Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Copii Intre 1 Si 3 Ani, Febra, Febra Ajutor
mada77
postare Jan 26 2009, 04:13 PM
Postare #81


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 432
Inscris la: 7-August 08
Din: Ogrezeni,Giurgiu
Membru nr.: 33,336



Si mie imi spusese medicul de familie sa ii dau calciu,dar nu i-am dat si bine am facut, pt. ca pediatrul a zis ca nu e nevoie.Si eu caut un pediatru.Noi nu avem pediatru in zona,cu toate ca sunt destui copii,avem doar medic de familie si cand avem nevoie de pediatru trebuie sa plecam la Bucuresti.....si cu traficul care este......va dati seama.....stam la 40 km. de Bucuresti si de obicei ne ducem la Medlife pt o urgenta.E mai scump,dar esti tratat omeneste.......
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytoma
postare Jan 30 2009, 02:26 AM
Postare #82


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 158
Inscris la: 3-October 07
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 7,534



A avut febra 39.3 ,am reusit sa o scad la 38.4si acum am pus jumatate de novocalmin suozitor.Sper sa scada.Intrebarea mea este ce inseamna daca bb are mai mult calciu decat trebuie?
Pediatra noastra nu s-a agitat prea mult dar asa face de obicei.Mi-a zis doar sa sistez calciu si alte tratamente asemanatoare,dar eu nu am mai dat calciu la bb de pe la 6 luni si Darin are deja 2ani si 3 luni.Am intrerupt si vigantolul de la 2 anisi lapte nu maninca decat 200 m dimineata si 200ml seara.
Daca trebuie sa ma ingrijorez va rog sa imi spuneti.
Inca o problema:bb face rosu in gat foarte des,ce analize trebuiesc facute sa aflam cauza?
Va multumesc


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jan 30 2009, 02:44 AM
Postare #83


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(gabytoma @ Jan 30 2009, 02:26 AM) *
A avut febra 39.3 ,am reusit sa o scad la 38.4si acum am pus jumatate de novocalmin suozitor.Sper sa scada.Intrebarea mea este ce inseamna daca bb are mai mult calciu decat trebuie?
Pediatra noastra nu s-a agitat prea mult dar asa face de obicei.Mi-a zis doar sa sistez calciu si alte tratamente asemanatoare,dar eu nu am mai dat calciu la bb de pe la 6 luni si Darin are deja 2ani si 3 luni.Am intrerupt si vigantolul de la 2 anisi lapte nu maninca decat 200 m dimineata si 200ml seara.
Daca trebuie sa ma ingrijorez va rog sa imi spuneti.
Inca o problema:bb face rosu in gat foarte des,ce analize trebuiesc facute sa aflam cauza?
Va multumesc

la calciu nu ma pricep si nu pot sa raspund, insa ptr gat poti cere un exudat faringian ... ptr febra poti pune intr-un pahar 2 linguri de otet si apa la temperatura camerei , se uda sosetele lui bebe in acest amestec si se pun in picioruse, da rezultate fff bine, eu aceasta metoda am folosit-o dupa ce am vazut dr. de la salvare cum a procedat ... se repeta operatiunea pana scade febra si supozitor se pune unul intreg la 2 ani ... sanatate multa lui bebe


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jan 30 2009, 02:50 AM
Postare #84


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(dr.mirabela @ Jan 25 2009, 10:47 AM) *
Eferalganul si panadolul sunt de fapt paracetamol, aceeasi marie cu alta palarie, asa ca diferenta nu e mare daca schimbati produsele unul cu celalalt. Nurofenul e ibuprofen, ca si ibugesic-ul de altfel. Noi recomandam in general paracetamolul, daca temperatura este nu este foarte mare, pentru ca interesul nostru nu este sa facem copilul afebril pentru ca febra este un mecanism de aparare, asa ca daca copilul ramane subfebril nu e nici o tragedie. Daca face febra mare sau nu-i scade deloc sub tratament cu paracetamol, dam de obicei ibuprofen altenativ cu paracetamolul la 8 ore, iar daca are febra 39-40, cand chiar e peiculoasa algocalminul e suveranul,dar la valoarea aceasta e bine sa luati copilul si sa veniti cu el la camera de garda, dupa ce i-ati dat antitermicul,bineinteles.
uitandu-ma peste ce au scris unele mamici am facut ochii mari cand am vazut ca o mamica da 10 ml de calciu pe zi, pentru ca-i cresc dintii copilului. E deja doza dubla, calciul se da 5ml/zi. daca-i dati mai mult nu inseamna ca-i cresc dintii mai repede sau mai sanatosi, ba chiar puteti sa-i faceti mai mult rau decat bine. Cantitati mai mari de calciu pe care organismul nu le mai foloseste se pot depozita in organe sau se pot forma calculi urinari.

ar fi bine sa tineti ceva lectii cu medicii nostri ... fetitei mele i-au iesit dintisorii mai tarziu ... pe la 1 an si 3 luni, ori pana atunci incepand de la 10 luni medicul m-a terorizat cu acele 5 ml dimineata si 5 ml seara de calciu 10 zile pe luna ... sincer chiar i-am dat ... acum ma intreb, oare are ceva??? ea bea foarte mult lichid, enorm as putea eu spune, eu nu pot sa beau 1 litru de apa pe zi ori ea bea 4 litri de ceai e drept neindulcit ,... insa sunt 4 litri de apa totusi ... va multumim mult ptr sfaturi trandafir.gif ... am uitat sa spun, are 2 ani si 4 luni acum


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.mirabela
postare Jan 31 2009, 09:20 AM
Postare #85


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 28-December 08
Membru nr.: 60,667



QUOTE(danna68 @ Jan 30 2009, 04:50 AM) *
ar fi bine sa tineti ceva lectii cu medicii nostri ... fetitei mele i-au iesit dintisorii mai tarziu ... pe la 1 an si 3 luni, ori pana atunci incepand de la 10 luni medicul m-a terorizat cu acele 5 ml dimineata si 5 ml seara de calciu 10 zile pe luna ... sincer chiar i-am dat ... acum ma intreb, oare are ceva??? ea bea foarte mult lichid, enorm as putea eu spune, eu nu pot sa beau 1 litru de apa pe zi ori ea bea 4 litri de ceai e drept neindulcit ,... insa sunt 4 litri de apa totusi ... va multumim mult ptr sfaturi trandafir.gif ... am uitat sa spun, are 2 ani si 4 luni acum



4 litri de ceai? sunteti absolut convinsa? niste analize i-ati facut? de ex o glicemie,un sumar de urina ceva. si mai bea si lapte? ce manaca copilul? si tin sa fac o precizare, chiar daca au facut facultatea de pediatrie, ca asa era pana acum ceva timp nu sunt pediatri,tot medici de familie sunt. pediatrii sunt aceia care lucreaza in spital, e o diferenta mare.


--------------------
Dr. Mirabela Cascaval medic rezident pediatru http://drmirabela.blogspot.com
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
panteaelena
postare Mar 9 2009, 09:32 PM
Postare #86


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,354



Offf.Aveti dreptate
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:20 PM