Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Abuzul Domestic, cum putem ajuta femeile sa spuna "stop"?
Viorel
postare Mar 5 2008, 06:40 PM
Postare #11


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681



Dar spartanii care-si ucideau copii cu deficiente aruncandu-i de pe stanci??? Sau care selectau fetite in numar limitat, pentru perpetuare restul avand soarta celor dinainte? Societatea este la fel de degradata, doar ca cum stirile circula mai repede...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 5 2008, 07:06 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411





...dar despre asta ce parere aveti??? unsure.gif unsure.gif unsure.gif


FIICELE PIERDUTE ALE INDIEI

Milioane de fete avortate in India in ultimii 20 de ani

Amelia Gentlemen, International Herald Tribune

APROAPE ZECE milioane de fetusi de sex feminin au fost avortati in India de-a lungul ultimilor 20 ani deoarece familiile incercau sa isi asigure mostenitori de sex masculin - conform unui studiu publicat in revista medicala engleza “Monday in the Lancet”.

In ultimele doua decenii de cand echipamentul cu ultrasunete, ce permite determinarea inainte de nastere a sexului copilului, a devenit disponibil pe scara larga, numarul fetelor nascute in India a scazut brusc, in ciuda unei legi care interzice doctorilor sa dezvaluie parintilor sexul fetusului.

Desi rutina avortului fetusilor de sex feminin a fost bine documentata, studiul pune intr-o lumina noua dimensiunea practicii. Expertii din India, spune sursa citata, spera ca studiul va determina guvernul sa intareasca legile impotriva practicii care este deja comuna.

Militantii au incercat sa alerteze guvernul asupra posibilului impact social pe termen lung al fenomenului, avertizand printre alte aspecte si faptul ca le va fi mai greu barbatilor sa-si gaseasca sotii. In China, unde politica unicului copil este in vigoare, selectarea inainte de nastere a sexului copilului a avut ca rezultat 40 milioane de celibatari.


“Noi estimam ca determinarea inainte de nastere a sexului si avortul selectiv au dus la pierderea a jumatatea de milion de fete anual” a declarat dr. Rabhat Jha, profesor de sanatate publica la Universitatea din Toronto, care a condus echipa de cercetare.”Daca aceasta practica a fost obisnuita pentru ultimele doua decenii de cand accesul la ecografie a devenit raspandit pe scara larga, atunci o cifra de 10 milioane de fete avorate nu ar fi irationala.”

Preferinta pentru fii a denaturat proportia sexelor in India. In timp ce echipamentul cu ultrasunete devine tot mai ieftin, permitand cat mai multor clinici din India sa-l cumpere, dezechilibrul in proportia sexelor in cadrul populatiei a devenit tot mai mare. In 1991 erau in jur de 945 de femei pentru 1000 de barbati. Proportia a scazut la 927 de femei pentru 1000 de barbati, in anul 2001.

Echipa doctorului Jha a descoperit ca era mai probabil ca parintii sa decida sa avorteze un fetus de sex feminin daca copilul precedent a fost o fata. Bazandu-si concluziile pe un studiu national facut pe 133.738 nasteri, cercetatorii au concluzionat ca, in familiile in care primul copil a fost o fata, proportia fete/baieti in cazul celui de-al doilea copil a fost de 759 fete la 1000 baieti - o reflectie a eforturilor facute de familii pentru a se asigura ca macar unul din copii sa fie de sex masculin.

“A avea o fiica este social si emotional acceptat, daca exista si un fiu, dar un nou copil de sex feminin este adeseori nedorit, cand cuplul are deja o fiica” afirma prof. Shirish Sheth de la Brach Candy Hospital din Mumbai, intr-un comentariu asupra rezultatelor studiului.

“Fiicele sunt privite ca o obligatie” a continuat profesorul. ”Deoarece fata va apartine in cele din urma familiei viitorului sot, cheltuielile cu ea vor avantaja pe altii. In unele comunitati, unde obiceiul zestrei predomina, costul zestrei ar putea fi fenomenal”.

Studiul a relevat ca religia nu a jucat nici un rol in acest fenomen, dar familiile cu grad inalt de educatie si prospere sunt mai probabil dispuse catre diverse cai de a ocoli legea selectarii sexului inainte de nastere.

Intedictia, incepand cu 1994, de a dezvalui sexul fetusului este ignorata pe scara larga si eforturile pentru repectarea ei sunt slabe. Teoretic, femeia insarcinata care cauta ajutor pentru selectarea sexului poate primi trei ani de inchisoare si o amenda de 50.000 rupii (1.100 USD), iar medicii se pot alege cu retragerea licentei medicale, dar nici un astfel de caz nu a ajuns in sala de judecata.

Dr. Sabhu George, care a studiat amploarea fenomenului din ultimii 21 ani, sustine ca informatiile din studiu nu-l surprind, dar a adaugat ca spera ca publicarea studiului intr-o revista internationala prestigioasa, sa forteze guvernul indian sa actioneze.

“De-a lungul urmatorilor cinci ani, vom putea vedea peste un milion de fetusi eliminati in fiecare an” a spus George.”Viitorul este infricosator.” “Lumea trebuie sa stie despre aceasta problema, deoarece va fi din ce in ce mai rau” a adaugat.

Cercetarea lui, condusa impreuna cu Centrul pentru Studii ale Dezvoltarii Femeilor din New Delhi, arata ca, pe cat tehnologia cu ultrasunete devine accesibila in multe regiuni indepartate ale Indiei, cu atat numarul avorturilor de fetusi de sex feminin va creste.

Rajesh Kumar, de la Institutul Post-Universitar de Cercetare si Educatie Medicala din Chandigarh, India, si unul din coautorii studiului, a fost de acord ca practica avortarii fetusilor de sex feminin reprezinta o problema. “Studiul nostru subliniaza nevoia de obisnuinta, de incredere si de masuratori pe termen lung a nasterilor si deceselor”. (traducere si adaptare S. S.)

Articol preluat de pe ALTERMEDIA.info
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Mar 5 2008, 09:21 PM
Postare #13


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



unsure.gif mad.gif mad.gif mad.gif
incotro se indreapta lumea asta, Doamne???incotro??stau si citesc si nu imi vine sa cred ochilor... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
am auzit odata la tv cum ca in multe tari s-a interzis nu numai dezvaluirea sexului viitorului copil ci chiar si faptul daca sufera de vreun handicap, pt ca nr avorturilor a crescut f mult dupa ce parintii au fost informati...chiar nu stiu ce sa zic...nu stiu daca as fi in stare sa fac avort doar pt ca e fetita si nu baiat, dar as dori sa fiu informata daca sufera de vreun handicap ca sa pot lua o decizie...nu?
cred ca ne indreptam cu pasi repezi si siguri spre pierire.... mad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorel
postare Mar 5 2008, 10:37 PM
Postare #14


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681




QUOTE(giulia_0319 @ Mar 5 2008, 09:21 PM) *
...
cred ca ne indreptam cu pasi repezi si siguri spre pierire.... mad.gif [/color]

Nici vorba, asculta-ma pe mine! biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Viorel: Mar 5 2008, 10:38 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Mar 5 2008, 11:00 PM
Postare #15


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(Viorel @ Mar 5 2008, 10:37 PM) *
Nici vorba, asculta-ma pe mine! biggrin.gif

ma refeream la cea sufleteasca, nu la cea fizica.... oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Mar 6 2008, 02:49 AM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(giulia_0319 @ Mar 5 2008, 12:24 AM) *
si uite victimele abuzului:


am plans...am plans...am plans...e incredibil!
ingeras nevinovat.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

crybaby.gif crybaby.gif doamneeee , nu pot sa cred... nu am cuvinte ... un inger nevinovat si cata tristete in acei ochisori spre final, pe mine m-a facut praf crybaby.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Mar 6 2008, 02:22 PM
Postare #17


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



NU IMI VINE SA CRED CA EXISTA SI ASEMENEA OAMENII. DAR ESTE CINEVA ACOLO SUS CARE LA MOMENTUL POTRIVIT SA AVEA GRIJA DE SI DE CEI BUNI SI DE CEI RAI


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Mar 6 2008, 02:59 PM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(alexandra81 @ Mar 5 2008, 03:45 PM) *
am mers si am vazut si site-ul despre Kelsey...imi pare rau ca se intampla asa ceva mai ales cu copii foarte mici crybaby.gif America este tara acestor nelegiuiri fata de copii. cate cazuri nu sunt cand mamici isi omoara copiii??am citit pe internet ca o mamica si-a bagat copilasul de cateva luni in cuptorul cu microunde doar pt ca era suparata pe tatal acestuia. altele si-au omorat copii si i-au pus in pungi in frigider...ma ingrozesc cand aud despre asa ceva...altele il nasc si apoi il arunca la gunoi ca pe un obiect de care pur si simplu nu mai au nevoie...pe cand altele se chinuie ingrozitor sa faca un bebe. de ce ajung oare unii copii in familiile care nu si-i doresc? crybaby.gif crybaby.gif

crybaby.gif eu am asteptat 12 ani un bebe ,iar ele isi bat pur si simplu joc crybaby.gif crybaby.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Mar 7 2008, 01:03 AM
Postare #19


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



QUOTE(danna68 @ Mar 6 2008, 02:49 AM) *
crybaby.gif crybaby.gif doamneeee , nu pot sa cred... nu am cuvinte ... un inger nevinovat si cata tristete in acei ochisori spre final, pe mine m-a facut praf crybaby.gif

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Doamne era un adevarat ingeras crybaby.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Mar 7 2008, 01:03 AM
Postare #20


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



QUOTE(danna68 @ Mar 6 2008, 02:59 PM) *
crybaby.gif eu am asteptat 12 ani un bebe ,iar ele isi bat pur si simplu joc crybaby.gif crybaby.gif

Ehe si cate nu sunt Danuta care fac asa ceva crybaby.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 12:40 PM