Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viatza De Stranier
Mona75
postare Aug 7 2009, 09:40 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



Astazi pt.prima oara,am simtit umilintza pe propria piele...umilintza de a fi roman.
O iau ca pe inca o incercare a vietzii asteia si asa greu incercata.
Imi iertatzi incoerentza,dar plang...plang cu disperarea unui om care simte ca nu-si gaseste locul.


De ceva vreme,nu ma simt foarte bine...ceva ameteli,obosesc foarte repede,dureri de cap,in fine...mai multe.
Am decis intr-un final sa merg la medicul de familie sa cer o trimitere pt.niste analize.....medic care dealtfel mi se parea super om si medic...
Erau cateva persoane inainte si dupa mine au mai venit vreo 3...a comunicat onorabil cu toti si a considerat ca tre'sa-si verse naduful pe mine.
Doar am apucat sa-i spun de ameteli...mi-a prescris o reteta...si m-a luat in primire ca-i vineri seara si pe deasupra si august...de ce-l deranjez pt.asa ceva?
I-am spus ce vreau...ca nu se poate in august....si problema lui...de ce-am venit azi?
Pana acum...n-am putut cu copiii dupa mine...n-am familia aici,sa-i pot lasa cu cineva...nu a fost alegerea mea sa traiesc aici....
Nu-mi convine...sa ma duc in Romania la doctor...
Mi-a aruncat intr-un mare sictir,trimiterea pt.analize...intr-un final....imi daduse exact ce trebuia fara sa-i cer...poate,doar ca sa scape de mine....

Deja tremuram de nervi si m-a bufnit si plansul....am iesit afara...el dupa mine...
s-a adresat persoanelor de pe hol in italiana"rumeni di merda"...

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Aug 7 2009, 09:43 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Si ce-ai fi asteptat? Un covor rosu intins si flori presarate? Draga mea prietena, din pacate, inaintea ta au ajuns alti romani care au avut grija de imaginea Romaniei peste hotare. Si desi in general sufera oameni nevinovati, ni s-a pus un stigmat ca o boala contagioasa mortala. Suntem romani


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerstin09
postare Aug 7 2009, 10:02 PM
Postare #3


Kerstin,Diandra si Mami Mariana!!!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,377
Inscris la: 6-November 08
Din: Sibiu..acum..Italia
Membru nr.: 47,014



Mona draga mea,imi pare nesupus de rau ca ai trecut prin asa ceva...si e adevarat italieni sunt foarte rasisti,vad si la noi la servici...suntem 70% din fabrica romini si mai ales sefe de linie in majoranta suntem romincele...ne-ar minca daca ar putea....nu le dam importanta altfel te certi toata ziua...si cit despre medicul de familie...am unul fff bun....numai sa-i zic ca ma doare putin spatele imediat concediu medical....este tare cumsecade,dar putin gasesti asa... trandafir.gif partners.gif


--------------------

Questa e la vita, non aspettare troppo per dire a qualcuno di speciale quello che senti. Dillo oggi stesso, domani potrebbe essere troppo tardi. Bacia coloro che ami e farai delle magie! Con l`amore tutto e possibile! Ricorda domani puo essere troppo tardi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 7 2009, 10:07 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371




Draga mea, ma pun in pielea ta si imi imaginez ca as fii vrut fie sa ma bag intr-o gaura de sarpe fie sa imi pledez cauza si a celorlalti romani oameni cumsecade, cinstiti ca si mine, sa ii spun dobitocului ca orice natie are oameni de frunte si lepadaturi, la fel si italienii lor!
Am sa iti povestesc insa, cum atunci cind am venit eu in State, primul serviciu pe care mi l-am luat era intr-o clinica oftalmologica, ca tehnician. Si acolo aveam de-a face cu 15 oameni pe zi cel putin, in carne si oase, si inca odata pe atit la telefon. Si nu de putine ori, se intimpla ca unii dintre acesti pacienti, sa isi verse necazul pe mine-pur si simplu pentru ca eu eram acolo la momentul respectiv. Iar eu, eram ca un pui de gaina, fragila si speriata, sa nu cumva sa supar pe cineva. Si cu toate astea mi-o incasam, fara sa am nici o vina. Mi s-a explicat de 100 de ori de catre colegi, ca nu trebuie sa o iau personal, ca asa sunt oamenii se descarca unde nu trebuie, chiar si doctorilor se gaseau sa le fac mutre. Cu timpul, chiar am reusit sa ma detasez si sa ii pun la punct politicos si inteligent. Si mi s-a intiplat ca nenorociti care intrau fulgerind in cabinet, sa iasa de acolo cerindu-si scuze si multumindu-mi pentru rabdare-chiar cel mai groaznic care i-a speriat pe toti, era un polonez extrem de ciufut. A plecat de acolo cerindu-si scuze pentru situatia neplacuta in care m-a pus si de cite ori a revenit nu voia sa aibe de-a face decit cu mine. Ajunsesera sa imi paseze mie toti pacientii mai zbuciumati, sa ii calmez eu cu carisma mea.
Ti-am spus povestea asta, ca sa fii sigura ca nu cu tine avea personajul acela complet neprofesionist ceva, ci pur si simplu cum si tu ai zis, s-a descarcat pe tine. Si de acum incolo, daca ti se mai intimpla chestii din astea, pastreaza-ti calmul si daca poti sa faci in asa fel incit sa nu iti tremure vocea, explica-le cum sta treaba imparteala oamenilor!
Mie mi s-a intimplat sa fiu agresata in Romania pe strada-verbal, dar si ciupita de fund si asta e la fel de neplacut si s-a intimplat acasa, printre ai mei!
Te imbratisez si nu pune la suflet. Tot ce ai de facut este sa te intorci cu privirea si sa te pierzi in ochii ingeresti ai copiilor tai. Ei sunt singurii a caror parere conteaza, iar ce cei vedea acolo, te va ridica la cer, cit de jos ai fii! hug.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Aug 7 2009, 10:15 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(VALERIA OANA @ Aug 7 2009, 11:43 AM) *
Si ce-ai fi asteptat? Un covor rosu intins si flori presarate? Draga mea prietena, din pacate, inaintea ta au ajuns alti romani care au avut grija de imaginea Romaniei peste hotare. Si desi in general sufera oameni nevinovati, ni s-a pus un stigmat ca o boala contagioasa mortala. Suntem romani


Nu-mi arat mandria de a fi roman,batandu-ma cu pumnul in piept,dar nici nu-mi este rusine cu originea mea,chiar daca asta inseamna sa intru in conflict cu unul si altul.
De cand sunt aici,am vazut cat de limitatzi sunt...si cum ar fi fost,daca nu erau stranierii,de orice natie.
Sper doar ca intamplarea de astazi sa ma intareasca...
QUOTE(kerstin09 @ Aug 7 2009, 12:02 PM) *
Mona draga mea,imi pare nesupus de rau ca ai trecut prin asa ceva...si e adevarat italieni sunt foarte rasisti,vad si la noi la servici...suntem 70% din fabrica romini si mai ales sefe de linie in majoranta suntem romincele...ne-ar minca daca ar putea....nu le dam importanta altfel te certi toata ziua...si cit despre medicul de familie...am unul fff bun....numai sa-i zic ca ma doare putin spatele imediat concediu medical....este tare cumsecade,dar putin gasesti asa... trandafir.gif partners.gif

Si mie-mi pare rau,mai ales ca-l stiam ca fiind un om si medic extraordinar..
Oricum,sapt.viitoare ma voi duce din nou la el...s-avem o discutie...nu pot lasa totul asa...chiar daca asta va insemna sa-mi schimb medicul...
Nu sunt genul care sa intoarca obrazul...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerstin09
postare Aug 7 2009, 10:20 PM
Postare #6


Kerstin,Diandra si Mami Mariana!!!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,377
Inscris la: 6-November 08
Din: Sibiu..acum..Italia
Membru nr.: 47,014



QUOTE(Mona75 @ Aug 8 2009, 12:15 AM) *
Nu-mi arat mandria de a fi roman,batandu-ma cu pumnul in piept,dar nici nu-mi este rusine cu originea mea,chiar daca asta inseamna sa intru in conflict cu unul si altul.
De cand sunt aici,am vazut cat de limitatzi sunt...si cum ar fi fost,daca nu erau stranierii,de orice natie.
Sper doar ca intamplarea de astazi sa ma intareasca...

Si mie-mi pare rau,mai ales ca-l stiam ca fiind un om si medic extraordinar..
Oricum,sapt.viitoare ma voi duce din nou la el...s-avem o discutie...nu pot lasa totul asa...chiar daca asta va insemna sa-mi schimb medicul...
Nu sunt genul care sa intoarca obrazul...

Eu vad si aici la noi sunt tot mai aprinsi cind aud de romini...pentru uni ce fac ne baga pe toti in aceeiasi oala...si mie mi-a fost tare greu primi ani la servici cu ei,dar acum nici nu-mi pasa m-am facut indiferenta si le raspund politicos....Faci bine sa mergi saptamina ce vine sa vezi ce avea de fapt...asa stai si tu mai linistita....pupici multi de la noi pentru voi tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Questa e la vita, non aspettare troppo per dire a qualcuno di speciale quello che senti. Dillo oggi stesso, domani potrebbe essere troppo tardi. Bacia coloro che ami e farai delle magie! Con l`amore tutto e possibile! Ricorda domani puo essere troppo tardi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 7 2009, 10:21 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Conteaza inainte de toate sa fii OM, indiferent de nationalitate, religie, culoare, studii.......Acel dr. prin felul lui de a vorbi si a reactiona cu tine, semenul lui, si-a pus singur amprenta, ce a scos pe gura, este exact ce are in suflet: ura, frustrare, inacapacitatea de a darui un zambet sau o vorba buna,.Un doctor depune un juramant, si pacientii lui ar trebui tratati la fel...
Eu zic sa nu pui la suflet, astfel de oameni intalnesti oriunde, oricand. Sufera doar pentru cei care merita lacrimile tale...Curaj si fruntea sus, tu stii ce fel de om esti, si ca te poti culca seara cu constiinta impacata.
Imi vine in minte o pilda pe care am auzit-o la tv. Povestea o femeie grasuta bolnava de glanda, dar foarte desteapta: "Daca imi zice cineva ca sunt grasa ma supar ca stiu ca este adevarat, daca-mi zice cineva ca sunt proasta, rad..ca stiu ca nu-i adevarat".

Aceasta postare a fost editata de oktavia: Aug 7 2009, 10:31 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pyssy
postare Aug 7 2009, 10:24 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 204
Inscris la: 11-November 08
Din: ROMANIA-ITALIA-USA-cine stie ce urmeaza...
Membru nr.: 48,183



QUOTE(Mona75 @ Aug 7 2009, 11:15 PM) *
Oricum,sapt.viitoare ma voi duce din nou la el...s-avem o discutie...nu pot lasa totul asa...chiar daca asta va insemna sa-mi schimb medicul...
Nu sunt genul care sa intoarca obrazul...


Ce te face sa crezi ca o sa-i schimbi mentalitatea? Eu in locul tau l-as schimba si gata .. in plus .. obisnuieste-te cu rasismul ..
Noi am stat acolo cativa ani buni (am plecat de acolo in 2007 ca ni se scarbise), aproape de locul unde stai tu, si nu-ti spun de cate ori am auzit "nu-ti vand masina ca esti strain","nu-ti inchiriez ca esti strain" ,"nu te angajez ca esti strain", de parca banii nostri nu erau tot bani
Acum lucrez in customer service , si am avut ocazia sa intalnesc italieni dar cand aud pe cineva vorbind italiana .. fug cat ma tin picioarele.. si tot nu consider ca fug destul de repede..
Lasa o sa treaca .. cauta-ti alt medic si mergi inainte

Aceasta postare a fost editata de pyssy: Aug 7 2009, 10:26 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Aug 7 2009, 10:36 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(Sara1 @ Aug 7 2009, 12:07 PM) *



QUOTE(kerstin09 @ Aug 7 2009, 12:20 PM) *



QUOTE(oktavia @ Aug 7 2009, 12:21 PM) *

Dragele mele,miltumesc pt.cuvintele de incurajare si pt.sustinere....ma simt putin mai bine,acum ca am avut cu cine vb.
Sotul meu nu prea ma intelege...el este aici de 10 ani si probabil deja s-a obisnuit cu toate astea...imi spune sa le pun la spate ca nu merita.
Recunosc ca m-a prins pe picior gresit...sunt intr-o perioada nu tocmai buna....

Sper sa reusesc sa urmez zicala:"ce nu te omoara,te face mai puternic"
QUOTE(pyssy @ Aug 7 2009, 12:24 PM) *
Ce te face sa crezi ca o sa-i schimbi mentalitatea? Eu in locul tau l-as schimba si gata .. in plus .. obisnuieste-te cu rasismul ..
Noi am stat acolo cativa ani buni (am plecat de acolo in 2007 ca ni se scarbise), aproape de locul unde stai tu, si nu-ti spun de cate ori am auzit "nu-ti vand masina ca esti strain","nu-ti inchiriez ca esti strain" ,"nu te angajez ca esti strain", de parca banii nostri nu erau tot bani
Acum lucrez in customer service , si am avut ocazia sa intalnesc italieni dar cand aud pe cineva vorbind italiana .. fug cat ma tin picioarele.. si tot nu consider ca fug destul de repede..
Lasa o sa treaca .. cauta-ti alt medic si mergi inainte

Cu sigurantza nu-i voi schimba mentalitatea,dar nici nu pot tacea...
Mai mult ca sigur il voi schimba...pt.ca n-as putea ca de acum inainte sa am o relatie amiabila cu acest om..
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 7 2009, 10:36 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Mona draga....te inteleg mai mult decat imi vine si mie sa cred....
Asa cum spune si Sara...in timp toate lacrimile de genul acesta te vor construii o femeie ideeala.....din cauza asta, ptr ca deja esti o femeie de invidiat...provoaca invidie....iar oamnei de acest gen=sunt numai persoane slabe, murdare care se simt bine prin umilinta....
Am trait si eu de nn ori situatii ca tine.....la munca mai ales..si nu prea in alte parti...la munca ptr ca lucrez mai mult printre barbati.....am simtit umlinta si simt in continuare de la un "destept" de sef...care inca imi spune "aa tu ai un accent si nimeni nu te intelege....."si o spune cu ura.....si nu are dreptate...de mii de ori mi sa spus...ca nu prea am accent..si ca vorbesc foarte fluent.....dar invidia lui..ca eu nu cumva sa prind si ma lipesc prea repede.....il face sa dea cu bata....si nu intre noi in discutie-face asta numai de fata cu persoane importante uneori.....si doare..chiar daca dupa, cand suntem la sf de zii isi cere scuze.....la o alta ocazie se repeta.......sau.......daca e prost dispus, imi spune scurt "nu trebuie sa stii".....si sincer in timp am invata cum sa raspund......cand se intoarce mai tarziu sa ma intrebe, raspund zambind "nu trebuie sa stiu!".....si de ceva timp sa cam controlat.....si mult situatii de genul acesta....inclusiv replici "esti femie nu stii!"....culmeaa!-nu serios.....sau "vorbeti in romaneste....noi nu pricepem, nu se cade!" si raspuns zambind "daca esti curios invata romaneste...eu am invatat engleza ca sa va inteleg!"....

Mai nou tinand cont ca am doi patroni......ma simt uneori precum o minge intre ei....iar cel pe finante.....nu numai ca nu deschide informatii cu mine....imi vorbeste scurt si la obiect.....atitudine de om scurt......om care se tine si cu picioarele de scaunul lui.....dar toate au un rost...si chiar de mai bubui si yo uneori, trec si le uit si ma las pe mainile Domnului care stie sa stearga totul cu un burete moale al uitarii...
Nu e mult decand.....am mers pe scaunul din biroul lui..si i-am varsat totul ca naduf......eu am un salariu acum dupa aniiii de companie si de sacrificii si de "ne intelegi, nu se poate acum!"....am un salariu aproape la fel, ca si tipa venit de un an si care face totul pe intrebari puse la mine..ea e singura..eu am copil....am rate la casa......dar ce conteaza ea e americanka eu nu vorbesc fluent mad.gif ......amaratii.......off ca ma infurii si yo acum...... mad.gif

Si tot asa..Mona..plangi si da afara naduful...dar nu pune prea mult la suflet...asta e plata noastra ptr o viata mai buna! sad.gif
hug.gif hug.gif hug.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 7 2009, 10:38 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:41 AM