Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

22 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Moarte Fetala La 24 Saptamani, BEBELUSUL MEU A MURIT IN MINE
iubita_tiana
postare Feb 16 2008, 10:43 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



BUNA,numele meu este tania,si sunt pe aici pe forum de cateva luni,mai bine zis de cand am aflat ca sunt insarcinata.povestea mea este asta: am 24 de ani,necasatorita,am ramas insarcinata cu voie,deci o sarcina dorita foarte mult!!am parcurs etapele care trebuiau inainte sa raman insarcinata,analize peste analize, apoi am asteptat cu inima stransa sa raman,am ramas repede, in luna in care mi-am si propus.asta se intampla la sfarsitul lunii august,dupa 6 luni de pauza de la o sarcina oprita in evolutie de 7 saptamani, din februarie 2007.sarcina oprita fara vreun motiv,caci toate analizele inclusiv TORCH-ul iesise ok.am unul dintre cei mai buni medici spun eu si nu doar eu care ma supravegheaza si anume DL DL MOLNAR din TG MURES, care pot spune si acum este un dr de suflet si nu am nimik sa-l acuz de nenorocirea mea.sa revin la sarcina mea, am inceput analizele din nou si in timpul sarcinii,nu doar inainte, sarcina a decurs bine,fatul crestea normal, am fost fregvent la consultatii, avand in vedere pierderea anterioara, am avut o sarcina incadrata la RISC,tot din cauza pierderii anterioare, am aut grija de mine, mam imbracat, am mancat,nu am facut efort, nu m-am suparat, in fine.... am facut tot ce trebuia zic eu pt ca aceasta sarcina sa decurga bine. saptamaniile treceau,eu traiam cu groaza ca ma trezesc dimineata si vad urme de sange pe chilot si totul se sfarseste...insa acest lucru nu s-a intamplat si am trecut de perioada de risc de 14 sapt cu bine.apoi saptamaniile au trecut rpd, am anuntat si familia cand aveam deja 18 saptamani de sarcina(nu am anuntat mai repede de frica sa nu se intample ceva si nu sufere si ei).bucurie mare a fost,am fost sustinuta de parinti, de rude,nimeni nu a zis nimic urat, tatal copilului era langa mine si asteptam cu nedabdare luna mai sa nasc.apoi pe la saptamana 20 am inceput sa simt bebelusul miscand, apoi la eco de 21 sapt mi-a zis ca s-ar putea sa fie fetita,lucru care ne doream cu ardoare, si am fost cei mai fericiti de pe pamant ca vom avea printesa noastra!!!am facut triplul test, care a iesit foarte bine, aveam mare incredere ca totul va fi bine....APOI.....APOI.... asteptam saptamana 25 sa mergem iarasi la control sa ne confirme sexul bebelusului, sa ne confirme ca e bine, sa ne spuna ca vom avea un bebelus frumos si sanatos, DAR....ACEST LUCRU NU S-A MAI INTAMPLAT.in saptama 24,adica in acesta saptamana, marti, m-am dus la medicul de familie la un control de rutina, m-a masurat, ma cantarit,mi-a luat tensiunea si.... m-a pus la eco, unde surpriza....nu vedea miscari fetale.m-a intrebat daca il simt, daca l-am mai simtit miscand si i-am zis ca nu a prea miscat in ultimele zile,dar am pus acest lucru pe seama faptului ca niciodata nu a avut miscari mari,bruste,decat niste fal fal.am vazut surpinderea dr si am fugit la dr ginecolog,stiam ca martea era la cabinet, m-a consultat, m-a pus la eco si....nimik,nici o miscare ....bebelusul meu statea cu capul plecat,oasele craniene incepusera sa se incalece, coloana incepea sa ne onduleze, inimioara nu mai o auzeam nici la aparatul doppler.am vazut in ochii doctorului tristetea ca si cum propriul copil a murit, am vazut o tristete uriasa si apoi mi-am vazut partenerul plangand.....se sfarsise totul, in acelasi loc unde cu o luna in urma eram cei mai fericit ca ne vedeam bebelusul dansand,acuma il vedeam mort......am plans, am acceptat greu ca ea, printesa noastra nu mai traieste si am cerut o explicatie.....DE CE????????????

se dezvoltase normal, a crescut, nu avea malformatii, de ce se oprise din evolutie la 23 saptamani...adica cu o saptamana in urma??? era un copil perfect normal, dar se oprise din evolutie.....de aici a inceput un alt cosmar, gandul ca trebuie sa-l nasc normal, urma sa nasc un copil mort,pt ca la 24 de sapatamani acest fat numit medical " avorton" nu putea fi avortat decat nascut prin nastere provocata!! am urmat indicatia medicului si am fugit fara sa mai asteptam la spitalul judetean tg mures,unde urma sa fiu internata la sectie NASTERI. dar eu urma sa dau nastere unui copil mort!!!dupa 2 zile de perfuzii, de medicamente care sa provoace nasterea,dupa zile in care am auzit strigatele femeilor care nasteau, si strigatele copiiilor care se nasteau, dupa lacrimi si fericire ale atator mame, am nascut si eu.....tacuta, in dureri mari, fara sa imi pot striga nici durerea nici fericirea de a da nastere, am simtit cum bebelusul meu a iesit din mine, fara sa ma strige , fara sa pot sa-l tin in brate, un bebelus de cateva sute de grame, de aproape 30 cm....si nu am putut sa-l vad,nu am avut puterea sa pastrez in minte imaginea bebelusului meu mort.......nu am avut puterea sa-l plang, am tacut si am rabdat, privind mamele cum isi alapteaza copilasi, cum se bucura de ei.....nu mai povestesc de complicatiile nasterii, de placenta lipita de mine care nu a iesit la nastere si de alte lucruri care oricum oricat de dureroase au fost, nu s-au putut compara cu durerea iesirii din spital fara burtica, fara bebelus, cu un simplu bilet de externare.
bebelusul meu a fost trimis la necropsie pt a afla o posibila cauza a opririi din evolutie, daca exista o cauza!!!

ma intreb acuma si va intreb pe voi, care mi-ati fost alaturi atatea luni, de ce? de ce bebelusul meu s-a oprit din evolutie?de ce m-am intors acasa fara printesa mea??si cum sa trec peste toate astea?cum sa accept ca nu mai este??si nu exista nici o explicatie din pacate!!! am facut tot ce am putut .... si totusi s-a sfarsit....cum sa mai privesc viitoarele mamici pe strada cu burtica? cum sa mai am puterea sa o iau inca o data de la capat cu alta sarcina??? cum sa am rabdarea sa astept 6 luni si sa o iau de la capat???
sunt sfasiata de durere, sunt trista, sunt deja prea obosita sa mai sper....si la ce sa mai sper? la inca o incercare esuata? nu s-au descoperit probleme la mine, de genul ca nu pot sa tin sarcina, din contra, m-am dilatat foarte greu pt nastere, aveam colul inchis, nu am avut dureri,sangerari care sa anunte moartea fetala.....

ACEASTA ESTE POVESTEA MEA DESPRE MOARTEA FETALA A BEBELUSULUI MEU....poate careva dintre voi are o explicatie sa-mi dea caci eu nu am gasit-o inca.......


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALEXXA
postare Feb 16 2008, 11:03 AM
Postare #2


Cel mai de pret cadou...fiul meu!
***

Grup: Members
Postari: 438
Inscris la: 28-December 07
Din: valencia
Membru nr.: 11,767



BUNA TANIA!IN PRIMUL RAND ASI VREA SA-TI SPUN CA-MI PARE NESPUS DE RAU PENTRU PIERDEREA TA!ESTE DUREROS,MI-AU CURS LACRIMI IN TIMP CE-TI CITEAM POVESTEA.STIU CA ORICE TI-AS SPUNE NU TE INCALZESTE CU NIMIC SI NIMENI NU-TI POATE OPRI DUREREA!DAR TOTUSI TREBUIE SA INCERCI SA MERGI MAI DEPARTE,ESTI TANARA SI NU TREBUIE SA-TI PIERZI SPERANTA.INCA NU S-A SFARSIT PAMANTUL SI TREBUIE SA LASI TIMP SA TREACA DUREREA CA APOI CU MINTEA LIMPEDE TU O SA HOTARASTI CAND A VENIT MOMENTUL PENTRU O NOUA INCERCARE,SAU DACA V-A VENI MOMENTUL ACELA.NU AM RASPUNS LA INTREBAREA"DE CE?"SI NU STIU DACA O ARE CINEVA!DAR GANDESTE-TE CA MACAR TU AI SPERANTA DE A MAI INCERCA PE CAND MII DE FEMEI NU AU NICI-O SANSA SA ADUCA PE LUME UN PRUNC.SUNT FEMEI CARE ISI DORESC DIN TOT SUFLETUL SI NU POT.TU IN SCHIMB SUNT SIGURA CA O SA REUSESTI,TREBIUE DOAR SA AI RABDARE.TE POOP SI SUNT ALATURI DE TINE!AI GRIJA DE TINE tzuc.gif


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Feb 16 2008, 11:21 AM
Postare #3


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Draga mea, mi se rupe sufletul si nu stiu cum sa te ajut, doar o mama iti poate intelege durerea. Te rog din tot sufletul sa nu-ti pierzi speranta. Sora mea a pierdut 2 copii nascuti, sanatosi si cand credea ca totul este pierdut, ca e prea batrana sa mai poata face altul, Dumnezeu i-a dat o noua sansa. Acum are o fetita care ii lumineaza viata in fiecare zi. La fel va fi si pentru tine, trebuie doar sa ai CREDINTA, DRAGOSTE SI NADEJDE. Dumnezeu nu-i paraseste niciodata pe copii Lui. Chiar daca durerea este mare, aceasta va fi alinata intr-o buna zi pentru ca nimic nu se intampla fara un rost pe pamantul acesta. Nu-ti pierde speranta, acesta este un test la care te supune Dumnezeu, sunt sigura ca intr-o zi vei fi cea mai buna mama! Iti doresc multa sanatate si te pup dulce!!! hug.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 16 2008, 11:30 AM
Postare #4


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Draga Tania, imi pare rau ca ti s-a intamplat nenorocirea asta, e cumplit... nu stiu cat o sa te aline, mama mea a patit acelasi lucru, doar ca ea mai avea un pic si ajungea la termen, copilul s-a stins in ea, dar nu a stiut decat la o saptamana dupa, cand deja se necrozase (dra ei ii spunea ca nu are nimic .. o indiferenta ce a costat-o cariera) ... nu mai spun cate complicatii a avut, stiu doar ca plangea mereu (eu aveam 5 ani atunci) si se intreba de ce i s-a intamplat ei .. bunica mea, o femeie inteleapta, i-a raspuns ca asa a vrut Dumnezeu si ca trebuie sa se lase in voia Lui, sa n-o ia razna... mai tin minte ca i-am fost alaturi si am suferit impreuna cu ea, ii stergeam lacrimile si ii spuneam ca ne va ajuta Doamne-Doamne sa mai aduca un fratior repede si ma rugam pt asta ... aceasta minune s-a intamplat la un an dupa, exact cu 2 luni inainte de termenul cand ar fi trebuit sa-l nasca pe cel ce murise (de fapt, datorita necrozarii fatului, era sa-si piarda tot aparatul reproducator, asa ca a fost obligata de medici sa ramana insarcinata iar si tinuta sub supraveghere, cu cerclaj... astea erau vremurile de acum 30 si de ani); ... concluzia e ca trebuie sa accepti si sa nu cazi in deznadejde (stiu ca e dureros), sa te lasi in voia Domnului si vei avea parte de acel miracol de a tine ce ti-e mai scump in brate, la piept... iti spun si din experienta mea, de mamica ce a suferit cumplit sa aduca pe lume o mandrete de fata, care imi umple zilele de fericire.. si ma face sa uit cu cata disperare ma rugam la Dumnezeu sa nu mi-o ia cand ma chinuiam sa lupt pt viata amandurora... cu credinta ca reusesti, deja vei implini pe jumatate ce iti doresti atat de mult...
si sa alungi orice gand negru, orice ispita cand se va intampla sa ramai iarasi insarcinata, sa nu mai pui raul inainte, pt ca il atragi, fii optimista si vei reusi, sa constientizezi ca ai deja bebele in brate, plin de viata si de zambet!
Sa iti ajute Dumnezeu si sa te intareasca! hug.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Feb 16 2008, 12:08 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



va multumesc din suflet pt ca sunteti aici, DOAR CINE A TRECUT STIE CAT DE DUREROS ESTE, aveti dreptate, cu timpul care trece se vor rezolva toate,insa durerea e atat de mare, incat nu pot sa nu ma intreb de ce???? de ce nu apare nici un articol pe internet care sa justifice moartea fetala? de ce se opresc copii din evolutie? poate avand o justificare stim cu ce am gresit, poate voi avea mai mult curaj sa mai incerc,insa asa, fara o explicatie cu ce am gresit, ma va lasa sufletul sa mai dau viata unui copil???


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 16 2008, 12:14 PM
Postare #6


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Nu ai gresit cu nimic, asa a fost voia Domnului! si de-acum sa ai incredere ca vei avea parte si de implinire, poate au fost incercari ... cand vei fi pregatita, o sa devii mama.. eu mi-am dorit ani de zile si nu se intampla nimic, decat nenorociri ... cand nu am mai planificat nimic si mi-am lasat viata in mainile Domnului, am devenit mama, ce-i drept cu un pret prea mare, dar a meritat tot sacrificiul!
ai curajul sa mergi mai departe, sa lupti!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aryana
postare Feb 16 2008, 12:23 PM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,030
Inscris la: 5-November 07
Membru nr.: 9,158



Of taniutzaa... Imi pare tare rau... Am plans incontinuu de cand am citit ce ti s-a intamplat. Nici nu pot sa imi imaginez prin ce durere treci. Nu stiu daca exista raspuns la acesta intrebare, trebuie sa incerci gasesti forta sa mergi mai departe. Lasa-i pe cei dragi sa iti fie aproape si sa-ti mai aline suferinta. Cu timpul vei gasi forta sa o iei iarasi de la capat.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela_vfm
postare Feb 16 2008, 12:31 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 4-August 07
Din: arad
Membru nr.: 5,719



Draga Tania imi pare nespus de rau ptr cele intamplate, cred ca traiesti niste momente cumplite, sincer mi-au dat lacrimi citind povestea ta, eu iti spun doar sa-ti pui increderea in DUMNEZEU, stii cum se spune "speranta nu moare niciodata" acum mai mult ca niciodata trebuie sa ai grija de tine si sa-ti pui speranta si increderea in cel de sus, si o sa vezi ca iti va darui si tie un ingeras(copilas) care sa te imbucure, crede-ma sant alaturi de tine si te imbratisez!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Feb 16 2008, 12:49 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



nu am fumat niciodata, nu beau, nu ma droghez, duc o viata echilibrata.trebuie sa se stie ca moartea fetala a devenit din pacate o rutina in romania,foarte multi bebelusi mor inainte de a se naste, de ex in salonul in care am stat, era o femeie de 36 ani, care a nascut prematur la 29 saptamani un baietel de 1350 grame si 41 cm,dezvoltat normal, fara nici o malformatie, care a trait doar 6 ore.pe certificatul de deces, dupa necropsie era scris ca si cauza a mortii : infectie, ceea ce inseamna o infectie cu o bacterie dobandita de mama in timpul sarcinii,o infectie pentru care nu era vinovata ea, caci acea bacterie o poarta 70% dintre femeile insarcinate, care printr-o analiza a secretiei din vagin, nu stiu cum se numeste se putea trata si putea duce sarcina la termen si bebelusul ei era in viata, chiar si prematur. si atunci s-a intrebat ea,daca 70% dintre femei o poarta de ce nu se cer de catre medic si aceste analize a se face??dr i-a spus ca din pacate acele analize nu sunt uzuale in romania,cum sunt cele de sange sau triplu test si alte analize de sarcina.la aflarea vestii, a intrat intr-o depresie severa, ii venea sa isi smulga parul din cap de durerea ce cineva nu i-a spus de o simpla analiza,asa ca ma intreb cate alte analize banale nu se fac pentru a intampina nasterea prematura si implicit moartea fetala???


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALEXXA
postare Feb 16 2008, 01:05 PM
Postare #10


Cel mai de pret cadou...fiul meu!
***

Grup: Members
Postari: 438
Inscris la: 28-December 07
Din: valencia
Membru nr.: 11,767



DRAGA TANIA AI MARE DREPTATE .EU LOCUIESC IN SPANIA SI AM NASCUT DE 3 LUNI SI 2 SAPTAMANI,POT SA-TI ZIC CA MA CHEMAU MEREU LA TOT FELUL DE TESTE SI TESTUL ACELA DE CARE SPECIFICI TU AICI SE NUMESTE"LICHID AMNIOTIC"SI MI-A FOST FACUT.TOTUL ERA OK!MI-A MAI FACUT SI "ZAHAROZA"SA VADA CANTITATEA DE ZAHAR IN SANGE SI ERA UN PIC CAM MARE IAR MEDICII AU STIUT CUM SA O TINA SUB CONTROL.NU AM MAI NASCUT SA-TI ZIC O EXPERIENTA ANTERIOARA DIN ROMANIA DAR ASA ESTE AICI.IAR DE ECOGRAFE AM AUZIT CA IN TARA PLATESTI SA-TI SPUNA SEXUL SI MULTE ALTELE IN SCHIMB AICI E GRATIS.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

22 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 30th March 2024 - 10:58 AM