Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Alergie La Laptele De Vaca
delina_ale7
postare Apr 29 2009, 04:47 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 29-December 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 11,802



Daca a mai fost deschis topic pe subiectul asta scuze.
Bebeul meu mai mititel care are 7 luni jumate are alergie la laptele de vaca si implicit si la cel praf. Am vrut sa nu-l mai alaptez si am aflat asta, Momentan continui alaptarea dar pe viitor .................. de acea as fi bucuroasa sa stiu daca este cineva in situatia mea si sa imi spuneti voi cum va descurcati. Am citit pe tata google despre asta dar am gasit mai mult despre alergia in sine si cum se manifesta...............mi-ar placea si sfaturi concrete de la persoane in aceea-si situatie MULTUMESC.


--------------------
zambeste


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
mirela1974
postare Apr 30 2009, 07:15 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 111
Inscris la: 8-March 09
Din: timisoara
Membru nr.: 76,684



deocamdata alaptez, deci nu stiu daca va fi cazul si sper sa nu fie, dar am intrebat doctorita, ca sa stiu ce sa faca daca se intampla si mi-a zis ca pot sa-i dau lapte de soia. si cunosc o mamica care il foloseste de cateva luni bune cu succes. sper sa gasesti solutia cea buna. floare2.gif


--------------------
Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilianagratiela
postare Apr 30 2009, 07:55 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 6-December 08
Din: Craiova
Membru nr.: 54,433



QUOTE(delina_ale7 @ Apr 29 2009, 05:47 PM) *
Daca a mai fost deschis topic pe subiectul asta scuze.
Bebeul meu mai mititel care are 7 luni jumate are alergie la laptele de vaca si implicit si la cel praf. Am vrut sa nu-l mai alaptez si am aflat asta, Momentan continui alaptarea dar pe viitor .................. de acea as fi bucuroasa sa stiu daca este cineva in situatia mea si sa imi spuneti voi cum va descurcati. Am citit pe tata google despre asta dar am gasit mai mult despre alergia in sine si cum se manifesta...............mi-ar placea si sfaturi concrete de la persoane in aceea-si situatie MULTUMESC.

Poti incerca laptele fara lactoza de la nan dar intai intraba doctorita . Am intalnit mamici in situatia ta si au spus la i-au crescut numai cu orez , cu mucilagiu si branzica din aceea calcica. Incearca si tu - rau oricum nu-i va face .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delina_ale7
postare Apr 30 2009, 09:03 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 29-December 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 11,802




multumesc fetelor! pt inceput am incercat nan ha pt copii alergici dar nu-l bea. Mai astept cateva zile si o sa incerc si cel de soia


--------------------
zambeste


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Apr 30 2009, 09:18 PM
Postare #5


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(delina_ale7 @ Apr 30 2009, 10:03 PM) *
multumesc fetelor! pt inceput am incercat nan ha pt copii alergici dar nu-l bea. Mai astept cateva zile si o sa incerc si cel de soia


incearca lapticul asta k e foarte bun !




Pentru sugarii peste 6 luni.

Dupa luna a 6-a pana la 6 ani.
Este o formula hipoalergica de continuare pentru sugarii cu risc alergic ridicat.
Compozitia sa este adaptata necesarului de energie si substante nutritive specific varstei.
Contine proteine hidrolizate cu potential alergic scazut.
Imbogatit cu fier.
Fara gluten, fara zahar adaugat.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Apr 30 2009, 09:19 PM
Postare #6


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(delina_ale7 @ Apr 30 2009, 10:03 PM) *
multumesc fetelor! pt inceput am incercat nan ha pt copii alergici dar nu-l bea. Mai astept cateva zile si o sa incerc si cel de soia




eu zic totusi sa nu ii dai lapte de soia k am auzit k e periculos!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare May 15 2009, 08:52 PM
Postare #7


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



Alergia la laptele de vaca este cea mai frecventa alergie alimentara in randul micutilor.

Ea incepe dupa introducerea laptelui formula, care are la baza proteinele laptelui de vaca. Reactia poate sa apara la o ora dupa ce micutul si-a papat biberonul cu lapte, iar manifestarile pot fi usoare sau foarte severe: eczeme, colici, diaree, varsaturi, bebelusul are somnul agitat si nu ia in greutate.

In primul rand, alergia trebuie confirmata. Trebuie sa mergi cu puiul tau la medic pentru a i se face toate investigatiile necesare diagnosticarii acestui tip de alergie. Daca micutul tau are intr-adevar o alergie, exista solutia laptelui hipoalergic-HA, care contine hidrolizat proteic din zer si grasimi vegetale.

Proteinele din laptele de vaca sunt fragmentate la maximum pentru a putea fi tolerate de copilas. Totusi ele pot ramane sensibilizante, iar copilasul repeta manifestarile alergice.

In aceste conditii, toate produsele ce contin proteine din laptele de vaca trebuie scoase complet din alimentatia lui si reintroduse treptat dupa varsta de un anisor, sub supravegherea medicului pediatru. Urmatorul pas este incercarea laptelui pe baza de proteine din soia care nu contine nici lactoza.

Vestea buna este ca alergia la laptele de vaca se poate vindeca de la sine spre varsta de 2 anisori. Pana atunci, trebuie sa-l tii departe pe micut de toate produsele care contin ingrediente pe baza de lapte.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cassandra
postare May 15 2009, 11:27 PM
Postare #8


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 69
Inscris la: 5-May 09
Din: Moldova, Chişinău
Membru nr.: 88,532



Si al meu cel mic are alergie de la lapte si nu numai. Daca alaptezi, e bine ca nici tu sa nu beai lapte, caci trec proteinele lui in laptele matern. Dar poti consuma produse lactoacide.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delina_ale7
postare Nov 3 2009, 03:32 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 29-December 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 11,802



Salutare ! Am fost la medic si in urma testelor avem confirmarea ca e alergic la proteine din lapte si ou. La recomandarea medicului trebuie sa-i dau XyZal, Prednison in caz ca inghite si ii este rau, si ANAPEN in situatii grave sa evitam socul anafilactic. Voi ce le-ati dat? Si cum va descurcati cand intra in colectivitate? Preconizez sa mergem din feb la cresa ........ sau stam acasa pana ii trece?


--------------------
zambeste


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jilian
postare Nov 20 2012, 02:44 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 20-November 12
Membru nr.: 234,557



Buna ziua! Am o rugaminte, daca se poate, desi vin cam dupa ceva timp pentru data la care s a postat la acest topic. As avea nevoie de o indrumare, unde as putea gasi de cumparat Anapen? Am nevoie neaparat de el si nu gasesc de cumparat. Multumesc mult
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:19 AM