Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

1372 Pagini V  « < 1073 1074 1075 1076 1077 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Februarie 2010
Daniela_kiss
postare Jun 23 2010, 01:42 PM
Postare #10741


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 954
Inscris la: 13-February 09
Din: Navodari City
Membru nr.: 71,759



Buna fetelor

Noi am facut vaccinul de 4 luni. Nu a scos niciun sunet. Cea mai curajoasa bebelina are mami. Avem doar 65 de cm (zic doar ca Daria avea vreo 68 la 4 luni ). De-aia si pare mai grasunica. Oricum a zis doctoritza ca acum nu mai arata asa umflatica..arata super. Nu am mai cantarit-o ca am facut-o eu cand a implinit 4 luni si avea 7500 gr. Cel mai mult a fost foarte surprinsa de mobilitatea ei, cum se rasucea ea prin pat. Eu o avertizeasem ca nu poate fi lasata nesupravegheata. A ras, a inceput sa se joace cu stetoscopul.
Fifi de ceva timp doarme numai pe burta. Eu o pun pe spate dar ea se intoarce pe burta si face nani cu capul intr-o parte, bineinteles. Ea vroia de mai mult timp, dar eu nu am lasat-o ca mi-era teama, dar cum la cat de mobila , zic ca nu e problema. Aseara dormea cu funduletzul in sus, genunchii un pic flexati.Imi venea sa ii dau o palma pe funduletzul rotunjor. Asa mi=a parut rau ca nu am avut aparat foto...

Cat despre CM ..ca tot vorbeati.. eu dupa cele 40 de lauzie..la o saptamana mai sangeram 2-3 zile cate putin.. iar ultima oara m-a tinut vreo 5 zile..ca am zis ca e menstruatie. Asta a durat cam pana a facut Fifi 2 luni si jumatate, aproape 3 . Chestia e ca de atunci nu mi-a mai venit.. si nu mai stiu ce sa cred. ori am avut o lauzie mult prelungita , ori a fost mestruatie , dar vine neregulat din cauza alaptatului. Mi-am facut si 2 teste de sarcina, la interval de 2 saptamani si au iesit negative. De cateva zile mi-e un pic greatza seara, ma gandesc sa nu dea gres testele, dar chiar amandoua? Poate totusi e oboseala, dar parca m-s duce si la un eco, ca nu mai vreau bebe.

Revin mai tarziu. kiss
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emiliav
postare Jun 23 2010, 04:51 PM
Postare #10742


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 858
Inscris la: 24-June 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 96,480



buna fetelor,
Noi suntem pe aici, ne uitam pe geam si suferim ca iar trece o zi in care stam numai in casa. Nu e bine nici prea soare nici prea frig. Ieri am constat cu stupoare ca Carina nu mai incape in body-urile ei cu maneca lunga. Are doar 2 care ii mai vin si vreo 4 cu maneca scurta, atat. Cand primim indemnizatia dam iama prin magazine ca nu se mai poate asa !
In rest sunt cu aceeasi stare naspa asa cum am fost in ultimul timp. Sotul zice ca mergem in week-end la mare ca l-a invitat seful si ca nu il poate refuza ... deci iar cred ca ne vim imprumuta. Ma omoara chestia asta cu marea. Eu vrea sa ne platim mai intai datoriile si asa ne.a venit deja intretinerea si nu am platit-o. Si sotul are dreptate, al vrea sa socializeze, sa lege legaturi, sa cunoasca mai bine persoanele cu care lucreaza. Ne-am si certat din cauza asta cu marea. Eu imi doresc enorm sa mergem, mai mult decat el poate dar ce facem ... mancam la restaurant cu bani imprumutati ? si in plus stam acolo o noapte si cazarea e scumpa ... Am zic initial ca daca mergem eu vreau sa las copilul la maicamea macar stiu si eu o treaba. Ma mai relaxez ca si asa sunt cu nervii in pioneze. Cu copilul la 8-9 tre sa fi in camera, baie, papa, somn ... iar trezit noaptea, si in plus copilul unde doarme ? O vecina tocmai imi povestise ca ea a fost cu baietelul ei la mare cand avea 3 luni si ca i-a prins f bine copilului. Nici nu stiu ce sa fac ... sper totusi sa ploua si sa nu mai mergem, asa se rezolva problema cel mai usor! anima1.gif
Cam atat fetelor ca tare mi.e lene ...
kiss


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
imo81
postare Jun 23 2010, 05:19 PM
Postare #10743


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,170
Inscris la: 3-November 09
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 120,606



Multumim de urari fetelor!

Tot vb de CM - nici mie nu mi-a mai venit. Ultima data a venit in aprilie pe 22 - a fost normal cantitativ, a tinut 5 zile ...dar de-atunci nimic...mi-am facut 2 teste pana acum, ambele negative...banuiesc ca e dereglat din cauza alaptatului..sper ca asta e.. anima1.gif

Daniela, mai arata-ne si noua poze cu Fifi!!
Si Clara doarme asa de multe ori smile.gif

Emi, noi la mare i-am luat landoul Clarei ca sa doarma in el dar unele hoteluri iti pun patut la dispozitie. Dar intr-adevar, daca vrei sa te deconectezi un pic e mai bine sa o lasi pe Carina acasa. Eu intr-adevar ieseam la 7 cu ea pe plaja sa "prindem aerosolii si ultravioletele" liwlol.gif Se spune ca e f sanatos pt ei. Totusi pt mine a fost destul de obositor iar seara la 9 eram in camera. Plus ca si pe plaja va trebui sa stai doar pana la 11 cel tarziu si dupa masa de pe la 3-4-5, depinde cat e de cald.... Noi am fost doar noi 3 si ne-am putut face programul numai dupa Clara....daca mai mergeti cu cineva o sa fie un pic mai greu. Vedeti si voi, faceti cum credeti ca e mai bine.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elda83
postare Jun 23 2010, 07:54 PM
Postare #10744


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,766
Inscris la: 5-May 09
Din: Brasov
Membru nr.: 88,498




deci, dati-mi o imbranceala zdravana ca nu mai pot de lene somn.gif Lene, indispozitie, moleseala, mama ei, nu stiu ce e, dar ma simt ca o leguma .... nu-mi vine decat sa dorm. sunt asa fara chef de orice. cand se trezea pitic si manca abia asteptam sa i se faca iar somn wacko.gif Ma dor toate: oase, spate, ovare, capu', ochii ... nu's buna nici de dus la reciclare doh.gif
Sper sa treaca vremea asta mai repede, sa iesim la plimbare ca fac mucegai in casa .... plus ca pisicii mei nu te-ar ajuta sa iesi dintr-o stare de asta, fereasca sfantu'! tot de la vreme banuiesc, nu s-au mai zbenguit deloc deloc azi ... dormeau ca nesimtitii si te trageau la somn de numa doh.gif aveau chef de iubereala si de cuibarit ... si e asa placut ... calde si pufoase, torceau de zor ... apai ce chef sa faci treaba sa-ti mai vina?!??!

in fine ... a venit seara, abia astept sa ma bag la somn, marian e acasa si cred ca il rog de un masaj ... asta dc nu adorm direct dupa baie.

Asa, Oana, ca si eu vroiam sa intreb ce era cu bebelina pe drum liwlol.gif wub.gif pup pe Dario!
Pupici si Fifisorului curajos!

Emi, te inteleg ... hug.gif veti gasi o solutie ... ideea e ca nici sa stai sa te framanti mereu nu iti face bine....poate un pic de relaxare si socializare o sa te faca sa te simti altfel ...

Noi cu siguranta ajungem in poiana la servici saptamana viitoare. sunt curioasa daca si cu ce ma va mai intarata seful meu ... am zis daca ... s-o fi potolit intre timp ...
si pana nu incep sa scriu ca un copil de gradinita, ma retrag in speranta ca am fost coerenta. asa ca va urez noapte buna si ...pe maine!




--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Jun 23 2010, 07:58 PM
Postare #10745


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



occasion.gif pt bebelina Clara!!! Sa cresti mare si voinica, sa fi sanatoasa si voioasa!
Azi am stat toata ziua la mama, nu am prea avut chef de nimic, afara a plouat non stop si starea a fost una de permanenta somnolenta... wacko.gif ne-am strans acum pe acasa, am facut baita si ne pregatim sa dormim... cam plictiseala pe la noi, zice ca de maine se incalzeste, sper din suflet caci tare mai am si eu nevoie de ceva plimbari in aer liber... sad.gif si Matei de asemenea....
Sunt f bucuroasa ca Vali a primit cateva comenzi de lucru si se zaresc cativa bani mai frumosi la orizont... offf de ar trece odata perioada asta ca m-am capiat de cap, sunt satula.... abia astept sa intram in normal cu platile lunare.... am cerut imprumut de la o matusa niste bani insa nu mi-a dat deocamdata raspuns si tot stau si imi lungesc ochii la telefon poate poate suna odata sa scap de stresul asteptarii... nervi.gif
Nici nu am apucat sa citesc ce ati postat pt ca netul iar face figuri, dar recuperez maine.... sper sa mearga mai bine, cred totusi ca din cauza vremii face figurile astea....
Va pupic si noapte buna si linistita oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramonagrig
postare Jun 23 2010, 09:08 PM
Postare #10746


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 3-April 10
Membru nr.: 138,415



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mykella
postare Jun 24 2010, 12:01 AM
Postare #10747


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 998
Inscris la: 12-July 09
Din: Suceava acum in Italia (Caserta)
Membru nr.: 99,134



Buna seara !

Doamne parca o tin tot intr-un rau.Sper sa vina si zilelel bune. Maine il opereaza pe Marian si sunt asa de speriata sa iasa totul bine. Pe Iasmina o tin de cateva zile pe pat la tv s o pun bine la mijlocul patului practic ar trebui sa se rasuceasca de vreo 15 ori ca sa cada la cat de mare e patul .A stat mereu cuminte si atenta la tv pana seara asta cand am auzit o bubuitura si a inceput saraca sa planga .Ufff a cazut.Mi-a stat inima in loc.Dar ea a inceput sa rada dupa vreo 30 de secunde.Acum am sa o supraveghez 24 de ore.Nu e asa mare inaltimea si nici nu o doare nik nu are semne vizibile dar mai aveam putin si lesinam de sperietura. .De obicei o tineam in tarc dar acum e la spalat. Ca daca se uita la tv e cuminte.

Sper sa fie totul ok si sa se termine odata sirul asta al necazurilor.

La multi ani ot bebe Clara!


--------------------








  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tabita_ionescu
postare Jun 24 2010, 11:13 AM
Postare #10748


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 203
Inscris la: 5-January 10
Din: Bucureti
Membru nr.: 124,230



Salutare mamici,

Se pare ca lenea, plictiseala, si starea asta de 2 bani e generala...si de la vreme, ca si eu sunt la fel.
In plus Teo mi-a facut acum dimineata febra 38,5 nu stiu de ce...ma gandesc sa nu fi fost de ieri cand a fost mai rece in casa dar a avut tot body cu maneca scurta...bine, mai rece inseamna 25 de grade, de la 30 cate erau. Sau o fi de la dinti , ca il vad agitat, cu mana in gura si tipa de nervi....I-am dat niste nurofen si acum doarme

Vineri ma duc la dr sa imi fac un control ca eu am probleme cu glanda tiroida si in ultima vreme mi-a facut figuri.Sper sa imi fac si analize de sange ca per total nu ma simt ok, ma doare capul ff tare, ametesc, vars, nu e bebe ca am verificat...tongue.gif
Ma mai binedispun cand ma gandesc ca poate sapt viitoare, cel tarziu pe 5-6 Iulie, o sa avem masina noua daca de ajuta DD...

Mama ce de evenimente am in Iulie...ma ia capu' , nu stiu cu ce ma imbrac, sunt total aeriana : pe 3 Iulie cununa finii mei, pe 10 iulie suntem nasi ( la cununie civila)pe 17 iulie suntem invitati la o nunta la o colega de liceu, pe 25 suntem nasi mari ....deci??? cine mai doreste, cine mai pofteste..liwlol.gif

Ma duc sa bag o tzigara ca m-am enervat..liwlol.gif

Va pup


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
imo81
postare Jun 24 2010, 02:10 PM
Postare #10749


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,170
Inscris la: 3-November 09
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 120,606



Buna fetelor!

V-a molesit si pe voi vremea asta??? De-abia astept sa se indrepte, cica de maine ar fi mai bine - cel putin in zona noastre. trandafir.gif
Azi dimineata a venit mama pe la mine. Insa a uitat sa-si ia de-acasa telefonul si nici cheia de la usa noastra n-a luat-o. Soneria noastra s-a defectat acum ceva timp asa ca nu i-a ramas decat sa ciocane la usa. Nu stiu cum se face cred ca din cauza vremii, eu la ora 9.00 dormeam bustean si Clara la fel, asa ca a stat mama saraca o jumatate de ora la usa pana m-am trezit eu doh.gif
Aseara am cantarit-o pe Clara si are 5500gr. Adica cu 250 mai mult deca t dublul greutatii de la nastere. In ultima saptamana a luat 300 gr, desi nu a mancat extraordinar de bine. notworthy.gif Asa ca m-am linistit. Totusi ne luptam inca cu constipatia asta nesuferita spada.gif
Copiii vostri poftesc la ce mancati voi??? Ca in ultima vreme Clara se uita la mine de-i pica ochii in gura si saliveaza si se linge pe buze cand mananc ceva langa ea....Se spune ca atunci cand copilul pofteste de la adulti inseamna ca e pregatit pt diversificare....inca nu i-am dat cereale, dar de indata ce isi revine cu constipatia o sa-i dau.

Tabita, e posibil sa fie de la dintisori, te-ai uitat in gurita lui, are gingiuta umflata??
Da aveti evenimente, nu gluma!!! Noi anul trecut am avut f multe. Felicitari pt masina, ce va luati!?

Miha, pupici pt Iasminuta sa-i treaca!!! tzuc.gif Daca zici ca a ras imediat dupa inseamna ca e ok.....dar normal ca noi ne speriem si ne ingrijoram, ca de-aia suntem mamici smile.gif

Ramonagrig, vrei sa ne spui ceva?? anima1.gif

Laura, sper sa va reveniti si voi repede cu banii!!! oFloare1.gif Si noi am avut o gramada de cheltuieli in ultima vreme si se duc banii de nici nu-ti dai seama pe ce.... wacko.gif Operatia mea, vaccinurile Clarei, medicamente, diverse consumabile pt Clara, nu mai zic de rate si mancare....si toate-s asa scumpe in ultima vreme..... crybaby.gif

Eli, masaj, ce viata!!! anima1.gif

Pupici fetelor!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
imo81
postare Jun 24 2010, 02:15 PM
Postare #10750


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,170
Inscris la: 3-November 09
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 120,606



Am uitat sa va zic - desi cred ca ati auzit si voi deja: vin vaccinurile anti-TBC!! Sunt deja cumparate si cica la inceputul lui iulie sosesc. Insa din cate am inteles nu se vor da la medicii de familie ci vor fi centre de vaccinare prin spitale - asta e cam aiurea, dar asta e...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

1372 Pagini V  « < 1073 1074 1075 1076 1077 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 09:39 PM