Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ganglioni La Copii, nomal sau iesit din comun???
Sara1
postare May 22 2009, 08:18 AM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(mamimeaceanespus @ May 21 2009, 12:51 PM) *
Ganglioni inflamati eu stiu ca arata o infectie .Nu sunt doctor.Antibioticul l-a prescris doctorul cam dupa ureche.Probabil nu a auzit de antibiograma. Analiza care testeaza in laborator antibioticul la care este sau nu sensibil un microb cauzator de boala se numeste antibiograma. In raport de rezultatul antibiogramei, medicul stabileste cel mai indicat sau cele mai indicate antibiotice in vederea tratamentului bolii.
Desigur ca din ganglion nu poti sa iei proba pt o antibiograma dar antibioticele ... .
Intarirea imunitatii ar fi un prim pas.Daca cauti pe internet o sa vezi ca exista multe solutii , de la produsele apicole si fitoterapeutice la aerosoli...
Nu stiu daca ai auzit de bowtech .Intra pe bowtech.ro


Draga mea, iti multumesc pentru raspuns. Din pacate, eu nu sunt in Romania, ci in State, unde antibioticele nu se dau in urma antobiogramei. CI, se dau cu un spectru larg. Si pe mine m-a revoltat chesti asta, dar nu pot schimba eu sistemul.
CIt despre bowtech, o sa ma uit, nu stiu daca este ceva la care as avea eu acces de aici. tzuc.gif notworthy.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spring
postare May 22 2009, 09:37 AM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 41
Inscris la: 28-October 08
Membru nr.: 45,130



draga Sara, am vazut ca ai primit multe raspunsuri despre ganglioni, eu nu despre asta vreau sa iti spun , fiindca oricum nu stiu mai multe decat ti s-a raspuns deja. vreau sa iti dau un sfat, fiindca ai spus ca baietelul a fost destul de des racit. daca ai fi in Romania, ti=as spune sa mergi cu el la o salina, dar in SUA habar nu am daca exista sau nu si daca se viziteaza ca la noi. exista insa un aparat, salin ii spune, nu vreau sa ii fac reclama, si cred ca te-ar ajuta daca ti l-ar putea aduce cineva. eu folosesc, avand o rinita vasomotorie care apare in anumite conditii, prima data am vindecat-o prin vizite la salina, dar acum nu pot merge avand baietelul prea mic (nu am cu cine sa il las acasa), insa cu aparatul asta pot respira noaptea. nu mai insist, daca vrei mai multe detalii, poti gasi pe internet sau iti mai pot spune eu. sanatate copilasilor tai si tie!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare May 22 2009, 12:07 PM
Postare #13


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



si fetita mea are si eu una am de cand ma stiu.
mi s-a explicat ca acesti ganglioni limfatici se pot inflama la cea mai mica raceala...dar de dat inapoi, nu se retrag tot asa de usor. poti ramane si ani buni cu ei.


eu am observat la fetita mea. cum raceste un pic, se inflameaza cei de la gat, caum trece raceala revin la forma initiala, mai putin unul, care e mai maricel...si il simt mereu la mana.

mi-a zis dr ca nu e nici o problema, ca si noi adultii sigur avem ....





QUOTE(Sara1 @ May 20 2009, 10:34 PM) *
De citeva luni bune, am observat pe gitul baiatului meu de aproape 5 ani, un ganglion. Este situat pe partea dreapta a gitului, exact la mijloc. L-am dus la pediatru, i-a dat odata antibiotic, pentru ca mai avea unii tot pe git mai inspre ureche. La consultul de verificare, mi-au spus ca este ok, si ca ganglionul de pe git, care a ramas, are aceeasi dimensiune demult, si ca e foarte comun la copii sa aibe ganglioni. Si ca sa stau linistita atita timp cit nu creste.
Ma framinta chestia asta, de cite ori il vad ( pe ganglion) si m-am decis sa va intreb si pe voi, mamici cu mai multa experienta.
Au avut copiii vostri ganglioni?
Precizez ca al meu a avut multe raceli, cu gitul, cu urechile. Dar acum e bine! Va multumesc pentru interesul pe care il aratati citind acest topic si pentru eventualele raspunsuri! trandafir.gif



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare May 22 2009, 03:30 PM
Postare #14


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(Sara1 @ May 20 2009, 09:34 PM) *
De citeva luni bune, am observat pe gitul baiatului meu de aproape 5 ani, un ganglion. Este situat pe partea dreapta a gitului, exact la mijloc. L-am dus la pediatru, i-a dat odata antibiotic, pentru ca mai avea unii tot pe git mai inspre ureche. La consultul de verificare, mi-au spus ca este ok, si ca ganglionul de pe git, care a ramas, are aceeasi dimensiune demult, si ca e foarte comun la copii sa aibe ganglioni. Si ca sa stau linistita atita timp cit nu creste.
Ma framinta chestia asta, de cite ori il vad ( pe ganglion) si m-am decis sa va intreb si pe voi, mamici cu mai multa experienta.
Au avut copiii vostri ganglioni?
Precizez ca al meu a avut multe raceli, cu gitul, cu urechile. Dar acum e bine! Va multumesc pentru interesul pe care il aratati citind acest topic si pentru eventualele raspunsuri! trandafir.gif

Si al meu are unul ,insa ne-am obisnuit cu el... smile.gif De cate ori se intampla sa meregm la medic pentru orice,eu mai intreb medicul respectiv(se intampla sa mergem la urgente,si clar poate fi alt medic decat pediatrul nostru) si ce parere are de ganglion..Am primit zeci de raspunsuri de la medici diferiti,si raspunsurile au fost aceleasi,nu e de speriat este "bariera "racelilor..

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: May 22 2009, 03:31 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare May 22 2009, 09:23 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(mir0108 @ May 20 2009, 01:03 PM) *
sara,ganglionii limfatici se maresc in cazul unor infectii ...miriam avea uneori si mama mea imi spunea ca si fratele meu cand era mic (acum are 44 ani)avea muuulti...si a fost cu el la mai multi dr ca era speriata(era si primul ei copil!)...nu s-a intamplat nimic si nici bolnavicios nu a fost ....in afara de amigdalita !(care determina marirea ganglionilor)!

va doresc sa va fie bine...si tie sa iti gasesti linistea!(si eu sunt la fel....daca imi intra una in cap...greu imi iese!dar imi prinde bine sa fiu incurajata de cei din jur)!! tzuc.gif


Multumesc pentru raspuns si incurajari Mir draga! Da, exact cum spui este cu linistea atunci cind copiii au probleme-mai mici sau mai mari. Eu ma ingrijorez inca destul de usor. Desi m-am mai caluit nitel, caci am trecut prin nenumarate raceli si mici accidente cu baietii astia scumpi ai mei. Cel putin de cind a inceput Tom gradinita, nu sunt 2 saptamini cap la cap far vreun pocinog. Mi-a facut bine sa pun pe tapet subiectul asta, ca sa mai aud pareri, caci chiar m-am mai linistit! Pupici multi tie si frumoaselor tale! wub.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
qty
postare May 22 2009, 09:24 PM
Postare #16


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 61
Inscris la: 14-August 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 34,084



Buna eu nu am bebe inca dar sper sa vina cat mai curand, insa am si eu un ganglion situat pe partea dreapta a gitului....am fost la mai multi doctori care mi au spus ca se mai intampla sa apara dar ca nu este nimik grav...sincer pe mine ma deranjeaza existenta lui si ma intreb daca va disparea vreodata oricum am inteles ca daca nu sunt durerosi nu e nimic grav


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare May 22 2009, 09:27 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(Mih@ela @ May 22 2009, 06:30 AM) *
Si al meu are unul ,insa ne-am obisnuit cu el... smile.gif De cate ori se intampla sa meregm la medic pentru orice,eu mai intreb medicul respectiv(se intampla sa mergem la urgente,si clar poate fi alt medic decat pediatrul nostru) si ce parere are de ganglion..Am primit zeci de raspunsuri de la medici diferiti,si raspunsurile au fost aceleasi,nu e de speriat este "bariera "racelilor..

Albastrico, deci si voi? Bine, atunci chiar ca ma scot din priza! Mi-era teama sa nu incerce doctorii astai sa ma abureasca. Multumesc de raspuns si pupici tie si flacaului tau cuceritor! Cum mai stati cu cumintenia? partners.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare May 22 2009, 09:29 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(qty @ May 22 2009, 12:24 PM) *
Buna eu nu am bebe inca dar sper sa vina cat mai curand, insa am si eu un ganglion situat pe partea dreapta a gitului....am fost la mai multi doctori care mi au spus ca se mai intampla sa apara dar ca nu este nimik grav...sincer pe mine ma deranjeaza existenta lui si ma intreb daca va disparea vreodata oricum am inteles ca daca nu sunt durerosi nu e nimic grav

Hmmm! Il ai demult? Caci este adevarat ca apar in timpul racelilor, si se retrag mai greu. Mie pediatrii fiului meu (2 la nr) mi-au spus ca se resorb pe masura ce va creste. Oricum, mie mi-au spus ca este ok atita timp cit nu creste ci sta la dimensiunea e acum. Iti urez bafa multa sa vina bebe repede-repede! pray.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare May 22 2009, 09:32 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(Alexandrina @ May 22 2009, 03:07 AM) *
si fetita mea are si eu una am de cand ma stiu.
mi s-a explicat ca acesti ganglioni limfatici se pot inflama la cea mai mica raceala...dar de dat inapoi, nu se retrag tot asa de usor. poti ramane si ani buni cu ei.
eu am observat la fetita mea. cum raceste un pic, se inflameaza cei de la gat, caum trece raceala revin la forma initiala, mai putin unul, care e mai maricel...si il simt mereu la mana.

mi-a zis dr ca nu e nici o problema, ca si noi adultii sigur avem ....


Multumesc pentru raspuns! Face extrem de bine la moral suportul atitor mamici care au de-a face cu aceleasi situatii.
Pupici tie si fetitei! partners.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
qty
postare May 22 2009, 09:37 PM
Postare #20


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 61
Inscris la: 14-August 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 34,084



sper sa vina bebe cat mai repede...iar despre ganglion il am cam de vreo 7 -8 luni si nu da semne sa dispara , analizele imi sunt bune iar raspunsul doctorilor a fost : se mai intampla sa apara .


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:56 PM