Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Scapam De Supt Degetul
AdeDia
postare Mar 20 2007, 06:21 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Am si eu o nepotica care acum are 5 ani si cind era bb a supt pe deget cam pina la 1 an si o luna.Si parintii ei isi faceau deja probleme cum o vor dezvata de acest obicei.Intr-o zi erau la parintii mei si asa din joaca i-au colorat degetelul cu marker negru.La inceput s-a uitatea la degetel l-a mirosit pe toate partile si a iceput sa suga pe cel de la cealalta mina.Au plecat acasa si au luat markerul cu ei.Acasa i-au colorat cu negru toate cele 10 degetele.Cu atita necaz se uita ea la degetele le plimba pe linga gurita le mirosea dar nu le mai baga in gurita.Si au facut asa vreo 10 zile.Stiu ca cumnata mea se uita la ea cu lacrimi in ochi dar nu a cedat si a reusit. Mai am un frate care a supt pe deget pina la 6 ani.Nu are nici o problema cu dantura in shimb degetul pe care a supt este mai plat si mai subtire.A fost el atunci cu tata la un frate de-al lui cind a taiat o capra. Si atunci unchiul meu a zis ca daca mai suge pe deget ii trage pe toate degetele cite o tita de la capra.Asa s-a scirbit ca de atunci nu a mai bagat degetul in gura.Citeodata il mai vedea mama in somn ca duce degetul la gura si zicea catre el C...opile ce faci si sa vezi cu ce viteza baga minuta sub plapuma. Sper ca nu v-am plictisit si mult succes. eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorel
postare Mar 20 2007, 07:21 PM
Postare #12


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681



Cu markerul nu m-as risca, nu stiu ce substante nocive contine... Sigur il baga-n gura, de curiozitate macar; in week-end am sa incerc si asta, s-o tin sub observatie.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steluta
postare Mar 20 2007, 08:42 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 20-March 07
Membru nr.: 2,748



trebuie sa continui. Spune-i ca pe ingeras nu il poate vedea, dar ca el este mereu langa ea si ca plange atunci cand este neascultatoare. Spune-i sa nu il faca fericit pe ingerasul cel rau, ascultandu-l si sugand degetelul, ci sa ii faca "in necaz", si sa nu mai suga degetelul. Nu stiu daca la fatita ta tine, oricum la a mea a mers.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Mar 21 2007, 08:48 AM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186




Eu,te sfatuiesc sa nu sperii copilul cu ingerasi buni sau rau,care il supravegheaza.Cu asta ii creezi copilului tot felul de frici de necunoscut.E tot un fel de bau-bau,daca vrei... doh.gif

In legatura cu degetul,daca nu ai reusit sa-i introduci suzeta,lasa-l asa,numai ai grija sa fie mereu curat pe maini.Ai putea sa-i bandajezi degetul cu pansament,poate nu-i mai place...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorel
postare Mar 21 2007, 08:52 AM
Postare #15


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681



Cu pansament cred ca e degeaba, daca i l-am pus si in ghips si l-a supt pe celalalt... Treaba cu ingerasul tine deocamdata, cat stau cu ochii pe ea sa-i aduc aminte; de ingerul rau nu i-am spus tocmai sa n-o sperii...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Mar 21 2007, 10:50 AM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(Viorel @ Mar 21 2007, 08:52 AM) *
... Treaba cu ingerasul tine deocamdata, cat stau cu ochii pe ea sa-i aduc aminte; de ingerul rau nu i-am spus tocmai sa n-o sperii...


Si nu-i acelasi lucru?Ce conteaza cum e ingerasul?Eu vorbesc aici de a baga frica in capul unui copil absolut gratuit.Sa nu te sperii,daca peste cativa ani i se va face frica sa stea singur in casa...asa incep toate fricile...introduse aiurea in capul copiilor de parinti care vor sa rezolve ceva ce au stricat tot ei...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Mar 21 2007, 11:07 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(simina @ Mar 21 2007, 12:50 PM) *
Si nu-i acelasi lucru?Ce conteaza cum e ingerasul?Eu vorbesc aici de a baga frica in capul unui copil absolut gratuit.Sa nu te sperii,daca peste cativa ani i se va face frica sa stea singur in casa...asa incep toate fricile...introduse aiurea in capul copiilor de parinti care vor sa rezolve ceva ce au stricat tot ei...




Sunt de acord cu chestia asta. Este micuta si nu poti sti ce se petrece exact in capsorul ei. Cred ca mai bine ii colorezi cu nuanta maro degeteele pe care obisnuieste sa le bage in gurita si sa-i spui ca are pe degetele...kk


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steluta
postare Mar 22 2007, 10:09 AM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 20-March 07
Membru nr.: 2,748



Ingerasii, buni sau rai, nu il intruchipeaza pe bau bau, care are rolul de a-i speria pe copiii care nu sunt cuminti. Trebuie inteles de catre copil sa asculte de ingerasul bun care il invata sa faca lucruri bune si sa nu il asculte pe ingerasul rau care il invata sa faca lucruir rele, si astfel poate avea de suferit> se loveste, isi strica dantura, etc. Neascultarea de ingerasul bun nu ii atrage nici o pedeapsa.
Din experienta, am constatat, ca toate metodele folosite: substante amare, oja amara, legatul degetului cu leucoplast, etc nu faceau decat sa o ambitioneze si mai mult sa-l suga. Noi nu trebuie sa subestimam inteligenta copiilor si nivelul lor de intelegere (s-a constatat stiintific ca coeficientul de inteligenta a unui copil de la 0-6 ani este egal cu al unui om de geniu). Doar vorba buna, consider eu, o va ajuta pe fetita lui Viorel, si pe alti copii sa depaseasca acest moment. Credeti ca suzeta este o solutie? Oare cati microbi se pot aseza pe ea, caci nu putem sa supraveghem copilul tot timpul, dar mai ales este destul de mare pentru suzeta!!!!!
Mult succes, si nu uita: in fiecare seara trebuie sa-i spui povesti din care sa inteleaga ce este bine si ce nu. Fetita mea este inebunita dupa ele. Ne pune sa-i spunem "alt copil" adica inventii ale noastre despre copiii care nu au fost ascultatori, si astfel ea inregistreaza ce trebuie sa faca si ce nu. O puteti implica si pe ea, o intrebati a facut bine sau nu? sau ce decizie ar trebui sa ia copilul intr-o anumita situatie? O sa fiti uimiti de raspunsurile pe care vi le da! Stimulati inteligenta copilului prin comunicare!!!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorel
postare Mar 22 2007, 10:17 AM
Postare #19


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681



Nici vorba sa se sperie de inger, ea il iubeste foarte tare pe Doamne-Doamne (de la mama mea i se trage) si ingenuncheaza in fiecare seara in fata icoanei din dormitor si se roaga: "Ajuta Doamne pe tata, pe mama, pe Alex, pe bunica, bunicul, ....... (toti cunoscutii ei) si la urma, ajuta-ma sa nu mai sug degetul". Dar e stresata de faptul ca ingerul o vede tot timpul, si-mi cere voie mie, maica-si sau doamnei care sta ziua cu ea sa suga "doar un piculet degetul". Cred ca pana la urma o sa rezolv doar cu vorba, sa-i spun cat mai des ca nu e bine...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steluta
postare Mar 22 2007, 10:36 AM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 20-March 07
Membru nr.: 2,748



Este singura solutie, intradevar! O sa vezi ca in curand o sa adoarma fara sa mai suga degetul, iar dupa ce adoarme, ar fi bine sa ii pui un leucoplast pe deget deoarece noaptea, din instinct il mai baga in gura. Cel putin asa facea fetita mea. Mai doream sa-ti spun ca fetita mea intradevar si-a deplasat putin dentitia, insa sper ca se va remedia. Nu trebuie sa o lasam sa continue asa, dupa cum spunea Simina, intrucat atunci cand va creste iar dantura ei va lasa de dorit, noi vom fi cei condamnati. Eu cand eram mica am avut acceasi problema cu degetul si am condamnat-o pe mama ca nu a facut nimic pentru a ma dezvata de el.
Mult succes!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 09:41 PM