Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Indatoririle Nasilor
mary83
postare Jan 12 2008, 03:49 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



Lanses un S.O.S pentru cei care ma pot sfatui in legatura cu acest subiect; in iulie vom fi nasi. Nunta va avea loc in Bucuresti. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu detalii privind indatoririle nasilor...cele banesti, materiale, caci cele spirituale le stim (e vorba de traditii, ce anume trebuie sa faca/ofere nasii finilor: cadouri, atentii, plicul traditional, etc).
Astept sfaturile voastre
Pupici tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jan 12 2008, 03:55 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Mai eu am sa iti spun cum am procedat noi ci nasii nostrii si ceea ce au facut ei la nunta noastra; Au cumparat ei lumanarile, voalul si diadema mea, buchetele(al nasei si al miresei) au platit la biserica taxa, si atunci cand m-au invelit pe mine m-a dat nasu bani, restul au dat cat au dorit la lautari si cat i-a tinut buzunarul la masa, eu cam asta stiu, acum depinde si de obicee.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare Jan 12 2008, 04:14 PM
Postare #3


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



MULTUMESC GEORGETA tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jan 12 2008, 04:21 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377




nu ai pt ce, atat am stiut si eu, eu inca nu sunt nase, sunt numai moase si sunt tare mandra..


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 12 2008, 04:25 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(mary83 @ Jan 12 2008, 03:49 PM) *
Lanses un S.O.S pentru cei care ma pot sfatui in legatura cu acest subiect; in iulie vom fi nasi.


Draga Mary,treaba asta cu nasii e putin cam complicata...sunt zone si zone unde sa face intr-un fel sau in altul...Cel mai bine e sa discutati cu viitorii vostri fini despre toate detaliile nuntii...numai asa va fi toata lumea multumita.Nu poti sa te iei dupa vorba ,,asa se face",pentru ca intotdeauna va exista cineva nemultumit,si ar fi pacat ca tocmai mireasa sa fie aceea...
Dupa cum spunea si Georgeta in postarea anterioara,cam asa e traditia,dar...nu poti sa te mai iei dupa ea in conditiile in care acum mireasa isi ia toaleta de unde si cum vrea ea...parca e ciudat sa te duci cu ea si sa-i platesti separat voalul,nu?
Eu stiu ca buchetul miresei cade in sarcina mirelui,iar lumanarile in a nasilor...dar,daca mireasa le vrea asortate,vrei si tu un buchet...cum faceti?...iar le platiti separat? ohmy.gif
Sunt situatii care nu trebuie sa cada in penibil....
unsure.gif
Eu am nasit de doua ori pana acum...la fiecare dintre nunti mirii au dorit sa isi cumpere absolut tot...insa noi am insistat sa le facem invitatiile de nunta(alese de ei) ,sa ajutam la organizare (material si cu prezenta)si am platit cele necesare la biserica ...plus darul,binenteles,care a fost tot de comun acord stabilit cu parintii mirilor,ca sa nu fie careva pus intr-o postura neplacuta.
Daca mai ai intrebari pentru mine,iti stau la dispozitie.

tzuc.gif

Ps.Am uitat sa spun de palarie/naframa...cand se dezbraca mireasa...tot nasa se ocupa de procurarea ei.

Aceasta postare a fost editata de simina: Jan 12 2008, 04:26 PM


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jan 12 2008, 04:33 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



a, uite ca uitasem de asta, bine ca si-a adus Simina aminte mie nasa mi-a cumparat o esarfa alba.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 12 2008, 04:36 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(georgeta23 @ Jan 12 2008, 04:33 PM) *
a, uite ca uitasem de asta, bine ca si-a adus Simina aminte mie nasa mi-a cumparat o esarfa alba.

crybaby.gif ...cand m-am maritat eu,nasa a uitat ca trebuie sa-mi cumpere palarie ...cerusem eu un model frumos.din dantela,ca asa era rochia in partea de sus...si cand sa ma dezbrace,nu aveau ce sa-mi puna pe cap...si au imprumutat de la careva o palarie rosie,cam de baba doh.gif ...am incremenit cand am vazut-o...au ras toti ca la balamuc...si eu eram asa de suparata... crybaby.gif
De aia spun:mireasa si mirele trebuie sa aleaga ce si cum vor...sa nu pateasca ca mine... crybaby.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 13 2008, 02:31 AM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(simina @ Jan 12 2008, 04:36 PM) *
crybaby.gif ...cand m-am maritat eu,nasa a uitat ca trebuie sa-mi cumpere palarie ...cerusem eu un model frumos.din dantela,ca asa era rochia in partea de sus...si cand sa ma dezbrace,nu aveau ce sa-mi puna pe cap...si au imprumutat de la careva o palarie rosie,cam de baba doh.gif ...am incremenit cand am vazut-o...au ras toti ca la balamuc...si eu eram asa de suparata... crybaby.gif
De aia spun:mireasa si mirele trebuie sa aleaga ce si cum vor...sa nu pateasca ca mine... crybaby.gif


De la palaria aia rosie s-a tras norocul tau! tongue.gif Vezi ce copii frumosi ai? smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana87
postare Apr 6 2008, 11:48 PM
Postare #9


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 67
Inscris la: 6-April 08
Din: i.creanga
Membru nr.: 19,825



si eu voi fi nasa in iulie as vrea cateva sfaturi.mulumesc ana

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simona25
postare Apr 7 2008, 12:30 AM
Postare #10


ALEXANDRA STEFANIA
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,852
Inscris la: 3-May 07
Din: Alexandria
Membru nr.: 3,530



PT CELE CARE VETI FI NASE VA SFATUIESC SA VORBITI CU MIRII...STITI VORBA ACEEA CATE BORDEIE ATATEA OBICEIE...DEGEABA VA SPUN EU CUM SE FACE LA ALEXANDRIA NUNTA DACA LA BUCURESTI SE FACE ALTFEL, DE EXEMPLU...SI DECAT SA AJUNGETI VOI SAU MIRII IN VREO SITUATIE PENIBILA MAI BINE DISCUTATI CU EI SI ZIC EU CA TOTUL VA FI BINE...NOI AM DISCUTAT DESCHIS CU NASII SI A FOST FOARTE BINE...VOALUL MI L-AM CUMPARAT EU SI NASA MI-A DAT BANII...BUCHETELE, LUMANARILE SI FLOAREA SOTULUI DIN PIEPT LE-AU PLATIT NASII...RESTUL FLORILOR LE-AM PLATIT NOI...IN LOC DE CADOUL CARE SE DA LA NASI NOI LE-AM DAT BANI PT CA ASA AU VRUT...CAND M-A DESGATIT NASA MI-A PUS O ESARFA PE CAP, DAR LA NOI NU SE PUN BANI LA MIREASA...SUNT MULTE DE SPUS DAR CEL MAI BINE DISCUTATI CU VIITORII VOSTRI FINI...VA PUP DULCE SI ASTEPTAM MARELE EVENIMENT


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:11 PM