Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nervozitatea La Copii
USA
postare Apr 24 2009, 10:01 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Am eu! partners.gif

Ignoratul si la noi a inceput tot pe la varsta puiului tau...dar..a trecut dupa un timp(luna doua)...a aparut alta....cataratul....apoi "noo"-ul....la orice...si dupa un minut doua isi cere iertare....."no"-ul de la mancare la curat....etc......apoi....incepuse sa dea peste mana innapoi....ii mai dadeam peste mana cand se arunca catre aragaz...sau catre calorifer, etc....iar ea a generalizat treaba....a trecut si asta.....acum suntem la ambiti, pune manutele in crucis....si ridica nasul.....asta pana ii spun ca are de ales..ori face ce trebuie ori merge la time out....si dupa un minut doua face....

Noi nu prea am scutit-o cu time out-ul....am folosit de cate ori ne-am ciondanit...si nu numai ptr ea ..ci si si ptr noi....so...time-out ptr pedepsit...oricare ar fii el....
Ex....ea se mai joaca si in graba, seara, la bucatarie sa gatesc, mai dau peste joaca ei si daram un castel, stric un puzzle...ee...iau time out....sau dady ultimul lui time out......a varsat cafeaua pe cartea fetii! doh.gif wink.gif

Cam asa e la noi....

Iar mai nou stie cand ma supar rau....ii spun - sa ii fie rusine, ca e fata rea....se uita la mine si brusc bufneste in lacrimi......si se termina totul... blush.gif blush.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Apr 25 2009, 08:15 AM
Postare #12


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Multumesc USA, sper sa tina numai o luna, doua si sa nu fie mai mult; ieri la plimbare a fost mai ascultator desi tot are pretentia sa mearga singur si nu de mana cu mine.
Timeout-ul da rezultate si este super ideea cu fiecare sta la time out cand greseste; nu mi-a dat prin cap dar multumesc si vom implementa!

Deci rabdarea este mama mea de-acum incolo, nu?
Numai bine!




--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 29 2009, 06:27 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



daaa......si in caz ca rabdarea e mai putina-ceea ce patim si noi, mai ales yo...time out-ul, valabil la toti..da roade foarte bune...

Prima data cand am aplicat time-out la noi..a fost la tac'su.....nu mai stiu cum a fost...parca a ridicat tonul la ea..ca nu il lasa sa faca nu mai stiu ce-migalea el acolo....vroia si ea sa faca ce face tac'su si cu tac'su....eeeee... si l-am pus la time-ou......Babys prima secunda se uita la mine...se uita la el.....apoi la mine....pune manutele in pumn si duce la ochii si fuge la tac'su zicand printre lacrimi "sorry dadyyyyy!".......a fost o lectie de viata ptr mine, una! notworthy.gif

Mult succeesssss..mai astept vesti!

Aceasta postare a fost editata de USA: Apr 29 2009, 06:28 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Apr 29 2009, 07:34 PM
Postare #14


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435




smile.gif Am aplicat si eu cu time-out la mine; i-am taiat unghiutele - si asa urat face ca ma isterizez de fiecare data; mi-am pierdut rabdarea si am racnit efectiv la el de s-a speriat; apoi m-am dus la time-out si i-am si explicat de ce; a venit si plangand a tras de mine pana m-am ridicat de-acolo - asa scump a fost ca imi venea sa mor de emotie si de dragul lui.
E miraculos cum, desi nu vorbeste, ne putem intelege, incredibil.
In rest facem progrese - avem zile cu time-out aproape full si zile cand e asa cuminte sa nu-l deochi. Dar functioneaza de minune!

Multumesc




--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare May 1 2009, 04:24 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Ma bucur......enormmm...m-am emotionat si eu cintindu-te.....
Asa sunt ei....cand are zilele alea mai nasoale..incearca sa iesi...dar nu la shoping....undeva in park....sau cumva.......asa isi va consuma tot excesul acela de energie care ajunge sa fie negativa ptr tine......joaca fotbal...alergatea....orice si epuizeaza-l....

Love ya! partners.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicky
postare May 2 2009, 10:58 AM
Postare #16


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 628
Inscris la: 18-October 07
Din: Bucharest
Membru nr.: 8,255



Copii trec prin multe etape si asta necesita foarte multa rabdare .Daca stau si ma gandesc copii sunt oglinda noastra , imit toate gesturile noastre ,vorbele noastre, sau chiar agresivitatea noastra .Eu am observat asta la fiica mea , care vreau sa va zic ca vorbeste continu si din cand in cand ii mai zic sa taca ,iar ea la randul ei daca eu de exemplu ii zic :Uite ce nazdravana esti!!! ea imi raspunde Taci!!.Trebui sa controlom ori ce raspuns care n-il dau si tot ce fac chiar daca ne lovesc .Fiti tari fetelor!!!!mie una imi reuseste sa ies cu ea din etape foarte usor, incerc sa ma controlez cand imi vine sa tip, si tot asa .Cat despre asezatul in fund la magazin nu mi sa intamplat, pentru ca eu o tin mai mult in cos ,o mai las pe jos dar ori cum incepe sa-mi zica ca vrea aia ba paia .Dar incerc sa-i explic ca mami ii i-a numai ce crede ea ca este necesar pentu fetita . Va pup si va doresc multa rabdare floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare May 2 2009, 11:11 AM
Postare #17


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(USA @ May 1 2009, 05:24 PM) *
Ma bucur......enormmm...m-am emotionat si eu cintindu-te.....
Asa sunt ei....cand are zilele alea mai nasoale..incearca sa iesi...dar nu la shoping....undeva in park....sau cumva.......asa isi va consuma tot excesul acela de energie care ajunge sa fie negativa ptr tine......joaca fotbal...alergatea....orice si epuizeaza-l....

Love ya! partners.gif



Oooo, daaa! Sunt zile in care doarme si cate 4 ore la pranz daca iesim afara dimineata! Si ma bucur ca a venit caldura!


Mi-am dat seama de un lucru...il lasasem la bunici 2 saptamani inainte de Pasti; probabil ca aceasta perioada mi-a stirbit din autoritate - acum dupa inca 2 saptamani am recuperat si nu mai face asa urat.
Am ajuns in stadiul in care atunci cand se tranteste pe jos ii spun: "poti sa te ridici si sa nu mai faci asa sau mergem la scaunul de pedeapsa, tu alegi" in 2 minute e sus ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Cred ca deja intelege cuvantul "pedeapsa'

Am mai citit ca e f important sa le formulam mesajele sub forma de optiuni - pentru ca astfel au ocazia sa-si exerseze capacitatea de a lua decizii si in plus alegerea le apartine, nu e ca si cum i-as impune eu ceva. Asaa ii creste si stima de sine.

Inca o data, mersi USA, pentru meesaje si incurajari! partners.gif






--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare May 2 2009, 11:19 AM
Postare #18


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(nicky @ May 2 2009, 11:58 AM) *
Copii trec prin multe etape si asta necesita foarte multa rabdare .Daca stau si ma gandesc copii sunt oglinda noastra , imit toate gesturile noastre ,vorbele noastre, sau chiar agresivitatea noastra .Eu am observat asta la fiica mea , care vreau sa va zic ca vorbeste continu si din cand in cand ii mai zic sa taca ,iar ea la randul ei daca eu de exemplu ii zic :Uite ce nazdravana esti!!! ea imi raspunde Taci!!.Trebui sa controlom ori ce raspuns care n-il dau si tot ce fac chiar daca ne lovesc .Fiti tari fetelor!!!!mie una imi reuseste sa ies cu ea din etape foarte usor, incerc sa ma controlez cand imi vine sa tip, si tot asa .Cat despre asezatul in fund la magazin nu mi sa intamplat, pentru ca eu o tin mai mult in cos ,o mai las pe jos dar ori cum incepe sa-mi zica ca vrea aia ba paia .Dar incerc sa-i explic ca mami ii i-a numai ce crede ea ca este necesar pentu fetita . Va pup si va doresc multa rabdare floare2.gif




Da, rabdarea este resursa principala - dar uneori mai ajungi si la capatul rabdarii sad.gif cand se aduna mai multe. Punem punct si o luam de la capat. Grea meserie, asta de parinte, mai ales prin prisma responsabilitatii pe care o implica - pentru ca intr-adevar nu e vorba numai de copil ci si de noi, cei pe care ei ii imita. Si atunci trebuie sa mai fac si autoeducatie si sa mai renunt si la "viciile" mele de comportament, ufff.
Insa cu iubire, rabdare si cu ajutorul lui DD trecem. trandafir.gif



--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 2 2009, 11:26 AM
Postare #19


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Fetelor ce reprezinta acel time-out? unsure.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare May 2 2009, 02:41 PM
Postare #20


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(Claudia Elena @ May 2 2009, 12:26 PM) *
Fetelor ce reprezinta acel time-out? unsure.gif



smile.gif
Reprezinta locul de pedeapsa; un scaun sau un fotoliu intr-un loc plictisitor din casa, la colt, pe hol - undeva unde piticul nu are cu ce sa se distreze dar are ocazia sa stea de la 2 la 15 minute maxim, functie de gravitatea faptei, sa gandeasca la ce-a facut si sa decida daca va mai face si altadata sau mai bine nu, ca sa-i ramana mai mult timp de joaca si mai putin de stat la time-out smile.gif

Asta este time-out-ul - e perioada de pedeapsa; eu am aplicat prima data din intamplare si cum spunea si USA, ca sa nu tip sau sa-mi vars altfel nervii, am preferat sa-l pun acolo. Mi-am dat seama apoi ca functioneaza - stiam de metoda, dar credeam ca Stefan e prea mic sa inteleaga. Iata ca a inteles si acum la auzul cuvantului "pedeapsa" se cuminteste aproape instantaneu - deci stie!

Iti doresc sa nu fii nevoita sa-l folosesti in viitor!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 08:41 AM