Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2665 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebelusi De Iulie 2008
Gonzolik
postare Jan 15 2009, 10:15 PM
Postare #21


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(mariac @ Jan 15 2009, 02:25 PM) *
Noi papan asa: 7-8 dim 180ml laptic
10-11 mar,para, mar copt cu branza calcicat,cereale+100-120suc de mar cu morcov
13 piure de legume :morcov patrunjel dovelcel ,telina ,broccoli, pastarnac, cartof combinate cate doua sau trei
17 lapte cu cereale sau simplu depinde
20 210ml si somn cu treziri pentru ceai.
Si noi avem nopti in care se trezeste din ora in ora eu cred ca dintisorii sunt devina acum urmeaza sa i iasa cei de sus si e foarte umflata gingia.
Voi cati dintisori aveti noi avem doi de la 5 luni fix.


ce noroc ai ca se culca la ora 20 ...... al meu pe la 1 jumate-2 crybaby.gif ...noi nu avem nici un dintisor. facem balonase demuuuuult.......il mananca gingiile, dar pana acum nimik. si nici gingiile umflate nu am observat sa le aiba rolleyes.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 15 2009, 10:22 PM
Postare #22


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(mariac @ Jan 15 2009, 12:20 PM) *
greu..........eu cred ca toti fac mofturi la anumite alimente al meu nu prea mananca fructele de dimineata.Incearca sa faci o pauza nu-i mai da vreo zi doua carnita si piure de legume si incearca dupa aceea vezi poate tine la noi a mers.Cat despre borcanele nu stiu ce sa zic eu nu as opta pentru ele acum vezi si tu daca borcanelele sunt ultima solutie si pe acelea le mananca nu ai ce face.spor la papat!!! eating.gif


am facut pauza si 3 si 5 zile....degeaba. azi i-am luat niste borcanele....maine ii dau si SPER SA_I PLACA. cam asta ar fi ultima solutie smile.gif unsure.gif
daca nu-i place...oricum vad eu ce mai fac , dar nu renunt. parca m-am saturat eu de aceeasi mancare zi de zi....acelasi gust de biscuiti laugh.gif .......dapoi el..nu s-o fi saturat oare? laugh.gif . in seara asta i-am dat pentru prima data cereale cu lapte si i-au placut...a mancat putin si a adormit bananab.gif (la ora 21:30 ohmy.gif ). da nu ma astept sa doarma toata noaptea ...il astept acusi la joaca laugh.gif cafea.gif laugh.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 16 2009, 09:09 AM
Postare #23


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



QUOTE(Gonzolik @ Jan 16 2009, 12:22 AM) *
am facut pauza si 3 si 5 zile....degeaba. azi i-am luat niste borcanele....maine ii dau si SPER SA_I PLACA. cam asta ar fi ultima solutie smile.gif unsure.gif
daca nu-i place...oricum vad eu ce mai fac , dar nu renunt. parca m-am saturat eu de aceeasi mancare zi de zi....acelasi gust de biscuiti laugh.gif .......dapoi el..nu s-o fi saturat oare? laugh.gif . in seara asta i-am dat pentru prima data cereale cu lapte si i-au placut...a mancat putin si a adormit bananab.gif (la ora 21:30 ohmy.gif ). da nu ma astept sa doarma toata noaptea ...il astept acusi la joaca laugh.gif cafea.gif laugh.gif



Draga de tine!ce surpriza ai avut ca s-a culcat asa devreme abia astept sa imi pove daca s-a sculat azinoapte si mai ales daca i-au placut borcanelele.Ce fel de cereale i-ai dat ?Noi MIlupa folosim dar poate ai descoperit tu ceva mai bun .


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 16 2009, 09:20 AM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417




QUOTE(jus_ro @ Jan 15 2009, 01:43 PM) *
servus mamici si bebelusi de iulie!!!!!!!!!!! ma bucur ca deschis topic ca eram cam singura pe aici si ma invart cand la iunie cand la august.....noi ne-am nascut pe 13 iulie cu 3020 grame si 49 de cm...acum avem 6100 grame si 65 de cm....si mancam putin ca sa ne mentinem silueta rolleyes.gif .....si noi tot lapte formula humana folosim...am avut putin lapte, cam 5 sapt pe care l-am muls si i l-am dat cu biberonul.....am inceput de pe la 3 luni cu suculet de mar si morcov.....acum papam cam asa:
intre 3-5 noaptea 130 ml de lapte
intre 7-8.30 130 ml de lapte
intre 10-11 mar, para rase cu biscuit si acum i-am bagat branzaca calcica dar nu prea o vrea rolleyes.gif
intre 13-14 supica in biberon cam 100 ml si pireul de legume cu carnita cu lingurita
intre 17-18 maxim 170 ml de lapte cu cereale
intre 20-21.30 170 ml de lapte
ceai la greu maxim 150 ml pe zi...acum ii dau si apa si ii place jucaus.gif
somn dimineata pe la 11 o ora...pe la pranz vreo 2 ore...daca iesim afara si mai mult.....seara pe la 19 o ora dar nu in fiecare zi.....seara adormim intre 21-23 depinde de ea...si pana dimineata maxim pana la 8.30.....cu trezire pentru masa de noapte si mici treziri pentru ceai......cate odata si din o in ora.... rolleyes.gif va pupam si va dorim o zi minunata oFloare1.gif

Si noi ne trezim uneori din ora in ora.Eu pun asta pe seama dintilor dar ma cam indoiesc uneori tu nu ai descoperit cauza?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariac
postare Jan 16 2009, 09:44 AM
Postare #25


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,443
Inscris la: 12-January 09
Membru nr.: 64,417



Voi ce fel de ceai dati la Bebeii vostri?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jan 16 2009, 10:29 AM
Postare #26


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(Gonzolik @ Jan 16 2009, 12:11 AM) *
nu pot accesa link-ul pe care mi l-ai dat sad.gif . nu-i place nici supa de morcov. dar suc de morcov (crud) si mandarina bea unsure.gif




PRIMA SUPA DE LEGUME


Biberonul cu supa, introdus la sfarsitul lunii a treia sau la inceputul celei de a patra, prezinta numeroase avantaje:
- aduce un aport de vitamine, saruri minerale si celuloza, de care bebelusul are nevoie pe plan nutritiv;
- permite cresterea cantitatii de hrana data bebelusului, fara exces de zahar sau faina, deci fara sa ridice prea mult ratia sa calorica. t8f875tq17ikz

Alta calitate a supei de legume:
Regleaza tranzitul intestinal si actioneaza asupra usoarelor tulburari digestive.
Bebelusul este constipat? Insistati cu legume verzi.
Bebelusul are diaree? Apelati la morcovi.

CUM INCEPETI?
Ca sa nu riscati ca bebelusul sa fie surprins de aceasta noua savoare, este bine sa i-o introduceti treptat. Cel mai bine este sa nu folositi, in primele zile, decat supa de legume rierte. Umpleti biberonul cu cantitatea obisnuita, inlocuind apa cu supa de legume. Adaugati numarul de masuri de lapte obisnuit si dati-l bebelusului. Timp de cateva zile, nu adaugati legume rase in biberon. Astfel, se va obisnui cu un gust nou, inainte de a se obisnui cu o noua consistenta.
Cand veti adauga piureul de legume in biberon, aveti grija sa puneti, la inceput, una sau doua masuri de lapte praf obisnuit. Copilul se va bucura sa-i regaseasca gustul.
CUM SA FIERBETI LEGUMELE?
Asa cum se obisnuieste. Folositi legume din piata, foarte proaspete. Curatati-le si taiati-le in bucati mici. Fierbeti-le cu apa de la robinet (vor fierbe mult): douazeci de minute in oala cu presiune, aproape o ora in oala (fierbere normala). Nu sarati apa in care fierbeti.
CE LEGUME POT FI FOLOSITE?
Incepeti cu legumele clasice: cartofi, morcovi, praz (in cantitate mica: unor copii nu le place prea mult gustul). Cand bebelusul se va obisnui (intr-o luna sau doua), veti putea, dupa anotimp si dupa rezervele pe care le aveti, sa adaugati:
fasole verde dovlecei
salata sfecla
patrunjel spanac
osii anghinare Astfel, peste o luna sau doua (la varsta de 5-6 luni) puteti sa introduceti celelalte legume: ridichi, conopida, telina sau vinete.
In curand va sosi timpul sa variati gustul supei si sa invatati copilul cu noi savori. Cei mai multi bebelusi de aceasta varsta sunt incantati de supa de legume. Profitati de asta ca sa-i obisnuiti cu gustul legumelor verzi, pe care atatia copii le refuza mai tarziu pentru ca nu au fost obisnuiti cu ele.
CE FACETI DACA BEBELUSUL REFUZA BIBERONUL CU SUPA?
Daca refuza biberonul cu supa de legume, reveniti la lapte curat. Peste o saptamana veti face o noua tentativa. Daca refuza introducerea legumelor amestecate in biberon:
- ati pus destul de putin pentru inceput (una sau doua lingurite de cafea)?
- n-ati pus cumva in supa legume cu gust prea puternic (praz sau ceapa, de exemplu)?
- ati marit suficient orificiul tetinei biberonului pentru ca supa sa curga fara prea mult efort din partea bebelusului?
Pentru celelalte cauze, asteptati cateva zile inainte de a-i da din nou supa. Diversificarea alimentara trebuie sa se faca cu multa atentie. Intre timp, continuati sa pregatiti biberonul cu supa de legume.
ESTE RECOMANDABIL SA-I DAM PIURE DE LEGUME GATA PREPARAT SAU ALTE PRODUSE COMERCIALIZATE DE RAIOANELE SPECIALIZATE?
Sunt bune: produsele pentru bebelusi sunt supuse unor controale de calitate foarte stricte. Aceste preparate cu gusturi foarte variate va pot veni in ajutor in zilele in care nu ati avut timp sa fierbeti legumele. In curand veti putea folosi pentru supele de legume, piureurile de legume congelate. Ele exista in numeroase varietati, sunt bune si usor de folosit.
LA CE ORA SA-I DAM BIBERONUL CU SUPA?
La pranz sau seara, dupa cum va convine.
> O IDEE
Nu este indicat sa-i dam o supa fiarta cu o zi inainte. Puteti, in schimb, sa fierbeti supa pentru mai multe zile si s-o congelati, sub forma de piure gros, in cantitati mici. La masa, decongelati exact cantitatea de supa de care aveti nevoie.
In ce sa congelati supa in cantitati asa mici? Ganditi-va la cutii din plastic pentru cuburi de gheata, paharele din plastic sau alte ambalaje similare.


daca vomita in continuare fa o pauza mai lunga si reincearca alta solutie nu ai


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 16 2009, 02:43 PM
Postare #27


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(mariac @ Jan 16 2009, 10:09 AM) *
Draga de tine!ce surpriza ai avut ca s-a culcat asa devreme abia astept sa imi pove daca s-a sculat azinoapte si mai ales daca i-au placut borcanelele.Ce fel de cereale i-ai dat ?Noi MIlupa folosim dar poate ai descoperit tu ceva mai bun .


bineinteles ca s-a trezit pe la 23 si s-a culcat iar pe la 2.... laugh.gif .Cereale i-am luat Nestle Wellbeing (Somn usor) au ceva flori de tei....cik pentru un somn linistit. i-am luat din astea din disperare liwlol.gif poate adoarme mai devreeme ohmy.gif ..... vad ca ii plac la gust....dar cine stie toate or avea cam acelasi gust . cu borcanelele ....i-am dat putin azi dimineata si i-a placut. s-a strambat putin la inceput si i-am amestecat cu foarte putin mar ras, si a papat, apoi i-am mai dat si fara mar si i-a dat de gust wink.gif oricum nu prea sunt eu de acord 100% cu ele....dar ca ultima solutie nu am ce face.....macar pana pe la 8 luni cand ma gandesc ca ar putea manca mai multe. adik si putin mai sarat , si mai multe alimente.....cu mai multe gusturi. pooop


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paula c
postare Jan 16 2009, 02:44 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 39
Inscris la: 7-May 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 3,584



QUOTE(mariac @ Jan 13 2009, 08:51 PM) *
Buna mamicilor! M-am gandit sa deschid un topic pentru noi (si nu numai) cele care avem bebei de iulie 2008 .Eu am un baietel nascut pe 2 iulie si abia astept sa schimbam pareri si sa impartasim din experientele noastre! Va astept la discutii!!!!!!!!

buna. am si eu un baietel nascut pe 22 iulie. noi suntem acum la faza de experimentat totul cu gurita. momentul nasterii a fost cel mai frumos din viata mea, in ciuda faptului ca am nascut prin cezariana de urgenta. durerile au fost de nedescris, dar totul s-a sters cu buretele cand l-am vazut pt prima data si am realizat ca nu era nimic din ce am visat : era de 'n' ori mai mult si mai frumos
as scrie o carte despre el si despre ce am devenit eu alaturi de el dar cred ca ar fi prea banal. prea stiut de orice mama. nu? pupici si ne mai auzim
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 16 2009, 02:47 PM
Postare #29


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(mariac @ Jan 16 2009, 10:44 AM) *
Voi ce fel de ceai dati la Bebeii vostri?

la inceput ii dadeam ceai de tei, dar apoi citisem eu ca nu e prea indicat pentru baietei (nu stiu cat o fi de adevarat) , apoi i-am luat ceai de fructe (dar nu cu capsuni, fructe de padure.....)....si acum i-am luat MILUPA milutee Fenchel. e foarte bun....e linistitor. poop


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gonzolik
postare Jan 16 2009, 02:49 PM
Postare #30


bebelusi de iulie
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,501
Inscris la: 10-January 09
Membru nr.: 63,659



QUOTE(andral @ Jan 16 2009, 11:29 AM) *
PRIMA SUPA DE LEGUME
Biberonul cu supa, introdus la sfarsitul lunii a treia sau la inceputul celei de a patra, prezinta numeroase avantaje:
- aduce un aport de vitamine, saruri minerale si celuloza, de care bebelusul are nevoie pe plan nutritiv;
- permite cresterea cantitatii de hrana data bebelusului, fara exces de zahar sau faina, deci fara sa ridice prea mult ratia sa calorica. t8f875tq17ikz

Alta calitate a supei de legume:
Regleaza tranzitul intestinal si actioneaza asupra usoarelor tulburari digestive.
Bebelusul este constipat? Insistati cu legume verzi.
Bebelusul are diaree? Apelati la morcovi.

CUM INCEPETI?
Ca sa nu riscati ca bebelusul sa fie surprins de aceasta noua savoare, este bine sa i-o introduceti treptat. Cel mai bine este sa nu folositi, in primele zile, decat supa de legume rierte. Umpleti biberonul cu cantitatea obisnuita, inlocuind apa cu supa de legume. Adaugati numarul de masuri de lapte obisnuit si dati-l bebelusului. Timp de cateva zile, nu adaugati legume rase in biberon. Astfel, se va obisnui cu un gust nou, inainte de a se obisnui cu o noua consistenta.
Cand veti adauga piureul de legume in biberon, aveti grija sa puneti, la inceput, una sau doua masuri de lapte praf obisnuit. Copilul se va bucura sa-i regaseasca gustul.
CUM SA FIERBETI LEGUMELE?
Asa cum se obisnuieste. Folositi legume din piata, foarte proaspete. Curatati-le si taiati-le in bucati mici. Fierbeti-le cu apa de la robinet (vor fierbe mult): douazeci de minute in oala cu presiune, aproape o ora in oala (fierbere normala). Nu sarati apa in care fierbeti.
CE LEGUME POT FI FOLOSITE?
Incepeti cu legumele clasice: cartofi, morcovi, praz (in cantitate mica: unor copii nu le place prea mult gustul). Cand bebelusul se va obisnui (intr-o luna sau doua), veti putea, dupa anotimp si dupa rezervele pe care le aveti, sa adaugati:
fasole verde dovlecei
salata sfecla
patrunjel spanac
osii anghinare Astfel, peste o luna sau doua (la varsta de 5-6 luni) puteti sa introduceti celelalte legume: ridichi, conopida, telina sau vinete.
In curand va sosi timpul sa variati gustul supei si sa invatati copilul cu noi savori. Cei mai multi bebelusi de aceasta varsta sunt incantati de supa de legume. Profitati de asta ca sa-i obisnuiti cu gustul legumelor verzi, pe care atatia copii le refuza mai tarziu pentru ca nu au fost obisnuiti cu ele.
CE FACETI DACA BEBELUSUL REFUZA BIBERONUL CU SUPA?
Daca refuza biberonul cu supa de legume, reveniti la lapte curat. Peste o saptamana veti face o noua tentativa. Daca refuza introducerea legumelor amestecate in biberon:
- ati pus destul de putin pentru inceput (una sau doua lingurite de cafea)?
- n-ati pus cumva in supa legume cu gust prea puternic (praz sau ceapa, de exemplu)?
- ati marit suficient orificiul tetinei biberonului pentru ca supa sa curga fara prea mult efort din partea bebelusului?
Pentru celelalte cauze, asteptati cateva zile inainte de a-i da din nou supa. Diversificarea alimentara trebuie sa se faca cu multa atentie. Intre timp, continuati sa pregatiti biberonul cu supa de legume.
ESTE RECOMANDABIL SA-I DAM PIURE DE LEGUME GATA PREPARAT SAU ALTE PRODUSE COMERCIALIZATE DE RAIOANELE SPECIALIZATE?
Sunt bune: produsele pentru bebelusi sunt supuse unor controale de calitate foarte stricte. Aceste preparate cu gusturi foarte variate va pot veni in ajutor in zilele in care nu ati avut timp sa fierbeti legumele. In curand veti putea folosi pentru supele de legume, piureurile de legume congelate. Ele exista in numeroase varietati, sunt bune si usor de folosit.
LA CE ORA SA-I DAM BIBERONUL CU SUPA?
La pranz sau seara, dupa cum va convine.
> O IDEE
Nu este indicat sa-i dam o supa fiarta cu o zi inainte. Puteti, in schimb, sa fierbeti supa pentru mai multe zile si s-o congelati, sub forma de piure gros, in cantitati mici. La masa, decongelati exact cantitatea de supa de care aveti nevoie.
In ce sa congelati supa in cantitati asa mici? Ganditi-va la cutii din plastic pentru cuburi de gheata, paharele din plastic sau alte ambalaje similare.


daca vomita in continuare fa o pauza mai lunga si reincearca alta solutie nu ai


mersi mult. in mare parte asa am cam procedat....dar o sa mai insist. poop


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2665 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 11:21 AM