Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pro Si Contra Uniforma Scolara
Lili
postare Sep 7 2011, 12:44 PM
Postare #1


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560





Uniforma scolara e vazuta de unii dintre alesii nostri in Parlament ca o masura pentru cresterea prestigiului educatiei in invatamantul primar, clasele I-IV, si gimnazial. Altii spun ca scoala nu-i armata si, oricum, familiile elevilor saraci nu ar avea posibilitati materiale sa le cumpere.


Potrivit proiectului, uniforma scolara ar urma sa fie stabilita, la nivelul fiecarei unitati de invatamant, de catre consiliul de administratie impreuna cu consiliile consultative ale parintilor si elevilor. Initiativa legislativa vine din partea deputatului PDL Cezar Preda.

Iata cateva din parerile emise de parlamentari in Comisia de Invatamant din Senat referitoare la uniforma scolara:

- "Eu as sustine ideea de uniforma si trebuie sa incurajam scolile care adopta o asemenea idee" - Ecaterina Andronescu (PSD)
"Eu am fost un tip care a vrut sa aiba libertate de manifestare si chiar ma deranja ca eram obligat sa ma duc in uniforma. Nu e nimic rau daca se poarta uniforma, dar cred ca nu e bine sa introducem acesta prevedere imperativ" - Nicolae Robu (PNL)
-"La copii, mai ales in gimnaziu sau la liceu, aceasta etalare a potentei financiare a familiei este dezastruoasa pentru copiii care nu au, sufera si, atunci, uniforma realizeaza o anumita armonie a mediului scolar" - Mihail Hardau (PDL).

Inspectoratele scolare sa cumpere uniforme scolare pentru cei defavorizati


Senatorul PSD Doina Silistru s-a pronuntat pentru obligativitatea purtarii uniformei scolare: elevii cu o situatie materiala precara s-ar simti mai bine daca ar avea o uniforma stabilita de copii, parinti si profesori, "o tinuta care sa ii puna pe un picior de egalitate cu copiii din scoala respectiva". Pesedistul Ioan Mang a propus ca uniformele sa fie cumparate, pentru copiii defavorizati, de inspectoratele scolare unde autoritatile locale nu isi permit sa faca acest lucru sau sa fie alocate din fonduri de la buget cupoane pentru cumpararea uniformelor, de tipul celor cu care elevii si-au cumparat calculatoare. Pedelistul Dumitru Oprea socoteste insa ca introducerea uniformei obligatorii ar insemna o "imixtiune dura in viata copiilor", elevii vor fi "militarizati de mici".

Ministerul Educatiei: scolile sa decida daca doresc sau nu doresc uniforma scolara


Initiativa nu este apreciata nici la nivelul ministerului Educatiei. Andrei Kiraly, secretar de stat,afirma ca "am putea da o perioada de timp unitatilor scolare sa ia in discutie aceasta problema si sa decida daca doresc sau nu doresc si in ce forma doresc introducerea unei uniforme sau a unui semn distinctiv care sa arate ca elevul face parte dintr-o unitate scolara", insa, in principiu, nu este de acord cu "acest mod de a obliga pe cineva sa poarte o uniforma". "Cel care doreste sa fie militar sau doreste sa lucreze in structura in care uniforma este obligatorie este o alta problema, este o decizie personala", a subliniat secretarul de stat, citat de Mediafax.

sursa agenda.ro




--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 7 2011, 04:26 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Parerea mea este ca fiecare scoala ar trebuii sa isi decida uniformele si daca opteaza pentru ele (poate cumva si printr-un vot al parintilor...)

Yo sunt pentru uniforma......si simplu pentru ca:
-uniforma delimiteaza cumva atat ptr elev (mai ales) cat si ptr parinte..SCOALA, ca un timp special, ca un loc ptr integrarea in grupuri si acumularea de informatii noi...(nu stiu daca ma exprim bine..dar prin uniforma delimitezi cumva timpul petrecut la scoala de orice altceva....si respectul ptr scoala ca un timp special)
-uniforma si mai ales diferite stiluri de uniforme ar putea ajunge un mod de a se mandrii cu scoala la care fac parte...un fel de a diferentia copii de la scolii diferite, iar elevii se simt cumva direct implicatii in a face ceva/ sa se implice in aceasta idee (de a face scoala lor cat mai buna...)
-uniformele pe stiluri diferite, ar ajuta la o adika...chiulul din scoli...ar stii clar daca un anumit grup de elevi absenteaza de la scoala si de la ce scoala dupa uniforme....ar fii mai usor de localizat...decat un elev imbracat de zii cu zii care absenteaza...(parerea mea)..so, ajuta la un control mai bun la participarea la cursuri a elevilor...
-uniformele, ar putea fii alese si la sugestiile copiilor....organizarea unui concurs de idei/propuneri.....asa elevii nu ar lua uniforma ca pe o costumatie militareasca...ci ca pe un proiect la care au participat si la care se resimt si parerile lor....


Astea ar fii cateva din ideile mele...ptr care yo cred ca uniforma in scoli e buna.....repet, nu sustin o idee generala de uniforma ptr toate scolile.... oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Sep 7 2011, 04:28 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 7 2011, 05:50 PM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



In ciclul primar parca sunt dragalasi rau aranjati si asortati toti, micutii de ei, in uniforme; as opta pentru.

Dar mai depare, incepand cu gimnaziu sunt contra uniformelor scolare. Eu as incepe cu clasa a saptea de fapt, cand personalitatea copilului incepe sa se manifeste; la liceu, sa impui o uniforma mi se pare chiar o masura drastica, luata in disperare de cauza. Nu ii poti impune unui adolescent cum sa se imbrace, din moment ce acest lucru, la aceasta varsta, este principala lui forma de exprimare. Nu ii stapanesti in acest mod, ci ii razvratesti si mai tare (alta este sa ii impui insa niste limite).

Iar treaba cu cei bogati si cei saraci e iarasi slaba: ce daca nu se mai poate lauda ca are haine de la Prada ala micu' si bogatu', se poate lauda cu caietele, pixurile, vacantele si alte minunatii pe care le poate scoate din traista cusuta cu fir de aur, sa le copmare cu cele cumparate din piata, ale colegului de banca. Sa fim seriosi... copiii invata de acasa sa fie buni sau rai, nu saraci sau bogati.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Sep 7 2011, 07:33 PM
Postare #4


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560




Acum, cand sunt in postura de "mama de scolar", apreciez mai mult uniforma decat o apreciam pe vremuri...
Singura uniforma care mi-a placut a fost cea de la gradinita in 83'-86'...Mai stiti? Cea portocalie cu bleumarin inchis spre mov smile.gif
Parca era si croiul altfel.... In fine, cea de la scoala nu m-a incantat deloc fiindca mi se electriza parul de la ea si aveam pielea de gaina aproape 4 ore cat durau orele. Imi amintesc si acum mirosul de sintetic de la raionul cu uniforme al Magazinului Universal Materna smile.gif si rasul mamei cand am intrebat-o - "Dar de ce sorț? La scoala gatim?"

Insa a venit 89' cu marea lovitura, pardon- revolutie... si uite asa mi-a luat tata primii blugi rolleyes.gif - eram in clasa a 4-a, dar ii purtam pe sub uniforma caci era iarna.

Si uite asa trecut-au anii si am ajuns eu sa cumpar uniforma pentru propriul copil, insa nu de la magazinul universal ci de la o fabrica de confectii care produce uniforme multe si diverse wink.gif

Sunt de acord cu uniforma pentru cei de ciclu primar, poate si pentru ca sunt atat de dragalasi si au inca inocenta specifica varstei...Si nu e asa o corvoada sa o poarte. Sincer. Raul din 5 zile de scoala merge cu uniforma doar 3, deoarece in celelalte zile, cand are Educatie Fizica, merge in trening si tricou alb. Asa a stabilit Doamna, pentru a nu ii stresa cu schimbatul.

Probabil la gimnaziu lucrurile se schimba, inclusiv personalitatea lor. Cel mai mult imi plac liceeni si chiar si cei de la gimnaziu de la Arte. Au un stil aparte, "un frumos" al purtarii hainelor, vezi fetite cu salopete lungi de jeans si bluzite cu floricele, e altceva...

Cred ca problema e decenta care incepe sa fie pe cale de disparitie.

Imi spunea Bogdan ca a avut un soc cand l-a dus pe Raul intr-o dimineata la scoala (eu o duc pe Amy la gradi) si dintr-o masina a coborat o "fetiscana" mai mult goala decat imbracata si nu mica i-a fost mirarea cand a vazut-o ca se indreapta spre aripa de gimnaziu a Colegiului. Deci nu era nici macar la liceu!l

Cand mi-a povestit a avut o singura remarca: - " Iti inchipui, pe fata o adusese tatal ei cu masina! El nu a vazut-o?"

Era vorba aceea "batraneasca": Cei 7 ani de acasa. Si da, dyana, asa este- copiii invata de acasa sa fie buni sau rai, nu saraci sau bogati.

Si asta spune o fata de muncitori simpli, care nu avut niciodata probleme de genul "dar eu de ce nu am". Tata era maistru, insa cand intra tata in fabrica era salutat ca un director, pentru ca era respectat! Pentru ca pe tura lui toate mergeau, pentru ca era singurul barbat care nu bea in timpul seviciului din toata fabrica ( ok, el nu bea deloc...dar asta-i alta discutie). A lucrat 3 schimburi ca sa ne ofere tot, iar cand m-a intrebat invatoarea ce e tatal meu ( stiti, se scria in spatele catalogului meseria) am spus-o atat de tare si de mandra: MAISTRU LA ARTA TEXTILA!!!

Copiii invata de la parinti sa faca diferente...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 7 2011, 07:49 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Lili @ Sep 7 2011, 08:33 PM) *
[/i]
Si asta spune o fata de muncitori simpli, care nu avut niciodata probleme de genul "dar eu de ce nu am". Tata era maistru, insa cand intra tata in fabrica era salutat ca un director, pentru ca era respectat! Pentru ca pe tura lui toate mergeau, pentru ca era singurul barbat care nu bea in timpul seviciului din toata fabrica. A lucrat 3 schimburi ca sa ne ofere tot, iar cand m-a intrebat invatoarea ce e tatal meu ( stiti, se scria in spatele catalogului meseria) am spus-o atat de tare si de mandra: MAISTRU LA ARTA TEXTILA!!!

Copiii invata de la parinti sa faca diferente...

Maistru e si tata la 24 Ianuarie (inca, pana la sfarsitul luni septembrie cand se va pensiona ..a lucrat in acelasi loc si cu aceeasi meserie TOATA VIATA, incredibil..serviciul ii este o adoua familie...)...si citind la tine randurile, ma regasesc total in ele..la fel ajungeam la tata la munca si era salutat de toti....la fel de mandra am fost mereu de meseria lui...Maistru, in urechile mele atunci imi suna mereu ca un Inginer.......si am fost mandra si de mama, Tesatoare......o meserie atat de artistica si rafinata...mereu ma uitam luungg la mama cum isi misca mainile si degetele pe urzeala cu o asa repeziciune si o precizie incredibila..alegea culorile precum un mare mastru isi alege culorile ptr un tablou de valoare......

Asa e Lili, mereu am simtit ca un copil intelege multe in primul rand de la parinti...parintii iti sunt exemplul de pret mereu, chiar si acum la varsta mea, mama si dady imi sunt perfectul compus, ever!........numa ce aseara am ramas putin pe ganduri cand mica mea ma intreaba ceva (legat de o emisiune..nu mai stiu exact, parka numele cuiva de acolo) si la care ii raspund ca nu stiu...iar ea, cu niste ochii nesiguri "cum, mamy tu nu stii?", ca si cum mama stie tot, mama cunoaste tot, ca mama am sa fiu si yo candva .... oFloare.gif

Asta ca o mica acolada la subiectul nostru.....dar am simtit nevoia sa sublinez cuvintele scrise de Lili ca un mare adevar...


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 7 2011, 09:19 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Eu as fi vrut uniforma scolara si-mi pare rau ca nu se poarta....macar la clasele I-IV (sau I-V cum avem aici)
E asa de nasol ca vine asta mica acasa ca una are haine cu Hello Kitty sau nush ce alt monitoi si vrea si ea......deja la ghiozdanele avem discutii pt ca eu caut mai mult partea practica si durabila s ghiozdanului si nu desenul de pe el.

Ca sa nu mai spun ca-i ziua si schimbul de haine......iar masina mea de spalat lucreaza ca un cuptor de paine noaptea liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 7 2011, 10:47 PM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Amintiri cu si fara uniforme...

Nu am prins somii patriei sau alte cele, dar in clasele primare aveam clasica uniforma in patratele. Sau, clasica era a colegilor mei... pt ca a mea era cea mai urata dintre toate: plasticul ala lucea de ziceai ca sunt imbracata intr-o punga, era atat de scamosata si agatata de zici ca lucram pe santier, tocita si roasa. Fara guleras, fara nimic. Si zau de nu imi venea sa plang cand imi vedeam colegele defiland printre niste volane si gulere imaculate si tot timpul apretate, de zici ca veneau din epoca victoriana. Nu erau facute de vreo casa de moda, si ale lor erau luate tot din piata, ca si a mea. oFloare1.gif

In gimnaziu nu am avut uniforma, dar diriginta s-a gandit ca am fi frumosi tare sa ne imbracam doar in bluza alba, cel mult albastra. Albul ramanea alb, dar albastrul varia de la bleu, la belumarin si pana la turcoaz. Eu, fata buna, am zis sa nu fiu o "pata" in plus peste munca dirigintei, asa ca ma imbracam doar in alb. Dar iata ca intr-o zi, mama nu a fost pe faza cu pregatitul uniformei si nu am avut absolut nimic alb... nici albastru. doh.gif Asa ca am ales eu ce am zis ca e cel mai decent: un puloveras roz pal (nu era ciclamen, sa ne intelegem wife.gif ) Nu o sa uit niciodata ziua aia, cand diriginta mi-a facut un scandal monstru, m-a scos in fata clasei, mi-a reprosat ca imi bat joc de eforturile ei, ca nu o respect... din cauza unui pulover roz pal. spada.gif

In liceu mi-am purtat cu sfintenie uniforma, insa. super.gif Nu uniforma liceului, compusa din camasa alba, pantaloni negri si sacou visiniu, pentru ca ghici ce: mama imi luase o splendoare de sacou, din magazinul Cocor -si cu asta am zis tot! -dar hai sa mai continuu totusi: barbatesc, batranesc si cu vreo 2 numere mai mari; si acum as putea sa jur pe pe tata sta ca turnata minunatia aia de "visina putreda" (da, normal ca mama inca il pastreaza, doar e nou! wife.gif )
Nu, tot liceul am purtat o pereche de blugi negri, stramtati de mine la maximum, taiati in genunchi, unde aveam legat un lant. Deasupra purtam o camasa lunga, un pulover, o bluza mai lalaie care imi acoperea mereu coapsele. Asa mergeam la ore, asa mergeam la olimpiadele de romana, asa chiuleam de la ore, asa ma prindeam in discutii, facandu-mi idoli sau dusmani printre profesori. yes.gif

Si ca sa inchei patetic, mama era doctorita, dar imi era rusine sa vorbesc, de teama sa nu se uite toata lumea la mine si sa vada iar ce uniforma urata aveam. laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Sep 7 2011, 11:02 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Sep 8 2011, 12:30 PM
Postare #8


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



QUOTE(USA @ Sep 7 2011, 08:49 PM) *
Maistru e si tata la 24 Ianuarie (inca, pana la sfarsitul luni septembrie cand se va pensiona ..a lucrat in acelasi loc si cu aceeasi meserie TOATA VIATA, incredibil..serviciul ii este o adoua familie...)...si citind la tine randurile, ma regasesc total in ele..la fel ajungeam la tata la munca si era salutat de toti....la fel de mandra am fost mereu de meseria lui...Maistru, in urechile mele atunci imi suna mereu ca un Inginer.......si am fost mandra si de mama, Tesatoare......o meserie atat de artistica si rafinata...mereu ma uitam luungg la mama cum isi misca mainile si degetele pe urzeala cu o asa repeziciune si o precizie incredibila..alegea culorile precum un mare mastru isi alege culorile ptr un tablou de valoare......

Asa e Lili, mereu am simtit ca un copil intelege multe in primul rand de la parinti...parintii iti sunt exemplul de pret mereu, chiar si acum la varsta mea, mama si dady imi sunt perfectul compus, ever!........numa ce aseara am ramas putin pe ganduri cand mica mea ma intreaba ceva (legat de o emisiune..nu mai stiu exact, parka numele cuiva de acolo) si la care ii raspund ca nu stiu...iar ea, cu niste ochii nesiguri "cum, mamy tu nu stii?", ca si cum mama stie tot, mama cunoaste tot, ca mama am sa fiu si yo candva .... oFloare.gif

Asta ca o mica acolada la subiectul nostru.....dar am simtit nevoia sa sublinez cuvintele scrise de Lili ca un mare adevar...



USA, ce mica e lumea, nu-i asa? trandafir.gif Astfel, inca o data se confirma ca nu uniforma defineste persoana sau, conform topic-ului, copilul si istoricul lui

Insa daca uniforma devine o traditie direct proportionala cu reputatia scolii, uneori poate fi purtata cu mandrie.

Si tot uneori uniforma usureaza administrarea bugetului unei familii cum spunea si marimaria. Sa nu uitam ca scoala nu este un podium de defilare... In mod normal pentru scoala te imbaci lejer si confortabil, parerea mea umila... Sunt convinsa ca o "fetiscana"de gimnaziu/liceu mi-ar zambi sarcastic gen: "Ce idei demodate!"

QUOTE(dyana @ Sep 7 2011, 11:47 PM) *
Amintiri cu si fara uniforme...

Sau, clasica era a colegilor mei... pt ca a mea era cea mai urata dintre toate: plasticul ala lucea de ziceai ca sunt imbracata intr-o punga, era atat de scamosata si agatata de zici ca lucram pe santier, tocita si roasa. Fara guleras, fara nimic.


mda. nu imi este greu sa mi te imaginez biggrin.gif ; stii de ce? o "scamosata" si o patata toata de cerneala am fost si eu laugh.gif


QUOTE(dyana @ Sep 7 2011, 11:47 PM) *
Nu o sa uit niciodata ziua aia, cand diriginta mi-a facut un scandal monstru, m-a scos in fata clasei, mi-a reprosat ca imi bat joc de eforturile ei, ca nu o respect... din cauza unui pulover roz pal. spada.gif


tocmai pe tine laugh.gif- " fata buna"; legile lui Murphy doh.gif


QUOTE(dyana @ Sep 7 2011, 11:47 PM) *
Nu, tot liceul am purtat o pereche de blugi negri, stramtati de mine la maximum, taiati in genunchi, unde aveam legat un lant. Deasupra purtam o camasa lunga, un pulover, o bluza mai lalaie care imi acoperea mereu coapsele. Asa mergeam la ore, asa mergeam la olimpiadele de romana, asa chiuleam de la ore, asa ma prindeam in discutii, facandu-mi idoli sau dusmani printre profesori. yes.gif


intr-o postare anterioara spuneai: "la liceu, sa impui o uniforma mi se pare chiar o masura drastica, luata in disperare de cauza. Nu ii poti impune unui adolescent cum sa se imbrace, din moment ce acest lucru, la aceasta varsta, este principala lui forma de exprimare."

trag concluzia ca forma ta de exprimare a personalitatii se regasea inclusiv in blugii negri, taiati in genunchi! smile.gif fara sa pun la socoteala sintezele literare de la olimpiadele de romana...

In liceu am primit si eu o mustruluiala pe cinste de la directoare, cand, in ziua in care Ministrul Marga venea in sala de festivitati a Lic. Pedagogic pentru o intalnire de gradul 0, eu (logic!) nu aveam uniforma la mine! In conditiile in care, ca si reprezentanta a liceului, trebuia sa-i adresez niste intrebari ( impertinente... la cenzura). Cred ca undeva in arhiva televiziunii locale "Analog" mai exista interviul.

Nu uit consternarea directoarei cand a vazut caseta: "Ghibeeea! Uita-te la tine!! Zici ca esti.....ca esti...Morticia!! anima1.gif



QUOTE(dyana @ Sep 7 2011, 11:47 PM) *
Si ca sa inchei patetic, mama era doctorita, dar imi era rusine sa vorbesc, de teama sa nu se uite toata lumea la mine si sa vada iar ce uniforma urata aveam. laugh.gif


lasa ca recuperezi cu Lara.... trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Sep 9 2011, 05:40 AM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



eu nu am fost niciodata "pentru" uniforma: uram materialul celor mostenite de la Ceausescu, iar in liceu..aveam o uniforma mov inchis, urata tare.
asta pana cand nepoata mea de 11 ani mi-a zis foarte linistita ca ea nu mai vrea uniforma, ca are dreptul sa se imbrace cum vrea la scoala, ca majoritatea colegilor vin cum vor ei la scoala. Atunci mi-am dat seama ca eu vreau sa fie toti elevii imbracati la fel, doar e scoala sa stii care e elev si care profesor. In plus, daca nu ai uniforma, timpul petrecut sa alegi haine e foarte mare, mai ales ca fata.
Asa ca, chiar daca scoala nu va impune uniforme, voi crea una frumoasa pentru copiii mei. Va fi mai simplu si pentru ei, si pentru mine.

PS: imi e groaza ca ai mei copii vor merge la scoala in sistemul de azi.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Sep 9 2011, 10:30 AM
Postare #10


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



QUOTE(costi @ Sep 9 2011, 06:40 AM) *
Asa ca, chiar daca scoala nu va impune uniforme, voi crea una frumoasa pentru copiii mei. Va fi mai simplu si pentru ei, si pentru mine.


smile.gif costi, este o idee buna trandafir.gif , mai ales ca cei mici au si ei preferintele lor in ceea ce priveste tinuta, un fel de uniforma a lor: ar purta doar cateva piese ( preferate) non-stop yes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 03:39 PM