Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Citomegalovirus Pozitiv! Cine Ma Ajuta?
monicabo
postare Mar 22 2007, 10:59 AM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



Buna!
Da, a fost ok pana la urma, multumesc lui Dumnezeu.
Sa povestesc pe scurt cum a fost, ce am facut, poate mai citeste si cea care a deschis subiectul, precum si alte persoane care se confrunta cu asa ceva.
Deci, mie la fel prin sapatama 8-10 am facut analizele de sange (la medicul de familie + astea de virusi sau cum s-or chema: toxo, rubeola, cmv, listeria si alte cateva), La cmv a iesit pozitiv, la fel, ambele valori igg (care semnifica o infectie veche) dar si igm (care semnifica infectie in curs, care poate fi periculoasa pt sarcina). Treaba este ca multi medici ginecologi, ca sa nu se complice prea tare, merg pe schema clasica: igm pozitiv => intrerupere de sarcina.
In realitate treaba e mult mai complexa. cmv e un virus herpetic cu care in mod normal te infectezi o data, apoi apar anticorpii igg, si capeti imunitate. Insa fiind un virus de tip herpetic, in caz de imunitate mai scazuta a organismului (boli, oboseala cronica, sarcina s.a) se poate reactiva (deci se pozitiveaza igm-ul). Insa pentru sarcina mult mai periculoasa este primoinfectia (adica infectarea prima oara cu acest virus) decat infectile reactivate. Insa nefiind o analiza de rutina, si facandu-se doar in sarcina, femeia nu are un "istoric" al evolutiei acestui virus, si astfel este mai dificil de deosebit primoinfectia de o reactivare. Un indiciu ar fi igg-ul asta pozitiv, dar nu poti fi 100% sigur (poti fi in momentul in care are loc seroconversia).

Tot in sensul asta se mai face, pana in luna a treia de sarcina (de preferinta cat mai devreme) un test de aviditate pt igg (la inst Cantacuzino de ex.), care iti poate spune daca primoinfectia s-a produs in ultimele 3 luni (caz nevaforabil pt sarcina) sau primoinfectia s-a produs cu cel putin 3 luni inainte. Problema este ca pragul asta este de 3 luni, si daca te duci fix la 3 luni de sarcina, atunci testul nu prea este relevant, caci esti cam la limita.

Eu, pana la incidentul asta cu cmv, am fost la o doctorita pe care imi vine s-o bat non stop si sa-i dau cu ceva in cap. mi-a recomandat sec intreruperea de sarcina, la consultatii nu ma lasa sa intru cu sotul meu (asta m-a deranjat ff tare mi s-a parut chiar nesimtire), preturile destul de mari, un nr de mobil ca s-o suni pentru vreo problema-nema (dadeai doar de asistentele de la cabinet) - as reclama-o daca as stii unde, dar ma rog nu asta e problema principala...

Bun, deci ma programase la intrerupere pe data de 29 dec., m-a si speriat ca vai, e f tarziu - eram in sapt 11 si ceva aproape 12 (dar daca atata a durat cu analizele+repetarem ce sa fac) - vroia sa ma incadreze la "avort la cerere" care e legal doar pana in sapt 12, or la mine daca era ar fi fost pe motive medicale, nicidecum la cerere, ca altfel nu as mai fi facut atatea analize, care costa. Fusesem la ultimul control pe data de 21, dar cica pe urma plecat nu stiu unde de sarbatori, la cabinet incepea in ianuarie, iar de garda la spitalul unde lucra, era de abia pe 29 ("imi pare rau dar nu sunt, daca gasesti pe cineva sa-ti faca intreruperea mai repede no problem").
Intre timp am mai consultat niste medici, ginecologii mergeau tot pe schema clasica - intrerupere, cei de infectioase mi-au explicat mai pe larg cum e cu virusul ala, ca la primoinfectie, rata de transmitere e de 50% da, 50% nu, la reactivari rata mult mult mai mica (1%), dar ca n-am facut testul de aviditate ca e mai greu de determinat, ca hotararea finala o ia cuplul etc etc...

In rastimpul asta am rascolit si internetul de jos in sus si de la stanga la dreapta, am gasit pe un forum o informatie vaga cum ca la un laborator, Genetic Lab, s-ar mai face vreo analiza suplimentara, dar nu stiam exact ce, nici nu stiam ce sa fac, ca erau si sarbatorile, nimeni nu prea lucra, am scris mail la Genetic (la care nu stiam daca mi se va raspunde, am zis hai sa incerc), - au site pe net, nu-l pun, ca vad ca modifica adminul, zice sa fac reclama, se gaseste f usor cu google - si mi-a raspuns seful de laborator de acolo exact pe 28 dec seara, cu o zi inainte de "interventie", care mi-a zis asa: ca au mai avut cazuri de cmv pozitiv (igm) si niste analize care dau un raspuns clar si precis sunt: analiza ADN -PCR din sange (care detremina exact cantitatea de virus in sange) si, cea mai importanta, amniocenteza, prin care se face tot o analiza de ADN din lichidul amniotic, si care determina daca virusul a trecut de placenta si a afectat fatul. Daca in lichid se gasesc fragmente de ADN din cmv, atunci sarcina e afectata, daca nu se gaseste ADN-ul virusului, atunci fatul nu este afectat si sarcina poate continua, caci virusul este periculos in primele 3 luni, dupa aceea, daca nu a traversat placenta pana atunci, nu mai trece ulterior, in cazul meu, existand si anticorpi igg, astia "lucrau" in favoarea mea.
Dansul m-a pus in legatura cu un dr ginecolog cu care mai colaboreaza laboratorul lor, dr Tutunaru, care mi-a explicat fix acelasi lucru.

In concluzie, a trebuit sa astept pana in saptamana 16 de sarcina pt amniocenteza, ca sa se formeze suficient lichid amniotic, plus ca sa aibe loc pe unde sa bage acul fara a exista riscul de a afecta fatul...
Intre timp, cat am asteptat rezultatul la amnio, am mai facut si analize de sange, ADN din sange, am repetat analizele imunologice igg si igm, am facut si testul ala de aviditate, sa vad cum iese (coroborat cu igg-ul pozitiv).

Rezultatele mi-au iesit asa:
- amniocenteza: negativ, nu s-a gasit virus in lichidul amniotic (cel mai important)
- analiza aia ADN din sange: pozitiva, mai aveam o cantitate mica de virus in sange
- igg pozitiv, igm negativ (la limita superioara, dar s-a negativizat) - analiza am facut-o la cateva zile fata de cea de ADN
- testul de aviditate: valoare mare, primoinfectie mai veche de cel putin 3 luni.

Dr ginecolog mi-a zis ca e excelent, ca pot merge mai departe fara probleme, si totul s-a rezolvat cu bine. Anterior, mi-a povestit ca a mai avut cazuri cu paciente cu igm pozitiv, la care in urma amniocentezei, totul a fost ok, copil neafectat.

Cam atat, iertare ca m-am intins aici cu toata povestea, dar am vrut sa povestesc cum au evoluat lucrurile in cazul meu. Daca mai sunt intrebari, sunt pe faza, ca stiu cum e sa treci prin starile alea graoznice...la mine au durat cu totul aproape 2 luni...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Mar 22 2007, 11:25 AM
Postare #12


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499



Draga Monica,multumim f mult pt informatii.Ma bucur tare mult ca totul s-a treminat cu bine.Felicitari.Ai nascut deja?Cum e bb?Este f important sa invatam din experienta altora deoarece uneori oamenii devin egoisti si nu vor sa impartaseasca din experientele lor.Te felicit inca odata pt perseverenta ta si gandirea pozitiva care iata ca te-au ajutat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicabo
postare Mar 22 2007, 12:28 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



Inca nu am nascut, in vara urmeaza sa nasc, in luna iulie. Acum sunt in saptamana 24 de sarcina. Bb e bine, toate analizele, triplul test, ecografii au iesit bine pana in momentul de fata...
Mai am cam 3 luni si jumatate si..astept cu nerabdare smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Mar 22 2007, 02:28 PM
Postare #14


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499




QUOTE(monicabo @ Mar 22 2007, 12:28 PM) *
Inca nu am nascut, in vara urmeaza sa nasc, in luna iulie. Acum sunt in saptamana 24 de sarcina. Bb e bine, toate analizele, triplul test, ecografii au iesit bine pana in momentul de fata...
Mai am cam 3 luni si jumatate si..astept cu nerabdare smile.gif


Atunci iti urez nastere usoara si sa te bucuri de bb atat tu cat si sotul tau.Si un bb fffff sanatos! hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicabo
postare Mar 22 2007, 04:47 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



Multumesc mult de tot pentru urari si pentru gandurile bune! Asemenea si tie!!
Cea care a deschis subiectul ce-o mai fi facut? A trecut o luna de cand a postat... sper sa fi dat de u medic bun...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha28
postare Mar 22 2007, 05:36 PM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 22-March 07
Membru nr.: 2,789



AM TRECUT SI EU PRIN ACEEASI SITUATIE CA SI TINE.CA SA FIU SCURTA,TOT CE-TI POT SPUNE ESTE CA TOTI DOCTORII SUB O FORMA SAU ALTA MA DESCURAJAU,LASANDU-MA PE MINE SA DECID DACA PASTREZ SARCINA SAU NU.TREBUIE SA-TI FACI LA CANTACUZINO INDICELE DE AVIDITATE MAI INTAI SI POT SA-TI RECOMAND CU INCREDERE MEDICUL CARE M-A CONVINS SA TIN SARCINA , DOCTORUL TUTUNARU.TOT CE POT SA-TI SPUN ESTE CA AM NASCUT SI BEBELUSUL E O.K. DACA AR FI FOST SA MA IAU DUPA CEILALTI MEDICI EL NU AR FI EXISTAT.STIU PRIN CE TRECI,NICI MIE NU MI-A FOST USOR DAR CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU SPER SA FIE TOTUL BINE SI PENTRU TINE SI BEBEUL TAU.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicabo
postare Mar 22 2007, 06:35 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



Bravo, felicitari!
Deci tot cu dr. Tutunaru ai colaborat. Si eu, dupa cum am spus, tot cu dansul, el m-a incurajat cu acele analize, a zis ca e convins ca vor iesi bine si asa a fost. Insa multi nu sunt deloc deschisi, recomanda intreruperea fara sa stea prea mult pe ganduri.

Spune-mi te rog, inteleg ca ai nascut cu el, si eu urmeaza sa fac acelasi lucru...cand ai nascut, cum a fost nasterea? Ai nascut a Elias, nu? Si cum s-au petrecut lucrurile, l-ai sunat cand a sosit momentul? L-ai gasit in oras? Ca stii cum e, medicii mai si pleaca pt scurte perioade, sau isi mai iau concediu... mie mi-e cam frica, daca se intampla ca taman atunci sa nasc, daca nu e el in oras, ce fac? Sau daca ma "apuca" noaptea?
Bine, eu mai am cam 3 luni si ceva, o sa-l intreb si pe dansul personal aspectele astea, mai atunci in preajma....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha28
postare Mar 22 2007, 08:59 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 22-March 07
Membru nr.: 2,789



QUOTE(monicabo @ Mar 22 2007, 06:35 PM) *
Bravo, felicitari!
Deci tot cu dr. Tutunaru ai colaborat. Si eu, dupa cum am spus, tot cu dansul, el m-a incurajat cu acele analize, a zis ca e convins ca vor iesi bine si asa a fost. Insa multi nu sunt deloc deschisi, recomanda intreruperea fara sa stea prea mult pe ganduri.

Spune-mi te rog, inteleg ca ai nascut cu el, si eu urmeaza sa fac acelasi lucru...cand ai nascut, cum a fost nasterea? Ai nascut a Elias, nu? Si cum s-au petrecut lucrurile, l-ai sunat cand a sosit momentul? L-ai gasit in oras? Ca stii cum e, medicii mai si pleaca pt scurte perioade, sau isi mai iau concediu... mie mi-e cam frica, daca se intampla ca taman atunci sa nasc, daca nu e el in oras, ce fac? Sau daca ma "apuca" noaptea?
Bine, eu mai am cam 3 luni si ceva, o sa-l intreb si pe dansul personal aspectele astea, mai atunci in preajma....

DA,AM NASCUT IN DECEMBRIE.L-AM SUNAT IN ZIUA IN CARE AM PIERDUT DOPUL GELATINOS DESI NU AVEM CONTRACTII INCA.SPRE SEARA AM INCEPUT SA AM CONTRACTII SI L-AM SUNAT IAR.M-A TRIMIS LA ELIAS UNDE M-A INTERNAT DOCTORUL DE GARDA CARE A CONSTATAT CA URMA SA NASC INTRUCAT INCEPUSEM SA MA DILAT.SI PENTRU CA PE LA 2-3 NOAPTEA CONTRACTIILE ERAU MAI DESE SI DUREROASE MI-AU PUS EPIDURALA PE CARE O AVEAM LUATA DEJA.DIMINEATA LA 8 DOCTORUL TUTUNARU MI-A FACUT CEZARIANA PENTRU CA ASA A FOST CAZUL,STIAM DEJA CA E POSIBIL SA NASC PRIN CEZARIANA.DACA POTI NASTE NATURAL FA-O ,CEZARIANA NU E CHIAR USOR DE SUPORTAT DUPA .CEL PUTIN PENTRU MINE N-A FOST,DAR NU AM AVUT ALTA OPTIUNE.IN FINE,TOTUL E BINE CIND SE TERMINA CU BINE,BEBELUSUL MEU A AVUT SCOR ABGAR 10 SI ASA CUM AM MAI SPUS TOTUL A FOST IN REGULA.
NU-TI FIE FRICA,TOTUL O SA FIE BINE,AI SA VEZI.SPITALUL E CURAT,SURORILE MEDICALE ASTEAPTA SA LE DAI NON STOP.UNELE SUNT CHIAR DRAGUTE,DAR AM INTALNIT SI MAI PUTIN DRAGUTE.MA ROG,SUNT OAMENI SI OAMENI.PINA LA URMA TOT CE CONTEAZA E CA TU SI BEBEUL SA FITI BINE.MULTA SANATATE SI NASTERE USOARA ITI DORESC.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Mar 23 2007, 10:21 AM
Postare #19


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499



Fetelor va felicit pt curajul vostru,sunteti niste mame adevarate.Eu una nu ii consider medici pe cei care nu fac tot posibilul sa salveze o viata.Oricum va doresc sa fiti sanatoase si voi si bb vostri.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Mar 23 2007, 10:23 AM
Postare #20


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499



QUOTE(monicabo @ Mar 22 2007, 04:47 PM) *
Multumesc mult de tot pentru urari si pentru gandurile bune! Asemenea si tie!!
Cea care a deschis subiectul ce-o mai fi facut? A trecut o luna de cand a postat... sper sa fi dat de u medic bun...



Si eu ma intreb ce s-a intamplat cu cea care a postat mesajul.Pacat ca nu intra.Sfaturile voastre i-ar putea salva bb.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 01:34 AM