Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cate Operatii De Cezariana Sunt Posibile?
Adina13Gabriela
postare Jul 1 2007, 11:55 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(simina @ Jul 1 2007, 04:54 PM) *
O poveste despre cum se poate naste si al treilea copil prin cezariana:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...amp;#entry47326


Buna, Simina,
Povestea ta este cu adevarat frumoasa si m-a facut sa imi mai doresc un copil pe care sa-l nasc daca ma ajta DUMNEZEU cand Gabriela face doi ani, sa nu fie asa mare diferenta intre ei. ( ce bine ar fi daca as avea si un baietel)
Frica mea nu este de inca o cezariana ( chiar daca si dupa doua luni inca mai se scurgea din ea seburum) este de o nastere noemala dupa o operatie.
Iti multumesc ca ai impartasit aceasta poveste si cu mine.


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jul 2 2007, 09:38 AM
Postare #12


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



QUOTE(shama @ Jul 1 2007, 11:30 PM) *
Eu am fost socata cind am aflat ca se fac operatii de implant de silicon la fund. Asa ca nu m-as mira sa inventeze si altele.

doh.gif doh.gif Lasa-ma ca am vazut si eu pe viasat explorer cum le baga silicon in fund doh.gif si unele isi stramtau vaginul am ramas socata doh.gif ce sa mai zic doh.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsmom
postare Jul 28 2007, 04:47 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 27-July 07
Membru nr.: 5,494



Adina13Gabriela, din cite cunosc aceasta rupere prematura a membranelor poate fi cauzata de:

-lichid amniotic in exces
-malprezentatie fetala (pelvina,transversa,etc)
-sarcina gemelara
-infectii genitale ale gravidei (gardnerella vaginalis,herpes,ureaplasma, micoplasma,streptococul B, E coli,
Bivirus)
In unele tari s-a observat ca examenele interne vaginale pot predispune unele gravide la ruperea prematura a membranelor.

Ai primit cumva un diagnostic care a fost cauza la tine?Daca da, la urmatoarea sarcina se va tine cont si va trebui sa faci analize in plus care sa stabileasca daca ai nevoie de tratament sau nu.

Numarul posibil de cezariene nu este o cifra fixa,depinde de la organism la organism.
Recomandarea pentru o sarcina viitoare dupa o cezariana are in vedere grosimea peretelui uterin in care s-a facut incizia,starea post operatorie a muschiului uterin si a zonei incizate,modul in care a fost incizat si cusut,precum si refacerea dupa cezariana.In fisa medicala ar trebui sa apara toate aceste informatii, inclusiv o apreciere concreta in milimetri a grosimii peretelui.Nu stiu daca in Romania se procedeaza asa.

Unele femei nu prezinta aderente si nici subtierea semnificativa a peretelui uterin nici dupa 3 cezariene,in timp ce altele - cazuri destul de rare- au probleme dupa prima.
In afara Romaniei 3-4 cezariene nu este un fenomen neobisnuit.Riscurile trebuie apreciate individual,fiecare tesut este diferit,nu se poate fixa acelasi numar de operatii pentru toata lumea.

Despre nasterea vaginala dupa cezariana puteti citi in engleza aici.
Eu am trecut prin ea desi am avut indoieli la inceput cind nu citisem foarte mult despre acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de xsmom: Jul 28 2007, 04:57 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jamiesharp
postare May 17 2019, 05:19 AM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 17-May 19
Membru nr.: 239,571




Exact la fel vroiam sa o surprind pe fetita mea de 9 ani. Copii sunt tare pasionati de magie si de trucuri.
soundcloud downloader
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:37 PM