rinofaringita pe cap ...au venit asa odata mama lor mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif

QUOTE(dania12 @ Jul 30 2009, 12:32 PM) *
Scumpa mea iti dau cea mai buna reteta, la noi nu a dat gres niciodata. Pui la fiert 2 litri de apa in care adaugi trei maini de tarate. lasi sa fiarba 20 de minute, apoi lasi pana apa e calduta si o strecori. Pui copilul 5 minute sau cat vrei cu funduletul in aceasta apa. dupa prima spalare trece usturimea si apoi si eritemul. Incearca e foarte usor si foarte eficient. Reteta o am de la mama mea, care a primit-o cand eram copil de la un medic. noua ne-a trecut de fiecare data si eram carne vie la fundulet. Sper sa va faceti bine!


Dania sa stii ca voi incerca si asta
chiar ma bucur extrem de mult ca imi dati solutii de astea naturiste pentru ca de ele am mare nevoie si cred cu tarie in ele
ma voi duce azi sa cumpar si bicarbonat si tarate si galbenele ...sa gasesc numai pe cineva sa stea cu piticotul smile.gif daca nu, mergem impreuna cand se scoala
am dat-o acuma cu ceai de musetel si a avut o reactie de genul "ahhhh", rasufland usurata ..nu tipat ... cred ca a racorit-o putin
dar le incerc pe toate pe rand si la care vad o schimbare ma opresc
iti multumesc enorm tzuc.gif

QUOTE(ingerasu @ Jul 30 2009, 12:47 PM) *
DA,E BICARBONAT DIN ALA ALIMENTAR
PT CA PIPI E ACID BICARBONATUL O BAZA,ATUNCI ARE LOC O NEUTRALIZARE SI PH -UL PIELII DEVINE NEUTRU,IAR CREMA ACTIONEAZA MAI BINE
PUPICI,SANATATE FETEI

smile.gif ce dragutza esti ca imi mai si explici reactiile smile.gif parca ai sti ca am fost pasta la chimie blush.gif tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Jul 30 2009, 12:05 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dania12
postare Jul 30 2009, 12:35 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,722
Inscris la: 22-June 09
Membru nr.: 96,148



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 01:02 PM) *
multumesc mult Mary
Doamne Ajuta sa scapam repede de asta pentru ca mai avem si o rinofaringita pe cap ...au venit asa odata mama lor mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
Dania sa stii ca voi incerca si asta
chiar ma bucur extrem de mult ca imi dati solutii de astea naturiste pentru ca de ele am mare nevoie si cred cu tarie in ele
ma voi duce azi sa cumpar si bicarbonat si tarate si galbenele ...sa gasesc numai pe cineva sa stea cu piticotul smile.gif daca nu, mergem impreuna cand se scoala
am dat-o acuma cu ceai de musetel si a avut o reactie de genul "ahhhh", rasufland usurata ..nu tipat ... cred ca a racorit-o putin
dar le incerc pe toate pe rand si la care vad o schimbare ma opresc
iti multumesc enorm tzuc.gif
smile.gif ce dragutza esti ca imi mai si explici reactiile smile.gif parca ai sti ca am fost pasta la chimie blush.gif tongue.gif

Cu placere draga mea! Sper sa va treaca repede.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 30 2009, 01:03 PM
Postare #14


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




uite un articol din -


sper sa te ajute :




Eritem fesier

Eritemul fesier este o inflamatie a pielii feselor unui nou-nascut. Poate aparea daca bebelusul a fost lasat intr-un scutec murdar prea mult timp, poate fi datorat, de asemenea, detergentului utilizat pentru sterilizarea/spalarea scutecului.

Simptome:
Eritemul la fese corespunde unei iritatii a pielii, in locul acoperit de scutec, deci, la nivelul feselor si al cutelor din regiunea inghinala.
Pielea poate fi mai mult sau mai putin inrosita, si chiar crapata si supuranta. Aceasta iritatie se datoreaza frecarii pielii cu scutecele, contactului prelungit cu urina si cu materiile fecale (actiune caustica), unei suprainfectii micozice (ciuperca) sau bacteriene (microbi), sau unei alergii usoare la produsele de imbracaminte si/sau toaleta.



Ingrijiri (medicale):

Evitati sa lasati copilul intr-un scutec murdarit, schimbati-i scutecul frecvent (la 2-3 ore);

Toaleta zilnica a sezutului;

Lasati fesele bebelusului in aer liber (neacoperite) cat mai des posibil;

Evitati pudra de talc, deoarece se lipeste de piele si macereaza;

Uscati funduletul bebelusului, cu grija, cu aer caldut de la un uscator de par;

Daca roseata a aparut recent: aplicati o alifie protectoare, cu oxid de zinc, de exemplu (dar cereti sfaturi pentru prevenire de la medic);

Daca supureaza, badijonati ranile bebelusului cu eozina apoasa 2%, dar nu mai mult de 2 ori pe zi, pana la cicatrizare.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jul 30 2009, 03:05 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(maryhynt @ Jul 30 2009, 02:03 PM) *
uite un articol din -
sper sa te ajute :


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 30 2009, 03:20 PM
Postare #16


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 04:05 PM) *
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif



lusha si sa nu folosesti bicarbonat ca ii provoaca usturime mare si sapa rana !si dak rana este adanca sa folosesti manusi de unica folosinta k sa nu intre in contact rana cu mana ta! dar mai bine fa o poza la fundulet si posteazo k sa vad cum e rana si dupa aia iti spun ce sa faci k si noi am trecut prin asa ceva!

tzuc.gif sper sa va faceti repede bine mamy! va pupam dulce!

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Jul 30 2009, 03:23 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jul 30 2009, 03:42 PM
Postare #17


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Incearca sa eviti cremele pe baza de oxid de zinc..............in multe cazuri pot face mai mult rau decat bine.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jul 30 2009, 03:48 PM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Eu am avut mari probleme cu copilul din cauza lor si am fost la dermatolog si mi-a dat tratament (crema Canesten, un ulei de pus cateva picaturi in apa cu care o spalam si inca o solutie dezinfectanta, toate astea numai dupa ce a vazut-o doctorul).......parca era oparita.
Mai tarziu cand mai aparea roseata pe fundulet ii dadeam cu Triamcinolon (singura problema e ca nu trebuie folostit des la copii mici).

Totul a fost din cauza cremelor cu oxid de zinc.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 30 2009, 04:02 PM
Postare #19


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(marimaria @ Jul 30 2009, 04:48 PM) *
Eu am avut mari probleme cu copilul din cauza lor si am fost la dermatolog si mi-a dat tratament (crema Canesten, un ulei de pus cateva picaturi in apa cu care o spalam si inca o solutie dezinfectanta, toate astea numai dupa ce a vazut-o doctorul).......parca era oparita.
Mai tarziu cand mai aparea roseata pe fundulet ii dadeam cu Triamcinolon (singura problema e ca nu trebuie folostit des la copii mici).

Totul a fost din cauza cremelor cu oxid de zinc.

sa-r putea ! noi acum folosim nivea care contine oxid de zinc ,dar eu nu ii dau mereu lui cris cu crema din asta !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Jul 30 2009, 04:10 PM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



bicarbonat de sodiu alimentar, (sa nu gresesti sa iei bicarbonat de amoniu) nu sapa, noua ne-a recomandat medicul pentru niste afte sa dam intai cu bicarbonat (1 lingurita la 250 ml apa fiarta si racita) si apoi cu alte medicamente. Nu cred ca ustura ci din contra vindeca, ajuta sa nu mai fie locul acid pentru ca asa cum ti a mai zis cineva este baza nu acid.


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 10:45 AM