Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ajutor! Am Nevoie Sa Slabesc!, si cea mai scurta incurajare conteaza!
mia22_ro
postare Aug 28 2010, 01:45 PM
Postare #31


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



buna, am citit...avem cam aceleasi probleme...
am fost la endocrinolog...mi-a dat o dieta pe baza de calorii, 1000pe zi, si pastile obecon...
am avut 90 kg
acum am 77...
fac miscare , merg mult si fara grasimi, paine, dulciuri...mancat dupa ora 5...nu!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Aug 28 2010, 02:10 PM
Postare #32


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



QUOTE(ruxy @ Aug 28 2010, 02:17 PM) *
O masa buna sa ai grija Laura...sa reduci si portiile la jumatate...e ffff important...oricum esti pe drumul cel bun, ai nevoie de putina miscare si in asta intra plimbare, mers pe jos( 1 km) , ceva exercitii si putin dans...macar ceva din toate astea yes.gif

Ruxy daca as reduce portiile la jumatate din cat papa acum crede-ma ca ar trebui sa nu mai pap deloc, mananc ff putin de felul meu... dar pana acum doar ce nu trebuia... doh.gif cat despre miscare, merg la sala de 3 ori pe saptamana cate 2 ore, fac fitness, aerobic si cardio... plimbari nu prea am unde din pacate .... sad.gif desi mi-ar place.... eu locuiesc intr-un sat si pana in oras trebuie sa merg cu masina iar deocamdata nu am scaun auto pt Matei asa ca nu pot merge decat insotita si e cam greu.... oFloare1.gif

QUOTE(mia22_ro @ Aug 28 2010, 02:45 PM) *
buna, am citit...avem cam aceleasi probleme...
am fost la endocrinolog...mi-a dat o dieta pe baza de calorii, 1000pe zi, si pastile obecon...
am avut 90 kg
acum am 77...
fac miscare , merg mult si fara grasimi, paine, dulciuri...mancat dupa ora 5...nu!

felicitari! la ce greutate ai vrea sa ajungi? si in cat timp ai pierdut cele 13 kg? smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Aug 28 2010, 02:45 PM
Postare #33


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



Mami Ruxy ai niste retete la topicul cu bucataria verde de imi ploua in gura yami.gif cred ca am sa probez cateva.... oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 28 2010, 03:02 PM
Postare #34


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




QUOTE(laura_frincu @ Aug 28 2010, 03:10 PM) *
Ruxy daca as reduce portiile la jumatate din cat papa acum crede-ma ca ar trebui sa nu mai pap deloc, mananc ff putin de felul meu... dar pana acum doar ce nu trebuia... doh.gif cat despre miscare, merg la sala de 3 ori pe saptamana cate 2 ore, fac fitness, aerobic si cardio... plimbari nu prea am unde din pacate .... sad.gif desi mi-ar place.... eu locuiesc intr-un sat si pana in oras trebuie sa merg cu masina iar deocamdata nu am scaun auto pt Matei asa ca nu pot merge decat insotita si e cam greu.... oFloare1.gif


felicitari! la ce greutate ai vrea sa ajungi? si in cat timp ai pierdut cele 13 kg? smile.gif


din iunie am inceput...dupa 1 luna jumate am inceput sa dau vizibil jos...
eu...as vrea cat mai mult dar...sunt costienta ca dupa nastere nu o sa mai fiu ca inainte...ideal ar fi sa ajung la 57 dar ma multumesc si cu 65 oFloare1.gif
nu manca paine, bea apa...daca ti-e pofta gusta orice...dulce incearca sa eviti...
si psihic...gandestete la ceva...care te-ar scoate in evidenta...o rochita frumoasa care iti evidentiaza formele, poart-o prin casa...chiar asa o sa-ti doresti sa -ti privesti corpul altfel prin aceea rochie...imagineaza-ti cum o sa fi slaba in ea....
propune-ti ceva... o sa-ti dea incredere in tine....incearca 3 luni si o sa vezi ca o sa slabesti...chestia e psihica...
asa e la mine...eram incantata de mine...eram Narcis...acum ma dezgust eu pe mine....

mai am si eu...mai am si sper sa reusim oFloare1.gif





--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Aug 28 2010, 03:07 PM
Postare #35


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



QUOTE(laura_frincu @ Aug 28 2010, 03:10 PM) *
Ruxy daca as reduce portiile la jumatate din cat papa acum crede-ma ca ar trebui sa nu mai pap deloc, mananc ff putin de felul meu... dar pana acum doar ce nu trebuia...

pai cam asta e riscul daca incerci sa tii regimuri care te infometeaza... organismul se adapteaza imediat si consuma mult mai putin decat in mod obisnuit... un fel de "safe mode", si nu slabesti. in schimb, cand termini regimul excesiv de sarac in calorii si incepi sa mananci relativ normal, organismul zice ca l-a apucat pe dumnezeu de-aun picior si se apuca sa depoziteze grasime, ca nu se stie cand mai primeste de mancare biggrin.gif.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Aug 28 2010, 03:09 PM
Postare #36


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



QUOTE(mia22_ro @ Aug 28 2010, 04:02 PM) *
eu...as vrea cat mai mult dar...sunt costienta ca dupa nastere nu o sa mai fiu ca inainte...ideal ar fi sa ajung la 57 dar ma multumesc si cu 65 oFloare1.gif

no offence, dar eu nu sunt de acord cu ideea asta. eu zic ca putem fi oricum ne propunem! eu una mi-am propus ca dupa nastere sa fiu chiar mai fit decat eram inainte. cu mentiunea ca inainte eram asa fara efort, iar acum va trebui sa ma straduiesc putin, ca am luat 20 kile, din care probabil cu vreo 10 - 12 voi ramane dupa nastere.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 28 2010, 03:31 PM
Postare #37


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(moni_k @ Aug 28 2010, 03:07 PM) *
pai cam asta e riscul daca incerci sa tii regimuri care te infometeaza... organismul se adapteaza imediat si consuma mult mai putin decat in mod obisnuit... un fel de "safe mode", si nu slabesti. in schimb, cand termini regimul excesiv de sarac in calorii si incepi sa mananci relativ normal, organismul zice ca l-a apucat pe dumnezeu de-aun picior si se apuca sa depoziteze grasime, ca nu se stie cand mai primeste de mancare biggrin.gif.

super adevarat....
mai bine slabesti lejer dar cu cap sio permanent decat iute si aiurea....
imp este sa alegi un stil de viata p care vei incerca sa-l ti macar 85% din el cam ptr todeauna
deci nu te gtandi ca poti manca fara paine total ...macar inlocuiesti cu orez sau cartofi....
sau ca poti trai fara ciorba sau mancare gatita....
acum rezistam...ac nu mergem la munca....
dar cand mergem la munca...sa zic nu munca de birou ca nu are toata lumea muncva de birou....ci fizic si cu stress...
atunci nu te descurci fara o alimentatie care sa-ti ofere energia necesara...
eu astea le-am luat intodeauna in calcul....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 28 2010, 03:33 PM
Postare #38


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(mia22_ro @ Aug 28 2010, 01:45 PM) *
buna, am citit...avem cam aceleasi probleme...
am fost la endocrinolog...mi-a dat o dieta pe baza de calorii, 1000pe zi, si pastile obecon...
am avut 90 kg
acum am 77...
fac miscare , merg mult si fara grasimi, paine, dulciuri...mancat dupa ora 5...nu!

exact cum am citit si eu...numai ca eu stiam de 800-900 kcal avand in vedere ca nu mergem inca la munca...
felicitari ...ca ai slabit ceva!!!! tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 28 2010, 03:39 PM
Postare #39


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ruxy @ Aug 28 2010, 11:32 AM) *
Ma bucur Laura ca te-ai hotarat sa inlocuiesti o masa cu green smoothie...e primul pas...bravo...

Am sa iti mai spun ca...asa cum bine stii, cartofii, orezul, pastele ingrasa!!!! Si toate mancarurile care par inofensive pe care le-ai scris mai sus, in mod cert tu le servesti cu paine, chiar si legumele....scoate painea definitiv im[preuna cu mancarea, lasa uleiul, pastreaza doar o lingurita mica de ulei de masline la salata...dar atat!!!! Lasa icrele care au fff mult ulei si pot fi mancate numai cu paine, deci te ingrasa....sa nu crezi ca daca mananci paine graham slabesti...nicidecum...si ea e responsabila de ingrasare...

un organism sanatos si capabil de munca nu se poate lipsi de asa ceva...bineinteles ca nu poate fi si orez si paine sau paine cu cartofi....dar una din mese tb sa contina ori o felie de püaine,ori orez ori 2 cartofi fierti
e adev ca pastele sunt bombe de kcal
icre si vinete stiu ca sunt subiect tabu...maioneza bat-o vina... wacko.gif
dar legumele fierte ce au???
deci fara sos....simple...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Aug 28 2010, 03:40 PM
Postare #40


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



deeeci... teoria e asa:
- la 1.71, necesarul tau zilnic de calorii pentru mentinere este de 2000 calorii / zi;
- ca sa slabesti fara sa "sochezi" organismul ar trebui sa mananci 1700 calorii / zi repartizate cam in 5 mese sau gustari
- micul dejun trebuie sa aiba o pondere mare - in jur de 700 calorii, restul de calorii repartizate in mese mici, cam din 3 in 3 ore. faptul ca ai un bebe mic ar trebui sa te ajute fantastic, pentru ca vei putea sa iti ordonezi si tu mesele - mananci odata cu el! biggrin.gif
- este important numarul de calorii, dar aproape la fel de important este din ce iti iei aceste calorii. exista un raport optim intre proteine, carbohidrati si grasimi care face ca organismul sa functioneze corect. daca te gadesti ca nu trebuie sa mananci carbohidrati, pentru ca ei sunt cei care ingrasa (paine, paste, cartofi, orez si desigur, zahar), vestea proasta e ca fara o cantitate minima de asa ceva creierashu' nu functioneaza prea bine. ideea este sa nu iti iei aceasta cantitate minima necesara din zahar, ci din putina paine, putini cartofi si mult orez, ca asta e mai sanatos smile.gif;
- raportul optim este 30% proteine (carne, peste, lactate, oua), 50% carbohidrati (cartofi, paste fainoase, paine, orez si desigur zahar, pe care ar fi bine sa-l uitam) si 20% grasimi (ulei, unt, smantana etc.) s-ar putea ca in cazul tau problema sa fie o cantitate cam mare de grasime - icrele se fac cu o tona de grasime, vinetele la fel... ideea nu este sa renunti la mancarurile care iti plac, ci sa cantaresti fiecare ingredient pe care il pui in aceste mancaruri (inclusiv ulei), astfel incat sa poti contoriza caloriile. iar daca e vorba de alimente cumparate, antreneaza-te sa cumperi numai de la producatorii care au scris pe eticheta continutul de proteine/carbo/lipide, din acelasi motiv;
cred ca deja iti vine sa iti iei campii cand citesti ce scriu eu aici, nu? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ca sa nu te apuci acum sa studiezi toata nutritia de pe lume, pot sa iti trimit un tabel pe o saptamana cu ce mananc eu in general, tabel care calculeaza singur caloriile in functie de cantitatea de mancare si de continutul nutritional al mancarii respective. daca ai nevoie de alte alimente, dai un search pe net dupa "tabel nutrienti" si gasesti pentru cam orice aliment ce iti trebuie ca sa poti completa in tabel. dar imi trebuie o adresa de mail, ca e un xls...



--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th May 2024 - 08:52 PM