Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

16 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> La Cresa Sau Cu Bunicii, cum este de preferat ?
cristina321711
postare Sep 2 2009, 01:36 AM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



aici de la trei ani e obligatoriu


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 08:45 AM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Observ ca parerile sunt impartite....dar daca stau bine si ma gandesc...pe mine ( cativa anisori ) m-a crescut strabunica deoarece ai mei erau ocupati cu serviciul iar bunicii cu CAP-ul.... si tot am crescut, am si studii superioare si mai am si o familie frumoasa... partners.gif

Daca ar fi s-o las pe Sara in grija bunicilor ( sunt competenti cu totii ) as prefera s-o las cu cei de la oras ( ai sotului meu ) deoarece dupa ce m-as intoarce de la serviciu as merge dupa ea si am fi mai mult timp impreuna....si nu sa o vad doar la final de saptamana...in caz ca as lasa-o in grija alor mei... ofofof

Apoi in celalalt an, in 2011, in septembrie ar avea 2 ani si 5 luni...cred ca destul de marisoara sa o pot inscrie in colectivitate...

Chiar nu stiu cum ar fi mai bine... crybaby.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 08:51 AM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(cristina321711 @ Sep 2 2009, 02:36 AM) *
aici de la trei ani e obligatoriu

Cristina...cred ca personalul si cresele din strainatate nu se pot compara cu cele de cartier din tarisoara noastra draga...
Si acolo, fiind doar cu familia ta ( vorbesc la modu' general ), n-ai atatea alternative ca si cum le-ai avea daca ai locui in tara...nu-i asa? oFloare1.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Sep 2 2009, 09:15 AM
Postare #14


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




QUOTE(dyana @ Sep 1 2009, 09:25 PM) *
Cred ca depinde de abilitatile de adaptare ale fiecarui copil. Sunt bebei fericiti la cresa si plangaciosi la grupa mare. smile.gif
Eu zic ca 3 ani e perfect laugh.gif
Asa consideri tu? ohmy.gif In mod cert asa este! oFloare.gif

In mod cert asa este, insa cunosc si cateva mame care dau acceptul celorlalti in a le educa copilasii si cu palma, daca este nevoie... unsure.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 09:41 AM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Atunci cum se comporta respectivele cu micutii, acasa?
Eu sigur n as accepta asa ceva... spada.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 2 2009, 09:42 AM
Postare #16


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 07:51 AM) *

Cristina...cred ca personalul si cresele din strainatate nu se pot compara cu cele de cartier din tarisoara noastra draga...
Si acolo, fiind doar cu familia ta ( vorbesc la modu' general ), n-ai atatea alternative ca si cum le-ai avea daca ai locui in tara...nu-i asa? oFloare1.gif



Diferenta dintre occident si tara noastra este ca personalul nostru din crese/gradinite este prost platit, considerent care le face pe unele sa nu fie atat de daruite.. insa exista si persoane care fac asta din pasiune, din dorinta de a ajuta micile vlastare sa se ridice si unele se intampla sa fie la cresa Ilincai..

Eu mi-am dus fetita de la 1 an si 9 luni la cresa. A plans ceva pt ca nu reusea sa se rupa de mami a ei (nici acum nu-i prea iese, dar e constienta ca e singura alternativa sa fie lasata in grija unor doamne competente, ca mami sa mearga la serviciu sa ii aduca ei toate cele necesare). Pot spune ca pt ea cresa a reprezentat un pas inapoi, lipsind programul educativ cu care o obisnuisem, se simtea frustrata, de-asta si plangea, mi-a trebuit mult sa-i asigur un fond bun, sa evolueze.
Acum e la grupa mare, are ingrijitoare doua doamne in varsta si nu cred ca agreeaza ideea, desi ieri imi spunea la telefon ca e 'felicita' cand mi-a dat-o directoarea.. azi dimineata, a facut un pic de botic, ca vrea la grupa mica, cu fetele tinere.. chiar saptamana trecuta sustinea ca vrea la buni si tataie, insa nu o sa o las, din respect pt mama mea (ne-a crescut singura pe toti, s-a ocupat mai mult decat profesionist, iar acum este atat de bolnava si cu o mama imobilizata la pat in grija, careia trebuie sa ii asigure traiul decent, in refacerea dupa o fractura urata).
Sunt pt trimisul copilului in colectivitate, disciplina il ajuta in viitor, iar socializarea e la fel de importanta..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 10:09 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Normal ca sunt pt trimisul copilului in colectivitate...insa si colo de pe la 3 anisori ar fi bine...toata viata ii va ajunge sa invete lucruri noi...
Mi s-ar rupe sufletul sa o duc de la 2 anisori si s-o aud cum va plange dupa mine...Lucrez cu copilasi de la 0-3 ani, din familii defavorizate si chiar eu le consolam pe mamicile care-si aduceau dimineata puiutii la centru...si stateu si ele pe hol cu lacrimi in ochi si-i ascultau cum plang...

Sper ca DD sa-mi dea incelepciune ca sa iau decizia corecta, in aceasta privinta... pray.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Sep 2 2009, 10:32 AM
Postare #18


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



QUOTE(liliana2u @ Sep 2 2009, 05:42 AM) *
Sunt pt trimisul copilului in colectivitate, disciplina il ajuta in viitor, iar socializarea e la fel de importanta..



Si eu optez pt asta, insa conteaza si de la ce varsta decide parintele ca trebuie sa isi trimita copilul in colectivitate. Faptul ca un copil este crescut de o bona sau de bunici nu inseamna ca acel copil va sta inchis in casa, ca nu va socializa cu alti copii, ca nu va invata poezii sau alte lucruri noi...Stefi, de exemplu, are un program bine stabilit pe care i l-a facut bona...Si sunt tare multumita de cum il ingrijeste...Sunt sigura ca 2 doamne la cresa nu pot avea grija la fel de bine de 20 de copii, cum are o singura doamna de unul singur.
Pe de alta parte am vazut si diverse cazuri in care bonele alese nu sunt intotdeauna cele mai in masura sa aiba grija de copilasi. Norocul a facut ca doamna care are grija de copilasul meu sa nu fie la prima "actiune" de acest gen; am vazut-o eu cum avea grija de copii inainte de a ramane gravida....asa ca am avut timp destul in care sa-mi dau seama ca ea este o optiune foarte inteleapta in cazul in care si eu am nevoie.
Mai face si Stefi figuri dimineata - ca ar vrea sa mai mearga si cu noi la servici - dar, pana sa intoarcem noi masina in parcare el ne face deja cu mana de plecare. Iar faptul ca Stefi de-abia asteapta sa ajunga dimineata la ea imi arata ca am facut alegerea buna pt el...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 10:37 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(alexandra81 @ Sep 2 2009, 11:32 AM) *
Faptul ca un copil este crescut de o bona sau de bunici nu inseamna ca acel copil va sta inchis in casa, ca nu va socializa cu alti copii, ca nu va invata poezii sau alte lucruri noi...Sunt sigura ca 2 doamne la cresa nu pot avea grija la fel de bine de 20 de copii, cum are o singura doamna de unul singur.

Sunt de acord cu ideea ta... oFloare1.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
livya
postare Sep 2 2009, 10:37 AM
Postare #20


livya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,101
Inscris la: 26-April 09
Din: zalau/milano
Membru nr.: 87,150



si eu l-as da la cresa aici in italia,dar momentan nu se poate,din cauza actelor... sad.gif
bunicii lui mihai ar vrea sa-l ducem acasa sa stea cu ei acolo,dar nu sunt de acord eu deloc...e c-am mare distanta si nu imi las copilul atata timp fara mine...normal asa as putea sa lucrez,dar mai asteptam pana o sa se rezolve problema actelor sotului,se poate si la particular ,dar costa c-am mult... wacko.gif

Aceasta postare a fost editata de livya: Sep 2 2009, 10:38 AM


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

16 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 09:48 AM