Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cereale Cu Orez Si Banane De La 4 Luni
RalucaD
postare Oct 18 2007, 10:03 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 18-October 07
Membru nr.: 8,253



Buna seara
Ma numesc Raluca si am doi pitici gemeni de 4 luni,Rares si Codrin.Astazi am facut vaccinul si au fost toata seara agitati,desi peste zi au fost linistiti-poate pentru ca ne-am plimbat (le place la nebunie afara).
Piticii mananca Humana 1,exclusiv.Nu am inceput inca diversificarea si medicul m-a sfatuit sa mai astept,asta pt ca au luat f bine in greutate cu lapte si inca il mananca.
Vreau sa le introduc in ultimul biberon cereale cu banane de la Humana.Oare fac bine ?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc
smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 18 2007, 10:23 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(RalucaD @ Oct 18 2007, 11:03 PM) *
Buna seara
Ma numesc Raluca si am doi pitici gemeni de 4 luni,Rares si Codrin.Astazi am facut vaccinul si au fost toata seara agitati,desi peste zi au fost linistiti-poate pentru ca ne-am plimbat (le place la nebunie afara).
Piticii mananca Humana 1,exclusiv.Nu am inceput inca diversificarea si medicul m-a sfatuit sa mai astept,asta pt ca au luat f bine in greutate cu lapte si inca il mananca.
Vreau sa le introduc in ultimul biberon cereale cu banane de la Humana.Oare fac bine ?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc
smile.gif

Buna Raluca! Bine ai venit! Sa-ti traiasca bebelusii! Deci, inca o mamicuta de gemeni... smile.gif
Daca n-au inceput diversificarea, nu te grabi. Eu am inceput-o abia la 6 luni... Pentru inceput, nu cred ca e indicat cu cereale, mai bine suc de morcov, apoi de mar... incet-incet.
Pana atunci, iata cateva topicuri unde s-a discutat ceea ce te intereseaza. Rabdare sa ai sa citesti toate paginile.
Diversificarea la bebelusi de 4 luni
Despre Cereale...
Pe parcurs, dupa ce te obisnuiesti putin cu "scheletul" forumului, vei gasi discutii extrem de utile.
Sanatate la gemenuti!!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RalucaD
postare Oct 22 2007, 10:30 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 18-October 07
Membru nr.: 8,253



QUOTE(mumu74 @ Oct 18 2007, 11:23 PM) *
Buna Raluca! Bine ai venit! Sa-ti traiasca bebelusii! Deci, inca o mamicuta de gemeni... smile.gif
Daca n-au inceput diversificarea, nu te grabi. Eu am inceput-o abia la 6 luni... Pentru inceput, nu cred ca e indicat cu cereale, mai bine suc de morcov, apoi de mar... incet-incet.
Pana atunci, iata cateva topicuri unde s-a discutat ceea ce te intereseaza. Rabdare sa ai sa citesti toate paginile.
Diversificarea la bebelusi de 4 luni
Despre Cereale...
Pe parcurs, dupa ce te obisnuiesti putin cu "scheletul" forumului, vei gasi discutii extrem de utile.
Sanatate la gemenuti!!! tzuc.gif

Buna seara!
Multumesc pentru sfaturi si urari!
De la vaccin ,deci de vreo 4 zile, bebelusii sunt agitati ziua,plang din senin,chiar si in somnul de pestezi (noaptea dorm)-dar tac cand ii luam in brate.
Isi baga manutele in gura.Oare le ies dintisorii?M-am uitat la gingiile lor, dar nu-mi dau seama.
Tot in ziua cu vaccinul le-am introdus la ultimul biberon cereale in laptic.Efectul:dorm mai mult noaptea,dar nu prea mai au pofta de mancare ziua.
Oare are vreo legatura cu cerealele sau ci dintisorii sau cu....nu mai stiu ce sa fac.
Ce sa fac?
Multumesc.








  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Oct 23 2007, 12:33 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




smile.gif bine ai venit Raluca, sa-ti traiasca micutii... la gingiute trebuie sa fie inflamate usor si se albesc... asa poti sa iti dai seama daca este de la dinti... eu am evitat cerealele seara la inceput cand era micuta, pot provoca dureri de burtica... sa urmaresti atent reactiile lor... daca se strang sau isi freaca piciorusele intre ele au crampe... exista multe motive pentru care un bebe nu vrea sa pape... poate fi chiar si o simpla toana... au si ei perioade in care papa bine sau nu... sanatate multa va doresc... si sa ne spui ce ati mai facut ... pupam tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 23 2007, 09:04 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Azi am auzit un zvon - banana in combinatie cu cereale nu este buna, poate accentua rahitismul... cica! Voi ce stiti? E ceva edevar sau sunt babisme?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Oct 23 2007, 10:10 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(mumu74 @ Oct 23 2007, 10:04 AM) *
Azi am auzit un zvon - banana in combinatie cu cereale nu este buna, poate accentua rahitismul... cica! Voi ce stiti? E ceva edevar sau sunt babisme?

Din cate stiu eu cerealele cu gluten accentueaza rahitismul...explicatia ar fi ca ar favoriza eliminarea calciului din organism...dar nu mai stiu pe unde am citit chestia asta.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 12:07 PM