Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Paharele, tipuri
anku
postare Dec 27 2009, 12:50 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



nasii copilului nu beau nici o bautura dc nu am paharul potrivit
asa ca m-am decis sa studiez problema si sa impartasesc cu voi...

Paharul
Nelipsite de la orice masa, fie ea festiva sau familiala, paharele nu sunt doar recipientele din care bem, ci sunt in acelasi timp importante elemente de decor. In alcatuirea decorului pentru momentele de sarbatoare, cand vrem sa bem ceva bun cu prietenii, conteaza mult daca paharele sunt potrivite ca forma si dimensiuni cu bautura pe care o servim.
Pentru ca oricate feluri de mancare si bautura sofisticate am pregatit, daca bem vinul in cani de bere si sampania in pahare de apa, totul va parea improvizat, iar momentul special se va spulbera.
Cunoscatorii sunt de acord ca fiecare tip de vin are nevoie de un anumit pahar pentru a-i scoate in evidenta buchetul distinctiv.Exista insa si bauturi care nu se servesc din pahare, ca de exemplu mustul. Acesta se aduce la masa in carafe sau urcioare si se bea din cani din ceramica, fiind mai gustos astfel, dupa spusele cunoscatorilor. Codul manierelor elegante recomanda insa modul specific de servire a fiecarei bauturi in parte.
Paharele pentru sampanie
Sampania, oferita rece, se va savura in pahare foarte elegante, speciale. Sampania servita pentru toasturi sau la inceputul unui eveniment, pentru a puncta festivitatea acestuia, va fi oferita in cupe cu picior inalt, cupa larga, semisferica sau conica, acestea umplandu-se pe trei sferturi.
Sampania, sau vinurile spumoase oferite la desert, sau pe parcursul unei cine romantice vor fi oferite in cupe lungi si inguste, care sa permita perlelor gazoase din sampanie sa se disperseze pe o suprafata cat mai mare, inainte de a se sparge, iar piciorul inalt va permite pastrarea indelungata a temperaturii joase. In aceste pahare sampania isi va pastra calitatile pana la final.


Pahare de vin

Vinul rosu se va servi la temperatura camerei, in pahare cu picior scund, avand cupa larga si potrivit de inalta, el este cel mai mare dintre paharele de vin. Paharul este tinut de picior aproape de baza cupei, pastrandu-se la o temperatura apropiata de a camerei, ceea te va ajuta sa-i simti buchetul.

Pentru vinurile mai bogate precum Rosu de Burgundia si Pinot Noir, folosim un pahar mai inalt, cu o cupa mai larga. Paharul trebuie sa se ingusteze adecvat spre varf astfel incat sa captureze buchetul, permitand totusi sa fie sorbit. In general, piciorul paharului trebuie sa fie suficient de lung pentru ca mainile sa nu atinga bolul, ceea ce ar putea afecta temperatura vinului, si ca atare buchetul lui.

Pentru vinul alb se recomanda paharul cu picior inalt, zvelt si cupa mai mica, fina, eventual cu incrustatii discrete. Paharul va fi tinut de picior, conservandu-se astfel raceala si buchetul vinului.




Pahare pentru apa
Indiferent de ceea ce se serveste ca bautura la masa, paharele de apa nu trebuie sa lipseasca. Ele sunt in general de forma mare, mai solide si se asorteaza cu setul de pahare.

Pahare pentru aperitive
Daca la masa urmeaza a se servi si un aperitiv, se va adauga in sir paharelul pentru bauturi tari, gen tuica sau vodca, umplut intotdeauna inainte de asezarea oaspetilor la masa. Acesta este mic, de obicei cu peretii drepti, pentru a fi consumat in cantitati mici si dintr-odata.

Paharele de lichior sunt mici cu picior si cupa in forma de "V". Ele vor fi asezate pe masa inainte sau o data cu aducerea cafelei. Forma larga a cupei va imprastia generos aromele lichiorurilor.

Prin comparatie cu acestea, paharele plate (old fashioned) sunt lipsite de picior si au fundul dublu. Exista 3 marimi pentru aceste pahare, in functie de modul in care este servit bautura. Paharele plate joase pentru bauturile servite "on the rocks", gen whisky sau cocktailuri exclusiv alcholice. Pahare plate medii pentru sucuri, cocktailuri nealcoolice, nectaruri, servite sau nu cu gheata, felii de fructe, pai, umbrelute... Pahare plate inalte (high ball) pentru cocktailurile alcholice lungi, gen whisky, vodca cu cola, pepsi, etc.

Limonadele, sucurile acidulate, frapeurile se beau din pahare asemanatoare, dar cu picior.





Aceasta postare a fost editata de anku: Dec 27 2009, 01:13 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Jan 17 2010, 01:20 PM
Postare #2


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



...f interesant....
...dar totusi mi se pare un pic ciudat..fiecare vin cu paharul lui....
...nici nu am loc in casa pt atatea pahare liwlol.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikaell
postare Jan 17 2010, 01:28 PM
Postare #3


Mami de Printesica iubita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,401
Inscris la: 18-February 09
Din: Arges
Membru nr.: 72,774



QUOTE(ninina @ Jan 17 2010, 01:20 PM) *
...f interesant....
...dar totusi mi se pare un pic ciudat..fiecare vin cu paharul lui....
...nici nu am loc in casa pt atatea pahare liwlol.gif

in casa ca in casa...dar pe masa...unde e si mai putin loc doh.gif liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 17 2010, 11:52 PM
Postare #4


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




eu i-as servi cu manualul alaturi! lol-craciun.gif
Avand in vedere ca la noi petrecere restransa in familie presupune prezenta a minim 20 de persoane...sa ma ierte Dumnezeu..fiecare bea cu ce apuca si in cel mai fericit caz nu isi pierde paharul! lol-craciun.gif Important e sa avem ce bea! whistling.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 18 2010, 12:07 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



la restaurant inteleg, hai nah, dar acasa? de ce atata formalitate? eu oricum sunt paralela, deci anku, eu una multumesc pt informatii. trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Jan 18 2010, 12:28 PM
Postare #6


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



am si eu acasa o asemenea carte cu felurile de pahare, de furculite si cutite speciale si bla bla...dar nah e interesant de citit si de stiut.....dar de aplicat mai greu... whistling.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 18 2010, 01:44 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Spatiul din locuinta e problema...mai nou se fac mese ce se pot si extinde cand e cazul si astfel ai avea spatiu pt toate....

Poate e o conceptie, a mea, mai invechita insa nu stiu in cate familii se respecat aceste lucruri...Daca de ex. vine mama, sora nu stiu ce matusa in vizita...nu te pui si faci ditamai petrecerea...sau poate unele fete vor considera ca ma insel... unsure.gif

Fiecare se extinde doar cat il tine buzunarul...




--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 18 2010, 02:06 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Si mie imi place sa stiu lucruri de genul asta, insa la mesele pe care le facem acasa, fiind cu persoane apropiate, nu tinem atat de mult la eticheta. Plus ca masa e si asa destul de aglomerata ca sa mai punem nu stiu cate pahare pe ea.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 18 2010, 02:26 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Da, da...pe langa pahare mai sunt si tacamurile...de cateva feluri... eating.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TESYMO
postare Jan 18 2010, 03:00 PM
Postare #10


Darius
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,890
Inscris la: 14-October 08
Din: Timisoara
Membru nr.: 42,546



Mie imi place ideea sa am paharele potrivite pt fieacre bautura. Adevarul e ca mai multe am invatat de la al meu sot si incet incet m-am prins si eu care pahar se potriveste unui anumit fel de bautura. In timp ne-am cumparat paharele de lichior,de palinca, pahare de vin rosu si de sampanie, pt whiskey avem vreo doua rolleyes.gif , si nelipsitele pt apa si suc.
Spatiul e si la noi o problema dar la ocazii speciale imi place sa le folosesc. smile.gif ....asta nu inseamna ca daca merg la cineva in vizita nu servesc o anumita bautura intr-un pahar nepotrivit. biggrin.gif

Mai adaug si eu cateva poze bere.gif
pahar whiskey

pahar bere


pahar cocktail

pahar coniac

pahar lichior

pahar long drink

pahar martini

pahar vin alb

pahar vin rosu






--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:09 PM