Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Urgent! Va Rog Sa Ma Ajutati!, Fetita mea vomita fiere!
Alexandrina
postare Dec 9 2010, 08:45 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Ma confrunt cu o problema si sunt disperata.
Acum cateva ore a venit fetita mea de aproape 5 anisori de la gradi si mi-a spus sotul meu ca i-a spus educatoarea ca a vomitat de 2 ori...
De cand a venit vomita si acasa se fiecare data cand ii pun ceva in gurita, fie ceai de menta, apa, covrig, etc....
Odata cu voma, scoate aproape de fiecare data si o cantitate impresionanta de mucozitati (se vede ca expectoreaza). Dar mai nou, neavand ce sa vomite, scoate mucozitati, spuma alba si fiere. S-a intamplat de vreo 2-3 ori.
Nu stiu daca e normal, nu stiu ce sa fac, in afara de a chema salvarea, nu stiu cum sa fac.
Nu pare sa aiba alte simptome, doar ca e ff palida, ca o hartie de alba.

sotul meu zice sa o lasam asa, fara sa ii dam nimic de mancare si o sa isi revina maine dimineata.

Va rog din suflet sa ma ajutati!


Mentionez ca nu are febra si nu acuza alte dureri


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Dec 9 2010, 08:55 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



E foarte posibil sa aibe un virus de stomac, care sunt f. agresive, dau vomitat si se paote ajunge si la diaree! Din fericire, aceste virusuri nu dureaza decit 24 cel mult 48 ore. Intr-adevar, nu e bine sa-i dati mincare azi, ci cite o lingurita de ceva de baut-ar fii de preferat o bautura cu minerale inauntru-cum ar fii Gatorade sau ceva special pentru hidratatrea copiilor-noi aici avem Pedialyte-dar eu nu sunt in Romania si nu stiu ce fe de bauturi aveti voi in magazine.
Dar repet, cite o lingura odata si inca una peste 10 minute-in nici un caz, mai mult, ca iti va vomita din nou. Iar de miine, crackersi uscati, in nici un caz lapte!!! Daca vine si diareea banana si orez!
Si copiii mei au avut din astea cite unul pe an si desi par spectaculoase, se repara repede. Iar fiere iti vomita pentru ca nu mai are nimic altceva in stomacel. Rabdare si sanatate! hug.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Dec 9 2010, 08:56 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 9 2010, 09:13 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Sara are dreptate...isi va revenii.....asa am patit yo si sotul odata de Paste, am zis ca murim de ce rau ne era....ne-am dres cu gurite miciiii de ceai de menta neindulcit, fara nimik in el..si nimik altceva.....tot asa cum ajungeam la 4/5 gurite de ceai, vomam...cu transpiratie rece, tremurat, durere de cap, scaune diuretice..cruuunt....dar nu am cedat.....am continuat cu ceiul...si dupa vreo 6/7 ore, s-a oprit voma.....si am adormit cateva ore....cand m-am trezit ziceai ca ma lovise trenul, ma dureau toate alea....mi-am revenit in vreo 4/5 zile....
Incearca cu ceaiul.....si poate isi revine..si yo atunci imi amintesc, vomam si era amaaaarrr ca fierea...dupa ce am vomat constat cele 6/7 ore...
Multa sanatate...si sper sa te auzim cu numai de bine!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Dec 9 2010, 09:47 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862




stau si ma gandesc sa nu fie un inceput de pneumonie.
intamplator, eu am pneumonie in momentul de fata si ma tratez cu zinat, si la fel sunt plina plina de mucozitati, si cand respir se aud cum clipocesc in gat.
am slabit f tare, cca 4 kg in 4 zile si ma simt f rau, sunt apatica, nu mamanc, doar atat imi vine sa vomit mucozitati.

mi se cam par aceeleasi simptome. am sa merg maine de urgenta la medic.
nu are insa deloc febra, iar eu de vreo 2 zile am 37 cu ceva, pana in 38....

asa m-am saturat de virusii astia....
si cand ne apuca, ne ia pe toti odata... crybaby.gif



QUOTE(USA @ Dec 9 2010, 09:13 PM) *
Sara are dreptate...isi va revenii.....asa am patit yo si sotul odata de Paste, am zis ca murim de ce rau ne era....ne-am dres cu gurite miciiii de ceai de menta neindulcit, fara nimik in el..si nimik altceva.....tot asa cum ajungeam la 4/5 gurite de ceai, vomam...cu transpiratie rece, tremurat, durere de cap, scaune diuretice..cruuunt....dar nu am cedat.....am continuat cu ceiul...si dupa vreo 6/7 ore, s-a oprit voma.....si am adormit cateva ore....cand m-am trezit ziceai ca ma lovise trenul, ma dureau toate alea....mi-am revenit in vreo 4/5 zile....
Incearca cu ceaiul.....si poate isi revine..si yo atunci imi amintesc, vomam si era amaaaarrr ca fierea...dupa ce am vomat constat cele 6/7 ore...
Multa sanatate...si sper sa te auzim cu numai de bine!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Dec 9 2010, 10:41 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



I mod normal ar trebui sa poti face diferenta intre o infectie respiratorie si una de stomac!!!Daca nu, atunci intr-adevar va trebui sa te duci la doctor cu ea! Bafta!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Dec 10 2010, 08:50 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(Alexandrina @ Dec 9 2010, 10:45 PM) *
Ma confrunt cu o problema si sunt disperata.
Acum cateva ore a venit fetita mea de aproape 5 anisori de la gradi si mi-a spus sotul meu ca i-a spus educatoarea ca a vomitat de 2 ori...
De cand a venit vomita si acasa se fiecare data cand ii pun ceva in gurita, fie ceai de menta, apa, covrig, etc....
Odata cu voma, scoate aproape de fiecare data si o cantitate impresionanta de mucozitati (se vede ca expectoreaza). Dar mai nou, neavand ce sa vomite, scoate mucozitati, spuma alba si fiere. S-a intamplat de vreo 2-3 ori.
Nu stiu daca e normal, nu stiu ce sa fac, in afara de a chema salvarea, nu stiu cum sa fac.
Nu pare sa aiba alte simptome, doar ca e ff palida, ca o hartie de alba.

sotul meu zice sa o lasam asa, fara sa ii dam nimic de mancare si o sa isi revina maine dimineata.

Va rog din suflet sa ma ajutati!
Mentionez ca nu are febra si nu acuza alte dureri


cum se simte fetita? ce ati facut in final? imi pare rau ca nu am scris mai devreme.... nu ai voie sa-i dai nimik... nici macar apa pana inceteaza voma.. trebuie facuta injectie cu metroclopramid si apoi perfuzie.. deci .. la spital.. multa sanatate! asteptam vesti bune!


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 10 2010, 05:15 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



cum sunteti....sper ca mai bine.....cum a fost peste noapte, cea mica? floare2.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Dec 10 2010, 06:26 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



am fost dimineata cu ea la doctor (dupa ce toata noaptea a vomitat, orice gura de ceai..) si mi-a spus ca a facut o indigestie serioasa si ca ar avea putin rosu in gat.
nu a mai vomitat de dimineata de pe la ora 6.
mi-a dat si metroclopramid si un antibiotic (cedax). si mi-a invata cum sa fac sa o rehidratez.

problema e ca de dimineata face febra care nu scade cu nimic.
si se plange ca o doare capul.
de abut a baut mai toata ziua ba ceai, ba apa fiarta si racita. acum a mancat putin covrigei si paine prajita.
astept sa manance putintel mai mult, ca sa ii pot da si antibioticul.
speram sa fie bine.



QUOTE(maria26 @ Dec 10 2010, 08:50 AM) *
cum se simte fetita? ce ati facut in final? imi pare rau ca nu am scris mai devreme.... nu ai voie sa-i dai nimik... nici macar apa pana inceteaza voma.. trebuie facuta injectie cu metroclopramid si apoi perfuzie.. deci .. la spital.. multa sanatate! asteptam vesti bune!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 10 2010, 06:36 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alexandrina @ Dec 10 2010, 07:26 PM) *
am fost dimineata cu ea la doctor (dupa ce toata noaptea a vomitat, orice gura de ceai..) si mi-a spus ca a facut o indigestie serioasa si ca ar avea putin rosu in gat.
nu a mai vomitat de dimineata de pe la ora 6.
mi-a dat si metroclopramid si un antibiotic (cedax). si mi-a invata cum sa fac sa o rehidratez.

problema e ca de dimineata face febra care nu scade cu nimic.
si se plange ca o doare capul.
de abut a baut mai toata ziua ba ceai, ba apa fiarta si racita. acum a mancat putin covrigei si paine prajita.
astept sa manance putintel mai mult, ca sa ii pot da si antibioticul.
speram sa fie bine.

Pupik...sincer, nu sunt doctor, dar mi se pare aiurea sa ii dai antibiotic...bine, yo sunt si impotriva antibioticului, in general, tuu stii ce e mai bine, clar......metroclopramid, stiu ca e bun.....o doar capul dupa atata voma..asta clar....freaca putin cu spirt si sa poarte ceva pe cap......dai sa bea ceiut de menta de preferat, neindulcit si fara lamaie......si eventual painica putin coapta.....poate gatuletul sa fie iritat de la atata voma....febra face de la indigestia din stomac.....daca nu este foarte mare, e ok.....fai o frectie cu otet =scade febra si sa stea in pat pe lateral sa nu faca aprindere la plamani.....si ii va trece....
Multa sanatate!

Aceasta postare a fost editata de USA: Dec 10 2010, 06:37 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Dec 10 2010, 06:49 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(Alexandrina @ Dec 10 2010, 08:26 PM) *
am fost dimineata cu ea la doctor (dupa ce toata noaptea a vomitat, orice gura de ceai..) si mi-a spus ca a facut o indigestie serioasa si ca ar avea putin rosu in gat.
nu a mai vomitat de dimineata de pe la ora 6.
mi-a dat si metroclopramid si un antibiotic (cedax). si mi-a invata cum sa fac sa o rehidratez.

problema e ca de dimineata face febra care nu scade cu nimic.
si se plange ca o doare capul.
de abut a baut mai toata ziua ba ceai, ba apa fiarta si racita. acum a mancat putin covrigei si paine prajita.
astept sa manance putintel mai mult, ca sa ii pot da si antibioticul.
speram sa fie bine.


ma bucur ca sunteti mai bine smile.gif ... parerea mea de mamica , care a trecut prin asta, este ca antibioticul nu este recomandat in situatia asta... doua zile sa nu-i da mancare gatita.. doar covrigi, sticsuri, branza dulce..cate putin si des... pentru febra poti folosi supozitoare.. evita medicamentele pe cale orala cat poti de mult...
multa sanatate! asteptam vesti smile.gif



Aceasta postare a fost editata de maria26: Dec 10 2010, 06:50 PM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:08 PM