Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal De Grupa Pregatitoare
ruxy
postare Sep 23 2010, 07:57 AM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Sep 23 2010, 12:31 AM) *
Saptamana asta nu a prea fost in apele lui...luni s-a trezit suparat, ca el nu se duce la gradi, ca "daca ai fi tu in situatia asta ce ai face mami?"...ma gandesc ca o fi visat ceva peste noapte, ca nu prea m-a lamurit ce e cu "situatia asta"...cert e ca pana si la usa clasei s-a cam miorlait!, era si o zi mohorata rau, si friguroasa...brr, recunosc, nici eu n-as fi iesit din barlog!
La gradi...fise obisnuite, nimic deosebit, azi cica au pictat nise frunze...o sa le vad maine, tot maine avem si sedinta cu parintii.
Am senzatia ca stau pe loc, ca nu evolueaza si ma gandesc ca de asta e asa, se plictiseste....si fisele astea de la gradi sunt cam mohorite, cam imbatranite...Maine e ziua unui coleg, i-a facut o felicitare in seara asta....
Mi-a zis ca ar vrea sa picteze acasa numai ca nu stiu ce acuarele, tempera, guase...sa ii cumpar, ce diferente or fi intre ele, habar nu am. Chiar sunt curioasa cum a pictat frunzele, ca dimineata avea emotii ca el nu stie sa picteze...si ce ma fac daca gresesc...off, perfectionistul lui mami! Ce ma fac eu cu el la scoala, la anul?

E minunat Raducu...cred mami Anca ca trebuie incurajat foarte foarte mult...daca greseste nu-i nimic, e omeneste a gresi...facem din nou fara probleme...e bine sa-l scoti usor din dorinta asta de perfectiune dusa la extrem nu e benefica de fapt si tu stii asta...oricum e un copil superb din toate punctele de vedere, poate da lectii de viata multor pesoane adulte smile.gif Eu am vazut ca tempera este mai buna la pictat pentru copii, asta de fapt folosesc si la scoala, la inceput in clasa I a II mergeau pe acuarele, apoi au trecut pe tempera la tubulete...va imbratisez cu mare drag pe amandoi hug.gif hug.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 23 2010, 08:58 AM
Postare #12


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



trandafir.gif Cum vii tu cu o vorba buna cand are omul nevoie!
Asta fac, Rux, ii arat mereu ca oricine poate gresi, mai gresesc uneori intentionat, si vin apoi cu replica “uite mami a gresit, nu-I nimic, reparam/indreptam imediat”…
Am vazut astazi frunzele pictate…. superbe, m-au dat gata, cel putin una din ele are o combinatie de culori deosebita. M-a convins sa ii cumpar acuarele smile.gif
Te pup si te mai astept pe la noi! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 29 2010, 11:33 PM
Postare #13


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



of, se pare ca avem o problema cu una din doamnele educatoare, nu stiu ce se intampla dar Raduc plange aproape de fiecare data cand este dumneaei...imi spune ca "lucreaza prea aspru cu el" , ce o insemnand asta nu stiu, stiu doar ca-i mai atrage atentia ca vorbeste mult...noi acasa vorbim mult cu el, il incurajam sa puna intrebari, sa faca corelatii...eu stiu cum o fi la gradi, la cati copii sunt cred si eu ca doamna isi mai pierde rabdarea uneori. Si-mi pare asa de rau, aproape ca nu mai vrea sa lucreze nici acasa...culmea e ca, din ce vad eu afisat el e unul din copii foarte buni din grupa, nu stiu de unde asprimea asta, plus ca nu e singurul, mai sunt si altii plangaciosi la grupa, numai cand e doamna respectiva. Nici nu stiu ce sa fac, sa las lucrurile asa, in speranta ca se rezolva de la sine, sa vorbesc cu doamna respectiva, sa vorbesc cu cealalta doamna...ele intotdeauna ne-au incurajat sa le spunem atunci cand avem o problema...pana acum nu a fost cazul insa chiar nu-l vreau timorat de "fise" in grupa pregatitoare....Mai ales ca nu are probleme la nicio materie...sau cum s-or numi.
Cireasa de pe tort, au citit si invatat si poeziile Elenei Farago...Catelusul schiop, Gandacelul... tot de plans!

In rest, toate bune, facem nazuri la mancare, mergem la tenis si ne place muuult ...atat de mult ca sambata si duminica ne trezim la 7 jumatate pt tenis, asteptam sa vedem ce program vom avea peste toamna/iarna...ca deja incepe sa fie frig afara...Cateva zile l-a dus/adus tata la/de la gradi asa ca nu mai stiu exact ce au facut.
A...a primit acuarele si a facut primele doua picturi....trebuie sa ii schimb pensula, cea primita are parul prea lung si el picteaza cu ea...ca si cum ar colora si nu prea iii ese ce vrea el. Oricum era tare mandru de opera lui!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 2 2010, 12:14 AM
Postare #14


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




Azi a facut punctulete la gradi - pe foaie de matematica si de caiet tip I. Nu era obisnuit cu liniatura insa n-a avut nicio problema. Am continuat si acasa cu liniute verticale si ii ies foarte frumoase. mai facuse liniute, insa nu pe caiete tip I ... "acum suntem chiar ca la scoala". Au invat ce e acela titlu, alineat, rand intreg...
Apoi l-a facut si pe zero..o fisa cam banala, insa nu prea am gasit altceva pentru 0.
Trebuie sa strangem frunze si sa le presam.... eusa_clap.gif
S-a schimbat putin si registrul poeziilor - au trecut la Doi frati cuminti, tot de Elena Farago.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 6 2010, 08:29 PM
Postare #15


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Se pare ca trecut perioada de neintelegere cu "doamna prea aspra"...au revenit la sentimente mai bune.
Au reinceput engleza, cu "o doamna mai in varsta si mai severa"...fiimiu se pare ca le eticheteaza pe toate dupa gradul de severitate wink.gif au invatat sa se prezinte si sa spuna cati ani au (in engleza)
Au trecut la liniute, pe foi tip I, exersase si acasa, asa ca nu cred ca a avut probleme, le vad si eu maine dimineata!
Off, asa de frig e dimineata....daca mai si ploua, parca nici nu-mi vine sa-l trezesc. Visez la o zi cand ma voi trezi la 10 dimineata! wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 7 2010, 09:05 AM
Postare #16


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



De la ce varsta merge Radu la tenis? Pupam micul perfectionist si p mami cu drag! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 7 2010, 12:06 PM
Postare #17


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Mih@ela @ Oct 7 2010, 10:05 AM) *
De la ce varsta merge Radu la tenis? Pupam micul perfectionist si p mami cu drag! tzuc.gif


De la 5 ani, fix exact! smile.gif Are deja un an si ii place.
Nu fac insa antrenament strict axat pe tenis...fac si jocuri, gen stafeta, tot felul de concursuri intre ei cu mingi si mingiute...alergari de tot felul. Nu-ti imagina ca joaca de la egal la egal cu un alt copil, dar cu antrenoarea e in stare sa faca un schimb de mingi! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 16 2010, 11:21 PM
Postare #18


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Anca74 @ Oct 7 2010, 12:06 PM) *
De la 5 ani, fix exact! smile.gif Are deja un an si ii place.
Nu fac insa antrenament strict axat pe tenis...fac si jocuri, gen stafeta, tot felul de concursuri intre ei cu mingi si mingiute...alergari de tot felul. Nu-ti imagina ca joaca de la egal la egal cu un alt copil, dar cu antrenoarea e in stare sa faca un schimb de mingi! hug.gif

Apropiata varsta lui Sebastian..ma gandeam sa il inscriu anul acesta la tenis,insa mai bine asteptam pana la anul..tenisul e una din deja hoby-urile lui,sa zic asa..ii place sa manuiasca orice racheta ,paleta etc.Anul acesta ramanem doar cu inotul,ca activitate extra scolara.Pupici cu drag! hug.gif

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: Oct 16 2010, 11:22 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 24 2010, 09:54 PM
Postare #19


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Am incheiat doua saptamani in care s-au jucat mult cu toamna...au facut struguri din ghinde, covorase peste covorase din frunzele toamnei, au colorat frunze, au pictat frunze, au modelat din plastelina fructe si legume, au impodobit legumele si le-au invitat la "parada legumelor"...leguma lui a fost telina si i-a iesit de minune. Nu va mai spun cate frunze am strans...noroc ca aveam ghinde si castane deja culese.."vezi mami, a fost bine ca le-am strans, daca nu aveam acum, ce faceam?" rolleyes.gif In casa am castane si ghinde de zici ca am doua veverite nu un copil! nervi.gif
Au ramas in urma la capitolul lucrari scrise...insa nu-i bai, ca recupereaza repede si mai facem si noi acasa.
Au mers in vizita la o fabrica de paine...au fost la film...
Vad ca merge bine si engleza, s-a adaptat la stilul noii doamne, catalogata "totusi e severa, dar merge".
De la inceputul lunii avem vacanta la tenis, asteptam sa intram in sala la sfarsitul lunii, insa avem o noua pasiune - dansul. Nu mai fac dansul ca optional asa ca cei care vor totusi sa danseze au posibilitatea sa participe la cursurile de dans ce se tin in sala de festivitati a dradinitei...si am zis sa-l duc si pe el...macar sa vada ce si cum, nu-i place renuntam si gata. Nu stiu ce i-o fi zis el doamnei de acolo (parintii, bunicii nu asista la ore) cert e ca ne-a transmis doamna sa il lasam in continuare, ca e talentat si constiincios si ca in noimebrie va participa la nu-s ce concurs! Pai dupa 7 sedinte de dans...ce concurs poate fi? In fine, vom vedea!
Azi am fost la meci, in Regie, n-a fost prea incantat, desi lui ii place acasa sa urmareasca meciurile...insa acolo, nu tu reluare, nu tu comentariu...plus ca era mai mult cu ochii prin tribune. N-a ratat insa golurile si s-a bucurat nevoie mare.
Am avut un sfarsit de saptamana frumos si imi pare rau ca se termina... o saptamana buna sa aveti!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 1 2010, 11:19 PM
Postare #20


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



si daca tot s-au jucat de-a toamna, acum se duc, in vacanta, la recuperari! Am trait sa o aud si pe asta! Copii de gradi sa mearga pe timpul vacantei pt a recupera materia..."de mami, daca am adunat frunze si castane."... Si cat a asteptat vacanta... wacko.gif Ma bucur insa ca n-a facut nazuri, n-a comentat, n-a protestat...daca a zis doamna, atunci asa trebuie facut! Ca nici sa ramana in urma altora nu-i place!
In rest, am reluat tenisul, dupa o vacanta neprogramata si nedorita de vreo 2 saptamani, si se pare ca merge tot mai bine! La dansuri mergem cu drag in fiecare joi...si mi-a aratat si mie ceva din ce fac ei acolo, cu conditia sa pastrez secretul liwlol.gif
In weekend ne-am bucurat de zilele insorite si a stat mai mult pe afara, dimineata la tenis, seara la fotbal....cred ca nu va trece in veci de 21 de kg, la cat il alearga tati! hug.gif Vad ca fentam raceli, viroze si alte minuni...Maine se pare ca vor avea si ei parte de "putin Haloween" ...probabil au batut-o pe doamna la cap si aceasta a cedat intr-un final...dar dupa ce a trecut evenimentul!
Acasa lucram zilnic cate putin ...si scrie asa frumos, mor de dragul betisoarelor, bastonaselor, zalelor si ce-or mai fi alea...plus ca incepe sa citeasca din ce in ce mai bine, cu conditia sa fie scris cu litere mari de tipar...si e tare nelamurit "de ce exista litere mici si mari, nu-i de ajuns ca sunt de mana si de tipar, mai sunt si mici si mari....la ce ne folosesc atatea litere, ca se ne incurce, ca de ajutat...poate cand om fi mai mari"! Am citat din piticanie!
La mate...parfum de roze, adunam la greu fara probleme, chiar cu trecere peste ordin, plus ca ne explica logic ce si cum...70 cu 70 fac 140 pentru ca 7 cu 7 fac 14...identificam vecinii, facem siruri crescatoare si descrescatoare, descompunem numere....mi-e drag de mor de matematicianul meu! Si cand ma gandesc ca a invatat toate astea jucand Maroco, Tabinet...si alte minuni de gen. Acum e inebunit dupa Monopoly...numai ca dureaza mult si uneori abia apucam sa impartim banii. Dar si asta ne invata ceva...
La engleza au invatat despre haine...maine le exersam si acasa!
Astazi avea la o tema de colorat cu rosu hainutele de fetita si cu albastru pe cele de baiat...si erau desenate mai multe haine, printre care si un sort cu buline...apai zau ca nu stiam cum sa-l facem , ca parea a fi de baietel, dar cu bulinele alea "mami, eu nu m-as imbraca defel!" I-am propus, in semn de protest, sa-l lasam necolorat...dar Raduc, vrea sa fie mai dur "ii fac un crac rosu si unul albastru, sa vedem...cum poate fi purtat de cineva"...

Va pupam si va dorim numai bine....si vacanta placuta celor ce n-au cules frunze si castane! liwlol.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 10:56 PM