Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Varsat De Vant, la bebelusi
simina
postare Jan 20 2007, 10:35 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Copii mei mari au facut varsat de vant...dar astazi i-au aparut bubite si bebelusului de 5 luni.Nu a facut febra si nici simptome de raceala nu are,doar cateva bubite.
Voi ati mai intalnit varsat de vant la bebelusi alaptati natural?


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
VALERIA OANA
postare Jan 30 2007, 10:56 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Cand Claudiu avea sapte luni, verisoara lui era in grupa pregatitoare la gradinita si a luat varsat de vant de la colegi. Noi nu am stiut ca are varsat de vant si normal ca i-am lasat sa se joaca impreuna. Abia la eruptia pe piele a bubitelor, ne-am dat seama ca fetita are varsat de vant si i-am separat pe copii, dar deja, la eruptia pe piele, boala nu mai este contagioasa, deci bebelul meu contactase virusul. La vreo trei zile dupa ce verisoara lui era plina de bubite (avea si in cap si pe talpi) i-au aparut si lui Claudiu (desi il alaptam si cu lapte de la san).
Medicul lui mi-a spus ca nu are varsat de vant, ci doar pojarel, o forma mai usoara de pojar, pentru ba bebeii nu pot face varsatul de vant la o varsta asa de mica. Si colac peste pupaza, dupa ce ca era plin de bubite din cap pana in picioare, i-au mai aparut si doi dinti in aceeasi zi.
Peste cativa ani (avea vreo cinci ani si jumatate Claudiu) a luat varsat de vant de la gradinita, si imediat cum i-a trecut varsatul de vant, l-am dus din nou in colectivitate, de unde, dupa numai trei zile, mi-a facut oreionul (pe care l-am luat si eu si sotul meu)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:57 AM