Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Si Limbile Straine
ruby
postare Aug 22 2009, 10:52 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(ruby @ Aug 22 2009, 10:29 PM) *
o limba straina se invata cel mai usor ,vorbind-o,nu studiind carti si memorind cuvinte!

la noi in familie se vorbesc 4 limbi ,olandeza(ruby cu tati si arar mami cu tati) ,germana(Aiman cu tati) ,engleza(mami cu tati) si romana(mami cu Ruby si Aiman)!

Aiman a trait pina la 4 ani in olanda ,dar a invatat si romaneste cit de cit ,au urmat alti 4 -5 ani in romania unde a uitat olandeza caci ne-am concetrat pe romana si engleza ,apoi a venit mutarea in germania ,aici a invatat repede limba .intre timp aude iar olandeza caci vorbeste tati cu Ruby si isi aminteste si el de limba vorbita cu ani in urma ,de engleza nu mai spun ca a prins-o din mers (nu mai putem vorbi nimic secret de fata cu el..)dar incepe sa uite cuvinte din romana...

asta e cu limbile straine ,trebuie facuta conversatie,trebuie sa auda limba asa cum e ea ,nu sa tinem cartea in mina si sa ii explicam copilului paste tense-ul !

pentru mamicile ce vorbesc limbi straine ,le sfatuiesc sa le vorbeasca copiilor lor si in alta limba,fara teama ca vor fi depasiti!ei au o capacitate de a invata enorm de mare !

eu una am avut ca profil filologie -limbi straine ,dar nu va inchipuiti ca vorbeam engleza sau franceza fluent la terminarea studiilor,ne,ne ...tot in afara le-am finisat!

limbile straine sint o necesitate in ziua de azi ,deci ajutati-va copiii cit mai mult in invatarea a cel putin unei limbi!
good luck!veel succes!viel erfolg!becoup de succes!in bocca al luppo!mult succes!etc

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Aug 22 2009, 10:52 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(ruby @ Aug 22 2009, 10:29 PM) *
o limba straina se invata cel mai usor ,vorbind-o,nu studiind carti si memorind cuvinte!

la noi in familie se vorbesc 4 limbi ,olandeza(ruby cu tati si arar mami cu tati) ,germana(Aiman cu tati) ,engleza(mami cu tati) si romana(mami cu Ruby si Aiman)!

Aiman a trait pina la 4 ani in olanda ,dar a invatat si romaneste cit de cit ,au urmat alti 4 -5 ani in romania unde a uitat olandeza caci ne-am concetrat pe romana si engleza ,apoi a venit mutarea in germania ,aici a invatat repede limba .intre timp aude iar olandeza caci vorbeste tati cu Ruby si isi aminteste si el de limba vorbita cu ani in urma ,de engleza nu mai spun ca a prins-o din mers (nu mai putem vorbi nimic secret de fata cu el..)dar incepe sa uite cuvinte din romana...

asta e cu limbile straine ,trebuie facuta conversatie,trebuie sa auda limba asa cum e ea ,nu sa tinem cartea in mina si sa ii explicam copilului paste tense-ul !

pentru mamicile ce vorbesc limbi straine ,le sfatuiesc sa le vorbeasca copiilor lor si in alta limba,fara teama ca vor fi depasiti!ei au o capacitate de a invata enorm de mare !

eu una am avut ca profil filologie -limbi straine ,dar nu va inchipuiti ca vorbeam engleza sau franceza fluent la terminarea studiilor,ne,ne ...tot in afara le-am finisat!

limbile straine sint o necesitate in ziua de azi ,deci ajutati-va copiii cit mai mult in invatarea a cel putin unei limbi!
good luck!veel succes!viel erfolg!becoup de succes!in bocca al luppo!mult succes!etc

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Aug 22 2009, 10:54 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



a luat-o razna comp....vroiam doar sa corectez ce scrisesem in franceza...
beaucoup !!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Aug 22 2009, 11:03 PM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922




QUOTE(Anca74 @ Aug 22 2009, 02:04 PM) *
Alina, sa stii ca asteptam parerea ta rolleyes.gif
La Radu, desi era grupa mijlocie nu au facut engleza pt ca aveai vreo 5-6 copii cu probleme de vorbire...nu prea vorbeau sau vorbeau greoi si nu se prea intelegea ce spun...asa ca am putut opta pt dans (gimnastica, miscare ceva de genul asta...) si muzica. Sunt multumita de ceea ce au facut...tot concediul mi-a atras atentia cand auzea melodia pe care au dansat ei la serbare, a dansat la o terasa din Caciulatade am zis ca nu e el...s-a amestecat intr-un grup de copii de scoala aflati in excursie si abia de l-am luat de acolo ca se pusese baiatul pe dans rolleyes.gif
Anul asta sper din toata inima ca vom putea opta si pt engleza.
Personal consider ca niciun ban investit acum in educatia copilului nu se pierde...poate nu se vad roadele imediat dar se vor vedea in timp!

Fiecare optional se face pa baza unei programe cu continuturi bine precizate :" SALUTUL, numaratul, fructele, legumele, poezioare si cantecele scurte....familia mea....", spui tu ..
Asa m-am jucat si eu cu el...am invatat sa numaram, sa ne salutam, fructele, legumele, animalele...parti al corpului, membrii familiei....
Le memoreaza usor si le tine minte multa vreme...si tocmai de asta as vrea ''sa profit de ocazie".

Te pup si pe tine si pe Andut! hug.gif

floare2.gif Si noi va pupam floare2.gif .... ne e tare dor de voi! crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 24 2009, 10:29 AM
Postare #25


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ruby @ Aug 22 2009, 09:29 PM) *
o limba straina se invata cel mai usor ,vorbind-o,nu studiind carti si memorind cuvinte!

la noi in familie se vorbesc 4 limbi ,olandeza(ruby cu tati si arar mami cu tati) ,germana(Aiman cu tati) ,engleza(mami cu tati) si romana(mami cu Ruby si Aiman)!

Aiman a trait pina la 4 ani in olanda ,dar a invatat si romaneste cit de cit ,au urmat alti 4 -5 ani in romania unde a uitat olandeza caci ne-am concetrat pe romana si engleza ,apoi a venit mutarea in germania ,aici a invatat repede limba .intre timp aude iar olandeza caci vorbeste tati cu Ruby si isi aminteste si el de limba vorbita cu ani in urma ,de engleza nu mai spun ca a prins-o din mers (nu mai putem vorbi nimic secret de fata cu el..)dar incepe sa uite cuvinte din romana...

asta e cu limbile straine ,trebuie facuta conversatie,trebuie sa auda limba asa cum e ea ,nu sa tinem cartea in mina si sa ii explicam copilului paste tense-ul !

pentru mamicile ce vorbesc limbi straine ,le sfatuiesc sa le vorbeasca copiilor lor si in alta limba,fara teama ca vor fi depasiti!ei au o capacitate de a invata enorm de mare !

eu una am avut ca profil filologie -limbi straine ,dar nu va inchipuiti ca vorbeam engleza sau franceza fluent la terminarea studiilor,ne,ne ...tot in afara le-am finisat!

limbile straine sint o necesitate in ziua de azi ,deci ajutati-va copiii cit mai mult in invatarea a cel putin unei limbi!
good luck!veel succes!viel erfolg!becoup de succes!in bocca al luppo!mult succes!etc


Sper ca nu iti imaginezi ca tin cartea in mana si ii explic Paste Tensu-ul! ohmy.gif
Eu am zis tot timpul ca il invat jucandu-ma cu el

Pe de alta parte...noi toti suntem romani, nu avem prieteni, rude care sa vina de afara...nu intra in contact cu alte limbi, asta e...mai sunt si familii d'astea rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Aug 24 2009, 11:13 AM
Postare #26


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Buna, mamici! partners.gif
V-ati gandit si la posibilitatea de a va face cunostinte care locuiesc in alte tari ... si carora sa le propuneti un schimb de copii tongue.gif cateva saptamani in perioada vacantei de vara ? tocmai pentru a le oferi posibilitatea de a convietui ceva vreme intre persoane vorbitoare de alte limbi si de incredere, fireste .... apoi in timpul anului, copiii pot coresponda prin diverse medii ... si in diferite limbi ...
Va pup!!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 24 2009, 11:46 AM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



parerea mea este ca tb lasati in poace sa-si traiasca copilaria...
la sc au timp de 5 lb straine....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 24 2009, 11:47 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ssimmona @ Aug 24 2009, 11:13 AM) *
Buna, mamici! partners.gif
V-ati gandit si la posibilitatea de a va face cunostinte care locuiesc in alte tari ... si carora sa le propuneti un schimb de copii tongue.gif cateva saptamani in perioada vacantei de vara ? tocmai pentru a le oferi posibilitatea de a convietui ceva vreme intre persoane vorbitoare de alte limbi si de incredere, fireste .... apoi in timpul anului, copiii pot coresponda prin diverse medii ... si in diferite limbi ...
Va pup!!! tzuc.gif

personal nu as avea incredere...
numai eu stiu sa-mi cresc copilul asa cum tb si ei la randul lor il cresc asa cum cred ei ca tb...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Aug 24 2009, 11:59 AM
Postare #29


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



QUOTE(anku @ Aug 24 2009, 10:47 AM) *
personal nu as avea incredere...
numai eu stiu sa-mi cresc copilul asa cum tb si ei la randul lor il cresc asa cum cred ei ca tb...

Nici daca v-ati cunoaste si ati avea o relatie de prietenie intre familii?
Este vorba despre un timp scurt 2-4 saptamani ... nu cred ca le-ar prinde rau sa testeze din toate cate putin ... daca ne gandim asa ... si la gradinita il cresc altfel decat tine ... Dar e optiunea ta si e de respectat! Pup copilul si mamica! tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 24 2009, 12:13 PM
Postare #30


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ssimmona @ Aug 24 2009, 12:59 PM) *
Nici daca v-ati cunoaste si ati avea o relatie de prietenie intre familii?
Este vorba despre un timp scurt 2-4 saptamani ... nu cred ca le-ar prinde rau sa testeze din toate cate putin ... daca ne gandim asa ... si la gradinita il cresc altfel decat tine ... Dar e optiunea ta si e de respectat! Pup copilul si mamica! tzuc.gif tzuc.gif


ideea e buna, varsta nu e insa potrivita...sunt prea mici acum pt a sta o luna departe de familie, pe de o parte, pe de alta parte...nici eu nu mi-as putea asuma responsabilitatea de a avea grija de un copil strain pt o durata atat de lunga.
Daca ar fi vorba de prieteni, cunoscuti...poate ar fi altceva, poate....nu stiu sigur!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:05 PM