Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

33 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Baita La Bebelusi
emily_pita
postare Apr 11 2007, 11:53 AM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 8-April 07
Membru nr.: 3,090



va multumesc pentru raspunsuri. sanatate la bebei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Apr 12 2007, 01:35 AM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(emily_pita @ Apr 11 2007, 12:53 PM) *
va multumesc pentru raspunsuri. sanatate la bebei.

smile.gif multumim la fel si tie sper ca te-am ajutat cumva... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 28 2007, 02:47 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.

Cand m-am intors de la maternitate, i-am facut baitza zilnic, chiar daca nu-i cazuse buricelul. Il tamponam cu un prosop uscat, iar cand i-a cazut am folosit Betadina - este o soluti cu ceva iod, bun cicatrizant si nu ustura. L-am folosit eu inainte, iar la nastere - cezariana am folosit iar si e f buna. I-a trecut rana cam in 3 zile, dar presupun ca depinde de la BB la BB. Dupa ce i-a cazut buricelul am legat-o cu o fasha elastica, care sa mentina pe loc o compresa sterila pe care puneam Betadina.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Apr 29 2007, 10:48 PM
Postare #14


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119




QUOTE(shama @ Apr 10 2007, 09:34 PM) *
Se recomanda baie zilnica la bebelusi si in spital si de catre pediatrii - din mai multe motive: phul pielii, formarea unui obicei, doarme mai bine dupa baie, masajul. Dar eu nu i-am facut baie zi de zi si nu s-a intimplat nimic. Al meu s-a nascut in noiembrie 2005 cind iarna a fost friguroasa mai ales dupa decembrie, ianuarie si era cam frig si in casa - in plus, cind il bagam in apa plingea pina vomita, asa ca am preferat sa nu chinui copilul zi de zi cu baia doar ca exista ideea asta fixa. Acum e totusi destul de cald si merge sa-l speli mai des, e adevarat. Te sfatuiesc, insa, sa incerci sa eviti sa uzi la baie prea mult zona buricului pina cind acesta se vindeca.
Acum, la noi, situatia e inversa, urla de ne stie tot blocul cind il scoatem din baie.

Doamne asta cu urlatu cand ai scoti din baie ma termina imi vine sa nui mai spal chiar si in seara asta am avut spectacol nu mai pot dupa cei scot din apa imi mai trebuie o ora sai linistesc lesina de plans!!!eu le-am facut baita in fiecare seara adica baita in adevaratul sens al cuvintului nu le-am ferit buricul nu le-am ferit nimic,si nu au patit nimic!!Acum am mai rarit baitele ca ma dispera ce se petrece dupa. crybaby.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare May 7 2007, 03:49 PM
Postare #15


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090



QUOTE(Alexandrina @ Apr 10 2007, 10:37 PM) *
da si eu i-am facut baita zilnic pana pe la 4-5 luni. cateodata mai scapam 1 zi, dar in general da, ii faceam in fiecare zi...

te rog spune-mi alexandrina,daca bebelusul meu are 8 luni mai este necesara baita in fiecare seara?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinamocica
postare May 8 2007, 11:06 AM
Postare #16


de trei ori mamica
****

Grup: Members Plus
Postari: 662
Inscris la: 14-December 06
Din: Rm Valcea
Membru nr.: 1,212



QUOTE(claudiaaa @ May 7 2007, 04:49 PM) *
te rog spune-mi alexandrina,daca bebelusul meu are 8 luni mai este necesara baita in fiecare seara?

Nu mai este necesar sa-i faci baie zilnic. Eu le fac de la 5 luni la 2 zile, uneori chiar la 3. Asta in functie de cum sunt de agitati. Iar dupa baie noi nu avem probleme cu plansul.


--------------------
Cel mai de pret lucru pe care ni l-a dat D-zeu sunt copiii. Hai sa ii tratam asa cum se cuvine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare May 8 2007, 11:12 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(cristinamocica @ May 8 2007, 12:06 PM) *
Nu mai este necesar sa-i faci baie zilnic. Eu le fac de la 5 luni la 2 zile, uneori chiar la 3. Asta in functie de cum sunt de agitati. Iar dupa baie noi nu avem probleme cu plansul.

Sunt stresanta, nu? unde postezi tu, hop si eu! biggrin.gif
Ce sa-ti fac daca esti "veterana" cu copii de 8 luni? Si eu ma gandeam sa raresc baita...
Chiar nu gasesti explicatia pt ce plang cand ii scoti? Adica, inteleg ca le place, dar... Asa au facut dintotdeauna?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare May 8 2007, 11:15 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:12 PM) *
Sunt stresanta, nu? unde postezi tu, hop si eu! biggrin.gif
Ce sa-ti fac daca esti "veterana" cu copii de 8 luni? Si eu ma gandeam sa raresc baita...
Chiar nu gasesti explicatia pt ce plang cand ii scoti? Adica, inteleg ca le place, dar... Asa au facut dintotdeauna?

smile.gif tocmai a spus ca nu au probleme cu plansul...dar noi da...de ce?... 1. ii place in apa...2. ii place dezbracata si 3. nu-i place deloc sa o imbraci... nici macar cand plecam afara ...partea cu imbracatul e jale doh.gif biggrin.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare May 8 2007, 11:25 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Scuze! m-am grabit la citit!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare May 8 2007, 11:27 AM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:25 PM) *
Scuze! m-am grabit la citit!

biggrin.gif si raspunsul meu nu este bun?... biggrin.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

33 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 03:02 AM