Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Colectiile Mele, DeAgostini, Adevarul, IMP,etc...
Imi30
postare Sep 15 2009, 09:39 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Sunt o colectionara inraita a publicatiilor editurii DeAgostini...A fost mai greu pana am prins gustul sa zic asa...Am reusit sa-mi fac colectia completa din Descoperiti Corpul Uman - cu schelete cu tot, mai am de luat 5 numere din Dictionarul Britanica, cateva inca din Enciclopedia Disney si Interiorul Corpului Uman...Colectia 100 de Personalitati nu de mult s-a treminat cu numarul 100-evident...eu din pacate nu am reusit sa fac rost inca de primele 6 numere.Daca este cineva dintre voi care cunoaste aceste colectii sau cunoaste pe cineva care ar vrea sa-mi vanda si mie primele 6 numere...as fi ffff recunoscatoare...
De asemenea colectionez si cartile de la Adevarul: din cele 100 de carti pana acum le am pe toate din cate au aparut, de asemenea am luat si cartile Disney de la ei, iar acum as vrea sa mi le cumpar si cele care urmeaza sa apara, cu pictori celebrii...
O alta colectie, de aceasta data despre animale, o iau lunar de la editura IMP...Despre asta am aflat de la nasa mea, mi-a placut mult...deci le-am si comandat...acum sunt cam pe la jumatatea colectiei si imi place foarte mult..."Minunata lume a animalelor"
De la Reader's Digest am luat pana acum cartea cu " 1000 de minuni ale lumii", si un volum din colectia lor de romane...ambele la pret promotional...de altfel acestia mi se par cam scumpi, cu toate ca pana la urma merita acele carti...
In fine...cumpar toate astea atat ptr mine ( imi place mult sa citesc ) cat si in speranta ca daca vom ajunge vreodata sa avem copii, sa se poata bucura si ei de o "biblioteca bogata si utila" ( alaturi de alte zeci de carti din copilaria mea)...

Aceasta postare a fost editata de Imi30: Sep 15 2009, 09:41 AM


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 15 2009, 10:41 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Frumos...aceste carti vor ramane urmasilor, urmasilor tai....asta depinde cum le vor intretine tongue.gif
Eu nu am dat banii pe ziarul respectiv si oricum mi s-au parut scumpe...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Sep 15 2009, 11:28 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



QUOTE(andaro @ Sep 15 2009, 11:41 AM) *
Frumos...aceste carti vor ramane urmasilor, urmasilor tai....asta depinde cum le vor intretine tongue.gif
Eu nu am dat banii pe ziarul respectiv si oricum mi s-au parut scumpe...


Cumpar o data pe saptaman-joia doar cartea+ziarul(care e bun de altfel sa curat pe el zarzavatul)...
Zici de cartea Adevarul...ca ti s-a parut scumpa???La 11 lei???Unde mai gasesti un roman, in alte librarii, la astfel de preturi?? Sau carti de copii, cu atatea ilustratii si asa calitate, la acel pret?? Ca eu la magazine nu prea vad o carte seriosa sub cca 50 lei...
Dar...eu sper sa ramana urmasilor urmasilor mei...si sa aiba toti asa grija de ele cum am avut si eu de ale mele, de ale parintilor si bunicilor mei...O carte are mereu o valoare, niciodata nu mi-a fost mila sa dau banul pe carte-in limita bunului simt desigur!


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Sep 15 2009, 12:50 PM
Postare #4


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




Si eu i-am luat lui Stefi toata colectia pentru copii de la ziarul Adevarul - cele 12 carti...Din colectia verde de la Adevarul cumpar ceea ce gasesc pe la chioscuri...Am avut si eu abonament, dar mi s-a parut mult 63 lei pe luna pt 4 carti...Ca ziarul il puneam in gunoi rolleyes.gif Asa ca iau numai ce-mi trebuie...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Sep 15 2009, 03:03 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



QUOTE(alexandra81 @ Sep 15 2009, 01:50 PM) *
Si eu i-am luat lui Stefi toata colectia pentru copii de la ziarul Adevarul - cele 12 carti...Din colectia verde de la Adevarul cumpar ceea ce gasesc pe la chioscuri...Am avut si eu abonament, dar mi s-a parut mult 63 lei pe luna pt 4 carti...Ca ziarul il puneam in gunoi rolleyes.gif Asa ca iau numai ce-mi trebuie...


Da...ziarul nici mie nu-mi place...
LA inceput am avut si eu abonament si la fel,mi s-a parut mult prea scump,asa ca am renuntat...dupa aceea o luna mi-au trimis pe gratis cartile,nu stiu de ce...norocul meu...Acum cumparam joia de la chioscuri,ca nu mai e nebunia de la inceput,se gasesc cate vrei,numai sa aiba cine sa le cumpere.Cu colectia Disney au fost mari probleme,ca nu se gaseau...dar azi vara am avut drum la Craiova si mi le-am cumparat pe toate din Libraria Adevarul de acolo...erau o gramada!


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Oct 4 2009, 06:49 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Si eu am tot facut calcule si pana la urma m-am hotarat ( asta dupa ce am luat legatura cu cei de la Adevarul ) si am facut abonament pe o luna, a costat ~ 160 ron iar Colectia Disney - cele 12 volume - o sa le primesc in colet postal...Am zis ca oricum o carte cu povesti, cartonata si frumos desenata...nu o cumperi cu 10-11 lei... nono.gif ..si o sa le aiba si fii'mea... wub.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Oct 4 2009, 10:17 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Barbatu-meu cumpara de la DeAgostini diverse chestii..........pana acum a facut masina Ferarri (pe care a vandut-o cand era pe jumatate asamblata), o alta masina de rali, elicopterul de carabinieri (astea doua sunt in faza de montaj)

Dar costa o gramada de bani, 10 euro fiecare fascicol.
La elicopter sunt vreo suta, daca nu si mai mult, deci 1000 euro batuti pe muchie...........daca ii baga la pusculita acu ii vedeam in mana (sunt tare practica)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Oct 4 2009, 10:44 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Lucruri mari in miniatura, sa inteleg....si asta e o pasiune...la fel cum sunt trenuletele pt colectionari sau chiar barcile ( fel si el de modele )... rolleyes.gif
Orice lucru mic costa insa peste ani iti dai seama cat ai " economisit "...dar de multe ori cu folos... tongue.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Oct 8 2009, 10:36 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Da,am inteles ca in Italia DeAgostini a scos deja mult mai multe colectii decat la noi...aici sunt deocamdata la inceput.M-am uitat si pe siteul lor...Imi place editura asta, au carti frumoase si interesante, colectii pe care merita sa le ai in casa, si nu sunt extraordinar de scumpe...parca 14 lei a fost pana acum cea mai scumpa, colectia English Magic, care are si revista si DVD...Asa este...pacat de bani...dar daca nu pe asa ceva, oricum i-am cheltui pe altceva...Mie mai rau imi pare dupa ei cand vad ca sotul meu ii da pe tigari, decat pe reviste sau carti...
Acum ma inervez cu colectia de la Adevarul:"Pictori de geniu"...care se vinde doar la cunoscuti, pe sub mana si la suprapret, ca pe vremea lui Ceasca...La noi in tara din pacate nimic nu s-a schimbat din '89...doar cei de la guvernare...mentalitatea si comportamentul au ramas.


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 8 2009, 10:41 AM
Postare #10


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



eu nu am primele 4 carti din colectia DISNEY! stie cineva unde le pot gasi?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:58 PM