Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Indemnizatia De 85%
stefy7
postare Dec 2 2008, 03:20 PM
Postare #31


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397



QUOTE(Raluks @ Dec 2 2008, 01:37 PM) *
Daca copilul se naste la 7 luni, si nu la 10 cand as avea 12 luni lucrate, ce se-ntampla? Nastereea la 7 luni nu ar fi vina nimenui..

Cumnata mea a nascut inainte de termen si nu a primit CIC, nerealizand 12 luni anterioare nasterii venituri supuse impozitului.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 2 2008, 05:42 PM
Postare #32


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



daca am contract de munca pe 2h/zi, beneficiez de cic? oFloare.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefy7
postare Dec 3 2008, 09:32 AM
Postare #33


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397



Concediul pentru cresterea copilului versus timpul partial de munca
De curand, art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului[1] a fost modificat prin art. I din Legea nr. 257/2008[2].
Astfel: “Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal3, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.”

Alin. (3) al art. 1 din aceeasi ordonanta dispune ca prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege:
a) venituri din salarii,
cool.gif venituri din activitati independente,
c) venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.

Cum legiuitorul nu distinge intre veniturile obtinute in temeiul unui contract incheiat pentru norma intreaga sau pentru timp partial, nici noi nu trebuie sa facem distinctie.

Deci, dreptul la concediu pentru cresterea copilului nu este afectat de timpul partial de munca.

De asemenea, observam ca ordonanta se refera la venituri supuse impozitului pe venit si nu conditioneaza chiar plata acestui impozit. Facem aceasta precizare, deoarece impozitul pe salarii se calculeaza prin aplicarea unei cote de 16% asupra diferentei dintre venitul net (diferenta dintre venitul brut si contributiile la cele trei sisteme publice de asigurari sociale, precum si urmatoarele sume - cotizatia sindicala platita in luna respectiva, contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 200 euro) si deducerile personale ale salariatului – de baza si suplimentare.

Intrucat textul analizat se refera la realizarea timp de 12 luni a venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precizam ca aceasta realizare poate fi si partiala in cursul unei luni – adica persoana poate realiza venituri cel putin o zi din luna ori poate avea intreruperi cum ar fi concediul fara plata pentru motive personale cu conditia ca acesta sa nu afecteze intreaga luna.



--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefy7
postare Dec 3 2008, 09:34 AM
Postare #34


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397




Sper sa te ajute cu ceva acest articol Giulia. Din cate stiu eu parerile sunt impartite uni zic ca nu conteaza timpul de lucru unii zic ca da. Nu am avut un caz concret ca sa stiu sigur. Daca mai aflu ceva te anunt.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluks
postare Dec 3 2008, 11:36 AM
Postare #35


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 246
Inscris la: 6-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 29,211



Pai eu daca o sa nasc la termen o sa beneficiez de indemnizatie pt ca o sa am 1 luni, dar daca nasc la 7-8 luni nu o sa beneficiez pt ca nu o sa am 1 luni lucrate. Se impinesc 12 luni pe 19 ianuarie 2008, iar DPN este pe 20 februarie 2009.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefy7
postare Dec 3 2008, 12:19 PM
Postare #36


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397



QUOTE(Raluks @ Dec 3 2008, 01:36 PM) *
Pai eu daca o sa nasc la termen o sa beneficiez de indemnizatie pt ca o sa am 1 luni, dar daca nasc la 7-8 luni nu o sa beneficiez pt ca nu o sa am 1 luni lucrate. Se impinesc 12 luni pe 19 ianuarie 2008, iar DPN este pe 20 februarie 2009.

Legea zice 12 luni anterioare nasterii. Dar stai fara grija vei naste la termen si vei beneficia de CIC. Nu te mai stresa sa nu faci rau BB. Multa sanatate si nastere usoara.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bratilove_a
postare Dec 3 2008, 03:08 PM
Postare #37


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,138
Inscris la: 10-September 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 37,057



QUOTE(stefy7 @ Dec 3 2008, 12:19 PM) *
Legea zice 12 luni anterioare nasterii. Dar stai fara grija vei naste la termen si vei beneficia de CIC. Nu te mai stresa sa nu faci rau BB. Multa sanatate si nastere usoara.

fetelor am si eu o intrebare,cei 85% sunt din salariul brut sau net?adica ce iei in mana sau ce e trecut in cartea de munca?Multumesc


--------------------











  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefy7
postare Dec 3 2008, 03:16 PM
Postare #38


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397



QUOTE(bratilove_a @ Dec 3 2008, 05:08 PM) *
fetelor am si eu o intrebare,cei 85% sunt din salariul brut sau net?adica ce iei in mana sau ce e trecut in cartea de munca?Multumesc

Din cate am auzit 85% din venitul net. Dar inca nu au aparut normele legii unde cu siguranta va fi specificat daca din venitul net sau brut.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bratilove_a
postare Dec 3 2008, 03:56 PM
Postare #39


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,138
Inscris la: 10-September 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 37,057



QUOTE(stefy7 @ Dec 3 2008, 03:16 PM) *
Din cate am auzit 85% din venitul net. Dar inca nu au aparut normele legii unde cu siguranta va fi specificat daca din venitul net sau brut.

multumesc,eram curioasa pentru ca abia am inceput munca si mai vreau un bebe la anu ,asa ca ma documentez din timp,te pup


--------------------











  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 3 2008, 03:56 PM
Postare #40


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(stefy7 @ Dec 3 2008, 11:34 AM) *
Sper sa te ajute cu ceva acest articol Giulia. Din cate stiu eu parerile sunt impartite uni zic ca nu conteaza timpul de lucru unii zic ca da. Nu am avut un caz concret ca sa stiu sigur. Daca mai aflu ceva te anunt.

multumesc, stefy...din articol inteleg ca si pers cu contrat de m-ca pe 2 ore ar beneficia de cic...dar ca de atatea oti legea ste interpretabila...unde as putea afla sigur?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 07:10 AM