Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Distanta Si Sacrificiul In Dragoste
maryhynt
postare Jun 25 2009, 12:21 PM
Postare #1


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



Daca exista iubire, vointa si incredere, relatiile la distanta pot rezista. Se spune ca ochii care nu se vad se uita, insa cand exista toate lucrurile enumerate mai sus, zicala nu are nicio urma de adevar. In ziua de astazi exista internet, webcam, telefon si daca stii ca “distanta” asta e limitata de timp… chiar merita sa incerci!
Important este sa nu uiti ca fara incredere nu poti duce o relatie de acest tip. In fiecare moment poate face orice altceva decat ce iti spune si tu nu poti afla... Daca ai incredere in persoana iubita e cu totul altfel.

Nu e simpla relatia la distanta, insa pana la urma nicio relatie nu este simpla. Cand exista incredere, comunicare, cand sunt zile in care te gandesti cat de mult ai vrea sa fie langa tine, sa-l imbratisezi, cand simti ca merita, atunci...DRAGOSTEA CERE SACRIFICII!

Majoritatea relatiilor la distanta incep pe internet. Frumusetea acestui inceput este ca ai posibilitatea sa fii deschis si sa ii spui celuilalt tot ce ai pe suflet. Urmeaza schimbul de poze, impartasirea de idei, pasiuni si primele certuri.

Ca relatia sa dureze, trebuie sa existe un interes comun, atractia psihica nefiind intotdeauna suficienta. Distanta nu este neaparat rea, ci depinde ce faci atat timp cat ea exista. Cum te raportezi la ea ca sa eviti consecintele care tin de legile de relationare interumane.

Multi credem ca nu suntem facuti pentru relatiile la distanta, dar viata ne strecoara si astfel de experiente, poate pentru a ne pune la incercare sau poate pentru a ne incredinta noi provocari. O relatie la distanta trebuie luata in primul rand ca o provocare si nu ca pe ceva ingrozitor, o problema imposibil de rezolvat. Ea prezinta diverse avantaje si dezavantaje.


Avantajele relatiei la distanta
Printre avantaje, as enumera faptul ca acorzi mai mult timp pentru a comunica cu persoana iubita, ii dedici atentia si tot timpul liber, va povestiti mai multe si va ascultati cu mai mult interes. Certurile sunt mai rare. Tehnologia va ajuta si ea sa aveti o comunicare in timp real. Trecerea timpului sporeste pasiunea, total opus decat in cuplurile care sunt impreuna fizic, zi de zi, pentru ca distanta nu lasa loc ca rutina sa se instaleze.

Dezavantajele relatiei la distanta

Neincrederea ce poate aparea incet, incet, pe masura ce timpul trece si voi nu va vedeti. Relatia la distanta nu poate dura la nesfarsit, indiferent cate planuri v-ati facut. Mai devreme sau mai tarziu, unul dintre cei doi trebuie sa renunte la distanta pentru a-si urma iubirea.

Regulile de aur intr-o astfel de relatie sunt:
Increderea – Intr-o relatie increderea trebuie sa fie deplina, fara a se tine cont de alte lucruri, spre exemplu: trecutul sau eventualele defecte. Toti avem un trecut, toti avem defecte, la fel cum avem si calitati.

Comunicarea
– Cu cat vom reusi sa ne intelegem mai bine, cu atat vom atinge un nivel mai inalt de congruenta. In acest mod, sunt create premisele unei bune si autentice relatii de cuplu. O buna comunicare inseamna un schimb egal de informatii sincere.

Optimismul – Este evident faptul ca optimismul poate juca un rol important in imbunatatirea vietii pe toate planurile – personal, social, profesional.

Fidelitatea - Fidelitatea este o alegere libera, un model consimtit de comun acord pentru buna functionare a cuplului. A fi fidel este o modalitate foarte concreta de a spune "te iubesc".

Dragostea poate trece peste timp... peste distanta… peste orice granita, dar numai daca intr-adevar exista!

„Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul”, spune un text biblic.

Asadar, nu da cu piciorul unei relatii la distanta, ci fa sacrificiul de a o aduce aproape, daca esti convinsa ca merita!












--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Jun 25 2009, 03:43 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



eu una nu sunt de acord cu afirmatiile de mai sus oFloare1.gif
relatii la distanta ? clar nu tin ! o spun din proprie experienta rolleyes.gif si nu a fost o relatie inceputa pe net... eram impreuna de 5 ani, urma sa ne casatorim... dar... dar...
dar totusi mai bine ca a fost asa liwlol.gif


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 25 2009, 03:52 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Si eu sunt o dovada vie a faptului ca distanta distruge relatiile...tot asa...relatie lunga de ani....sa destramat..si la fel ca si ari05 spun..FOARTE BINE....
A mai durat relatia un an dupa plecarea lui.......moment in care am aflat de la mama lui ca s-a insurat din interess-sa isi fac acte......so...... 68.gif relatiile la distanta nu tin.....poate sa te refevezi constant la ceva saptamani...dar e o prelugire a finalului..tot acolo se ajunge....yes.gif yes.gif yes.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 25 2009, 03:53 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Jun 25 2009, 05:21 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190




La mine si la sot a mers relatia la distanta. Eu eram studenta, el lucra la 250 de km de mine. Ne vedeam din 2 in 2 saptamani. Asta a durat 2 ani. Dupa ce am terminat facultatea m-am mutat la el si ne-am casatorit. Nu zic ca e usor, dar cred ca mai depinde si cat de mult isi doresc cei doi sa mearga relatia. Acum sotul meu e plecat de 4 luni. Asta ar insemna ca ar trebui sa-l uit si sa-mi gasesc pe altcineva sau el sa faca asta? Nu prea cred. Conteaza mult cat de mult se potrivesc cei doi, cat de mult tin la relatia si la partenerul lor. Bineinteles ca este nevoie si de multa incredere.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 25 2009, 05:26 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(pustiks @ Jun 25 2009, 06:21 PM) *

La voi a ajutat faptul ca va putea-ti vedea la 2 saptamanai..la noi, plecat fiind afara din tara...nu sa putut....si foarte bine a fost..chiar daca atunci mi sa parut capat de lume.......sotul meu era pus deoparte si ma astepta!

Cand a fost sa plec in aici in State...i-am zis sotului (atunci-eram prieteni)....ori ne casatorim si mergi cu mine..ori aici trebuie sa punem punct.......socrii au crezut ca glumim..dar stiam ca era al meu si eu a lui , ne-am casatorit vijelie si in "luna/saptamana" de miere am zburat peste ocean si am luat-o de la zero....IMPREUNAA....

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 25 2009, 05:27 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Jun 25 2009, 05:47 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Asa cum ai spus si tu, fiecare are sotul pus de o parte. Asa a fost si la mine, in ciuda distantei. Sotul meu mai pleaca din cauza serviciului si acum, din cand in cand, dar asta ne sporeste dragostea.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 25 2009, 05:52 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(pustiks @ Jun 25 2009, 06:47 PM) *
Asa cum ai spus si tu, fiecare are sotul pus de o parte. Asa a fost si la mine, in ciuda distantei. Sotul meu mai pleaca din cauza serviciului si acum, din cand in cand, dar asta ne sporeste dragostea.

offtopic.gif sorry ..chiar ne-am celebrat aniversarea ieri cu un tortulet super in forma de urs facut de toti trei.....Babys a tinut mortis ca Berry(ursul) sa aibe nasturasi de frisca!

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 25 2009, 05:56 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jun 25 2009, 06:02 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(pustiks @ Jun 25 2009, 06:47 PM) *
Asa cum ai spus si tu, fiecare are sotul pus de o parte. Asa a fost si la mine, in ciuda distantei. Sotul meu mai pleaca din cauza serviciului si acum, din cand in cand, dar asta ne sporeste dragostea.

si al meu sot e mai mereu plecat si consider ca ceasta distanta ne-a apropiat sufletele mai mult..................................acum ,de cand e mai tot timpul acasa,am ajuns sa ne certam din mici fleacuri!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Jun 25 2009, 06:02 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



QUOTE(USA @ Jun 25 2009, 06:52 PM) *
offtopic.gif sorry ..chiar ne-am celebrat aniversarea ieri cu un tortulet super in forma de urs facut de toti trei.....Babys a tinut mortis ca Berry(ursul) sa aibe nasturasi de frisca!

Casa de piatra si cat mai multi ani fericiti impreuna de acum inainte! Ce frumos ati sarbatorit! Intotdeauna am crezut ca cea mai frumoasa aniversare e cu cel/cei dragi, nu trebuie neaparat un mare chef.


Aceasta postare a fost editata de pustiks: Jun 25 2009, 06:05 PM


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 25 2009, 06:03 PM
Postare #10


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(USA @ Jun 25 2009, 06:52 PM) *
offtopic.gif sorry ..chiar ne-am celebrat aniversarea ieri cu un tortulet super in forma de urs facut de toti trei.....Babys a tinut mortis ca Berry(ursul) sa aibe nasturasi de frisca!


ce dulce e babys!!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 05:00 AM