Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tusea..., si remediile ei
ruxy
postare Oct 16 2008, 10:11 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Sara1 @ Oct 16 2008, 09:52 PM) *
Draga Rux, inca odata esti foarte inspirata cu topicurile. Uite, cu asta ma tot lupt eu cu ai mei mici. Am citit repede pe diagonala cele scrise de tine. Sa vad ce gasesc ca leac impotriva inflamarii tesutului plaminilor-asta are cel mare al meu, provocat de alergii. Si de la asta tragem niste nopti de tuse-el doarme si eu tremur de frica.
Si inca ceva, pentru mamici a caror copilasi tusesc mult, o tuse uscata si mai ales peste noapte-luati in considerare astmul.
La noi totul a fost in regula, pina cind a inceput gradininta. Si atunci au inceput raceli dupa raceli, care s-au soldat cu o tuse uscata de care nu am scapat pentru luni de zile. Doctorii pediatrii -cacai avem 2- ne-au spus ca este din cauza polipilor mariti care impiedica drenarea lichidelor-gen muci pe unde trebuie si de aceea cad in git-provocind tusea. In plus aveam si infectii la ureche foarte des. Am scos polipii, dar de tuse nu am scapat. Si asa am ajuns la alergolog, si am capatat diagnosticul de astm usor - usor i se pare alergologului, caci mie imi vine sa mor cu fiecare acces de tuse pe care il face. Acum, exista o sansa mare sa creasca si sa dispara alergiile si odata cu ele si astmul-dar nu este niciodata sigur nimic pina nu se intimpla. Am citit ca si in Romania in Bucuresti ar fii un copil din 20 bolnavi de astm, ceea ce este o crestere ingrozitoare. Pe vremea mea, stiam de un singur copil in toata scoala, care avea astm, dar atit.
Ma scuzi Rux, ca am dat pe dinafara aici pe topicul tau, dar cred ca sint pe subiect si voiam doar sa atrag atentia mamicilor care au copiii cu tuse, sa nu astepte ca mine aporape un an pina sa ajunga la alergolog, caci cu cit plaminul este lasat mai mult in stare de stress, cu atit se pot provoca stricaciuni. oFloare1.gif

Offf...cat te inteleg de bine...stii ca si eu m-am confruntat cu asta....ani de zile...dar Multumesc Cerului ca am scapat....sper ca si voi sa gasiti rezolvarea tzuc.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 10:12 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(EMY2000 @ Oct 16 2008, 10:37 PM) *
RUX DRAGA TREBUIE SA-TI SPUN CA MI-A PRINS BINE ACEST TOPIC.CRED CA ALEX A MEA MAI TUSESTE SI DIN CAUZA SPRAY-ULUI.AZI DIMINEATA CAND AM PLECAT CU TONY LA SCOALA, M-AM DAT REPEDE CU PUTIN SPRAY SI AM PLECAT. CAND AM VENIT MI-A ZIS MAMA CA IMEDIAT CE AM IESIT PE USA A INCEPUT FATA SA TUSEASCA....DA SA TUSEASCA NU ALTA DE NU MAI STIA CE SA-I DEA.INTR-UN FINAL A LASAT-O DAR NUMAI DUPA CE A TUSIT BINE, DE A TREZIT TOATA CASA. tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif MULTUMESC INCA ODATA. notworthy.gif

Emy...cand am hotarat sa deschid acest topic...la tine m-am gandit...si sper sa iti fie de folos tzuc.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Oct 16 2008, 10:14 PM
Postare #23


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



QUOTE(rux25 @ Oct 16 2008, 11:12 PM) *
Emy...cand am hotarat sa deschid acest topic...la tine m-am gandit...si sper sa iti fie de folos tzuc.gif hug.gif

hug.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif MULTUMESC DIN SUFLET.ESTE O BOMBONICA DULCE DULCE. partners.gif


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 10:16 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Un remediu excelent

O lamaie foarte, foarte bine spalata, se pune la fiert intr-un ibric (apa trebuie sa fie deasupra lamaii cu 2 degete ). Se paseaza bine pulpa si se amesteca cu 50 gr. miere poliflora si 50 gr. Glicerina (farmacie, cofetarie)
Se iau cate 3 lingurite pe zi...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 10:17 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Suc de ridiche neagra cu miere

Ridichile trebuie date prin razatoare sau prin masina de tocat dupa ce au fost curatate de coaja. Stoarce ridichile, iar sucul rezultat pune-l intr-un vas emailat, amesteca-l cu miere (jumatate de pahar de suc de ridiche si jumatate de pahar de miere) si pastreaza-l la frigider. Copiii trebuie sa consume intre una si doua lingurite, iar adultii, una - doua linguri de trei ori pe zi, pana cand tusea si raguseala dispar.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 10:19 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



TRATAMENTUL HOMEOPAT AL TUSEI


In evolutia unei raceli, tusea apare ca o reactie de aparare a organismului impotriva virusilor care "coboara" spre gat, trahee, bronhii si foarte rar plamani. Guturaiul cu tuse dureazaa mai mult decat o raceala simplaa insa pacientul de obicei isi revine de la sine in timp. Tusea poate fi si o manifestare alergica, a unei infectii bacteriene sau a unui corp strain in caile respiratorii.

Remediile homeopate enumerate mai jos sunt folosite in tratamentul de urgenta al racelii sau gripei cu tuse. Alegeti remediul care prezinta simptomele cele mai asemanatoare cu ale dumneavoastra. Nu este necesar sa prezentati toate simptomele enumerate la remediul respectiv. Luati 5 granule de remediu in dilutie mica de 6CH, la una sau doua ore, de 5-6 ori pe zi, pana observati o ameliorare. Cand apare ameliorarea rariti frecventa de administrare iar cand sunteti bine opriti-o complet. Daca simptomele persista dupa repetarea remediului puteti incerca un altul. Remediile se iau cu minimum 30 minute inainte sau o ora dupa masa, nu se ating cu mana si se tin sub limba pana se dizolva. Nu folositi menta in pasta de dinti, guma de mestecat, ceai, ciocolata, bomboane contra tusei, etc.

Aconitum napellus este indicat in primele 24 de ore de boala, la primele semne de tuse care a aparut brusc. Copilul se scoala din somn noaptea in jurul orei 1 cu tuse uscata, stridenta, latratoare. Este ragusit si sta in pat in sezut cu mainile in jurul gatului cu senzatia ca se ineaca. Poate fi speriat (de intuneric sau moarte) sau chiar in panica si se rasuceste n pat plin de anxietate. Pacientul nu transpira.

Belladonna prezinta anxietate dar cu frica de lucruri imaginare. Gatul este rosu, aspru, dureros si poate prezenta si dureri marcate de urechi. Exista o senzatie de uscaciune, de constrictie a gatului care conduce la o tuse spasmodica, dureroasa, cu senzatie de zgarietura. Tusea din gat sau partea superioara a pieptului este atat de dureroasa ca un copil poate incepe sa planga atunci cand simte ca va tusi. Tusea este uscata, latratoare, scurta, mai rau noaptea putand sa scoale pacientul din somn.

Ferrum phosphoricum este indicat tot in stadiile incipiente de afectare a cailor respiratorii superioare. Pacientul care necesita Ferrum este mai putin agitat decat pacientul Aconitum si mai vioi decat pacientul Belladonna. Pielea este rosie insa nu arde iar fata prezinta pete circulare bine delimitate si nu este rosie uniform ca in cazul Belladonnei. In cazul unei faze incipiente de infectie acuta a cailor respiratorii cu febra si saraca in simptome, se administreaza intai Belladonna si daca aceasta ramane fara efect se incearca Ferrum.

Bryonia este unul dintre cele mai frecvent utilizate remedii contra tusei si este indicata in tratamentul racelii care a coborat deja la piept. Tusea este uscata si spasmodica, agravata de miscare, respiratie adanca precum si in timp ce pacientul bea, mananca sau sta intr-o camera calda. Aerul curat, inghitirea unei guri de apa calda si aplicarea unei presiuni pe zona dureroasa amelioreaza tusea. Expectoratia este redusa. Pacientul sta complet nemiscat, arata bolnav si obosit, este iritabil si vrea sa fie lasat singur, ii este ori prea cald ori prea frig si-i este sete.

Phosphorus este alt remediu frecvent indicat in diferite feluri de tuse: uscata sau productiva, acuta sau cronica. Pacientul este ragusit mai ales seara si poate prezenta senzatia de stransoare sau greutate in piept. Laringele pare aspru, zgariat si exista o senzatie de gadilitura in gat si piept la vorbit. Tusea este agravata de ras, vorbit, mancat, baut (lichide reci in special), aer rece, mirosuri, pozitia culcat pe partea stanga si ameliorata de caldura, somn, culcat pe partea dreaptaa. Tusea poate apare oricand ziua sau noaptea insa mai putin intre 12 noaptea si dimineata. Pacientul are frisoane insa doreste bauturi de la gheata, este mai alert decat pacientul Bryonia, nu-i place sa fie singur sau in intuneric preferand compania cuiva care sa-l imbarbateze.

Drosera este un remediu bun contra tusei uscate, spasmodice, iritante asemanatoare unui latrat. Crizele sunt de tuse uscata seara si cu expectoratie dimineata, pacientul are fata scaldata in transpiratie rece si poate prezenta efort de voma dupa tuse. Expectoratia este galben-verzuie amara sau asemanatoare puroiului si pacientul poate simti ca si cum ar avea o pana sau firimituri in gat. Tusea apare mai ales dupa miezul noptii cand bolnavul este culcat, fiind agravata la caldura patului, mancat si mai ales baut. Bolnavul se simte mai bine daca isi tine pieptul cu mainile.

Spongia este un remediu contra tusei uscate stridente cu mare uscaciune a cailor respiratorii si expectoratie redusa, cu gust sarat. Tusea este productiva dimineata insa nu se percep raluri in piept iar laringele este uscat, arzator si cu senzatie de constrictie s sufocare. Pacientul prezinta senzatia de gadilitura in piept si tusea poate fi comparata cu un fierastrau care taie o scandura. Tusea este agravata inainte de miezul noptii, in camera calda, la vorbit, bauturi reci si ameliorata cand pacientul inghite in special lichide fierbinti sau sta jos si putin aplecat in fata.

Rumex prezinta tuse uscata agravata la inspirarea aerului rece si pacientul isi acopera nasul ca sa poata respira aer cald. Chiar diferente mici de temperatura intre camere pot provoca tusea si pacientul incearca sa-si tina respiratia si sa se concentreze asupra ei. Tusea apare in jurul orei 23 sau la trezire, la atingerea gatului sau cand bolnavul este in pozitie culcat si poate fi insotita de stranuturi si o secretie nazala apoasa.

Ipeca este indicata in tusea productiva sonora cu mult mucus in piept si senzatie de sufocare. Crizele de tuse se termina cu efort de voma si acesta este un semn caracteristic remediului. Flegma este dificil de eliminat, expiratia este mai grea decat inspiratia si simptomele sunt agravate intr-o camera calda. Pacientul nu stie ce vrea si respinge lucruri pe care le-a cerut (in special copiii sunt iritabili).

Causticum este indicat la pacientii care au senzatia ca nu pot tusi suficient de profund ca sa elimine mucusul din piept si care prezinta o dorinta constanta de a-si drege vocea. Tusea este ameliorataa de bauturi reci si agravata de aerul rece , inghetat sau la aplecarea capului in fata.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Oct 16 2008, 10:25 PM
Postare #27


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



QUOTE(rux25 @ Oct 16 2008, 11:16 PM) *
Un remediu excelent

O lamaie foarte, foarte bine spalata, se pune la fiert intr-un ibric (apa trebuie sa fie deasupra lamaii cu 2 degete ). Se paseaza bine pulpa si se amesteca cu 50 gr. miere poliflora si 50 gr. Glicerina (farmacie, cofetarie)
Se iau cate 3 lingurite pe zi...

as face-o dar din pacate cred ca alex inca nu are voie miere sad.gif deci peste asta eu voi sari


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 17 2008, 11:54 PM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Ceaiuri pentru tuse

Cea mai buna este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi, cu lingurita;

Infuzie de plamadica: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma 2-3 cani pe zi;

Infuzie din muguri de pin: o lingurita de muguri de pin proaspeti sau uscati, la o cana de apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi, indulcite cu miere de albine;

Infuzie de coada-soricelului: doua lingurite de flori la o cana cu apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi.
Daca tusea este uscata trebuie consumate multe lichide.

Infuzie de tei: 1-2 linguri de flori de tei, la o cana de apa fierbinte din care se consuma o jumatate de pahar din acest ceai, de trei ori pe zi, intre mese.




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 17 2008, 11:54 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Inhalatii:

Se pot face inhalatii cu musetel, levantica, cimbru, cimbrisor, izma, rozmarin, frunze si ramuri tinere de pin.
Se amesteca in parti egale si se pun doua linguri din acest amestec la 1 litru de apa clocotita.
Se tine capul acoperit cu un prosop deasupra vasului timp de 20 de minute, iar pentru a proteja pielea fetei se aplica inainte o crema grasa. Inhalatiile cu uleiuri eterice sint de asemenea folosite, avind o buna eficienta astfel: intr-un vas cu 2-3 litri de apa fierbinte se adauga 10 picaturi de ulei de lavanda, eucalipt, menta sau fenicul, apoi se fac inhalatii de 2-3 ori pe zi. Atentie, nu se vor folosi uleiuri la persoanele alergice. !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 17 2008, 11:55 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Apiterapia:

O reteta indicata si cu bune rezultate este mierea cu lapte fiert.
Se dizolva 50 g de miere zaharisita intr-o cana de lapte dulce fiert la care se adauga un galbenus de ou proaspat, apoi se bea cu inghitituri mici. In tratarea tusei mai este folositoare si tinctura de propolis, astfel: 60 g de propolis la 200 g alcool, din care se iau cite 15-30 picaturi de trei ori pe zi, inainte de mese
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 12:10 AM