Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carti De Invatatura Ortodoxa, carti de citit ptr sufletul si credinta ta
perla163
postare Nov 30 2009, 04:13 PM
Postare #1


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



notworthy.gif BUNA fetelor! am deschis acest topic cu gandul de a scrie aici ce carti de invatatura ortodoxa putem citi si kiar sa mai si discutam cateceva despre ele si ceaa ce contin,unde le putem gasi si tot ce ne poate interesa.
eu momentan am inceput sa citesc doua carti ce ,mi le-am cumparat cand am fost in Romania,in vara si le recomand si voua: una este GHID de invatatura ortodoxa,iar cealalta ,PElerinul rus!


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 25 2010, 09:24 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



pelerinul rus e foarte misto. Am citit si eu cartea.
Mai este o carte pe care ti-as recomanda-o : Marii initiati ai Indiei si parintele Pahomie. O gasesti si pe net.
E o carte extraordinara!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 25 2010, 02:39 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Eu cred ca inainte de a citi carti scrise de nu stiu ce parinti, mai intai ar trebui sa citim dogma bisericeasca, pentru ca am intalnit si parinti, bine cotati de altfel, care dau niste povete aberante. Am ramas surprinsa cand cumnata mea mi-a zis ca a citit o carte scrisa de un asemenea parinte care spunea ca, daca te-ai mutat din oras si nu iti gasesti un duhovnic, te poti spovedi la vechiul duhovnic prin corespondenta. Stau eu si ma intreb, oare cum poate parintele sa dea dezlegare de pacate prin corespondenta? Trimite Duhul Sfant prin posta? Culmea este ca ea era convinsa ca sfatul preotului respectiv este foarte bun, dar ea habar nu avea ce inseamna spovedania si ce spune dogma bisericeasca despre asta. Oare cati oameni nu or mai fi in situatia ei? unsure.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 25 2010, 03:18 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(iubi @ Jan 25 2010, 09:24 AM) *
pelerinul rus e foarte misto. Am citit si eu cartea.
Mai este o carte pe care ti-as recomanda-o : Marii initiati ai Indiei si parintele Pahomie. O gasesti si pe net.
E o carte extraordinara!



Este vorba de...MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE trandafir.gif

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initia...rintele-paisie/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 26 2010, 09:19 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(ruxy @ Jan 25 2010, 04:18 PM) *
Este vorba de...MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE trandafir.gif

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initia...rintele-paisie/

smile.gif da! Paisie. Am incurcat cu numele duhovnicului meu...smile.gif Cred ca sarcina ma face un pic obosita si neatenta. Scuze!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 26 2010, 09:21 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(iubi @ Jan 26 2010, 09:19 AM) *
smile.gif da! Paisie. Am incurcat cu numele duhovnicului meu...smile.gif Cred ca sarcina ma face un pic obosita si neatenta. Scuze!

Nici o problema...sarcina usoara iti doresc si ai grija de tine... smile.gif trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 26 2010, 09:35 AM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(manu1981 @ Jan 25 2010, 03:39 PM) *
Eu cred ca inainte de a citi carti scrise de nu stiu ce parinti, mai intai ar trebui sa citim dogma bisericeasca, pentru ca am intalnit si parinti, bine cotati de altfel, care dau niste povete aberante. Am ramas surprinsa cand cumnata mea mi-a zis ca a citit o carte scrisa de un asemenea parinte care spunea ca, daca te-ai mutat din oras si nu iti gasesti un duhovnic, te poti spovedi la vechiul duhovnic prin corespondenta. Stau eu si ma intreb, oare cum poate parintele sa dea dezlegare de pacate prin corespondenta? Trimite Duhul Sfant prin posta? Culmea este ca ea era convinsa ca sfatul preotului respectiv este foarte bun, dar ea habar nu avea ce inseamna spovedania si ce spune dogma bisericeasca despre asta. Oare cati oameni nu or mai fi in situatia ei? unsure.gif

am asa un sentiment ca tu nu prea citesti carti ale sfintilor parinti si tragi concluzii dupa spusele altora.
aia, "nu stii tu ce parinti" sunt sfinti, majoritatea, care au trait in lipsuri si au practicat rugaciunea.
Aceste carti sunt insuflate cu Duhul Sfant, si sunt scrise ptr a ajuta oamenii, intr-un fel sau altul.
Daca iti pica o asemenea carte in mana, fii sigura ca Dumnezeu a vrut asa.

Prima regula in viata practicarea vietii spirituale, este sa te rogi fooooarte mult si Dumnezeu te va conduce spre ce anume ai nevoie.
Cel care se roaga, uneori are nevoie de un exemplu, de a vedea cum faceau altii. Iar cel mai bun exemplu sunt sfintii. Paisie, Cleopa, Vladica, pelerinul rus, si mai sunt o gramada.
Dar daca te apuci sa citesti de capul tau, fara rugaciune, este posibil sa ajunga la tine si prostii. Bineinteles, toate cu voia lui Dumnezeu. Poate te incearca, poate vrea sa te trezeasca....Numai El stie.
Dar un lucru e sigur: Nu te lua de sfinti!!!! Niciodata!

Cat despre duhovnic...pai tu ai datoria de a-L asculta. Daca il asculti pe el, e ca si cum L-ai asculta pe Dumnezeu.
Spovedania se face prin prezenta ta acolo, intr-adevar, dar poti vb cu el la telefon, si sa ii scrii daca nu exista alta posibilitate.
Iar daca vrei sa te spovedesti cu adevarat, te vei duce si 500km, ca sa te spovedesti la duhovnicul tau.

Nu stiu ce scrie in cartea aia, dar iti spun, nu judeca si nu trage concluzii aiurea, si mai ales nu, dupa auzite!

PS: eu ma duc si ma spovedesc in alta localitate trandafir.gif

PS 2: ia-ti cartile lui Cleopa. Explica foarte bine si clar care tre sa fie legatura omului cu duhovnicul.
Fa-ti temele si da-ti cu parerea dupa!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 26 2010, 09:39 AM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(ruxy @ Jan 26 2010, 10:21 AM) *
Nici o problema...sarcina usoara iti doresc si ai grija de tine... smile.gif trandafir.gif

mersi. asa sa fie!

apropos! ai ceva carti sau scrieri despre sarcina si spiritualitate? adica ce parere au sfintii parinti, ce spun ei despre nastere si sarcina?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 26 2010, 09:48 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(iubi @ Jan 26 2010, 09:39 AM) *
mersi. asa sa fie!

apropos! ai ceva carti sau scrieri despre sarcina si spiritualitate? adica ce parere au sfintii parinti, ce spun ei despre nastere si sarcina?

Gasesti srieri ale parintelui arsenie boca...uite si aici...

http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/...impul-sarcinii/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 26 2010, 10:03 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(ruxy @ Jan 26 2010, 10:48 AM) *
Gasesti srieri ale parintelui arsenie boca...uite si aici...

http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/...impul-sarcinii/

mersi. astea le-am mai citit. mai de mult. dar e bine sa le revad.

tu esti insarcinata sau ai nascut deja?

stii de ce te intreb?

ptr ca am fost la duhovnicul meu sapt trecuta sa ma spovedesc si sa ma impartasesc si nu am reusit sa tin post. de carne m-am ferit, ca nu mananc foarte desc carne. nu-mi place mie. dar eu care nu beam lapte de felul meu, si cand eram mica, mama era disperata ca nu beau lapte...uite, acum doar lapte vroiam sa beau. lapte de casa. ii place lui bebe.
si nu m-am putut abtine.
si s-a cam suparat duhovnicul. mi-a spus ca de data asta ma impartaseste ptr copil, dar altfel nu m-ar impartasi.

despre asa ceva vroiam sa citesc. stii, ceva mai amanuntit.
ca eu sex oricum nu am voie sa fac, ca am un hematom in reabsorbtie, iau injectii in burta in fiecare zi, asa ca nici nu indraznesc sa fac, sa nu pierd copilul din cazua asta.
Si tot ce am gasit si eu pe net, se refera la abstinenta sexuala. despre altceva nu prea am gasit scrieri.
de asta te-am intrebat daca mai stii ceva scrieri. trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:19 PM