Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tusea..., si remediile ei
ruxy
postare Oct 16 2008, 07:58 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Remedii rapide:
Sirop de muguri de pin sau de brad - Se culeg ramuri mici de pin cu muguri si cateva ace. Se pun la fiert cu 3-4 l de apa, timp de 4 ore pe zi, trei zile la rand. Lichidul obtinut se strecoara si se amesteca cu miere (75 g de miere la o cana de sirop). Se consuma 5-6 lingurite pe zi, la intervale de 2-3 ore.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 16 2008, 08:11 PM
Postare #12


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



rux vrei sa-ti povestesc ceva? eu cand eram mai mica am avut tuse convulsiva ,ma dus mama la doctor si doctorul mia dat toate medicamentele posibile la vremea aceea si tot nu mia trecut,tuseam rau de tot de ma faceam rosie la fata si ma sufocam!...si pana la urma o baba ia zis lui tata sa ia lapte de la o magarita sa-l fiarba si sa-mi dea sa beau! si a luat tata lapte de la un om care avea o magaritza la fiert si mia dat sa beau,dar ma pacalit cand l-am intrebat ce fel de lapte e,mia zis k e lapte de oaie! .......si uite asa am baut eu lapte de magaritza si am scapat de tuse ...definitiv!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 08:12 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Ceaiul de ceapa, nuci si mar

Se ia o ceapa mare cu tot cu frunze, se spala bine si se coace in cuptor o jumatate de ora apoi se scoate si se fierbe impreuna cu 5 nuci bine spalate, si un mar , intr-un kg de apa...totul pana scade la o cana. Cand se raceste si e putin caldut, se adauga miere dupa gust. Se bea pe parcursul unei zile. Face minuni...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 08:13 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(maryhynt @ Oct 16 2008, 09:11 PM) *
rux vrei sa-ti povestesc ceva? eu cand eram mai mica am avut tuse convulsiva ,ma dus mama la doctor si doctorul mia dat toate medicamentele posibile la vremea aceea si tot nu mia trecut,tuseam rau de tot de ma faceam rosie la fata si ma sufocam!...si pana la urma o baba ia zis lui tata sa ia lapte de la o magarita sa-l fiarba si sa-mi dea sa beau! si a luat tata lapte de la un om care avea o magaritza la fiert si mia dat sa beau,dar ma pacalit cand l-am intrebat ce fel de lapte e,mia zis k e lapte de oaie! .......si uite asa am baut eu lapte de magaritza si am scapat de tuse ...definitiv!

Da este adevarat si eu am probat cu nepotica mea, cand era micuta...si i-a trecut imediat dupa n...medicamente luate....foarte adevarat Mary rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 16 2008, 08:16 PM
Postare #15


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(rux25 @ Oct 16 2008, 09:13 PM) *
Da este adevarat si eu am probat cu nepotica mea, cand era micuta...si i-a trecut imediat dupa n...medicamente luate....foarte adevarat Mary rolleyes.gif


da dar ce gust are laptelllllllllleeeeee! doh.gif acum nu as mai bea deloc!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 08:24 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(maryhynt @ Oct 16 2008, 09:16 PM) *
da dar ce gust are laptelllllllllleeeeee! doh.gif acum nu as mai bea deloc!

Pay cine l-a gustat??? wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 16 2008, 08:25 PM
Postare #17


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(rux25 @ Oct 16 2008, 09:24 PM) *
Pay cine l-a gustat??? wub.gif


eu! are gustul asemanator laptelui de oaie dar in acelasi timp e si un pic amarui


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 16 2008, 08:28 PM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Cele mai bune siropuri probate de mine de-a lungul timpului sunt:

Naturiste, pe care le-am administrat in combinatie pe toata perioada tusei.

Favitusin, Plantusin, Grindtus, Prospan, Bronchicum Elixir, Sinupret (pastilute si solutie), Sirop de muguri de brad si de pin.

De sinteza

Paxeladine, Mucosolvan, Eurespal, Fluimucil(pliculete), Carbocisteina

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Oct 16 2008, 08:52 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Draga Rux, inca odata esti foarte inspirata cu topicurile. Uite, cu asta ma tot lupt eu cu ai mei mici. Am citit repede pe diagonala cele scrise de tine. Sa vad ce gasesc ca leac impotriva inflamarii tesutului plaminilor-asta are cel mare al meu, provocat de alergii. Si de la asta tragem niste nopti de tuse-el doarme si eu tremur de frica.
Si inca ceva, pentru mamici a caror copilasi tusesc mult, o tuse uscata si mai ales peste noapte-luati in considerare astmul.
La noi totul a fost in regula, pina cind a inceput gradininta. Si atunci au inceput raceli dupa raceli, care s-au soldat cu o tuse uscata de care nu am scapat pentru luni de zile. Doctorii pediatrii -cacai avem 2- ne-au spus ca este din cauza polipilor mariti care impiedica drenarea lichidelor-gen muci pe unde trebuie si de aceea cad in git-provocind tusea. In plus aveam si infectii la ureche foarte des. Am scos polipii, dar de tuse nu am scapat. Si asa am ajuns la alergolog, si am capatat diagnosticul de astm usor - usor i se pare alergologului, caci mie imi vine sa mor cu fiecare acces de tuse pe care il face. Acum, exista o sansa mare sa creasca si sa dispara alergiile si odata cu ele si astmul-dar nu este niciodata sigur nimic pina nu se intimpla. Am citit ca si in Romania in Bucuresti ar fii un copil din 20 bolnavi de astm, ceea ce este o crestere ingrozitoare. Pe vremea mea, stiam de un singur copil in toata scoala, care avea astm, dar atit.
Ma scuzi Rux, ca am dat pe dinafara aici pe topicul tau, dar cred ca sint pe subiect si voiam doar sa atrag atentia mamicilor care au copiii cu tuse, sa nu astepte ca mine aporape un an pina sa ajunga la alergolog, caci cu cit plaminul este lasat mai mult in stare de stress, cu atit se pot provoca stricaciuni. oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Oct 16 2008, 09:37 PM
Postare #20


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



RUX DRAGA TREBUIE SA-TI SPUN CA MI-A PRINS BINE ACEST TOPIC.CRED CA ALEX A MEA MAI TUSESTE SI DIN CAUZA SPRAY-ULUI.AZI DIMINEATA CAND AM PLECAT CU TONY LA SCOALA, M-AM DAT REPEDE CU PUTIN SPRAY SI AM PLECAT. CAND AM VENIT MI-A ZIS MAMA CA IMEDIAT CE AM IESIT PE USA A INCEPUT FATA SA TUSEASCA....DA SA TUSEASCA NU ALTA DE NU MAI STIA CE SA-I DEA.INTR-UN FINAL A LASAT-O DAR NUMAI DUPA CE A TUSIT BINE, DE A TREZIT TOATA CASA. tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif MULTUMESC INCA ODATA. notworthy.gif


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:17 PM