Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Zaharul Si Sarea
teodora_is
postare Jun 30 2007, 11:21 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 23
Inscris la: 29-June 07
Membru nr.: 4,820



fetelor voi indulciti ceiutul la bb vostri.?
eu am fetita de 2 luni si de vreo sapt ii pun cate jum de lingurita de zahar in ceiut si parca este mai bun.
sunt medici si cari de specilaitte care interzic zaharul si sarea pana la 1 an dar sunt altii care il aproba
cum este mai bine?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Jun 30 2007, 11:25 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(teodora_is @ Jun 30 2007, 12:21 PM) *
fetelor voi indulciti ceiutul la bb vostri.?
eu am fetita de 2 luni si de vreo sapt ii pun cate jum de lingurita de zahar in ceiut si parca este mai bun.
sunt medici si cari de specilaitte care interzic zaharul si sarea pana la 1 an dar sunt altii care il aproba
cum este mai bine?

Cand fetita mea Diana a avut 4 luni,a luat intr-o luna ffff putin in greutate(150gr)si a zis pediatra sa-i pun in ceai o lingurita rasa de zahar la 100 ml ceai.Zaharul il pui sa fiarba impreuna cu apa.Si a fost ok,fetita si-a revenit f bine.Deci nu are nimic daca ii pui putin zahar in ceiut. smile.gif

Aceasta postare a fost editata de AdeDia: Jun 30 2007, 11:26 AM


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora_is
postare Jun 30 2007, 11:34 AM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 23
Inscris la: 29-June 07
Membru nr.: 4,820



QUOTE(AdeDia @ Jun 30 2007, 12:25 PM) *
Cand fetita mea Diana a avut 4 luni,a luat intr-o luna ffff putin in greutate(150gr)si a zis pediatra sa-i pun in ceai o lingurita rasa de zahar la 100 ml ceai.Zaharul il pui sa fiarba impreuna cu apa.Si a fost ok,fetita si-a revenit f bine.Deci nu are nimic daca ii pui putin zahar in ceiut. smile.gif

zaharul numai fiert impreuna cu apa se face ceiut ca de nu zaharul baloneaza bb si - i da dureri de burica
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jun 30 2007, 01:49 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(teodora_is @ Jun 30 2007, 12:34 PM) *
zaharul numai fiert impreuna cu apa se face ceiut ca de nu zaharul baloneaza bb si - i da dureri de burica

smile.gif este corect ce spui...si a mea nu papa mancarea fara sare, decat sa nu pape deloc prefer sa-i pun un pic de sare si nu au fost probleme chiar papa ...ii place eating.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jul 1 2007, 12:45 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(teodora_is @ Jun 30 2007, 12:21 PM) *
fetelor voi indulciti ceiutul la bb vostri.?
eu am fetita de 2 luni si de vreo sapt ii pun cate jum de lingurita de zahar in ceiut si parca este mai bun.
sunt medici si cari de specilaitte care interzic zaharul si sarea pana la 1 an dar sunt altii care il aproba
cum este mai bine?

Nu am indulcit ceaiul si nici sare n-am folosit pana acum. Uneori, cand era mai micuta, ii faceam ceai pentru colici Baby Drink si era indulcit deja - sunt niste pliculete pe care le gasesti la farmacie. Dar stiam ca zaharul accentueaza durerile de colici.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 1 2007, 02:21 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(mumu74 @ Jul 1 2007, 01:45 PM) *
... Dar stiam ca zaharul accentueaza durerile de colici.


Doar zaharul nefiert.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jul 3 2007, 09:36 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(simina @ Jul 1 2007, 03:21 PM) *
Doar zaharul nefiert.

Aha! Si cu sarea cum e? Eu cred ca nu e nevoie sa ajunga BB la un an ca sa-i dai sare - putina, desigur!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jul 3 2007, 09:54 AM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



V-am mai spus, dar o mai fac odata, ceaiul e indicat a se da neindulcit. Copilasul habar nu are de gustul dulce dat de zahar pana nu ii dam noi, deci nu are de unde sti ca exista mai multe variatii de gust - mai ales cei hraniti artificial, care sunt obisnuiti cu gustul formulei. Asa ca cel mai sanatos ceai pt ei e cel neindulcit. Si nu imi spuneti ca nu il bea asa pt ca eu am acasa un exemplar care la aproape 3 ani inca bea ceaiul neindulcit. Desi a primit, mai marisor fiind, si ceiut de macese indulcit cu miere, asa zisa cura de toamna, din luna septembrie, preferatul lui ramane ceiutul simplu, neindulcit. Chiar aseara a baut o sticluta de Figo, plina insa cu ..ceai de macese insa, ca e mult mai sanatos!

Despre sare.... nu stiu ce sa va zic, eu i-am pus sare in mancarica de pe la 7 luni la ...indicatia pediatrului.

Chestia asta cu alimentele permise numai dupa 1 an e totusi relativa - sare, zahar, miere, albus, lapte de vaca - pai daca nu ii dam nimic din toate astea pana la 1 an si apoi i le dam pe toate odata imediat dupa prima aniversare iar il bulversam pe bietul copil! Si dupa 1 an trebuie sa avem grija la introducerea noilor alimente!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jul 3 2007, 10:05 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(Anca74 @ Jul 3 2007, 10:54 AM) *
...
Despre sare.... nu stiu ce sa va zic, eu i-am pus sare in mancarica de pe la 7 luni la ...indicatia pediatrului.

Chestia asta cu alimentele permise numai dupa 1 an e totusi relativa - sare, zahar, miere, albus, lapte de vaca - pai daca nu ii dam nimic din toate astea pana la 1 an si apoi i le dam pe toate odata imediat dupa prima aniversare iar il bulversam pe bietul copil! Si dupa 1 an trebuie sa avem grija la introducerea noilor alimente!

Eu ma gandesc cu groaza ca am inceput diversificarea de o luna si n-am apucat sa-i dau mare lucru... Mai am atatea alimente de introdus, ca daca astept 3 zile pentru un aliment, sigur ma apuca aniversarea de un an pana sa ajung la miere si alte cele! biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
b.ramo
postare Jul 3 2007, 01:18 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 25-January 07
Membru nr.: 1,692



QUOTE(Anca74 @ Jul 3 2007, 10:54 AM) *
V-am mai spus, dar o mai fac odata, ceaiul e indicat a se da neindulcit. Copilasul habar nu are de gustul dulce dat de zahar pana nu ii dam noi, deci nu are de unde sti ca exista mai multe variatii de gust - mai ales cei hraniti artificial, care sunt obisnuiti cu gustul formulei. Asa ca cel mai sanatos ceai pt ei e cel neindulcit. Si nu imi spuneti ca nu il bea asa pt ca eu am acasa un exemplar care la aproape 3 ani inca bea ceaiul neindulcit. Desi a primit, mai marisor fiind, si ceiut de macese indulcit cu miere, asa zisa cura de toamna, din luna septembrie, preferatul lui ramane ceiutul simplu, neindulcit. Chiar aseara a baut o sticluta de Figo, plina insa cu ..ceai de macese insa, ca e mult mai sanatos!

Despre sare.... nu stiu ce sa va zic, eu i-am pus sare in mancarica de pe la 7 luni la ...indicatia pediatrului.

Chestia asta cu alimentele permise numai dupa 1 an e totusi relativa - sare, zahar, miere, albus, lapte de vaca - pai daca nu ii dam nimic din toate astea pana la 1 an si apoi i le dam pe toate odata imediat dupa prima aniversare iar il bulversam pe bietul copil! Si dupa 1 an trebuie sa avem grija la introducerea noilor alimente!

Eu am o fetita mare deja si confirm cele spuse mai sus pana nu-i invatam noi cu gusturi diversificate si rafinate ei nu au de unde sa stie.
O spun pe experienta proprie:fetita mea a avut colici-i-am dat Baby Calm care e indulcit deja, a fost racita-i-am dat ceai indulcit cu miere si cu zeama de lamaie ( fapt pt.care acum papa grapefruit roz gol neindulcit ) iar acum daca ii fac ceai neindulcit sau daca ii dau apa simpla o bea fara probleme.
In privinta sarii nu papa mancare daca nu are umpic de sare si asta e vina mea, daca i-am mai dat umpic sa guste (este o pofticioasa si 1/2 ) din mancarea noastra care e umpic sarata, i-am mai dat umpic de mezel,ceva cremvusti care tot au sare acum copilul nu-i "prost" sa pape mancare fara gust cand chiar si cu umpic de sare e altfel....nu? biberon.gif eating.gif
Eu mentionez ca fetei mele nu-i mai fac mancare separat decat f.f.f. rar, am gasit cale de mijloc pun doar umpic de sare umpic de vegeta si ca sa-i schimbe gustul pun umpic de oregano si patrunjel si alte ierburi aromatice care nu au ce rau sa-i faca. Cu conditia sa fie folosit un etalon adica umpic din fiecare, nu toate odata si urmarita tolerabilitatea micutului la felul de mancare respectiv.
Fetita mea o singura data a facut o alergie alimentara de la carnea de miel ce o mancasem eu-pe atunci inca alaptam si s-a transmis prin lapte si de atunci slava Domnului nu mai avem nimic de acest fel.
DOMNUL sa va ajute si pe voi sa va cresteti puiutii sanatosi. bb.gif carut.gif
Va tzuc.gif , hug.gif si va wub.gif pe toti si toate !!!


--------------------

Pupam pe toata lumea !!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 02:46 AM