Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Cum Obtineti Indemnizatia Pentru Cresterea Copilului, Sectorul 6 Bucuresti
toia
postare Jan 13 2009, 06:55 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Potrivit unui comunicat al Primariei Sectorului 6 cei interesati sa obtina indemnizatiei pentru cresterea copilului trebuie sa urmeze urmatorii pasi.

Mamicile sau taticii (care nu s-au aflat in concediu de crestere a copilului/care solicita pentru prima data indemnizatia), cu domiciliul in sectorul 6, pot depune cerere pentru obtinerea indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani la sediul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 6 din str. Drumul Taberei nr. 18, la Serviciul Alocatii si Indemnizatii.

Cererea trebuie insotita de urmatoarele documente:

actul de identitate al solicitantului - (copie si original), certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original),

hotararea judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei sau de incredintare a adoptiei,

hotararea judecatoreasca sau hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului in regim de urgenta (copie si original),

actele doveditoare privind realizarea de venituri

nivelul lunar al veniturilor eliberate de angajatori sau autoritati competente.

Mamele pot opta fie pentru obtinerea indemnizatiei in valoare de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimul an anterior nasterii copilului, dar nu mai mult de echivalentul a 3 salarii medii brute pe tara, fie pentru 600 lei/luna.

Cetatenii cu domiciliul legal pe raza sectorului 6, care doresc recalcularea indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului de pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap), pentru persoanele aflate in plata indemnizatiei de 600 lei/luna, este necesar sa depuna cerere la Agentia pentru Prestatii Sociale a Municipiului Bucuresti.

EvZ
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 2)
carmencamelia
postare Jan 25 2009, 12:33 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 23-October 08
Din: buc
Membru nr.: 44,209



Buna,
Am si eu o mare rugaminte la voi,am nevoie de cererea tip si adev de venit tip ptr dosarul de indemnizatie pentru cresterea copilului ( cea cu 85%) si daca stie cineva in ce monitor s-au publicat normele de aplicare a legii 257/2008 sau daca are cineva aceste documente si normele va rog sa -mi trimiteti si mie pe adresa de mail carmencameliachivu@yahoo.com.
Va multumesc din suflet
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmencamelia
postare Jan 25 2009, 12:35 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 23-October 08
Din: buc
Membru nr.: 44,209



Buna,
Am si eu o mare rugaminte la voi,am nevoie de cererea tip si adev de venit tip ptr dosarul de indemnizatie pentru cresterea copilului ( cea cu 85%) si daca stie cineva in ce monitor s-au publicat normele de aplicare a legii 257/2008 sau daca are cineva aceste documente si normele va rog sa -mi trimiteti si mie pe adresa de mail carmencameliachivu@yahoo.com.
Va multumesc din suflet! Pentru sectorul 5 stie cineva unde se depune dosarul?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 04:39 PM