Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carti Pt Copii, povesti, enciclopedii, manuale, de toate
Anca74
postare Aug 13 2009, 12:28 AM
Postare #1


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Radu iubeste foarte mult cartile, i-au fost mereu la indemana...nu le-a ros, nu le-a papat, nu le-a stricat...n-a stricat nicio carte pana acum, nu a rupt nicio fila! Cartile sunt prietenii lui, povestile, eroii din povesti sunt in jurul nostru...cartile l-au invata multe.
Avem povesti, enciclopedii, carti de colorat, desi nu prea ne omoram cu ele, avem preferinte.

Acum citim Muzicantii din Bremen, dupa ce vreo doua luni am tot citit Hansel si Gretel si Cei trei percelusi! rolleyes.gif

La voi cum e?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Aug 13 2009, 12:39 AM
Postare #2


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Woow Anca, ma incanta acest topic!!! Si eu voiam sa deschid candva unul la fel ... rolleyes.gif
Si eu sunt fascinata de cartile pt copii partners.gif ... dar cele cu hartie, imagini si culori de calitate si legate frumos!
Am cumparat deja o multime pentru bebe al meu inca dinainte de-a ramane insarcinata!
Daca vreodata vei vrea si carticele in spaniola ... cu imagini explicate in cuvintele simple ... sau de orice alt fel, imi poti spune si cu mare drag va trimit! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Aug 13 2009, 07:10 AM
Postare #3


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(Anca74 @ Aug 13 2009, 01:28 AM) *
Radu iubeste foarte mult cartile, i-au fost mereu la indemana...nu le-a ros, nu le-a papat, nu le-a stricat...n-a stricat nicio carte pana acum, nu a rupt nicio fila! Cartile sunt prietenii lui, povestile, eroii din povesti sunt in jurul nostru...cartile l-au invata multe.
Avem povesti, enciclopedii, carti de colorat, desi nu prea ne omoram cu ele, avem preferinte.

Acum citim Muzicantii din Bremen, dupa ce vreo doua luni am tot citit Hansel si Gretel si Cei trei percelusi! rolleyes.gif

La voi cum e?




Supeeer! Si noi "citim" de pe la 1 an - asta fara sa ne dam mari. Noi avem carticele mostenite de la tati - adica aceleasi carticele de pe care tati a inceput sa buchiseasca si spre mirarea mea intr-o zi cand a venit soacra-mea pe la noi si l-a vazut pe asta mic cercetand o carticica (preferata lui de altfel) mi-a spus ca si taica-su tot pe aia o iubea cel mai mult smile.gif.
Noi deocamdata suntem la cele simple cu imagini - animale, masini care au paginile cartonate sa nu poata fi rupte. Am inceput sa le studiem impreuna si apoi de multe ori l-am gasit cu ele imprastiate in jur, cercetandu-le si tot intreband "te ata?". Eu sper la fel sa iubeasca cititul si cartile - este mare lucru in era internetului si a pc-ului si cred ca depinde mult de noi sa le insuflam aceasta dragoste pt carti!

Anca, s-o tineti tot asa! Bravo lui Raducu!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 13 2009, 09:27 AM
Postare #4


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




QUOTE(ssimmona @ Aug 13 2009, 01:39 AM) *
Woow Anca, ma incanta acest topic!!! Si eu voiam sa deschid candva unul la fel ... rolleyes.gif
...


Il coc de ceva vreme, timpul insa ma cam incurca... ca as face mai multe
Incerc sa impulsionez putin discutiile si pe segmentul asta, totul e sa am cu cine....se pare ca pe tine te-am cucerit si ma bucur tare mult. Pup!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 13 2009, 09:31 AM
Postare #5


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(anamarianegrii @ Aug 13 2009, 08:10 AM) *
Noi avem carticele mostenite de la tati - adica aceleasi carticele de pe care tati a inceput sa buchiseasca si spre mirarea mea intr-o zi cand a venit soacra-mea pe la noi si l-a vazut pe asta mic cercetand o carticica (preferata lui de altfel) mi-a spus ca si taica-su tot pe aia o iubea cel mai mult smile.gif.

Anca, s-o tineti tot asa! Bravo lui Raducu!


Si noi il avem pe Petrisor, o carte mostenita de la tati lui...
De la mine au "scapat" numai arti pt varste mai maricele! rolleyes.gif Vom ajunge si la ele!
tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 6 2009, 11:06 AM
Postare #6


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Radu a primit la gradi, prin cadourile pt diversele concursuri la care a participat, o carticica cu povestea lui Neghinita...adaptata pt varsta lor, insa asa de prost a fost adaptata, ca n-am inteles nimic din ea! Nici macar eu! De ce or mai cheltui bani cu tiparirea acestor carti? nu cred ca le cumpara cineva...poate doar din graba, nu are timp sa o rasfoiasca prea mult...nici calitatea hartiei sau a desenelor nu e cine stie ce....
Neghinita ne-a cam dezamagit, cel putin in varianta asta, asteptam si altele! rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Sep 6 2009, 02:53 PM
Postare #7


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



si noi avem o intreaga biblioteca (atat carti roamenesti cat si in maghiara).
nici alex nu a rupt niciodata cartile, i-au placut de mic...citim in fiecare seara...el alege ce si in ce limba vrea rolleyes.gif
am cupmarat si enciclopediile disney...le rasfoim cand avem vreo nelamurire, insa muuulte dintre ele ii vor fi de folos cand va fi un pic mai mare, cred eu...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 6 2009, 03:07 PM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Cand era Laruca bebe (3 luni), i-am luat si eu o carte de povesti. Am ales-o cu ilustratii cat mai multe si mai colorate, cu text cat mai scurt pe pagina, sa nu se plictiseasca cat ii citeam eu.

Povestile era adaptate, desigur. Insa...adaptarea lasa de dorit. Spre exemplu, nu se specifica nicaieri ca Shere Khan ataca oamenii si animalele, ci doar ca Mowgli, facandu-se mare, i s-a pus pata pe tigru si a comandat bivolilor sa il calce in picioare. Iar la sfarsit i-au dat foc. unsure.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Sep 6 2009, 03:08 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Sep 6 2009, 03:41 PM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



Noi am cumparat de la Biblioteca ADEVARUL colectia "carti pentru copii"....calitatea hartiei, coperta...satisfacatatoare; dar ADAPTAREA POVESTILOR LASA DE DORIT. Andu totusi, a fost incantat si am cumparat toate cartile aparute inainte de a pleca noi in Italia...restul colectiei asteapta sa fie trimisa prin posta! yes.gif
Inainte sa pelcam in Italia ,Andu a fost cu tataie la scoala, de unde a luat un ABECEDAR...m-a uimit cat de cursiv a citit LA PRIMA VEDERE din el ohmy.gif
Asa ca el citeste TOT CE VEDE...la spital citea pe cutiile cu medicamente si ma punea sa ii traduc ce inseamna doh.gif
Sper sa il tina dragostea asta de citit si la scoala....altfel,... doh.gif !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 7 2009, 09:24 PM
Postare #10


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyana @ Sep 6 2009, 04:07 PM) *
Cand era Laruca bebe (3 luni), i-am luat si eu o carte de povesti. Am ales-o cu ilustratii cat mai multe si mai colorate, cu text cat mai scurt pe pagina, sa nu se plictiseasca cat ii citeam eu.

Povestile era adaptate, desigur. Insa...adaptarea lasa de dorit. Spre exemplu, nu se specifica nicaieri ca Shere Khan ataca oamenii si animalele, ci doar ca Mowgli, facandu-se mare, i s-a pus pata pe tigru si a comandat bivolilor sa il calce in picioare. Iar la sfarsit i-au dat foc. unsure.gif


avem si noi un Pinochio in care lui Pinochio nu ii creste nasul! liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:41 PM