Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Parul Vopsit In Timpul Sarcinii
proud2Bmum
postare Nov 6 2008, 01:09 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 707
Inscris la: 4-November 08
Din: London,UK
Membru nr.: 46,526



[color="#0000FF"][/color] Buna ziua mamici,

am si eu o mare intrebare. Cate dintre voi s-au vopsit pe timpul sarcinii? Parul meu are nevoie sa-l vopsesc cam des. Sunt suvitata, si ma gandeam sa imi uniformizez culoarea, aducandu-l la nuanta naturala, insa nu stiu daca afecteaza copilului sau nu. Am citit eu pe diverse site-uri articole de"specialitae" unele sunt pro altele contra.

gravida.gif Astept raspunsurile voastre.

thanks
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Nov 6 2008, 02:11 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Eu te-as sfatui sa nu te vopsesti pe perioada sarcinii deloc, mai ales in primele 3 luni. Dar daca vrei neaparat sa te vopsesti, incearca vopseaua KORRES de la farmaciile SENSIBLU. Faza urata e ca e cam scumpa, 40 ron cutia, si nu garantez ca-ti iese. Eu ma mai vopseam si inainte de sarcina cu asta, si-mi iesea perfect, plus ca nu ataca firul de par. M-am vopsit insa, acum si nu mi-a prins. Insa cel mai bine ar fi sa intrebi doctorul. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
proud2Bmum
postare Nov 6 2008, 07:32 PM
Postare #3


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 707
Inscris la: 4-November 08
Din: London,UK
Membru nr.: 46,526



QUOTE(roxana30 @ Nov 6 2008, 12:11 PM) *
Eu te-as sfatui sa nu te vopsesti pe perioada sarcinii deloc, mai ales in primele 3 luni. Dar daca vrei neaparat sa te vopsesti, incearca vopseaua KORRES de la farmaciile SENSIBLU. Faza urata e ca e cam scumpa, 40 ron cutia, si nu garantez ca-ti iese. Eu ma mai vopseam si inainte de sarcina cu asta, si-mi iesea perfect, plus ca nu ataca firul de par. M-am vopsit insa, acum si nu mi-a prins. Insa cel mai bine ar fi sa intrebi doctorul. oFloare1.gif



Multumesc fain Roxana,

problema est eca 1. aici nu am faramcii sensiblu. Nu locuiesc in tara. Cat despre doctori... cand mi-am intrebat doctorul daca-mi afecteaza vopseaua de par in vreun fel dezvoltarea normala a sarcinii mi-a spus ca a avea grija de mine nu afecteaza fatului. Vezi tu, acum sunt pareri pro si contra...Dr meu mi-a spus ca nu a mai auzit asa ceva de cand este medic (pare a avea ceva experienta) dar totodata citind pe net pareri ale unor medici m-au pus pe ganduri..Sti ce mi se pare ciudat?!? Ca am citity pe o gramada de cutii de vopsea contraindicatiile si nici una nu sustinea a nu se recomanda pe perioada sarcinii...
whatever...

thanks
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Nov 6 2008, 09:58 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063




QUOTE(proud2Bmum @ Nov 6 2008, 09:32 PM) *
Multumesc fain Roxana,

problema est eca 1. aici nu am faramcii sensiblu. Nu locuiesc in tara. Cat despre doctori... cand mi-am intrebat doctorul daca-mi afecteaza vopseaua de par in vreun fel dezvoltarea normala a sarcinii mi-a spus ca a avea grija de mine nu afecteaza fatului. Vezi tu, acum sunt pareri pro si contra...Dr meu mi-a spus ca nu a mai auzit asa ceva de cand este medic (pare a avea ceva experienta) dar totodata citind pe net pareri ale unor medici m-au pus pe ganduri..Sti ce mi se pare ciudat?!? Ca am citity pe o gramada de cutii de vopsea contraindicatiile si nici una nu sustinea a nu se recomanda pe perioada sarcinii...
whatever...

thanks


Acum am vazut ca scrii din Londra... oFloare1.gif KORRES s-ar putea sa gasesti si acolo, ca eu luam si din Grecia, si am inteles ca se gaseste si la New York, asa ca poti sa cauti si acolo in farmacii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 9 2009, 01:34 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214




Cum sa iti vopsesti parul cu plante atat in timpul sarcinii cat si inainte sau dupa nastere

Daca nu esti o impatimita a vopselelor de par din comert, dar iti doresti ca parul tau sa se bucure de mai multa culoare, exista si metode alternative, cu produse naturale, care sa-ti indeplineasca aceasta dorinta.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai deschisa
Vrei ca frumosul tau par saten sa aiba o nuanta mai deschisa decat este in prezent? Atunci apeleaza cu incredere la ceaiul de musetel sau la cel de lamaie.
Dupa ce iti speli parul poti aplica la clatire un pahar de apa amestecata cu sucul de la o lamaie. Se lasa 15 minute pe par, dupa care se clateste.
De asemenea poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec. Efectele nu vor fi spectaculoase de la prima folosire, dar se vor acentua in timp, dupa cateva spalari.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai inchisa
Frunzele de nuc, castan, urzica sau ceaiul negru. Pentru o culoare mai inchisa a parului poti folosi un decoct din frunzele de mai sus, la alegere, cu care sa-ti clatesti parul dupa ce l-ai spalat. La fel si in cazul ceaiului negru, la ultima clatire se poate folosi o infuzie din acesta.
Cojile de nuca ca si frunzele de nuc se folosesc pentru culori mai inchise. In doua cani de apa se pun cateva coji de nuca si doua plicuri de ceai verde la fiert. Amestecul se va fierbe timp de 20 de minute, se va raci si apoi strecura. Cu acesta se va clati parul proaspat spalat.
Hena. Aceasta vopsea nu ataca parul, dar trebuie aplicata pe un par natural sau daca ai parul vopsit, este bine sa astepti macar patru luni inainte de a o aplica. Hena are un pigment foarte rezistent si va tine o perioada indelungata, in care, daca vei dori sa scapi de ea, nu va fi un lucru prea usor. Asa ca, gandeste-te de doua ori inainte de a o aplica. Poti obtine cu aceasta o nuanta de roscat. O poti procura de la plafar. Modul de utilizare este urmatorul: Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Daca nu se prinde de par de prima oara, nu te descuraja si mai incearca inca o data dupa cateva saptamani.

Cum vopsim parul blond ca sa ii dam o cnuanta aramie
Ceapa alba sau rosie. Potrivita pentru parul blond, aceasta va crea niste accente cu nuante aramii. Se iau doi pumni de foi fragede de ceapa si se fierb bine. Dupa ce amestecul se raceste, se va clati parul cu acest decoct. Pentru nuante ruginii alege o ceapa rosie.


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 9 2009, 01:36 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Eu sunt adepta tratamentelor naturiste si recunosc ca an de an imi spal parul saten cu fiertura de pe frunzele de nuc....efectul este garantat... yes.gif

Tu ai incercat vreun tratament naturist pt parul tau?


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Mar 9 2009, 02:12 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



eu stiu ca foloseam frunze de nuc...si era parul super fain ...se deschidea!
si eu eram inebunita sa ma vopsesc....dar vb cu fetele p forum m-am potolit!eu eram blond asi acum la ora axctuala sunt jumate blonda jumate satena dar sincer asa mi-a trecut....ma uit in oglinda si ziuc ce imi tb mie vopsele in cap???ia uite ce tanara si frumoasa sunt si ce imi pune in evidenta culoarea ochilor si tenul parul meu natural!!!
nu stiu dc o sa ma mai vopsesc!pacat de sanatatea,tinereatea si frumusetea noastra dc ne deghizam!si crede-ma ca eram obsedat sa ma vopsesc!
nu stiu dc poate afecta dar sastii ca p cine am intrebat a fost contra... unsure.gif ...mi s-a spus de ginecolog ca in cel mai rau caz poate dezvolta diverse alergii la flori sau fructe sau ciocolta sau mirosuri! tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de anku: Mar 9 2009, 02:13 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 9 2009, 02:17 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(anku @ Mar 9 2009, 04:12 PM) *
nu stiu dc poate afecta dar sastii ca p cine am intrebat a fost contra... unsure.gif ...mi s-a spus de ginecolog ca in cel mai rau caz poate dezvolta diverse alergii la flori sau fructe sau ciocolta sau mirosuri! tzuc.gif

lasa ca iti creste parul, te tunzi si nu te mai vopsesti defel...ramai astfel cu naturalul tau yes.gif
nu am inteles prea bine la ce te-ai referit mai sus....la produsele naturale pe care le utilizezi in timpul sarcinii? sau?


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Mar 9 2009, 03:17 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



scuze....tastez aiurea!!!!
ziceam ca la modul general foloseam frunze de nuc ptr ca deschide parul!!!
im sarcina eram si eu disperata sa ma vopsesc dar vb cu fetele de p forum m-am potoloit!acum nu cred ca o sa ma mai vopsesc!!! hug.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Mar 9 2009, 05:10 PM
Postare #10


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



sincer eu m-am vopsit cat am fost gravida.si cu baiatul si cu fata.
dar sincer vorbind eu zic ca trebuie sa ma vopsesc.la mine jumatate din par este alb.si nu cred ca ma intinereste in vreun fel.asa ca sunt nevoita sa ma vopsesc.nu spun ca metodele naturiste nu sunt bune.sunt foarte bune.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 07:52 AM