Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniu De Paste
AdeDia
postare Apr 25 2008, 05:09 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Am sa fac o ciorba de miel cu bors si smantana.O fripturica de miel si pulpe de pui la punga magica,cartofi piure si sarmalute,sa ne ajunga si pe a doua zi.Iar prajitura o sa fac ceva rapid,care place tuturor,avand in vedere ca o sa lucrez si in Vinerea mare si nu o sa-mi ramana prea mult timp si ptr treburi.Umplu niste Foi de cremes,Foi de napolitane cu baton si un Tortulet mielut pe care il umplu cu salam de biscuiti eating.gif eating.gif eating.gif

Spor la treaba fetele!!!!!!


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia II
postare Apr 25 2008, 05:58 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members
Postari: 393
Inscris la: 25-March 08
Membru nr.: 18,667



noi facem sarmalute ,o ciorbica un gratarel de mititei si muschiulet un cozonacel oute astea le fac chiar miine si cam atit aaa nu prea mincam carnita de miel



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 25 2008, 06:56 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(AdeDia @ Apr 25 2008, 06:09 PM) *
Am sa fac o ciorba de miel cu bors si smantana.O fripturica de miel si pulpe de pui la punga magica,cartofi piure si sarmalute,sa ne ajunga si pe a doua zi.Iar prajitura o sa fac ceva rapid,care place tuturor,avand in vedere ca o sa lucrez si in Vinerea mare si nu o sa-mi ramana prea mult timp si ptr treburi.Umplu niste Foi de cremes,Foi de napolitane cu baton si un Tortulet mielut pe care il umplu cu salam de biscuiti eating.gif eating.gif eating.gif

Spor la treaba fetele!!!!!!

hmmm....tortulet mielut??? Ade ce minune minunata mai pregatesti??? cum e si cum se face??? partners.gif trandafir.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 25 2008, 06:59 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Eu voi pregati...sarmalute, ciorba de miel ardeleneasca, friptura de miel la tava cu ceapa multa si usturoi rolleyes.gif ...drob de porc, rulada de pui, ouale sunt gata mai urmeaza sosul special pentru ele...plus cozonac si pasca...eu zic ca e destul...sa vedem cine le papa...ca eu miel nu mananc rolleyes.gif smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Apr 25 2008, 09:42 PM
Postare #15


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



Eu am scapat bananab.gif ,nu fac nimic,face mama si cu soacra pentru mine.Cum nu ma simt prea bine si nu pot suporta mirosul de mancare....fac alti pentru mine,si le multumesc.O sa vina timpul cand o sa trebuieasca sa l-e ajut si eu,nu?


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Apr 25 2008, 09:54 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(rux25 @ Apr 25 2008, 07:56 PM) *
hmmm....tortulet mielut??? Ade ce minune minunata mai pregatesti??? cum e si cum se face??? partners.gif trandafir.gif tzuc.gif

Rux,este blat copt in forma de miel(are mama forma),pe care doar il umplu si il ornez.Este poza pe prima pagina in topic la Torturi.Am facut si anul trecut.Este in ton cu sarbatoarea.La copii le place tare mult.


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 25 2008, 10:02 PM
Postare #17


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(AdeDia @ Apr 25 2008, 10:54 PM) *
Rux,este blat copt in forma de miel(are mama forma),pe care doar il umplu si il ornez.Este poza pe prima pagina in topic la Torturi.Am facut si anul trecut.Este in ton cu sarbatoarea.La copii le place tare mult.

super Ade...dar nu am forma...ma gandesc sa probez un tort de biscuiti...dar in tava rolleyes.gif trandafir.gif partners.gif multumesc tzuc.gif sunt sigura ca va fi minunat iesit din mainile tale Ade tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m.dana43
postare Apr 25 2008, 11:40 PM
Postare #18


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 28-February 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,446



QUOTE(rux25 @ Apr 25 2008, 07:59 PM) *
Eu voi pregati...sarmalute, ciorba de miel ardeleneasca, friptura de miel la tava cu ceapa multa si usturoi rolleyes.gif ...drob de porc, rulada de pui, ouale sunt gata mai urmeaza sosul special pentru ele...plus cozonac si pasca...eu zic ca e destul...sa vedem cine le papa...ca eu miel nu mananc rolleyes.gif smile.gif

trandafir.gif Numai mamici gospodine ,harnicute ,RUXI am si eu o intrebare am observat ca ai zis ceva de un sos pt oua ,despre ce e vorba .multumesc si spor la treaba .LA NOI IN FAMILIE SOTUL E SINGURUL CARE MANACA MIEL ,DAR EU NU GATESC ,NU POT AM O PROBLEMA ,MAI BINE ZIS O TRAUMA crybaby.gif DIN COPILARIE LEGATA DE SACRIFICAREA MIEILOR ,BUNICII AVEAU FF FF MULTE OI SI SACRIFICAU MULTI MIEI DE PASTI PT VANZARE ,IAR EU AM RAMAS SOCATA DE CEEA CE VEDEAM,ASA CA SOTUL VA MANCA MIEL LA MAMA LUI ,EU AM SA PREGATESC ;SARMALUTE ,O SUPITA DE PUI CU GALUSTI ,FRIPTURA DE PUI LA CUPTOR ,OUA ROSII,TORT SI COZONAC (CUMPARAT SAU DE LA SOACRA). eating.gif


--------------------
''Ca sa vezi bine,trebuie sa deschizi ochii.Ca sa vezi si mai bine,trebuie sa-i inchizi.".... P.LUIS LAMBPERT
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 25 2008, 11:46 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(m.dana43 @ Apr 26 2008, 12:40 AM) *
trandafir.gif Numai mamici gospodine ,harnicute ,RUXI am si eu o intrebare am observat ca ai zis ceva de un sos pt oua ,despre ce e vorba .multumesc si spor la treaba .LA NOI IN FAMILIE SOTUL E SINGURUL CARE MANACA MIEL ,DAR EU NU GATESC ,NU POT AM O PROBLEMA ,MAI BINE ZIS O TRAUMA crybaby.gif DIN COPILARIE LEGATA DE SACRIFICAREA MIEILOR ,BUNICII AVEAU FF FF MULTE OI SI SACRIFICAU MULTI MIEI DE PASTI PT VANZARE ,IAR EU AM RAMAS SOCATA DE CEEA CE VEDEAM,ASA CA SOTUL VA MANCA MIEL LA MAMA LUI ,EU AM SA PREGATESC ;SARMALUTE ,O SUPITA DE PUI CU GALUSTI ,FRIPTURA DE PUI LA CUPTOR ,OUA ROSII,TORT SI COZONAC (CUMPARAT SAU DE LA SOACRA). eating.gif

este vorba de un sos...care merge perfect cu ouale rosii rolleyes.gif ...se face din: jumatate jumatate iaurt plus maioneza...cu ceapa verde tocata cubulete, marar, sare si putin piper...iese un deliciu... wub.gif smile.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 25 2008, 11:51 PM
Postare #20


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(rux25 @ Apr 25 2008, 09:35 AM) *
Aperitive pentru masa de Paste

.
OUA MEDALION
Ingrediente: 6 oua, 1 kg de cartofi, 300 g de costita (impanata), 300 g de castraveciori acri, 300 g de maioneza, mustar, piper, sare, salata verde si patrunjel.
Mod de pregatire:
Spalati bine cartofii si fierbeti-i. Cand sunt bine fierti, curatati-i de coaja si taiati-i feliute. Apoi intr-un castron amestecati cartofii cu costita taiata in cuburi mici, cu castraveciorii dati pe razatoare si bine storsi si cu maioneza. Puneti dupa gust sarea si piperul.
Omogenizati amestecul si cu ajutorul unei cupe de metal sau cu ajutorul unui castronas formati medalioane pe care le puneti pe un platou. Din oua, pregatiti in apa clocotita si usor sarata, in care ati pus si o lingurita de otet, ochiuri romanesti. Peste fiecare medalion, puneti cate un ou astfel pregatit, ornati cu cate o boaba de piper sau maioneza si frunze de salata verde si patrunjel.
SALEURI CU BRANZA
Ingrediente: 200 g de unt, 200 g branza de vaci, 200 g de faina, 1 ou, 50 g de cascaval.
Mod de preparare:
Pasati foarte bine branza de vaci si adaugati-o peste untul frecat spuma, cu faina si un varf de cutit de sare. Amestecati bine pana obtineti o pasta omogena pe care il lasati acoperit la rece 2-3 ore.
Din acest aluat intindeti o foaie groasa de aproximativ 1/2 cm pe care o taiati cu un cutit sau cu o ruleta, in fasii lungi de 8-10 cm si late de 1.5 - 2 cm.
Ungeti saleurile cu ou batut, adaugati cascaval ras pe deasupra si bagatile la cuptor, la un foc potrivit , timp de 10-15 min.

trandafir.gif

Aperitiv cu Sunculita si Cascaval

Ingrediente:

300g cascaval
300g sunculita
ceafa
piept de curcan(pui)
4 oua
200g smantana
2-3 linguri faina

Preparare:
Dai cascavalul pe razatoare, tai sunca cubulete. Freci galbenusurile cu furculita, adaugi faina, smantana, cascavalul, sunca si albusurile batute spuma.

Torni compozitia intr-o tava unsa si tapetata cu faina si o dai la cuptor pt o ora, la foc potrivit.

Se taie dupa ce se raceste.

Pofta buna!

Mentiuni:
Este un aperitiv gustos, usor de preparat cu care iti poti uimi musafirii.

Se poate servi alaturi de alte aperitive intr-o combinatie apetisanta.

Timp Preparare:
1 h 20 '
Complexitate:
redusa
trandafir.gif
Aperitiv delicios

Ingrediente:
250g mezeluri taiate cubulete
150g faina
150g lapte
4 oua
4 linguri ulei
1 praf de copt
1 rosie taiata marunt
1 castravete taiat cubulete
verdeata taiata marunt
sare,piper sau alte condinente(nucusoara,salvie,oregan)
Se pot folosi si masline (fara samburi)verzi ,negre sau alte legume ;morcov,ciuperci,mazare.fasole verde,vinete,dovlecel,ardei gras,ceapa +usturoi verde .
Preparare:
Se amesteca faina cu praful de copt. Amestecam galbenusurile cu uleiul, laptele, mezelurile, verdeata si legumle. Albusurile le batem separate si le adaugam in compozitia de galbenusuri apoi adaugam faina , amestecand usor.

Daca compozitia este prea moale mai adugam putina faina sau o lingura de gris iar daca este prea tare mai adaugam putin lapte. Intr-o forma de chec tapetata cu hatrie de copt punem compozitia si dam la cuptor la foc potrivit 45-50min (depinde de cuptor, faceti proba cu scobitoarea). Lasam sa se raceasca bine in tava apoi se taie in forme dorite. Se poate coace si in alte forme .

Este un aperitiv foarte bun si usor de facut! Sper sa va placa daca o sa-l incercati !
Mentiuni:
Un aperitiv care se face din orice fel de mezeluri si legume iar rezultatul este pe masura - delicios -!!!!!

Timp Preparare:
50 '
Complexitate:
redusa
trandafir.gif


Multumim de idei!Suna delicios! eating.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:03 AM