Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniu De Paste
ruxy
postare Apr 25 2008, 11:53 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(alondramona @ Apr 26 2008, 12:51 AM) *
Multumim de idei!Suna delicios! eating.gif

cu multa multa placere... smile.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m.dana43
postare Apr 26 2008, 12:02 AM
Postare #22


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 28-February 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,446



QUOTE(rux25 @ Apr 26 2008, 12:46 AM) *
este vorba de un sos...care merge perfect cu ouale rosii rolleyes.gif ...se face din: jumatate jumatate iaurt plus maioneza...cu ceapa verde tocata cubulete, marar, sare si putin piper...iese un deliciu... wub.gif smile.gif tzuc.gif

trandafir.gif MULTUMESC ,SIGUR AM SA-L INCERC,CRED CA- FF BUN.


--------------------
''Ca sa vezi bine,trebuie sa deschizi ochii.Ca sa vezi si mai bine,trebuie sa-i inchizi.".... P.LUIS LAMBPERT
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Apr 26 2008, 07:34 AM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(alondramona @ Apr 25 2008, 04:38 AM) *
Frumos!Si eu la fel fac!Dar ce pui pe platoul cu aperitive, daca nu sunt indiscreta... biggrin.gif
Am si eu un fix! doh.gif

Ca aperitiv pe langa mezeluri si branzeturi,ornez cu legume(salata,rosii,castravete,ardei gras),apoi mai adaug: salata de vinete in juma' de rosie,drob de miel,oua umplute cu ciuperci,salata boeuf,salata de ciuperci...cam asta


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 26 2008, 07:40 AM
Postare #24


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(Theo @ Apr 26 2008, 08:34 AM) *
Ca aperitiv pe langa mezeluri si branzeturi,ornez cu legume(salata,rosii,castravete,ardei gras),apoi mai adaug: salata de vinete in juma' de rosie,drob de miel,oua umplute cu ciuperci,salata boeuf,salata de ciuperci...cam asta



Multumesc de raspuns Theo..
Suna super bine toate bunatatile...mi se face o pooftaa dejaa...dar mai avem pana duminica, inca e post totusi!
M-am hotarat si eu sa fac platou cu aperitive: branza, snitele de porc taiate, drob de pui cu ciuperci, decorat cu rosii, castravete si ridichi si salata de boeuf, ciuperci cu maioneza, friptura de miel la cuptor...si cam atat ca prea multa mancare ingrasa! rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toia
postare Apr 26 2008, 10:52 AM
Postare #25


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Preparate de Paste, bune pentru sanatate

Masa de sarbatori trebuie sa contina ...
Drobul cu putine calorii, pasca fara faina si salata de fructe sunt cateva dintre preparatele care ne asigura o digestie usoara in timpul mesei traditionale

Dupa cel mai lung post din an, pregatirile pentru masa de Paste sunt in toi. Gospodinele pregatesc adevarate rasfaturi culinare, folosind ca principale ingrediente ouale si mielul, pentru a crea faimoasa friptura, drobul, dar si deserturile precum pasca cu stafide si branza dulce, cozonacii sau dulciurile la moda.

Pentru a nu face excese care sa ne creeze probleme de digestie, dr. Mihaela Bilic ne sugereaza, in cartea "Silueta dincolo de mituri", retete cu putine calorii si grasimi. O astfel de reteta dietetica este drobul de miel, care contine 80 de calorii, o portie. Ingredientele pentru opt portii sunt: organele de la un miel, 250 g carne de miel, opt fire de ceapa verde, patru fire de usturoi verde, patru oua, cate o legatura de marar si patrunjel, trei fire de tarhon, un prapure sau pesmet, piper, otet, trei morcovi si o telina.
Pasca fara faina este o alternativa sanatoasa a acestui desert traditional. O felie contine 180 de calorii. Ingredientele pentru zece portii sunt: un kg branza de vaci, 300 g zahar pudra, o lamaie, stafide, sase oua, un praf de copt, cinci linguri de gris, un plic zahar vanilat, esenta de rom.
Oul de Paste, fiert moale are 80 de calorii.
Este un aliment hipocaloric, deci nu ne ingrasam mancand oua. Dar este ideal sa-l consumam cu mustar in loc de maioneza. Cei care au valori crescute de colesterol si trigliceride nu trebuie sa manance mai mult de doua oua pe zi.

Salata de fructe ajuta la digestie
Pentru a nu ajunge sa facem excese care ne-ar putea afecta sanatatea, trebuie sa combinam toate aceste mancaruri "grele" cu fructe. Cea mai buna varianta in acest caz este salata de fructe, deoarece ajuta la digestie.
Daca o preparam din kiwi, mere si portocale, obtinem in mod cert un desert gustos si sanatos. O portie de 100 g poate inlocui o felie de pasca (70 de calorii).
Bauturile nu pot lipsi de la masa de Paste, in acest caz, cel mai indicat fiind un pahar cu vin rosu. Dupa masa puteti opta pentru un pahar de suc de grepfrut sau portocale (60 calorii), pentru a avea parte de o digestie usoara.

Cuib de Paste din ciocolata
Ingrediente (opt portii):
300g ciocolata neagra, sase foi gelatina, doua oua, patru galbenusuri, 150 g zahar pudra, 40 cl. smantana, un zahar vanilat, doua-trei linguri cacao.
Mod de preparare:
Se inmoaie foile de gelatina in apa rece. Se topeste ciocolata. Se dizolva foile de gelatina in trei linguri de apa calda si se incorporeaza in ciocolata topita. Se bat ouale cu zaharul pudra, apoi se toarna peste ciocolata topita. Se bate smantana si se indulceste cu zaharul vanilat, apoi se toarna peste ciocolata topita. Amestecul se pune intr-o forma de coroana, in care s-a asezat o folie de plastic. Se pune la congelator o ora, apoi la frigider pentru cinci ore.

Sarbatori fericite!

Aceasta postare a fost editata de toia: Apr 26 2008, 10:53 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 26 2008, 06:03 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(toia @ Apr 26 2008, 11:52 AM) *
Preparate de Paste, bune pentru sanatate

Masa de sarbatori trebuie sa contina ...
Drobul cu putine calorii, pasca fara faina si salata de fructe sunt cateva dintre preparatele care ne asigura o digestie usoara in timpul mesei traditionale

Dupa cel mai lung post din an, pregatirile pentru masa de Paste sunt in toi. Gospodinele pregatesc adevarate rasfaturi culinare, folosind ca principale ingrediente ouale si mielul, pentru a crea faimoasa friptura, drobul, dar si deserturile precum pasca cu stafide si branza dulce, cozonacii sau dulciurile la moda.

Pentru a nu face excese care sa ne creeze probleme de digestie, dr. Mihaela Bilic ne sugereaza, in cartea "Silueta dincolo de mituri", retete cu putine calorii si grasimi. O astfel de reteta dietetica este drobul de miel, care contine 80 de calorii, o portie. Ingredientele pentru opt portii sunt: organele de la un miel, 250 g carne de miel, opt fire de ceapa verde, patru fire de usturoi verde, patru oua, cate o legatura de marar si patrunjel, trei fire de tarhon, un prapure sau pesmet, piper, otet, trei morcovi si o telina.
Pasca fara faina este o alternativa sanatoasa a acestui desert traditional. O felie contine 180 de calorii. Ingredientele pentru zece portii sunt: un kg branza de vaci, 300 g zahar pudra, o lamaie, stafide, sase oua, un praf de copt, cinci linguri de gris, un plic zahar vanilat, esenta de rom.
Oul de Paste, fiert moale are 80 de calorii.
Este un aliment hipocaloric, deci nu ne ingrasam mancand oua. Dar este ideal sa-l consumam cu mustar in loc de maioneza. Cei care au valori crescute de colesterol si trigliceride nu trebuie sa manance mai mult de doua oua pe zi.

Salata de fructe ajuta la digestie
Pentru a nu ajunge sa facem excese care ne-ar putea afecta sanatatea, trebuie sa combinam toate aceste mancaruri "grele" cu fructe. Cea mai buna varianta in acest caz este salata de fructe, deoarece ajuta la digestie.
Daca o preparam din kiwi, mere si portocale, obtinem in mod cert un desert gustos si sanatos. O portie de 100 g poate inlocui o felie de pasca (70 de calorii).
Bauturile nu pot lipsi de la masa de Paste, in acest caz, cel mai indicat fiind un pahar cu vin rosu. Dupa masa puteti opta pentru un pahar de suc de grepfrut sau portocale (60 calorii), pentru a avea parte de o digestie usoara.

Cuib de Paste din ciocolata
Ingrediente (opt portii):
300g ciocolata neagra, sase foi gelatina, doua oua, patru galbenusuri, 150 g zahar pudra, 40 cl. smantana, un zahar vanilat, doua-trei linguri cacao.
Mod de preparare:
Se inmoaie foile de gelatina in apa rece. Se topeste ciocolata. Se dizolva foile de gelatina in trei linguri de apa calda si se incorporeaza in ciocolata topita. Se bat ouale cu zaharul pudra, apoi se toarna peste ciocolata topita. Se bate smantana si se indulceste cu zaharul vanilat, apoi se toarna peste ciocolata topita. Amestecul se pune intr-o forma de coroana, in care s-a asezat o folie de plastic. Se pune la congelator o ora, apoi la frigider pentru cinci ore.

Sarbatori fericite!

partners.gif multumim Toia...Paste fericit!!! tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 2 2008, 02:53 AM
Postare #27


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Cam asa a aratat masa noastra de Paste la barbecue! biggrin.gif eating.gif eating.gif eating.gif









--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 2 2008, 09:33 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(alondramona @ May 2 2008, 03:53 AM) *
Cam asa a aratat masa noastra de Paste la barbecue! biggrin.gif eating.gif eating.gif eating.gif








Superb rolleyes.gif si-mi place pestele biggrin.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare May 2 2008, 11:23 PM
Postare #29


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(alondramona @ May 2 2008, 03:53 AM) *


Superb Pestele! L-ar lasa al meu baiat fara solzi in doi timpi si trei miscari! eating.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 2 2008, 11:26 PM
Postare #30


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Anca74 @ May 3 2008, 12:23 AM) *
Superb Pestele! L-ar lasa al meu baiat fara solzi in doi timpi si trei miscari! eating.gif


Ma bucur ca-ti place, a fost facut de o romanca de aici din comunitate, dar care e de loc din Rm. Valcea, super gospodina!
Am citit azi topicul cu perlele baietelului tau si e foarte haios!Sigur se va face comedian cand va fi mare! laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 12:22 AM