Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

32 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scrie Si Tu O Rugaciune!, PENTRU COPII,PENTRU TINE...
Eena
postare Aug 12 2008, 10:24 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



DECAND AM DESCOPERIT FORUMUL UTILE COPII,AM CITIT MULTE DESPRE RELIGIE SI SPIRITUALITATE,IN SPECIAL POVESTILE LUI RUX,M-AU FACUT SA MA APROPII DIN NOU DE DUMNEZEU!CU OCAZIA ASTA VREAU SA-I MULTUMESC LUI RUX! notworthy.gif SI MI-AM ADUS AMINTE DESPRE CE-MI SPUNEA MAMA MEA CAND ERAM INSARCINATA,SA SCRIU RUGACIUNI PE UN CAIET PENTRU CA ASTFEL LE RETIN MAI BINE,SI IN MOMENTUL IN CARE LE SCRIU MI-E GANDUL DOAR LA ELE SI NU-MI FUGE MINTEA IN ALTA PARTE!ASTFEL VA PROPUN SA VA FACETI TIMP UN MINUT DIN VIATA VOASTRA ZILNIC SI SA SCRIETI O RUGACIUNE...CARE VRETI VOI!MULTI DINTRE NOI NE LUAM CU TREBURILE COTIDIENE SI NU NE MAI FACEM TIMP SA-I MULTUMIM DOMNULUI PENTRU ZIUA CARE S-A INCHEIAT,ASTFEL DACA SUNTETI PE FORUM CRED CA PUTETI RUPE 1-2 MINUTE DIN TIMPUL VOSTRU SA SCRIETI O RUGA!
O SA INCEP EU CU RUGACIUNILE INCEPATOARE:


IN NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH.AMIN
SLAVA TIE ,DUMNEZEUL NOSTRU ,SLAVA TIE!
IMPARATE CERESC,MANGAIETORULE,DUHUL ADEVARULUI,CARE PRETUTINDENEA ESTI SI TOATE LE PLINESTI,VISTIERUL BUNATATILOR SI DATATORULE DE VIATA,VINO SI TE SALASLUIESTE INTRU NOI SI NE CURATESTE DE TOATA INTINAREA SI MANTUIESTE,BUNULE SUFLETELE NOASTRE.
SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFANTULUI DUH,SI ACUM SI PURUREA SI IN VECII VECILOR.AMIN
PREASFANTA TREIME,MILUIESTE-NE PE NOI;DOAMNE CURATESTE PACATELE NOASTRE;STAPANE ,IARTA FARADELEGILE NOASTRE;SFINTE CERCETEAZA SI VINDECA NEPUTINTELE NOASTRE,PENTRU NUMELE TAU.
DOAMNE MILUIESTE,DOAMNE MILUIESTE,DOAMNE MILUIESTE.
SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFANTULUI DUH SI ACUM SI PURUREA SI IN VECII VECILOR.AMIN
TATAL NOSTRU,CARELE ESTI IN CERURI,SFINTEASCA-SE NUMELE TAU,VIE IMPARATIA TA,FACA-SE VOIA TA PRECUM IN CER ASA SI PE PAMANT.PAINEA NOASTRA CEA DE TOATE ZILELE DA-NE-O NOUA ASTAZI.SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE,PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRI.SI NU NE DUCE PE NOI IN ISPITA ,CI NE IZBACESTE DE CEL RAU.
CA A TA ESTE IMPARATIA SI PUTEREA SI SLAVA,A TATALUI SI A FIULUI SI SFANTULUI DUH,ACUM SI PURUREA SI IN VECII VECILOR.AMIN


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 12 2008, 10:53 AM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



Rugaciunea parintilor pentru copii



Doamne,Dumnezeul nostru,Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflarea de viata si,binecuvantandu-l,ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul;iar la Cana Galileii,prin Unul-Nascut Fiul Tau,ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii,cu multa umilinta rog marea Ta bunatate,ca neancetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei,pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti.Umple-i de intelepciune si pricepere.Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti.Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune ,ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci.Amin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sgabi7
postare Aug 12 2008, 11:02 AM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 93
Inscris la: 21-November 07
Din: Cipru
Membru nr.: 10,020



Buna Eena,

Asta este prima rugaciune pe care am invatat-o, aveam vreo 2 anisori:

Inger, Ingerasul meu

Inger, ingerasul meu,
ce mi te-a dat Dumnezeu. Totdeauna fii cu mine
si ma invata sa fac bine!
Eu sunt mic,
Tu fa-ma mare,
Eu sunt slab,
Tu fa-ma tare.
In tot locul ma-nsoteste
si de rele ma ferste!
Doamne ingerasii tai
fi epazitorii mei,
si in zi si in noapte
pana-n ceasul cel de moarte
Amin!

sunt sigura ca fiecare dintre noi stie aceasta rugaciune, dar am tinut sa o reamintesc.
hug.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 12 2008, 11:04 AM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039




QUOTE(sgabi7 @ Aug 12 2008, 01:02 PM) *
Buna Eena,

Asta este prima rugaciune pe care am invatat-o, aveam vreo 2 anisori:

Inger, Ingerasul meu

Inger, ingerasul meu,
ce mi te-a dat Dumnezeu. Totdeauna fii cu mine
si ma invata sa fac bine!
Eu sunt mic,
Tu fa-ma mare,
Eu sunt slab,
Tu fa-ma tare.
In tot locul ma-nsoteste
si de rele ma ferste!
Doamne ingerasii tai
fi epazitorii mei,
si in zi si in noapte
pana-n ceasul cel de moarte
Amin!

sunt sigura ca fiecare dintre noi stie aceasta rugaciune, dar am tinut sa o reamintesc.
hug.gif tzuc.gif

foarte bine ai facut!si pentru mine a fost prima rugaciune invatata! smile.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 12 2008, 11:26 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Eena...Dumnezeu te-a asteptat cu bratele deschise...ma bucur ca L-ai regasit partners.gif
prima rugaciune care imi vine acum in minte...este a parintelui Gherontie...

DOAMNE, INTOARCE-I LA BUNATATE SI LA RUGACIUNE PE TOTI VRAJMASII MEI. AMIN
(Rugaciunea trebuie spusa de 30 de ori pe zi timp de 40 de zile si rezolva orice dorinta a celui ce o rosteste. Parintele GHERONTIE PUIU, MANASTIREA CARAIMAN BUSTENI)

Aceasta postare a fost editata de rux25: Aug 12 2008, 11:29 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 12 2008, 11:41 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Psalmul meu de suflet este psalmul 22...

Iata cateva cuvinte despre aceasta rugaciune minunata...cuvinte ale unui om sfant...parintele Teofil Paraianu de la Manastirea Brancoveanu (Sambata)...


PSALMUL 22


Manastirea Brancoveanu

Astazi va aduc in atentie un psalm, anume Psalmul 22.

Este psalmul cel mai plin de incredere, cel mai plin de inaltare, este psalmul bucuriei, al optimismului. Psalmistul isi exprima bucuria de a-L avea pe Dumnezeu aproape, si zice: "Domnul este pastorul meu si nimic nu-mi lipseste". Il compara pe Dumnezeu cu un pastor de oi, cu un cioban, si spune, plin de incredere, ca "Domnul este pastorul meu" si, pentru ca este pastorul meu, "nimic nu-mi lipseste".

Face apoi o comparatie intre oile pastorite de un pastor bun si increderea, bucuria pe care o da Dumnezeu celui care-I slujeste: "La pasuni bune ma salasluieste, si ma povatuieste la ape line". Pasunea si apa sunt doua lucruri de capetenie pe care le urmareste pastorul pentru oile sale. Comparativ vorbind, Dumnezeu ne da toate cele de trebuinta, exprimate in psalmul acesta prin pasunea cea buna si prin apa limpede.

"Sufletul mi-l intareste pentru numele Sau, si pe cararile dreptatii ma povatuieste". Psalmistul vorbeste acum despre el, despre unul care are suflet si care este mai presus decat oile cele necuvantatoare; "sufletul mi-l povatuieste, mi-l intareste", adica Dumnezeu se preocupa nu numai de cele trebuitoare pentru viata fizica, ci se preocupa si de cele necesare vietii sufletesti, pentru ca omul este fiinta cu suflet si are trebuinte mai presus de ale celor necuvantatoare.

Siguranta ca Dumnezeu este cu noi si ca ne daruieste toate cele de trebuinta este dusa pana la aceea ca se nimiceste orice temere: "De-as umbla pe valea umbrei mortii (de-as fi pandit de moarte), de rele nu m-as teme, caci Tu cu mine esti". Incredintarea prezentei lui Dumnezeu ne face hotarati impotriva tuturor celor negative si, orice s-ar intampla, chiar de-am fi panditi de moarte, avand incredintarea si fiind patrunsi de adevarul ca Dumnezeu este cu noi, n-avem nici un fel de teama.

"Toiagul Tau si varga Ta, acestea sunt mangaierea mea". In cuvintele acestea, Psalmistul vrea sa spuna ca Dumnezeu, in grija Sa pentru mantuirea noastra, pentru binele nostru, ne poate trimite si necazuri, dar si in cazul cand am avea necazuri, avem totusi mangaiere din constiinta ca necazurile ne vin ca din mana lui Dumnezeu, pentru folosul nostru.

"Tu-mi gatesti masa inaintea vrajmasilor mei. Cu untdelemn ungi capul meu, si cupa mi-e plina rasa". In aceste cuvinte arata belsugul bunatatilor lui Dumnezeu revarsate peste cei credinciosi, chiar in fata unor lucruri care ar inspira teama, chiar in fata vrajmasilor. In fata vrajmasilor avem belsug. Ne gateste Dumnezeu masa inaintea vrajmasilor: "Tu-mi gatesti masa inaintea vrajmasilor mei. Cu untdelemn ungi capul meu", adica imi dai si cele care nu sunt de absoluta trebuinta, imi dai mai mult de cat as cere, de cat mi-ar trebui. "Cu untdelemn ungi capul meu" - cu untdelemnul cunostintei, "si cupa e plina rasa", adica nu exista nici un fel de lipsa in legatura aceasta cu Dumnezeu, in belsugul pe care il da Dumnezeu.

"Mila Ta, Doamne, sa ma insoteasca in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc zile multe in casa Domnului Dumnezeului meu". Este o rugaciune catre Dumnezeu cel milostiv, Care ne cuprinde cu mila Sa, si avem incredintarea ca Dumnezeu ne insoteste in toate zilele vietii noastre: "Mila Ta, Doamne, sa ma insoteasca in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc zile multe in casa Domnului Dumnezeului meu".


Este cel mai senin psalm, un psalm al bucuriei, un psalm al increderii, al incredintarii. Noi repetam niste ganduri ale altora si nu ajungem sa le simtim pentru noi insine, pentru viata noastra. Umblam dupa cantitate si nu suntem atenti la calitate.

In Filocalia, vol. IV, se spune, ca ucenicul l-a intrebat pe avva Filimon de ce citeste mai ales din Psaltire? Cuviosul Filimon a zis: "Frate, atata bucurie am in sufletul meu din cuvintele psalmilor, ca si cum eu insumi i-as fi facut".

Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa avem si noi constiinta ca Psalmul 22 este psalmul nostru, psalmul pe care noi insine l-am facut, psalmul in care ne revarsam cel mai bine, in care ne ara-tam cel mai bine incredintarea prezentei lui Dumnezeu in viata noastra, in care ne aratam cel mai bine bucuria de prezenta lui Dumnezeu, in care se manifesta cel mai mult si cel mai bine multumirea si implinirea sufletului nostru.


Inaintea bunului Dumnezeu sa ne facem mai buni, pentru ca bunatatea cea mai multa se realizeaza in linistea sufletului. In linistea sufletului se realizeaza bucuria, se realizeaza constiinta prezentei lui Dumnezeu. Si unde este Dumnezeu cu darul Sau, acolo nici un lucru nu este greu. Amin!

Aceasta postare a fost editata de rux25: Aug 12 2008, 11:43 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 12 2008, 02:16 PM
Postare #7


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



ce bine ca ati deschis siacest topic...macar invat rugacuni in limba romana...as scrie si eu, dar nu stiu decat in maghiara...dar promit sa va citesc zi de zi! trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 12 2008, 02:48 PM
Postare #8


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



QUOTE(giulia_0319 @ Aug 12 2008, 04:16 PM) *
ce bine ca ati deschis siacest topic...macar invat rugacuni in limba romana...as scrie si eu, dar nu stiu decat in maghiara...dar promit sa va citesc zi de zi! trandafir.gif

Din ce zona esti giulia?Imi pare bine ca citesti si rugaciunile in limba romana! tzuc.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 12 2008, 03:11 PM
Postare #9


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(Eena @ Aug 12 2008, 01:48 PM) *
Din ce zona esti giulia?Imi pare bine ca citesti si rugaciunile in limba romana! tzuc.gif

sunt din cluj napoca, sunt de nationalitate maghiara de aceea stiu rugaciuni doar in maghiara...dar cu ocazia asta voi invata si eu cateva inromaneste si il voi invata si pe alex.el o stia pe aceea cu "inger, ingerasul meu", a invatat-o cand abia vorbea. acum am invatat "Tatal nostru" in maghiara, asa de frumos o zice ca imi ies lacrimile infiecare seara cand il aud cu vocea lui dragutza...o rugaciune suna atat de sincer din gura unui copil...sau mi se pare mie? oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 12 2008, 03:16 PM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



QUOTE(giulia_0319 @ Aug 12 2008, 05:11 PM) *
sunt din cluj napoca, sunt de nationalitate maghiara de aceea stiu rugaciuni doar in maghiara...dar cu ocazia asta voi invata si eu cateva inromaneste si il voi invata si pe alex.el o stia pe aceea cu "inger, ingerasul meu", a invatat-o cand abia vorbea. acum am invatat "Tatal nostru" in maghiara, asa de frumos o zice ca imi ies lacrimile infiecare seara cand il aud cu vocea lui dragutza...o rugaciune suna atat de sincer din gura unui copil...sau mi se pare mie? oFloare1.gif

nu ti se pare...chiar asa si e!Rugaciunea spusa de un copil ajunge mai repede la Dumnezeu,pentru ca el este cu sufletul curat! smile.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

32 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 04:01 PM