Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Vanga - Leacuri De Vindecare, orice problema de sanatate
hanuk26
postare Feb 12 2010, 11:25 AM
Postare #1


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Vanga – leacuri de vindecare
Cu plante medicinale propuse de ea au citeva proprietăți extrem de importante. încă din momentul începerii
tratamentului indicat de ea apare un efect benefic de Însănătoșire. In afară de aceasta, toate
plantele medicinale și mijloacele naturale propuse de Vanga sînt un dar al pămîntului.
După Vanga, fiecare om trebuie să se trateze cu plante medicinale din locul unde trăiește, pentru că
oamenii și plantele sînt legați în natură într-un ansamblu armonios. Nu propune nimănui plante
dinlocuri străine.
Cealaltă proprietate importantă este aceea că leacurile ei sînt simple, ușor de realizat, putînd fi găsite
în jurul nostru. Mai mu/t decît atît, nu există proporții stricte în dozarea diferitelor leacuri. Multe dintre ele
se folosesc după ochi și după nevoile interioare ale omului, care își prepară medicamentul lecuitor. Din
acest motiv, pacienții Vangăi sînt nu numai niște bolnavi pasivi, ci și creatori și participanți în procesul
propriei însănătoșiri. Teama că cineva ar putea face ceva nepotrivit este neîntemeiată, deoarece plantele
medicinale sînt nevătămătoare și ne dăruiesc sucurile lor dătătoare de viață pentru a învinge bolile,
pentru a fi viguroși și sănătoși.
Este adevărat că această cărticică este mică și că ea nu poate, nici pe departe, să cuprindă toată
activitatea de lecuire a Vangăi și că, tocmai de aceea, ea va trebui completată mereu, azi, mîine și
în viitor, tot așa cum va trebui să completăm și paginile celorlalte manifestări fenomenale ale faimoasei
clarvăzătoare. Și asta pentru că boli sînt multe, dar și rețetele propuse de Vanga bolnavilor
sînt cu miile, în activitatea de lecuire întinsă pe o perioadă de peste cincizeci de ani. Mai sînt încă multe
de făcut pînă ce vom reuși să adunăm bucățile risipite ale acestui tezaur neprețuit, care este, pentru noi
toți, un dar al naturii acum, în prezent, și în viitor.
Esle bine să ne reamintim sloiurile Vangăi pentru a ne păstra o sănăto'e bună, știind cu toții că
este mni bine să ie ferești de boli, decît să încerci a le vindeca. Multe dintre recomandările ei, pe care
oamenii le cunosc apriori, vor părea unora banale și superflue pentru timpurile noastre pline de sărăcie
si temeri de tot felul.
Haideți să vedem dacă lucrurile stau chiar așa ?
Vanga ne sfătuiește : (
,,1n primul rînd, nu mincați prea mult l Dacă ar fi trebuit să mîncăm mai mult natura ne-ar fi înzestrat
cu două stomacuri !"
Mulți, probabil, vor zîmbi - de unde atîta saturație în aceste vremuri de lipsuri ? Deși pare incredibil,
totuși... Uitați-vă la cozile din fața magazinelor. Psihoza, care a cuprins aproape toată lumea, face să se
cumpere abso'ut tot ceea ce se vinde. Sîr.f. oameni pentru care scopul vieții a devenit acela de a sta la
coadă, pentru a face indiferent ce cumpărături. Să stăm și să gîndim puțin : Am cumpărat oare, înainte de
instalarea crizei, și am mîncat, în fiecare zi, salam și carne ? Cine avea oare nevoie să cumpere,
dintr-odată 60, 80 sau chiar o sută de ouă, zece pui sau cinci, șase kilograme de brînză ? Și să mănînce
pînă să pleznească, pentru că'mîine s-ar putea să nu se mai găsească ! Este rațională oare această
strîngere de stocuri și îmbuibare ? Facem oare un bun serviciu sistemului nostru digestiv, cunoscînd în
plus părerea Vangâi că mîncarea, în special carnea, devin dăunătoare datorită conținutului ridicat de
substanțe artificiale și al Îngrășămintelor chimice ? S-ar putea să sune oarecum forțat, dar iată o
posibilitate oferită celor sănătoși de a renunța treptat la carne, așa cum ne sfătuiește Vanga. Natura ne
dăruiește încă fructe și legume, din care putem face mîncăruri excehnte, în primul rînd ciorbe și alte
mîncăruri lichide pentru copii. Și acesta este un alt sfat al Vangăi : ,,Nu lăsați copiii fără mîncare
lichidă .'" Și încă ceva : „Le spun agricultorilor : semănați mai multă secară ! Secara are o deosebită
importanță pentru alimentația de azi."
Nu sînt expertă în probleme de alimentație și nu pot aprecia avantajele pîinii de secară, prin comparație
cu pîinea de grîu sau din altă cereală, dar specialiștii spun că, în pîinea de secară, conținutul de
aminoacizi este mai valoros, lipidele acesteia conțin o mai mare cantitate de acid linoleic, care este
foarte valoros, în comparație cu lipidele din grîu. Tot așa, substanțele minerale sînt mai numeroase în
secară decît în grîu, motiv pentru care valoarea nutritivă a secarei este mai mare. Făina de secară, de
calitate superioară, conține o cantitate mai mare de vitamine B^, PP etc. In ce măsură au ascultat
agricultorii sfaturile Vangăi, este o altă poveste, dar eu știu că în multe țări occidentale, în prezent, se
acordă o mare importanță pîinii de secară, ea constituindu-se ca o parte importantă a nutriției raționale
contemporane. Ce mai recomandă Vanga :
,,Mîncați mai mult mîncăruri albe !" (Acestea sînt laptele, brînza, urda, fasolea, ouăle). ,,Beți mai des ceai
de pădure !" (Acesta este un lucru mai ușor de realizat — ceaiuri, ierburi lecuitoare și plante medicinale
sînt cîte vrei și alo nu sint influențate de criză, lata de unde putem obține un plus de substanțe
valoroase necesare organismului nostru). „Nu fumați ! Nici un fel de situații, de stări nu pot scuza această
obișnuință dăunătoare, care nu aduce nici un folos ! Puteți lua, ca dezinfectant, înainte de masă, 20-
30 grame de țuică de casă /" Astăzi însă, cînd și acest mijloc de dezinfecție a devenit greu de procurat,
îl putem înlocui, pur și simplu, prin păstrarea unei bune igiene a corpului, acasă, la bucătărie, în
pregătirea mîncării, la locul de muncă. Nu știu dacă aceia care beau țuică sînt mai sănătoși decît cei
care nu consumă alcool...
„Plineați, cel puțin o dată pe săptămînă, grîu fiert și beți apa în care a fiert acesta, pentru ca să
aveți putere ! Culcați-vă devreme - la orele 22 - și sculați-vă devreme - la orele 5-6, acesta fiind timpul
cel mai potrivit odihnei, eliminînd astfel starea de nervozitate și stresul. Mișcați-vă mai mult și lucrați
mai mult ! Nu întreceți măsura cu îngrășă-mintele chimice, pentru că pămîntul este deja sufocat de
otrăvuri. Va veni o zi cînd de pe fața pă-mîntului vor dispărea diferite plante, legume, viețuitoare - mai
întîi ceapa, usturoiul, ardeiul, pe urmă albinele, iar laptele va deveni nociv .'"
Am lăsat la urmă cele mai valoroase sfaturi ale Vangăi. Plantele medicinale și îngrijirea sănătății nu
aduc nici un folos dacă nu întreținem o exemplară curățenie sufletească, dacă nu ne străduim să fim
buni, să-l înțelegem și să-l iubim pe fiecare semen al nostru. S-ar părea că în vremurile noastre tulburi
acesta este lucrul cel mai greu de realizat
Să ne gindim însă : atunci c'md un om este "îngrijorat și abătut el se îmbolnăvește, dar cînd o națiune
întreagă este disperată, deznădăjduită și nefericită ea va pieri l Dar statul nostru are viitor \ Să
analizăm mai profund lucrurile. Sintem martorii unor evenimente furtunoase, ai unor cataclisme sociale de
dimensiuni planetare. Nu a fost posibil ca aceste evenimente să fie evitate. Pămîntul urmează mersul etern
al Universului spre instaurarea echilibrului și armoniei. Acum această ordine universală este încălcată.
Planeta nostră intră într-un nou segment al timpului, care reclamă o serie de schimbări calitative radicale.
Ele își croiesc drumul încet și. greu, deoarece vechiul încă nu a plecat și se opune cu disperare, iar noul
nu a sosit încă, penfru a reinstitui armonia. In acest întretimp rolul omului este mare. în numele
viitorului nostru, în nume/e viitorului copiilor noștri și al generațiilor viitoare sintem datori să susținem
forțele binelui cu gfnduri și fapte bune, cu dragoste și înțelegere. Închistarea în probleme mărunte
diurne, aprinderea pasiunilor de ură, mînie, invidie și răzbunare nu înlesnesc venirea timpului nou și
bun, ci încetinesc procesul și adîncesc criza. Cine are de cîștigat din asta ? Haideți, să dăm o șansă
adevărului, speranței și iubirii, pentru a fi vrednici de un viitor mai bun.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Postari in acest topic
hanuk26   Vanga - Leacuri De Vindecare   Feb 12 2010, 11:25 AM
hanuk26   Alopecie Peste părul bine spălat in prealabil se t...   Feb 12 2010, 11:26 AM
hanuk26   BOALA BUERGER (Tromboangeitâ obliterantă) Se face ...   Feb 12 2010, 11:28 AM
hanuk26   CIROZĂ Se amestecă puțină făină albă cu lapte uman...   Feb 12 2010, 11:29 AM
hanuk26   DEBILITATE (la copii) Vanga recomandă a se face bă...   Feb 12 2010, 11:30 AM
hanuk26   Eczemna Multe dintre formele acestei boli se trate...   Feb 12 2010, 11:32 AM
hanuk26   FURUNCUL Se face o lipie mică din făină de secară,...   Feb 12 2010, 11:32 AM
hanuk26   GASTRITĂ Se bea, în fiecare dimineață, o cană de c...   Feb 12 2010, 11:33 AM
hanuk26   HEMORAGIE (abundentă și de lungă durată la femei) ...   Feb 12 2010, 11:35 AM
hanuk26   ICTER (gălbenare) Se amestecă sucul de la o lămîie...   Feb 12 2010, 11:36 AM
hanuk26   LEUCEMIE Bolnavul va bea suc din rădăcini de Nalbă...   Feb 12 2010, 11:37 AM
hanuk26   Malarie Se pun la macerat, în 200 g oțet din vin c...   Feb 12 2010, 11:38 AM
hanuk26   NEGI Se pisează, sub formă de pulbere, planta Nemț...   Feb 12 2010, 11:39 AM
hanuk26   PALPITAȚII (de natura nervoasă) Se amestecă sucul ...   Feb 12 2010, 11:40 AM
hanuk26   RĂCEALĂ (la copii Se vor unge pieptul, spatele, gî...   Feb 12 2010, 11:41 AM
hanuk26   SARCOM Se aplică pe locul afectat carne de vînat, ...   Feb 12 2010, 11:42 AM
hanuk26   TAHICARDIE (pe bază nervoasă) Se dau prin râzătoar...   Feb 12 2010, 11:43 AM
hanuk26   ULCER (duodenal, hemoragie) Se bate un albuș de ou...   Feb 12 2010, 11:44 AM
hanuk26   VARICE Bolnavul se va plimba dis-de-dimineață, înc...   Feb 12 2010, 11:45 AM
ruxy   Foarte interesant...multumesc Hanuk   Feb 12 2010, 07:56 PM
hanuk26   QUOTE(ruxy @ Feb 12 2010, 07:56 PM) Foart...   Feb 15 2010, 03:13 PM
hanuk26   Accident vascular: (rețeta mânăstirească), rădăcin...   Feb 15 2010, 03:40 PM
hanuk26   Bolile digestive; mặrarul verde are darul de...   Feb 15 2010, 03:49 PM
nayara   :rolleyes:ASTM Se amestecă 200 g miere cu ulei de ...   Mar 2 2010, 11:00 PM
chenlina   jianbin0708 polo outlet ray ban sunglasses coach o...   Jul 8 2017, 06:08 AM
yaoxuemei   YAOXUEMEI20180409christian louboutin sale michael ...   Apr 9 2018, 09:44 AM


Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 07:09 PM