Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Motul La Fetite, ruperea turtei
dyana
postare Sep 8 2009, 11:19 PM
Postare #21


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Alondra @ Sep 8 2009, 11:15 PM) *
Pe vremea mea (Doamne cum suna doh.gif ) sau la mine in familie, mai precis...s-a taiat motzul, mie, sorei mele..la varsta de un an...dar s-a facut petrecere acasa cu cine se doreste, prieteni, cunoscuti si nasa a taiat putin din motzul prins in codita....motz care mama l-a pastrat ea bine...stiu ca dupa ani buni am dat de el prin casa cautand altceva, bineinteles...doh.gif
Deci la noi e fara turta si fara alte obicee, inafara petrecerii sarbatoritului ca la orice zi de nastere si taierii parutzului...atat stiu eu..unsure.gif rolleyes.gif

Si mie tot doar mot mi-au taiat si mi-au pus pe tava. Poate mai gasesc poza rolleyes.gif
Dar am explicat de ce a fost necesar sa apelez la mai multe obiceiuri, cu Lara laugh.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 11:23 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



QUOTE(dyana @ Sep 9 2009, 12:17 AM) *
Nici asta nu este o regula laugh.gif Poate ai doar nasa, sau poate fetita nu e obisnuita cu nasul.... O poate tine oricine. smile.gif
Filmulet nu am decat de la tava, dar este neprelucrat (adica nu sunt selectate momentele esentiale, ci e inca intreg, asa cum l-am descarcat din aparat biggrin.gif )
O sa caut pozele, atunci...

k astept macar sa dorm linistita rolleyes.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 8 2009, 11:54 PM
Postare #23


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(dekko_flori @ Sep 8 2009, 11:23 PM) *
k astept macar sa dorm linistita rolleyes.gif

Uite ce am gasit. De la mot nu gasesc ohmy.gif iar galeata nu se vede biggrin.gif

Asta este turta. Fiind foarte grea, practic au rupt-o doua dintre nase.





Si aici este la tava (tava, care acum imi dau seama unde este ohmy.gif tongue.gif ) Lara s-a repezit la pahar, dar cred ca vroia sa il rastoarne si a trebuit sa il luam repede.



Apoi s-a jucat cu margelele...



Si cu papiota doh.gif



Apoi a descoperit painea si a trebuit sa stam sa o termine de mancat doh.gif



si cu mouseul...



--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 9 2009, 12:00 AM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891




ce simpatica e printesa ta
si mi-a placut aspectul turtei
scz ca te-am retinut
e o dulcica micuta ta
merg la culcare zimbind tzuc.gif
pupici si ms mult tzuc.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 9 2009, 12:00 AM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



ce simpatica e printesa ta
si mi-a placut aspectul turtei
scz ca te-am retinut
e o dulcica micuta ta
merg la culcare zimbind tzuc.gif
pupici si ms mult tzuc.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 9 2009, 12:07 AM
Postare #26


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Chiar nu ai pentru ce sa imi multumesti. Mi-a facut placere sa te ajut, doar de asta suntem aici partners.gif
Si iti multumesc si pentru gandurile bune. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela _bz
postare Sep 9 2009, 12:46 AM
Postare #27


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 518
Inscris la: 25-January 09
Din: buzau
Membru nr.: 67,120



la noi nu este obiceiul cu turta , doar cu tava pe care se pun mai multe lucruri si se taie motul care se leaga cu o panglica ceara si un banut .
fetelor stiti ceva de varsta / de ex alexia face un an luna asta si tati nu este acasa , asa ca ii luam motul la craciun cand vine si tati.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 9 2009, 08:57 AM
Postare #28


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(myshelle_f @ Sep 8 2009, 09:19 PM) *
in transilvania nu se ia motul la copii!! numai daca e vreun ratacit si tine mortis sa se respecte acest obicei, altfel nu!

eu am un finut in jud ALba si acolo se taie motul, suntem asteptate in octombrie sa purcedem, asa ca nu cred ca sunt 'rataciti', doar respecta o traditie impamantenita de secole..

QUOTE(sandybebe2001 @ Sep 8 2009, 11:46 PM) *
la noi nu este obiceiul cu turta , doar cu tava pe care se pun mai multe lucruri si se taie motul care se leaga cu o panglica ceara si un banut .
fetelor stiti ceva de varsta / de ex alexia face un an luna asta si tati nu este acasa , asa ca ii luam motul la craciun cand vine si tati.


motul se taie nuami la implinirea anului, niciodata dupa, nu-si mai are rostul... se poate inainte cu cateva zile, dar nicicum dupa an... mai bine nu il mai faceti deloc..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 9 2009, 09:12 AM
Postare #29


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



sigur sunt din ardeal?????? din mos stramos??? ardelenii get beget nici nu iau motul si nici nu au auzit de asa ceva!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 9 2009, 09:17 AM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



Asta pt Sandy si pt cine mai doreste sa fie informat:


Traditii si obiceiuri de Botez >>

Taierea motului
Obicei respectat din mosi stramosi, taierea motului se practica pe toate meleagurile tarii noastre, diferentele de la zona la zona fiind foarte mici.

Se practica la un an de la nasterea copilului in mod obisnuit, dar si la trei ani sau chiar la cinci, obligatoriu insa in an cu numar fara sot.

Motul se taie baietilor, iar la fete rareori, cum doresc parintii deoarece asta implica cel putin o masa de pranz, dupa cat de instarita este familia. In unele zone ale tarii deasupra capului fetitelor se rupe turta.

Se obisnuieste insa sa se dea o petrecere la care sunt invitati pe langa nasii copilului si rude si vecinii sau cei apropiati, intocmai ca la botez cu bucate alese cum sunt supa, fruptura, cozonacul.

In unele locuri se mai practica taiatul motului acasa la nas, caruia i se aduce asa-numitul „plocon”, un dar constand dintr-un vitel, o oaie sau pasari.

Nasul trebuie sa dea copilului cadou ori un animal ori bani sau ambele.

Copilul, imbracat in haine primite cadou de la nas, este pus pe o perna care se daruieste mai apoi de mama nasei ori pe o galeata cu apa pe care se pun trei colaci mari.

Ca sa nu se imbolnaveasca se zice ca cel mic trebuie legat la ochi ca sa nu vada cand i se taie motul.

De funda cu care este legat la ochi se prinde la capat un banut pentru noroc.

Se zice ca pana la taiatul motului nu se ia deloc din parul copilului care in acea zi este impletit cu funda albastra la baiat si rosie la fata.

Cu o foarfeca sau un briceag nasul taie motul si intreaba: „De ce ti-e motul, finule?” la care cei de fata raspund: „De noroc si sanatate si de o oaie cu lapte”.

Motul taiat se pastreaza ca amintire laolalta cu lumanarea de la botez si se arata copilului cand acesta implineste sapte ani dupa care se ingroapa la radacina unui pom fructifer. Unii parinti prefera sa pastreze motul taiat in forma de cruce pe un banut cu o picatura de ceara.

Sau se mai obisnuieste ca motul sa fie ingropat in ziua taierii motului intr-un lan de grau, ca parul celui mic sa fie bogat.

Un alt obicei la taierea motului este sa se puna diferite obiecte pe o tava in fata copilului, cum ar fi: carte, creion, paine, carbune, cosmetice, lana si pamant si este lasat sa aleaga de trei ori cate un obiect. Ce va alege arata la ce va avea noroc in viata.

Indiferent de zona si de varietatea obiceiurilor, esenta e aceeasi. Taierea motului este un prilej de bucurie si veselie pentru familia celui mic, pentru parintii spirituali ai copilului adica nasii si pentru toti cei apropiati acestora.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 10:58 AM