Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Bebe la 6 luni, Cat laptic papa?
ildikuta
postare Mar 12 2007, 08:28 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 10-February 07
Membru nr.: 2,007



Astazi Andreea implineste sase luni si vreau sa intreb mamicile care au bebelusi de aceeasi varsta cat laptic papa si sa ne dea si exemple de meniuri,ce papa intro zi si cantitatea.Eu ma tot framant daca Andreea papa laptic suficient.Va dau un exemplu ce papam noi intr-o zi.Dimineata ne trezim la 7.30-lapte150-180ml la ora10 um mar cu doua lingurite de biscuiti la ora 13 220-240pireu de legume cu carnita la ora17 doua iaurtele danonino la ora 21.30 lapte cu cereala230ml si somn pana dimineata.Astept sfaturi de la voi! 1_3ani.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
6 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
Anca74
postare Mar 12 2007, 09:01 AM
Postare #2


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



De ce nu-i faci tu iaurtel si ii dai tocmai Danonino? Sau incearca macar unul natural! Parerile despre produsele danone sunt foarte controversate asa ca mai bine ai ocoli aceste produse, mai ales ca bebita e mititica! Te pupic!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Mar 12 2007, 12:38 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(ildikuta @ Mar 12 2007, 08:28 AM) *
Astazi Andreea implineste sase luni si vreau sa intreb mamicile care au bebelusi de aceeasi varsta cat laptic papa si sa ne dea si exemple de meniuri,ce papa intro zi si cantitatea.Eu ma tot framant daca Andreea papa laptic suficient.Va dau un exemplu ce papam noi intr-o zi.Dimineata ne trezim la 7.30-lapte150-180ml la ora10 um mar cu doua lingurite de biscuiti la ora 13 220-240pireu de legume cu carnita la ora17 doua iaurtele danonino la ora 21.30 lapte cu cereala230ml si somn pana dimineata.Astept sfaturi de la voi! 1_3ani.gif

guitar.gif guitar.gif guitar.gif eusa_clap.gif LA MULTI ANI ! Andreiuta sa cresti mare pui...sanatoasa...sa veniti la petrecere tzuc.gif tzuc.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif bere.gif bere.gif si mami sa nu se ingrijoreze ca papi foarte bine ...si dormi excelent tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Mar 13 2007, 09:24 AM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723




QUOTE(Anca74 @ Mar 12 2007, 09:01 AM) *
De ce nu-i faci tu iaurtel si ii dai tocmai Danonino? Sau incearca macar unul natural! Parerile despre produsele danone sunt foarte controversate asa ca mai bine ai ocoli aceste produse, mai ales ca bebita e mititica! Te pupic!

si eu am auzit foarte multe despre danone, noi folosim campina. cand era mic i-l faceam in casa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 13 2007, 09:38 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Nici noua nu ne-a recomandat medicul pediatru iaurtel de la danone ptr ca a avut multi copii care au facut alergii de la acest iaurt si ii dadeam campina sau milli.
In parc insa , in gasca noastra de mamici cu pitici, o mamica ne-a recomandat cu toata increderea iaurtul de la danone ca este facut pe bune , respectandu-se normele, ca nu are E-uri...stia deoarece sotul ei lucreaza acolo si vede cum este facut iaurtul.
Am inceput iar sa ii dau in special cremoso si danonino (mai ales in perioada cand avea litere magnetice a mancat la greu ca sa avem cat mai multe litere pe care le pune pe aragaz). Iar acum mancam si danonino cu branzica si caise pe care-l mananca singurica cu multa placere.
Singurele care ar fi facute cu E-uri ar fi Danettele ca nu-i facut la noi..inca
Multe mamici le dau chiar si actimel la biberon, noi il bem cu paiul.
Tu esti singura care poti alege ce-i dai puiutului tau!
Sa aveti spor la eating.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Mar 13 2007, 08:39 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



Ar fi bine sa fie asa cum zicea respectiva mamica despre Danone. Si eu ii dau iaurt cu brinzica Danone uneori, dar multe cunostinte mi-au spus ca e facut din tot felul de prostii si ca nici nu prea "vad" laptele produsele Danone. Acum, nu stiu ce sa zic. Un singur lucru ma face sa ma gindesc ca e adevarat ce se spune - si anume cantitatea mare de produse Danone si diversitatea lor pe piata. Asta ma face sa ma gindesc ca poate, intr-adevar ceva nu e "curat".


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ildikuta
postare Mar 13 2007, 11:14 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 10-February 07
Membru nr.: 2,007



QUOTE(danna68 @ Mar 12 2007, 12:38 PM) *
guitar.gif guitar.gif guitar.gif eusa_clap.gif LA MULTI ANI ! Andreiuta sa cresti mare pui...sanatoasa...sa veniti la petrecere tzuc.gif tzuc.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif bere.gif bere.gif si mami sa nu se ingrijoreze ca papi foarte bine ...si dormi excelent tzuc.gif tzuc.gif

Multumim frumos pt urare,cred ca nu exista vreo mamica sa nu-si faca griji pt bb ei mai ales in privinta mancarii.Va dorim sanatate si pofta mare! jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dana_alecuta
postare Mar 15 2007, 05:38 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 9-February 07
Membru nr.: 1,997



[quote name='ildikuta' date='Mar 12 2007, 08:28 AM' post='15164']
Astazi Andreea implineste sase luni si vreau sa intreb mamicile care au bebelusi de aceeasi varsta cat laptic papa si sa ne dea si exemple de meniuri,ce papa intro zi si cantitatea.Eu ma tot framant daca Andreea papa laptic suficient.Va dau un exemplu ce papam noi intr-o zi.Dimineata ne trezim la 7.30-lapte150-180ml la ora10 um mar cu doua lingurite de biscuiti la ora 13 220-240pireu de legume cu carnita la ora17 doua iaurtele danonino la ora 21.30 lapte cu cereala230ml si somn pana dimineata.Astept sfaturi de la voi! 1_3ani.gif


Fetita mea implineste 6 luni pe 24, nu e o mancacioasa dar e sanatoasa si atata timp cat se incadreaza in limitele normale e ok,nu?! la 7.00 mananca 150 - 170 ml.lapte topfer; la 10.30 un mar copt+1/2 piersica+o ling branza facuta in casa+2 masuri cereale fara gluten;la 13.30 supa crema de legume cu carnita si 2 masuri cereale,imediat ca desert ii dau banana simpla pasata; la ora 17.30 cereale cu lapte la lingurita(reteta de pe cutie 130 ml lapte si 3-4 ling cereale, iar seara 160 ml de lapte.specific ca nu ii place mancare groasa la biberon si adora sa manance cu lingurita de silicon.topferul fiind un lapte foarte consistent am avut zile in care nu primea decat jumatate din cantitatea recomandata varstei si dr. a spus ca nu e o problema daca se dezvolta asa frumos.e bine?!... e rau.... bebicii nostrii sa fie sanatosi.noi ne straduim sa le oferim ce e mai bun.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 15 2007, 06:55 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Eu zic ca totusi mananca destul de bine si consistent pentru varsta ei dupa parerea mea.
Daria la varsta fetitei tale papa tzatzica la greu , la 10 diverse piureuri cu fructe cu branzica/iaurt, la 13 supe creme cu carnita - mixata in blender - si papa cu lingurita + tzatzica , apio seara ii dadeam cereale cu lapte .. fara gluten si tot date cu lingurita apoi iar tzatzica
Nu a acceptat deloc suzeta si nici biberonul
In caz de se intampla sa mai plec de acasa lapticul nu vroia sa-l bea cu biberonul si se chinuia buni cu lingurita sa i-l dea... si asta dupa ce facea un concert de bach dupa tzatzica ei
Nu este o grasana nici o mancacioasa insa se incadreaza intre limitele normale
A avut o perioada de aproape 1 an cand a stagnat la greutatea de 10 kg chiar daca papa aceeasi cantiate sau chiar mai mult( a suferit dupa tzatzica ca am intarcat-o pe la 1 an si 8 luni)
http://img442.imageshack.us/slideshow/play...32060585sw.smil
http://img95.imageshack.us/slideshow/playe...23928589si.smil
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ildikuta
postare Mar 15 2007, 10:48 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 10-February 07
Membru nr.: 2,007



Draga dana-alecuta si fetita mea papa laptic de la topfer,branzica care o faci in casa il faci cu lapte praf?Eu am gasit si cereale de la aceeasi firma,tie ce tia zis doctorita la cate luni se face trecerea la topfer3?Pupici!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 01:07 AM